Eustralis stellata a sp., Ludwigia ovalifolia



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Eustralis stellata a sp., Ludwigia ovalifolia

Odoslaťod Lubek » 19 Máj 2008 10:28 am

Čaute...
Mám založené akvárium 360 l asi 6 týždňov a asi mesiac tam mám zasadené rastliny Eustrallis Stellata, Eustralis sp. a Ludwigia Ovalifolia a nedarí sa im absolútne. Po nasadení začali celkom slušne rásť, hlavne Ludwigia vypadala po týždni krásne, ale asi po tom týždni rásť prestali a najnovšie listy na vrchu sú veľmi malé, zakrpatené a akoby pohužvané a pokrčené... pátram a dumam čím to može byť. Ludvigia rastie do výšky stále, ale listy má úplne priesvitné a pokrútené.
Svietim asi 0,4 W na liter, dno mám aquaclay od rataja, hnojím asi týždeň PMDD, dávam tam 12 ml do celej nádrže denne. Do dna som dal aj pevné hnojivo Bivoj. CO2 dávkujem pravidelne cez aplikátor pomocou sifonových bombičiek. PH mám asi 6,9 podla testu Akvin.
Je pravda že ešte to akva nieje úplne zabehnuté, ale ostatné rastliny rastú celkom slušne, iba tieto tri nie a nie.
Okrem toho mám v nádrži aj Heterantheru zosterifoliu, rastie celkom dobre, ale vypúšťa skoro z každého podpazušia korene... a nevypadá to zrovna pekne. Nevie niekto poradiť v čom je chyba?
Lubek
 
Príspevky: 16
Založený: 19 Máj 2008 10:05 am

Reklama

Re: Eustralis Stellata a sp., Ludwigia Ovalifolia

Odoslaťod xDodox » 19 Máj 2008 10:35 am

Skús pozrieť tému: Heteranthera zosterifolia - problém s pestovaním, môžno tam nájdeš odpoveď na svoju otázku.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Eustralis Stellata a sp., Ludwigia Ovalifolia

Odoslaťod Lubek » 19 Máj 2008 13:19 pm

Ešte som zabudol dodať, že po meraní Ratajovými testami mám fosfor sotva merateľný, roztok sa zafarbí skutočne len veľmi jemne, len pri sustredení sa je trošku zažltlý. NO2 je nemerateľné a NO3 mám 30 mg/l. Do PMDD som KNO3 dal len polovičnú dávku.
Lubek
 
Príspevky: 16
Založený: 19 Máj 2008 10:05 am

Re: Eustralis Stellata a sp., Ludwigia Ovalifolia

Odoslaťod vodnar73 » 20 Máj 2008 03:28 am

No Lubek, eustralis stellata mam aj ja... mam skoro rovnake podmienky:
aquaclay+pmdd+pH7.. U mna sajej dari dobre, praveze ked som ju kupil mala listky stiahnute dole a teraz je nadherna, sice nie cervena ako rak,ma fialove len vrchne listky ale je zdrava..
Obrázok používateľa
vodnar73
 
Príspevky: 68
Obrázky: 20
Založený: 29 Aug 2007 15:13 pm
Bydlisko: RK

Re: Eustralis Stellata a sp., Ludwigia Ovalifolia

Odoslaťod Lubek » 20 Máj 2008 09:32 am

Teraz ma ale napadá že som spravil chybu tým, že som použil len čistý Aquaclay - nové dno, staré som nepoužil. Oživil som toto dno nejakým detritom z iného akvária čo už mám a použil som na začiatku aj vodu z už zabehnutého akvária. Do dna som potom dal aj guličky Bivoj ale zrejme to nepomohlo... to dno je zrejme tak či tak úplne hluché a bez živín.
Lubek
 
Príspevky: 16
Založený: 19 Máj 2008 10:05 am

Odoslaťod Khanh » 20 Máj 2008 20:12 pm

To je normalni u Eustralis. Bivoj je dobry mozna jen na par tydnu. Pak je k nicemu. Eustralis nema rada velke zmeny ve vode. Chce hodne CO2 a dostatek svetla. Zkus pridat i ten fosfor, pokud je na nule.
Obrázok používateľa
Khanh
 
Príspevky: 251
Obrázky: 118
Založený: 21 Mar 2006 00:20 am
Bydlisko: Praha

Re: Eustralis Stellata a sp., Ludwigia Ovalifolia

Odoslaťod Lubek » 20 Máj 2008 23:38 pm

Ten fosfor asi pridám... ale ešte vyčkám aspoň týždeň či sa náhodou niečo nezmení keďže PMDD hnojím len týždeň a to nieje ešte dostatočne dlhá doba na nejaké výsledky a zmeny. Inak ale môj problém je aj ten že mám teplotu stále na 27 stupňov... neviem ako je to možné, ale nižšie ju nedostanem.
Lubek
 
