krevetky



Sladkovodné krevetky,slimáky,raky,kraby.....

Moderátor: Norman

Re: krevetky

Odoslaťod azet » 24 Nov 2003 11:02 am

sevi, takze ak mas taku istu ako atilla, tak to bude macrobrachium, dorastie tak do 5-7cm, pokial nebudes mat male ryby, ktore by sa mohli stat jej obetou, tak bude splnat ulohu upratovacky, cize bude pozierat zvysky potravy a takisto trosku decimovat slimakov. rias sa vsak nedotkne.

stetinky, alebo takp. metlicky ma zase rod atyopsis, takisto nezerie riasy ale filtruje jemnu potravu.

na vlaknite riasy su vhodne krevetky rodu caridina, jestvuje z nich zhruba 200 druhov, najpoctivejsim pozieracom rias je caridina japonica, pre tieto krevetky je typicky rovny chrbat a kratke jemne klepietka, kdezto macrobrachium ma vacsinou ohnuty chrbat a klepeta dlhe ako cele telo.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Reklama

Re: krevetky

Odoslaťod kajman » 26 Nov 2003 12:18 pm

Jóha, nasiel som takuto stranku ( http://www.akwa.aip.pl/macrobrach.html ) a mam pocit, ze totok mam doma :-O. Ta druha co mi ukazali bola asi ta ista ale ine pohlavie - velkost klepiet... Pravdou vsak je ze ta moja ma dva pary klepietok - jedny trosicku mensie nez druhe (prve v poradi na tele su vacsie).

Nasiel som aj ine stranky a lisia sa vo velkosti dospelej krevetky, tak neviem kto ma pravdu uvidim...

Zatial ale ziadne rybostraty nehlasim a je to velmi efektne spestrenie akvatelevizora...
Obrázok používateľa
kajman
 
Príspevky: 22
Obrázky: 3
Založený: 13 Nov 2003 12:05 pm
Bydlisko: BA

Re: krevetky

Odoslaťod Aton » 26 Nov 2003 14:52 pm

Myslim ze to co mas z BIOTOPu je nejaka ina krevetka, bol som sa na ne pozriet a mam pocit, ze maju dva pary malych klepietok.

Na obrazku zobrazena Macrobrachium lanchesteri ma dva pary pomerne kratkych anten a len jeden par relativne velkych klepietok (preto sa aj vola Macrobrachium, t.j. "velkoruka") a patri do celade Palaemonidae.

Krevetky z Biotopu patra skor do celade Atyidae ktore maju dva pary rovnako velkych klepietok.

Popisy aj fotky mnohych bezstavovcov su na stranke
http://www.wirbellose.de/arten.html

Doplnok:
Fotky Macrobrachium lanchesteri
http://species.fishindex.com/photo_2123macrobrachium_lanchesteri_riceland_prawn.html
http://www.hippocampus-bildarchiv.de/html/en/krebse/krebse/asien_und_australien/x57849.html
Naposledy upravil Aton dňa 27 Nov 2003 10:35 am, celkovo upravené 1 krát.
Aton
 
Príspevky: 19
Založený: 26 Okt 2003 23:10 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: krevetky

Odoslaťod lubo » 27 Nov 2003 00:16 am

Ma niekto takuto krevetu alebo vie kde ju kupit?
http://www.wirbellose.de/arten.cgi?action=show&artNo=028
lubo
 
Príspevky: 24
Založený: 06 Okt 2003 20:04 pm
Bydlisko: Nova Dubnica

Re: krevetky

Odoslaťod azet » 27 Nov 2003 10:21 am

lubo napísal:Ma niekto takuto krevetu alebo vie kde ju kupit?
http://www.wirbellose.de/arten.cgi?action=show&artNo=028

zatial som ju videl len v akvaristike vo viedni (samozrejme mastna cena), od jedneho rakuskeho akvaristu vsak viem, ze sa pomerne jednoducho a v podstate bez nejakej starostlivosti uspesne mnozia aj v spolocenskom (dobre zarastenom akva), na vlaknite riasy je zevraj o nieco menej ucinna ako caridina japonica.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: krevetky

Odoslaťod lubo » 27 Nov 2003 13:20 pm

Cau azet v Nemecku sa predavaju po 2 eura / 1ks az po 0,5 eura pri napr 30ks naozaj sa dobre rozmnozuju ale treba ist priamo ku chovatelom. Ked pojdem do nemecka tak to skusim od niekoho zohnat!!!
lubo
 
Príspevky: 24
Založený: 06 Okt 2003 20:04 pm
Bydlisko: Nova Dubnica

Re: krevetky

Odoslaťod kajman » 11 Dec 2003 15:19 pm

Tak som sa dopatral k tomuto...

V tej linke co som minule napisal je sice dobra fotka tej co sa dala kupit v Biotope a aj som ju kupil (pravdepodobne ju ma aj salik) :lol: ale nie je to dobry popis ani meno...

