Zeleny zakal



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod paolo » 25 Jan 2008 14:57 pm

navod na vyrobu UV lampy

http://www.akva.sk/uv_navod.php
Obrázok používateľa
paolo
 
Príspevky: 163
Obrázky: 94
Založený: 21 Jan 2008 22:42 pm
Bydlisko: bratislava

Reklama

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod ZuzikF » 09 Apr 2008 18:12 pm

sorry, mozno niekomu jednoznacna odpoved na moju otazku, ale chcela by som sa uistit....

za zeleny zakal mozno povazovat aj vodu do zelena (par dni po vymene vody)? (u nas to nevyzera tak, ako na obrazku na predchadzajucej strane, tak som si nie ista :-))

dakujem vam... :-)

z.
ZuzikF
 
Príspevky: 4
Založený: 11 Aug 2007 20:11 pm

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod Hargi » 06 Jún 2008 10:58 am

No aj ja mam problem so zakalom,neviem ci je to presne z tych jednobunkovcov ,ten zakal je skor jemne hnedy ako zeleny...

Zakal sa objavil po odsavani dna (este dost bordelu zostalo za rastlinami)uz tam pretrvava 3 dni, cez den sa spolu s malymi ciastockami zjavne prefiltruje voda a vecer je celkom v poho,no vsak rano je zas kalna...filtre zostavaju pustene(pomaly externy Aquael FZN-2 a po zakaleni som pridal rychli vnutorny s jemnym molitanom Atman F302)
Vystriedalo sa mi uz viacero druhov rias odkedy som spravil nove osvetlenie momentalne su to take tmave slizke chlpky na rastlinach
Osvetlenie 68 W (osram + philips)
Krmim vlockami a zacal som krmit zradlom tropical od EASY FISH...
Akva ma 240l objem ...cca 200 litrov vody (zalozene je uz 2 roky)
Pridavam velmi male davky Florapuru (10 kvapiek denne),nieco malo CO2 z burcaku
Voda momentalne ma vzhladom na vonkajsiu teplotu okolo 29C..
Osadka : 5 Gubiek , 3 Black Molly, 5 mecunikov , 7 neoniek, 2 ramirezky, prisavnik(6cm) a tak okolo 50 slimacikov
Rastliny: egerie, valisnerie (2 druhy),sagitarie,cryptocoryny , glosostigmi, javsky mach (vsetky stagnuju)

aka moze byt pricina?
Obrázok používateľa
Hargi
 
Príspevky: 9
Obrázky: 7
Založený: 22 Júl 2003 14:11 pm
Bydlisko: Ba-Ruzinov

Odoslaťod vaclav » 06 Jún 2008 13:52 pm

Tvůj problém je ve špatném krmení a to ještě jen suchým krmivem.
Doporučuji pořádně odkalit a to do co největší hloubky substrátu. Je to dobré udělat několikrát za sebou a dodržovat potom týdenní intervaly. Přejít na jiné krmení třeba mražené. Ryby krmit jen jednou denně a v týdnu klidně 2 - 3 x vynechat úplně. Rybám prospěje i týdenní půst. Doporučil bych ti udělat si jednoduchý test dna v octě, pokud to bude bublat tak bych ho celý vyměnil za písek co to nedělá. Teplota 29 stupňů je pro rostliny likvidační, zato zákal podporuje.
Obrázok používateľa
vaclav
 
Príspevky: 63
Obrázky: 0
Založený: 02 Mar 2007 21:01 pm
Bydlisko: Praha

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod Hargi » 06 Jún 2008 20:25 pm

Tym octom mam ako zistit ci tam neni vela vapnika co? nomyslim ze neni moc,akvarko je zalozene uz dost dlho a cast strku je mozno aj starsia,z bratovho stareho akva. UT vody mam momentalne 8 d KH .. a Ph vody je okolo 7 ...

Vodu sa snazim chladit,ale nie vzdy sa to da ked je vonku 30 stupnov a svieti nanu 68W...

