niekoľko konkrétnych otázok



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

niekoľko konkrétnych otázok

Odoslaťod skaner » 18 Máj 2008 21:30 pm

zdravím
chystám sa založiť akvárium a mám niekoľko otázok, pekne prosím o konkrétne odpovede
vedzte že predtým ako som toto sem napísal, pátral som aj sám, tu aj inde, takže dúfam že mi niekto poradí a neodbije ma odkazom na staré 20 stranové témy, najprv uvediem informácie o nádrži:
rozmer podstavy 80*30, výška 35, predpokladaná váha max 125 kg, viac info tu: http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=6471&start=24
60timi centimetrami dĺžky bude na jednej skrini a 20timi na druhej (viď foto: http://xs127.xs.to/xs127/08200/0060615.jpg), teda doska pod nádrž je nevyhnutná
myslím že tá doska je niečo čo sa fakt neoplatí zbabrať, preto som taký opatrný a píšem sem
mám k dispozícii 18mm hrubú drevotrieskovú dosku, stačí to? ak nie, koľko by som mal dať?
mala by doska presahovať ? (povedzme 5mm po obvode) alebo postačí ak bude lícovať (s nádržou)

ďalší problém je tlmiaca, vyrovnávajúca a roznášacia vrstva, veľa tu čítam že je dobrý polystyrén (okolo 2cm), niekto dáva karimatku
ale ja sa bojím že deformácia tejto tlmiacej vrstvy môže spôsobiť naklonenie nádrže, je môj strach na mieste?
ešte k tejto vrstve: mám k dispozícii penovú fóliu pod laminátové parkety, je hrubá 2 mm, materiálovo vyhovuje, ale koľko vrstviev by som mal dať?

pôjde o rastlinné akvárium, (aj ked viacmenej amatérske - merať hodnoty vody nemienim, CO2 neplánujem) preto by som rád vedel aké trubice? si mám obstarať do svietidla (atman A70B 2*20W 60cm), mám 1 novú aquaglo a jednu sunglo ešte od minula (spred 5 rokov)


vopred ďakujem ochotným, ktorí mi poradia
Obrázok používateľa
skaner
 
Príspevky: 255
Obrázky: 11
Založený: 17 Máj 2008 08:28 am
Bydlisko: Bratislava - Rendez

Reklama

Odoslaťod tre-SKA » 18 Máj 2008 21:44 pm

ja by som povedal ze ani drevotrieskovu dosku nepotrebujes... je to zbytocne staci ak tam das ten polustiren podla mna staci aj 1 cm vrstva... naklonenia sa nemusi bat... pokial mas rovne tie skrinky tak sa vaha pekne rozlozi po celom polistirene vyrovna nerovnosti a nic sa nebude naklanat... karimatka sa mi zda az priliz tenka mozno pre tak male akvarko este dostacujuca ale pre velke akvarka by som povedal ze je to tenke... a v svetlach sa nevyznam tak ti neporadim.... 8) zlom vez
Obrázok používateľa
tre-SKA
 
Príspevky: 5
Založený: 18 Máj 2008 16:19 pm

Odoslaťod Mariok » 19 Máj 2008 00:28 am

Skaner: Penovú fóliu nedávaj, časom "zľahne" a stratí tlmiacu vlastnosť, daj tam radšej polystyrén (stavbársky platňa 100x50cm 10mm hrubý môže stáť okolo 20Sk.-), dosku tam pre pokoj svojej duše dať môžeš, stačí ju orezať na pôdorys akva, nič prečnievať nemusí. Žiarivky odporúčam Osram Lumilux 830, 840, 860 - experimentuj podľa rastliniek, ako sa im bude dariť!
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod barky » 19 Máj 2008 00:44 am

Ak su skrinky rovne a rovnako vysoke (skus pouzit vodovahu) tak kludne pouzi hocico z tu spominaneho - polystyren, karimatka a pod. v akva obchodoch sa predavaju aj "speci" podlozky pod akvaria - ale v podstate je to karimatka :-) Ja ju mam pod 250 akvarkom napr.

Co sa svetiel tyka - zalezi od toho ake rastliny by si rad pestoval - pre inspiraciu si mozes pozriet napr. cim svietia vo svojich akvarkach ludia co tu prezentuju vlastne pekne rastlinne nadrze.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.