Príspevky: 16
Založený: 19 Máj 2008 10:05 am

Odoslaťod Khanh » 20 Máj 2008 23:57 pm

27 pro Eustralis neni problem. Me nejlepe rostla v 28 :)
Obrázok používateľa
Khanh
 
Príspevky: 251
Obrázky: 118
Založený: 21 Mar 2006 00:20 am
Bydlisko: Praha

Re: Eustralis Stellata a sp., Ludwigia Ovalifolia

Odoslaťod Lubek » 21 Máj 2008 00:31 am

Celkom by ma aj zaujímalo aká minimálna dlhá doba je na to, aby sa ukázali prvé výsledky hnojenia s PMDD. Neviem sa rozhodnúť a posúdiť kedy pridať či nepridať ten fosfor. Ale čakaním zrejme nič nepokazím.
Lubek
 
Príspevky: 16
Založený: 19 Máj 2008 10:05 am

Re: Eustralis Stellata a sp., Ludwigia Ovalifolia

Odoslaťod vodnar73 » 21 Máj 2008 00:34 am

..ja mam len 24*C , tym dnom to moze byt.. ja som dal na spodok asi 1/3 aquaclay-u co bol "zabehnuty" cca 1rok (+ 70% "starej" vody)
Obrázok používateľa
vodnar73
 
Príspevky: 68
Obrázky: 20
Založený: 29 Aug 2007 15:13 pm
Bydlisko: RK

Odoslaťod Lubek » 21 Máj 2008 18:31 pm

Rozhodol som sa pridať k trom 120 cm trubiciam žiariviek štvrtú, uvidím čo to spraví... dúfam že akvárium nebude samá riasa.
Lubek
 
Príspevky: 16
Založený: 19 Máj 2008 10:05 am

Re: Eustralis stellata a sp., Ludwigia ovalifolia

Odoslaťod tomas120 » 21 Jún 2010 11:01 am

Čaute...chcel by som sa spýtať , pred cca 2. mesiacmi som si kúpil Eustralis sp. , veľmi sa mu darí, len nepúšťa výhonky...
Niekde som čítal že táto rastlina sa rozmnožuje spodnými výhonkami, od koreňa. No mne sa tam nič netvorí a preto sa chcem spýtať , ak odstrihnem vrcholky rastlín , začnú sa tvoriť postranné výhonky ako u väčšiny stonkových rastlín?
Ak nie, tak ako si mám túto rastlinku namnožiť ?


Ďakujem
tomas120
 
Príspevky: 313
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2010 13:56 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Eustralis stellata a sp., Ludwigia ovalifolia

Odoslaťod Kubo » 21 Jún 2010 11:16 am

tak ako pises :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Eustralis stellata a sp., Ludwigia ovalifolia

Odoslaťod trinitysk » 22 Jún 2010 09:34 am

tomas120: Mas 2 moznosti. Bud si vrcholy zacnes odstrihavat a sadit (klasika), minimalna dlzka podla mojej skusenosti cca 10cm. Na mieste odstrihnutia sa ti vytvori niekolko mensich, ale zato viacej dalsich vrcholov...v tejto faze je dolezite dobre hnojit (hlavne CO2 a N) a svietit, inak ti konce zacnu zahnivat a postupne odide cela rastlinka. Druha moznost je ta ktoru spominas. Mne to zacali Eusteralisi robit az vtedy ked boli naozaj na vrchole svojho blaha, ked som nestihal strihat, ked boli hrube ako malicek a vyrastat z vody. Chcem tym len povedat, ze to nie je ako Vall. alebo Sagg., Krypt. a pod kde je to bezne. Tento sposob rozmnozovania u Eusteralisu nie je bezny...Ja som dokonca o tom ani nevedel az pokial s ami to nestalo a to si myslim ze tieto veci dost sledujem..Rastlinky "od korenov/bocnych vyhonov" su ovela menej atraktivne (su blede, akoby gumene, vytiahnute s malo listami) ako tie z vrcholovych odrezkov, ale velmi rychle rastu a maju lepsi dlhodoby potencial...za cca 2 mesiace su uz asi take ako tie z vrcholovych odrezkov a o dalsie 2 mesiace su uz vyrazne krajsie a vyzeraju zdravsie...Na rozmnozovanie teda jednozanacne lepsie bocne vyhonky, je ale problem rastlinku k tomu donutit.
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Eustralis stellata a sp., Ludwigia ovalifolia

Odoslaťod tomas120 » 22 Jún 2010 11:20 am

No do kelu ... takže keď ju strihnem, tak to ešte nebude isté že mi pustí postranné...
Svela mám O,74W/Lit., len je tu taký malý problém , že rastlinky mám dosť na husto, takže na spodné výhonky,keby aj začali rasť nebude svietiť....Niektorým rastlinám to nevadí , ale takej L.peruensis napríklad opadali spodné listy kvôli tomu...Co2 fičí , viac sa už asi nedá-kvôli rybám....Ináč tá ammania, vieš ako krásne sa rozrástla... Bolo to v železe, vo vode ho bolo evidentne málo. Večer hodím foto...
tomas120
 