Suche zradlo ako vlocky ,dafnie mi nikdy nerobilo problem mozno ten tropical od EASY FISH ..... a mrazene a zive zradlo davam asi raz za 2 tyzdne.. skusim menej krmit aj ked myslim ze to neprehanam...

S odkalovanim dna budem pokracovat, po tyzdni ako odporucas, uvidim ci to pomoze..
Obrázok používateľa
Hargi
 
Príspevky: 9
Obrázky: 7
Založený: 22 Júl 2003 14:11 pm
Bydlisko: Ba-Ruzinov

Odoslaťod Mariok » 07 Jún 2008 07:41 am

Hargi: Myslím, že pridávanie hnojiva pri zelenom zákale nieje najšťastnejší nápad, len ho podporuješ...
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod jano63 » 07 Jún 2008 09:05 am

Som velmi rad, ze tu mozem pridat prispevok nie o tom, ze poradte, lebo mam zakal a neviem co s nim, ale ze som mal a zvitazil som. Takze:

Ide o moje 50-L akvarium zalozene v auguste 2007. Taky mliecny zakal som mal hadam trvalo od zalozenia. Asi 7 mesiacov. Niekedy ho bolo vidno len ked som chcel vidiet zadnu stenu a niekedy nebolo v akvariu vidiet vobec nic. Poslednu dobu sa k nemu pridal aj zeleny zakal, ktory sa nastartoval, ked som obnovil co2 - burciak. Nabehol, ale neodisiel. UV-lampu nemam a ziadnu chemiu som nechcel aplikovat hlavne kvoli krevetam. Tak som skusal to, co by malo pomoct minimalne na zeleny zakal - 4 dni uplnej tmy. Zakal zmizol, rastliny si to ciastocne odniesli, zvery prezili. Ale asi do 4 dni bolo jasne, ze zakal sa vracia a do tyzdna to bolo rovnako kalne. Tak som skusil vymenu vody. Nevedel som, aky podiel vody z vodovodu znesie moje osadenstvo, ale riskol som to tak, ze som vymenil vyse polovicu objemu s chvilkovo odstatou vodou. Ono zase trochu chloru som tam chcel dostat. Akurat tolko, aby ublizil nezelanym obyvatelom a neublizil zelanym. Ale v priebehu tyzdna sa zakal zase vratil. Tak som sa odvazil na takmer uplnu vymenu vody, ale kedze som nemal kde a hlavne ako vylovit vsetky krevety, uplnu vymenu som urobil tak, ze som nechal asi tak 5 cm vysky vody a dolial na 1/2 celkoveho objemu. Potom zase som vypustil podobne a potom uz dolial doplna. Zivocisne obyvatelstvo prezilo. Je tomu uz 3 tyzdne a ziadna stopa po zakale. Kedze je akvarium v robote, vsetci sa cuduju a chvalia, ze to akvarium nikdy nebolo tak priezracne ciste. Akvarium som mienil ako vysostne rastlinne, teda s velmi silnym osvetlenim (54W na 50L vody), takze prve mesiace som sa trapil nielen so zakalmi, ale aj riasami. Teraz nemam nielen stopy po zakale, ale ani po riasach. :)
jano63
 
Príspevky: 107
Obrázky: 2
Založený: 03 Máj 2006 23:18 pm
Bydlisko: Zilina

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod Hargi » 07 Jún 2008 13:30 pm

odkedy mam zakal tak uz nehnojim....
znizujem teplotu,nesvietim skoro vobec teraz...
vymenil som asi 15 l z 200l tym ze som odkaloval,ale to je asi malo..
vymenit vsetko vodu by asi v mojom pripade bolo narocne...
uvidim za par dni ako ucinkuju opatrenia...ci vobec..
Obrázok používateľa
Hargi
 
Príspevky: 9
Obrázky: 7
Založený: 22 Júl 2003 14:11 pm
Bydlisko: Ba-Ruzinov

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod Hargi » 22 Jún 2008 09:36 am

No vymenil som vsetku vodu,rastlinky sice trosku utrpely ale zakal je prec...dufam ze navzdy :D
Obrázok používateľa
Hargi
 