Tutok sa daju najst bezne dostupne krevetky a je tam aj tato Macrobachium sp...
http://www.shrimpcrabsandcrayfish.co.uk/Shrimp.htm

:lol: A teraz to lepsie! V Symbioze som vcera kupil pravdepodobne neocaridiny (podla mna, podla nich japonici...). Urcite maju malicke dva pary klepietok, rovny chrbat na nom ciaru a makaju ako dive... cena 75 SK...
Naposledy upravil kajman dňa 12 Dec 2003 09:16 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
kajman
 
Príspevky: 22
Obrázky: 3
Založený: 13 Nov 2003 12:05 pm
Bydlisko: BA

Re: krevetky

Odoslaťod bolek » 11 Dec 2003 15:37 pm

Aké sferbenie má tá tvoja krevetka, Kajman?
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: krevetky

Odoslaťod kajman » 11 Dec 2003 15:41 pm

bolek napísal:Aké sferbenie má tá tvoja krevetka, Kajman?

Nova:
Sfarbenie ma slabe... akurat na chrbte ma od tykadiel po chvost :P ciaru... este som ich nemal moc casu posledovat - strasne radi sa schovavaju v machu... (velmi sa podoba na Neocaridina sp. I - Red Tail Shrimp)

Stara: Taka ako na tom polskom webe....
Obrázok používateľa
kajman
 
Príspevky: 22
Obrázky: 3
Založený: 13 Nov 2003 12:05 pm
Bydlisko: BA

Re: krevetky

Odoslaťod azet » 11 Dec 2003 17:36 pm

uhm, nuz pojdem to teda okuknut, kajman, vdaka za upozornenie! :)
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: krevetky

Odoslaťod salik » 11 Dec 2003 21:53 pm

V Symbioze okrem Macrobrachium mavaju obcas aj tuto mensiu krevetku, meno neviem, mas kajman nieco podobne?

Obrázok
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: krevetky

Odoslaťod shooty » 11 Dec 2003 22:11 pm

Takuto som si tam niekedy na jar kupil, ale neviem o nej nic, lebo byva vo filtri a vidim ju, len ked ho umyvam.


Inak, moj bratranec s ktorym sa nevidam, ma v aqva naozaj masivne krevety (asi 15-20cm) :shock: s mohutnymi metlovitymi nozickami. Kupil ich niekde v Martine a je to cosi take cudne, ze sa to v tejto debate doteraz ani neobjavilo.
Netusi, co to je, ak sa s nim niekedy v zivote este stretnem, este sa ho popytam, kde ich splasil.
Obrázok používateľa
shooty
 
Príspevky: 85
Obrázky: 12
Založený: 16 Feb 2003 13:05 pm

Re: krevetky

Odoslaťod kajman » 12 Dec 2003 09:13 am

salik napísal:V Symbioze okrem Macrobrachium mavaju obcas aj tuto mensiu krevetku, meno neviem, mas kajman nieco podobne?

Noooo, presne toto som tam kupil v pocte 2 ks... :lol:

Vcera som ich trosku pozoroval. Su strasne pracovite ! alebo pazrave ? Behaju resp. predieraju sa celym javskym machom a oberaju a oberaju vsetkymi styrmi... najprv som si myslel ze zeru ten mach ale asi to nebude take zle len z neho medzi tymi drobnymi listkami vyberaju tie najjemnejsie casti... neviem ci machu alebo nejakej riasy... Zatial sa mach netvari, ze by mu to vadilo - no uvidim.

A tiez som mal (este trochu aj mam) obavu, co na ne povie ta co ju mam uz dlhsie... je asi dva krat tak velka a ma teda o dost vacsie klepeta (zlikvidovala za par dni vsetkych zanesenych slimakov), ale nejako si ich nevsima, ona nebeha po machu ale po dne a po rastlinach, obcas si trochu zavesluje proti prudu z filtra a nasla si jedno miesto kde oddychuje, normalne je to uplne zretelne, ze sa jej tam paci :lol:... Takze som zase rad ze mam trosku nove kino a relaxujem o 100-6... :P

:?: Co ma ale znepokojuje,(neviem kde to napisat) je objav zvlastneho chrobaka ktory sa zdrzuje v strku na dne... pozorujem ho uz tyzden, zda sa ze je tam len jeden (dufam), ale take cosi som jakziv nevidel ani nepocul... take male (2mm) jemno-zeleno-zlte gulate bodkovane cudojudo. Neviete niekto co to ma byt? Dufam, ze ho ta masozravka rychlo chyti a zlikviduje, lebo z neho vobec nemam dobry pocit... :oops:
Obrázok používateľa
kajman
 
Príspevky: 22
Obrázky: 3
Založený: 13 Nov 2003 12:05 pm
Bydlisko: BA

Re: krevetky

Odoslaťod bolek » 12 Dec 2003 09:54 am

Salik čo je to za krevetu? Máš ju doma? Čím sa živý? Ako sa správa k ostatnej osádke akva?
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: krevetky

Odoslaťod joko » 12 Dec 2003 14:27 pm

salik napísal:V Symbioze okrem Macrobrachium mavaju obcas aj tuto mensiu krevetku, meno neviem, mas kajman nieco podobne?