Príspevky: 313
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2010 13:56 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Eustralis stellata a sp., Ludwigia ovalifolia

Odoslaťod trinitysk » 22 Jún 2010 16:01 pm

Na Ammaniu som zvedavy, daj foto. Najlepsie je mat Eust. hned pod lampou, ja som mal priamo pod HQI a vtedy isiel nadherne...
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Eustralis stellata a sp., Ludwigia ovalifolia

Odoslaťod tomas120 » 22 Jún 2010 18:01 pm

P1080426.JPG
Prílohy
P1080427.JPG
tomas120
 
Príspevky: 313
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2010 13:56 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Eustralis stellata a sp., Ludwigia ovalifolia

Odoslaťod tomas120 » 22 Jún 2010 18:03 pm

A ešte ten Eustraki Sp.....
Prílohy
P1080428.JPG
Eustralis Sp.
tomas120
 
Príspevky: 313
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2010 13:56 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Eustralis stellata a sp., Ludwigia ovalifolia

Odoslaťod trinitysk » 23 Jún 2010 09:12 am

Velmi pekne rastlinky! Gratulka (som zvedavy na tu ammaniu ci nezacne odspodu vyholovat, to je najvacsi problem u nej aj ked ma dost svetla...)
Obrázok používateľa
trinitysk
 
Príspevky: 2679
Obrázky: 15
Založený: 01 Máj 2010 09:52 am
Bydlisko: Praha

Re: Eustralis stellata a sp., Ludwigia ovalifolia

Odoslaťod tomas120 » 23 Jún 2010 18:35 pm

Tým si už chuderka prešla, opadali z nej skoro všetky listy. Tak som ju cvakol a nechal som len tú časť , kde boli listy. To bolo pred tým ako si mi ty či niekto iný poradil , pridať svetlo a železo. Svetlo som pridal, ale aj tak som nevidel ,žeby začala ožívať , tak som do akvarka nahádzal klince. Niekde som to tu čítal že kedysi dávno sa tak riešil nedostatok Fe. Ale to tiež akosi nezaberalo, tak som sa rozhodol že tam nalejem vodu z kupaliska.Táto voda je veľmi bohatá na rôzne oxidy železa, negatívom je že je veľmi tvrdá, takže to by som musel asi dáko riešiť. Po týchto dažďoch to bola riadna mulina a bahno tak s toho nič nebolo.Na koniec, keď som už fakt nevedel že čo robiť, tak mi zabrala jedna minerálka so značným obsahom železa. Ja viem, po prečítaní tohto sa niektorí asi chytíte za hlavu, ale musím povedať, že až po asi týždňovom dolievaní minerálky sa začala krásne rozrastať...A nielen ona , ale aj A. rieneckii a A.Roseafolia..
Aby som to trochu upresnil, každý deň som do akvarka nalial cca 0,5 Litra.
tomas120
 
Príspevky: 313
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2010 13:56 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: Eustralis stellata a sp., Ludwigia ovalifolia

Odoslaťod triscene » 17 Jún 2011 14:28 pm

akym stylom rozmnozovat Ludwigia ovalifolia?

doteraz som to robil vzdy stylom ze ked som videl ze z hlavnej stonky ide dalsia stonka tak nad nou som urezal vrch a tymto stylom, otazkou ostava ci potom hlavna rastlina nebude kriva pripadne nebude vyzerat prirodzene..takze ako? :)
Obrázok používateľa
triscene
 
Príspevky: 2692
Obrázky: 1
Založený: 17 Feb 2011 11:03 am
Bydlisko: Bratislava - Vrakuna

Re: Eustralis stellata a sp., Ludwigia ovalifolia

Odoslaťod Viktor » 17 Júl 2013 21:51 pm

Ahojte.
Mam otazku k Eustralisu sp., no nechcem zakladat novu temu. Odkedy ho mam, tak mi nejak rastie stale do bokov, ako keby si lahynal. Najprv som si myslel, ze to je tym, ze trubice su kratsie ako akvarium. Cize sa taha za svetlom. Akvarium mam 100x40x45 a trubice su len cca. 85cm. No taha sa aj do opacnej strany. Svetlo mam 3x39w T5. Neviete cim by to mohlo byt?
Prílohy
P7170004.JPG
Obrázok používateľa
Viktor
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 69
Založený: 18 Okt 2009 23:00 pm
Bydlisko: Sereď

Re: Eustralis stellata a sp., Ludwigia ovalifolia

Odoslaťod vaclav » 21 Júl 2013 22:18 pm

Není to nic nenormálního takhle normálně roste.
Obrázok používateľa
vaclav
 
Príspevky: 63
Obrázky: 0
Založený: 02 Mar 2007 21:01 pm
Bydlisko: Praha


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.