Príspevky: 9
Obrázky: 7
Založený: 22 Júl 2003 14:11 pm
Bydlisko: Ba-Ruzinov

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod Jirka Scobak » 22 Jún 2008 12:52 pm

Psal jsem sem v januari. Nechal jsem zeleny zakal tak, s krevetkami cherry a bez krmeni. Parkrat jsem masivne vymenil vodu.
Ted je po zakalu, zbavil jsem se ho uz asi pred dvema mesici prirozenou cestou (prestal sam od sebe). Echinodorus veroniky (dekuji za nej, slade) vyrostl, vykvetl a dokonce mi zacala rust i barclaya, kterou jsem uz davno odepsal.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Jirka Scobak » 22 Jún 2008 13:07 pm

Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Knižka Pavol » 10 Sep 2008 12:41 pm

no ja mam tiez zeleny zákal prvý krat v zivote a to sa my stalo takym sposobom ze som si premiestnoval akva a kedze uz boli stare hadice na vonkajsich filtroch eheim tak som ich vyhodil akva som zariadil napustil v domneni ze hned dostanem kupit hadice na filtre ale prisli mu do predajne az po mesiaci a to som uzmal zakal v akva tak som stiahol skoro polovicku vody a dopustil novu filtre uz fachcia asi 4 dni ale zakal je stale mozno az ked sa zabehnu filtre tak to zmyzne
Obrázok používateľa
Knižka Pavol
 
Príspevky: 73
Obrázky: 26
Založený: 29 Júl 2007 10:31 am
Bydlisko: turcianske teplice

Re: Zeleny zakal

Odoslaťod pavol » 11 Sep 2008 20:36 pm

Tiež som to riešil celkovou výmenou vody v 260 l. akva.Všetko čo sa tu navrhovalo,len odďalovalo vyčistenie akva.
pavol
 
Príspevky: 92
Obrázky: 14
Založený: 06 Jún 2008 22:09 pm
Bydlisko: Pieš?any

Odoslaťod kustro » 05 Jan 2009 17:01 pm

chcem sa opytat ci zeleny zakal je len v podstate zelena zakalena voda? riesim teraz taky problem ze mam strasne zariasene skla. ked som to chcel cistit nebola to klasicka zelena riasa co byva na skle, ale nejaky povlak, ktory, ked som sa snazil dat dole, zacal kalit vodu do zelena.voda bola predtym cista, to zelene svinstvo bolo len na skle. neviem z coho sa to mohlo vytvorit pretoze ziadne zmeny som v akva nerobil, vsetko som robil tak ako predtym tyzdenne odkalujem,zahnojim a pridavam burcak cez co2.tu som cital ze sa to moze robit zo sucheho krmiva, ale to sa mi nezda. aj ked je pravda ze vacsinou krmim suchou stravou doteraz sa mi to nestalo. vdaka za nejake rady a postrehy. zatial som preistotu vymenil 1/2 vody a vypol svetlo.test CHSK od rataja ukaze ci tam moze byt zeleny zakal?
Obrázok používateľa
kustro
 
Príspevky: 237
Obrázky: 75
Založený: 08 Aug 2006 21:46 pm
Bydlisko: Nová Baňa

Odoslaťod dusik » 05 Jan 2009 17:25 pm

CHSK test to neukáže, neviem presne čo ukazuje, mal by ukazovať prípadne prekrmovanie, ale ak to je riasa tak nehnoj.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod kustro » 05 Jan 2009 19:58 pm

no to prave neviem ci je to riasa skor by som povedal ze nie,lebo riasa drzi pevne na skle toto je skor nieco ako zeleny povlak. urobil som si test CHSK ale vsetko v poriadku.tak neviem. mal by to byt test na znecistenie vody organickymi latkami, co podla mna zeleny zakal je kedze su to jednobunkovce ci co :)
Obrázok používateľa
kustro
 