Ja ju mam doma, 2 ks, meno mam doma napisane, ale neviem ho spamati, ked to najdem tak napisem. Mam ich tiez zo symbiozi.

Mimochodom, zafarbuje sa podla pozadia, nie hned, ale postupom casu.
Ked bivalu povatsine casu na samoraste, boli nadherne zafarbene do hneda, teraz ked bivaju medzi hustou zarastenou masou rastlin, tak su ovela bledsie. Dokazu zmenit farbu tak v priebehu niekolkych hodin.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: krevetky

Odoslaťod salik » 12 Dec 2003 20:56 pm

bolek napísal:Salik čo je to za krevetu? Máš ju doma? Čím sa živý? Ako sa správa k ostatnej osádke akva?

meno neviem, aj som to tusim volakedy hladal, ale je ich tolko, ze je tazke sa "trafit"
cim sa zivy? ....neviem, zbiera po dne, sem tam im hodim tabletku, zive...
(mam ju v tom cisto krevetkovom 25L akvarku)
ako sa sprava? je vecne zalezena, myslim, ze ma respekt pred svojimi kolegami "predatormi" (rodu macrobrachium), ak by ju nasli, tak podla mna by "isla"
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: krevetky

Odoslaťod azet » 14 Dec 2003 17:08 pm

tak som sa teda zastavil v symbioze, tieto krevetky tam uz obcas mali, nevedel som ze co s peniazkami, tak som ich zopar kupil :roll: . vyzeraju podobne ako na salikovej fotke, su medzi nimi ale iste farebne rozdiely (aj medzi tymi co som ja kupil), tipujem na caridina zeylanica alebo nejaka neocaridina, uvidim, ze ako sa osvedcia na riasy.

caridiny a neocaridiny vseobecne pozieraju riasy, zvysky potravy a rozne veci, ktore najdu v napr. v hustom machu, na dne atd.

shooty napísal:Inak, moj bratranec s ktorym sa nevidam, ma v aqva naozaj masivne krevety (asi 15-20cm) s mohutnymi metlovitymi nozickami. Kupil ich niekde v Martine a je to cosi take cudne, ze sa to v tejto debate doteraz ani neobjavilo. Netusi, co to je, ak sa s nim niekedy v zivote este stretnem, este sa ho popytam, kde ich splasil.

zrejme atyopsis, ten uz sa tu tiez kedysi spominal...
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: krevetky

Odoslaťod matthues » 12 Jan 2004 14:26 pm

Mám 30 litrové akva a vnich iba dve závojnátky jeden 5cm a druhý 9cm. Čo si myslíte mohol by som k ním kúpiť krevetky? aspon 1-2-3 ks? :?: +
Obrázok používateľa
matthues
 
Príspevky: 51
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2004 10:28 am
Bydlisko: Streda nad Bodrogom (Trebišov)

Re: krevetky

Odoslaťod salik » 12 Jan 2004 20:38 pm

matthues napísal:Mám 30 litrové akva a vnich iba dve závojnátky jeden 5cm a druhý 9cm. Čo si myslíte mohol by som k ním kúpiť krevetky? aspon 1-2-3 ks? :?: +

neviem ci si na nich nepochutia...ale skusit mozes :idea:
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: krevetky

Odoslaťod salik » 16 Jan 2004 12:27 pm

krevetka - macrobrachium
detail:
Obrázok
vsimnite si tie klepetka, na kazdej strane ich ma tusim 6, meria okolo 5cm + 5cm "tykadla"
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: krevetky

Odoslaťod Pata » 20 Jan 2004 14:06 pm

Chcem sa opýtať na váš názor:mám v malom akvárku corydorasov pygmejcov+jednu krevetku(myslela som ,že japonicu,ale silno sa podobá na tú horeuvedenú salikovu).Ak by sa mi tie corydorasy (čisto teoreticky)vytreli, môžem čakať,že mi ikry zje tá krevetka?
Pata
 
Príspevky: 102
Obrázky: 1
Založený: 28 Apr 2003 13:11 pm
Bydlisko: Ke

Re: krevetky

Odoslaťod bolek » 20 Jan 2004 15:34 pm

MOžna aj ikry, ale v každom prípade (podľa môjho názoru) by si vychutnala chytanie rozplávaného poteru......
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: krevetky

Odoslaťod barky » 20 Jan 2004 16:04 pm

Ikry urcite tiez - osobna skusenost
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: krevetky

Odoslaťod salik » 20 Jan 2004 21:33 pm

Pata napísal:Chcem sa opýtať na váš názor:mám v malom akvárku corydorasov pygmejcov+jednu krevetku(myslela som ,že japonicu,ale silno sa podobá na tú horeuvedenú salikovu).Ak by sa mi tie corydorasy (čisto teoreticky)vytreli, môžem čakať,že mi ikry zje tá krevetka?

v noci, ked bude corydoras "spat", ta krevetka sa pusti kludne aj do neho, su to taky "mrchozruti" co snoria po dne, atillova kreveta je aj z toho dovodu uz u mna...

Obrázok
dalsie foto krevetky macrobrachium
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Bezstavovce

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.