zdochynajuce male gupky



Akvarijné ryby - choroby, liečba

zdochynajuce male gupky

Odoslaťod akurat » 15 Jún 2008 21:27 pm

Prehladal som toto forum, ale som nenasiel nic podobne. Mam 40l akvarium dno 4cm hrube, porastene cele rastlinami. Osadenie 5ks gupky, 2 panciernicky a 1 prisavnik. Vsetko je OK, pokym nepridu na svet male gupky. V porodnicke ( v spolocnom akvariu) sa im dari dobre, ale po mesiaci s im zacnu zuzovat ( zliepat?) chvostove plutvy a za par dni je po nich. Dospele ryby su vporiadku. Co s tym robit? Dva vrhy mi uz uhynuli, a som z toho netastny. :oops:
akurat
 
Príspevky: 3
Založený: 11 Dec 2007 08:55 am
Bydlisko: Oravske Vesele

Reklama

Odoslaťod Jirka Scobak » 15 Jún 2008 23:38 pm

Divne, poter gupek musi prezit vsechno.
Muj nazor - kasli na porodnicku. S tim, co mas, se ti urcite mnozstvi mladych musi odchovat prirozene. Ja mam gupek dost, ruzne barevne varianty a obnovuji se samy uz nekolik let. I v malych akvariich.
Jedine me napada, ze prekrmujes - lepsi je starat se o ne malo a spis si jich nevsimat - pridej svetlo, at akvarium trochu zaroste zelenymi rasami, kterymi se gupky zivi.
Na zacatek odkal a vymen asi ctvrtinu vody. Vymenujes 20% vody jednou za tyden, dva?
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Mariok » 16 Jún 2008 00:16 am

Jirko má pravdu, je to nedostatočná hygiena v akva - veľa rybiek na málo vody a prekrmovanie vytvorí podmienky pre nejaké buď nálevníky, alebo niečo iné, čo rybky zahubí. Treba časté odkaľovanie, častú výmenu vody a hlavne NEPREKRMOVAŤ. Potom nemusíš skúmať čo ich zahubilo. Píšem bohužiaľ z vlastnej skúsenosti. A pri tom osadenstve, čo máš, taktiež súhlasím s Jirkom: Kašli na pôrodničku! Radšej pridaj rastliny, malé gubky sa tam schovajú a väčšina prežije aj pri dospelých. :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Jirka Scobak » 16 Jún 2008 01:01 am

Po zalozeni noveho akva osidluji akvarium poterem gupek nebo plat - nikdy se jim nic nestane (dokonce i kdyz to je miniakva). Kdyz jsem do stejneho dal dospele koupene gupky, obcas uhynuly.
Jenze na druhou stranu, pri zakladani jakehokoli noveho akva pouzivam alespon trochu stare dno z jinych svych akvarii, vodu z jinych akvarii, a nekolik dni po zalozeni krmim minimalne nebo vubec (cekam, co udelaji rasy). Kdyz vse klape, zacnu krmit normalne.
A na zacatek zaplnuji akvaria rostlinami-plevelem (egeria, najas, hetherantera, rotala, ceratophyllum), ktere rychle rostou. Jak se akvarium zabiha, odstranuji je. Naposledy jsem delal http://scobak.blog.sme.sk/c/150042/Akva ... -okne.html (foceno pred dvema tydny, ted je zarostlejsi, papyrus roste jako blazen, krevetky nosi vajicka). A taky jsem pouzil poter gupek :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: zdochynajuce male gupky

Odoslaťod akurat » 18 Jún 2008 21:30 pm

Dakujem za rady. Akva je v prevadzke viac nez rok. Raz do tyzdna menim 1/10 vody. Ked necham poter volne plavat, tak dospelaci mu nedaju pokoj a do 24 hodin je zlikvidovany, preto musim pouzivat porodnicky, aj ked je akva zarastene husto rastlinami do 1/3 vysky. Voda je cira, bez zapachu.
Ako radite, tak skusim znizit mnozstvo stravy. Odkalujem raz do mesiaca, skusit to castejsie?
akurat
 
Príspevky: 3
Založený: 11 Dec 2007 08:55 am
Bydlisko: Oravske Vesele

Odoslaťod Mariok » 18 Jún 2008 22:50 pm

Hlavne pridaj nejaké raslinky na celú výšku akva - mladé sa spočiatku zdržujú hlavne pri hladine, takže ak máš len nízke, nemajú sa kde schovať! To časté odkaľovanie bolo myslené na pôrodničku a nie na spoločenské akva. :)
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Jirka Scobak » 18 Jún 2008 23:31 pm

Mariok napísal:Hlavne pridaj nejaké raslinky na celú výšku akva - mladé sa spočiatku zdržujú hlavne pri hladine, takže ak máš len nízke, nemajú sa kde schovať!


Ano. Nikdy jsem nad tim nepremyslel, ja mam ale vlastne vsude rostliny az k hladine.
Co se odchovu poteru tyce - uz ctyri roky se mi platy "obnovuji" v zarostlem akvariu s tetrami konzskymi :). Tetry konzske totiz nelovi na hladine a tesne nad dnem - a tam se pak muze poter schovat (nebo do "nadrzek", ktere tvori listy lekninu). Takze i kdyz tetry konzske zvladnou i mnohem vetsi sousta, nez jsou male platy, platy prezivaji.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Janska » 19 Jún 2008 08:31 am

Čo tak skúsiť dať do akva nejaké rastlinky na hladinu? Napr. mladú ricciu, prípadne pistiu? U mňa to pomohlo. ;) Rybky sa v nich dokonale schovali a ostatné ryby požrali minimum mladých.
Obrázok používateľa
Janska
 
Príspevky: 107
Obrázky: 38
Založený: 16 Aug 2005 18:36 pm
Bydlisko: BA-Petržalka

Odoslaťod akurat » 19 Jún 2008 22:41 pm

Tak s tymi rastlinami na hladine mate asi pravdu. Ked sa mladez pohybovala volne po akvariu, majcastejsie sa zdrziavali v okoli filtra pri hladine, kam sa dospelaci tazko dostali.
akurat
 
Príspevky: 3
Založený: 11 Dec 2007 08:55 am
Bydlisko: Oravske Vesele


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.