Príspevky: 237
Obrázky: 75
Založený: 08 Aug 2006 21:46 pm
Bydlisko: Nová Baňa

Odoslaťod dusik » 05 Jan 2009 23:11 pm

Použi test PO4 ak niečo chceš zistiť ohľadne rias, ale ak to je zelené tak to bude nejaký typ riasy. CHSK je pravdepodobne obdoba testu NH4/NH3, s nim nič nezistíš. Prestaň hnojiť a pokračuj vo vymieňaní vody. Čím inak hnojíš. Nemohlo sa stať, že si nejakým spôsobom, že sa ti zvíšilo NO2 v akváriu?
Niečo o zelenom zákale je tu, ale nie som si istý či je to tvoj prípad:
viewtopic.php?t=7249
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod kustro » 06 Jan 2009 00:11 am

no tie dusitany ma nenapadlo zmerat, tie som maval nulove aj dusicnany skoro nulove.skusim pomerat. hnojim momentalne ferropol a pridavam burciak,ale ten momentalne uz dochadza a nezarabal som preistotu novy.
Obrázok používateľa
kustro
 
Príspevky: 237
Obrázky: 75
Založený: 08 Aug 2006 21:46 pm
Bydlisko: Nová Baňa

Odoslaťod dusik » 06 Jan 2009 00:17 am

CO2 by nemala vadiť ten ferropol je asi železo. Skus nejaky test Fe, neviem ti poradiť, musí sa zapojiť niekto skúsenejší.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod kustro » 06 Jan 2009 00:36 am

nevadi aj tak diky za napady :wink:
Obrázok používateľa
kustro
 
Príspevky: 237
Obrázky: 75
Založený: 08 Aug 2006 21:46 pm
Bydlisko: Nová Baňa

Odoslaťod kustro » 06 Jan 2009 18:30 pm

tak som zmeral hodnoty NO2 troska zvysene ale stale do 0,1(asi pretoze som menil 1/2 vody) NO3 skoro nula tiez, fosfor skoro nic, zelezo 0,3-0,5 pH6,8 tak neviem vsetko je take ako obycajne.merane ratajovymi testami co nie je asi moc najpresnejsie. tak neviem preco to tak zelenie.svetlo je vypnute pomaly druhy den ale nezda sa mi zeby to pomohlo, stale si rastie na skle dalej svojim tempom.
Obrázok používateľa
kustro
 
Príspevky: 237
Obrázky: 75
Založený: 08 Aug 2006 21:46 pm
Bydlisko: Nová Baňa

Odoslaťod Mariok » 06 Jan 2009 22:12 pm

kustro napísal:tak som zmeral hodnoty NO2 troska zvysene ale stale do 0,1(asi pretoze som menil 1/2 vody) NO3 skoro nula tiez, fosfor skoro nic, zelezo 0,3-0,5 pH6,8 tak neviem vsetko je take ako obycajne.merane ratajovymi testami co nie je asi moc najpresnejsie. tak neviem preco to tak zelenie.svetlo je vypnute pomaly druhy den ale nezda sa mi zeby to pomohlo, stale si rastie na skle dalej svojim tempom.


Nechcem kecať, ale nie je to železo náhodou príliš vysoké? ... Odpoviem si sám : NIE! 8) Pozrel som si medzitým www.rataj-spk.cz - podľa toho je na optime :wink: :wink: Sorry :roll:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

kustro

Odoslaťod Mariok » 06 Jan 2009 22:29 pm

... ak máš vypnuté osvetlenie a rastie to ďalej, tak to nie je riasa, ale asi sinica! :oops:
P.S. Asi aj to zvýšené N02 s tým súvisí. Najlepšie asi naozaj vypustiť hnojenie a obmienať častejšie vodu :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod kustro » 06 Jan 2009 23:30 pm

sinica to asi nie je.teda aspon myslim.nechyta sa to nikde inde je to len na skle a mam dojem ze uz aj voda je tym zakalena,takze asi predsa zeleny zakal. jedine pozitivum co som spozoroval je, ze mi menej rastie riasa z machovej gule, ktorej som sa nevedel zbavit, co bola po celom akvarku rozrastena.uz je len kde tu,ale zas na ukor druhej katastrofy :dead:
Obrázok používateľa
kustro
 
Príspevky: 237
Obrázky: 75
Založený: 08 Aug 2006 21:46 pm
Bydlisko: Nová Baňa

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.