Množenie živorodiek - mečúňov [Xiphophorus ...]



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Množenie živorodiek - Mečúňov

Odoslaťod Spectre » 26 Nov 2003 23:56 pm

Kopkin napísal:Zdravim, ja mám v práci malé 22 litrové akvarko s párom mečúniek a jednu guramu + 1 acistrus.
Samček mečúňa je trochu menší od samice a tá ho dosť bije aj s guramou.Chudák sa skrýva kde sa dá, vyzerá zúfalo aj keď plutvy má v poriadku.Neviem ako mu môžem pomôcť.Mám ho radšej vyloviť?A dokúpiť velkosťou vhodnejšieho samca??Len to by som ho musel dať k cichlidám domov na spestrenie stravy a to mi je ľúto...


Neviem neviem.. O mečúňoch sa hovorí, že sú to dosť mierumilovné rybky. Aj keď každý jedinec má svoju špecifickú povahu. Ja osobne som problémy nemal. V robote bolo akva plné živorodiek a tam tiež všetko ok. Samček by mal byť od samičky menší a hlavne chudší - to je normálne.

Inak u mňa sa v podobne malom akva dosť zmenilo správanie rýb po tom, ako som pridal dekoráciu. Možno, keď akva preorganizuješ tak, aby si každá rybka mohla utvoriť svoje mini-teritórium sa to zmení. (U mňa mala samička mečúňa vždy svoje miesto na molitane od filtru a black molly (dnes už ex.) "sedávala" na takom dlhom vzduchovacom kameni, ktorý som kúpil a bol cez celé akva :) ).
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Množenie živorodiek - Mečúňov

Odoslaťod elo » 27 Nov 2003 14:47 pm

Mojmu mecunovi sa za hlavou urobila taka bielosiva skvrna. Po tom co som si tu precital forum ma napadlo ze by to mohla byt nejaka pliesen - viete mi poradit? Napr. denis sa zda ze ma v tomto prehlad.
Obrázok používateľa
elo
 
Príspevky: 23
Založený: 27 Nov 2003 14:34 pm
Bydlisko: MI, KE, BA

Re: Množenie živorodiek - Mečúňov

Odoslaťod denis » 27 Nov 2003 14:56 pm

elo: kup daky pripravok proti plesniam, najlepsie nejaky znackovy: sera... bude sice dost drahy, ale co uz. a neslubujem vsak, ze zabere.
je to dost cudne, ale na mecune sa plesen chyta zo dna na den. ked mecun chyti vacsiu plesen a ma stiahnute plutvy je skoro iste, ze zdochne.
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Množenie živorodiek - Mečúňov

Odoslaťod elo » 27 Nov 2003 18:58 pm

denis este raz vdaka za rady - rybka je uz momentalne na lieceni. V obchode mi zopakovali presne to co si vravel aj ty - pricina vraj nizka teplota (hoci aj kratkodobo).
Obrázok používateľa
elo
 
Príspevky: 23
Založený: 27 Nov 2003 14:34 pm
Bydlisko: MI, KE, BA

Re: Množenie živorodiek - Mečúňov

Odoslaťod denis » 28 Nov 2003 09:31 am

ale aj tak to nechapem. pri nizsej teplote je mi to jasne. ale v chovni mame v akvariach 24°C a 3 mecune z 11 dostali plesen a aj zdochli. Boli to vsak dovezene ryby z nejakej akvaristiky z Ba (ze vraj). Isto to bolo sposobene zmenou prostredia, ale preco sa to stava skoro vzdy (ked je hole akvarium).
ps: kamos si doniesol az 21 mecunov z tej istej varky a zdochli mu vsetky.
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Množenie živorodiek - Mečúňov

Odoslaťod Kopkin » 28 Nov 2003 13:19 pm

Takze problem sa samovyriesil.Prenasledovany samec to vyriesil po svojim ... nasiel som ho ususeneho pod akvarkom...Nechapem, ako sa prepchal medzi krycim sklom....no jednoducho sa rozhodol..
Obrázok používateľa
Kopkin
 
Príspevky: 58
Obrázky: 12
Založený: 17 Okt 2003 13:48 pm

Re: Množenie živorodiek - Mečúňov

Odoslaťod Spectre » 28 Nov 2003 13:52 pm

Kopkin napísal:Takze problem sa samovyriesil.Prenasledovany samec to vyriesil po svojim ... nasiel som ho ususeneho pod akvarkom...Nechapem, ako sa prepchal medzi krycim sklom....no jednoducho sa rozhodol..


Chudatko rybka....

Ako to vyriesis? Skusis kupit noveho samceka???
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Množenie živorodiek - Mečúňov

Odoslaťod Kopkin » 28 Nov 2003 14:46 pm

No asi budem musieť.Ale to bude iný samec, kua.!!!Tá trpko oľutuje čo robila tomu chudákovy. :-(
Obrázok používateľa
Kopkin
 
Príspevky: 58
Obrázky: 12
Založený: 17 Okt 2003 13:48 pm

Re: Množenie živorodiek - Mečúňov

Odoslaťod Spectre » 28 Nov 2003 16:45 pm

Kopkin napísal:No asi budem musieť.Ale to bude iný samec, kua.!!!Tá trpko oľutuje čo robila tomu chudákovy. :-(


Ozaj :) ... Este sa ta v ramci temy sa ta opytam... pokusali sa ti tie tvoje mecune niekedy rozmnozit???
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Množenie živorodiek - Mečúňov

Odoslaťod Dorianna » 06 Dec 2003 18:21 pm

Mam v akvarku dve mecovky-holky cervene s cernymi skvrnami, 3 kominicky-holky a 1 kominicka kluka. Chtela jsem se zeptat, jestli by se mi sparil ten jediny chlap treba s tou cervenou, kdyz on je cerny...a taky s kolika samickami je schopen se jeden samecek vytrit pri jedinem treni...
Dorianna
 
Príspevky: 36
Založený: 31 Okt 2003 23:45 pm

Re: Množenie živorodiek - Mečúňov

Odoslaťod nino_q » 06 Dec 2003 19:22 pm

Dorianna napísal:s kolika samickami je schopen se jeden samecek vytrit pri jedinem treni...

zivorodky sa netru, samcek oplodnuje samicku a ta si spermie (?) uchovava "na horsie casy" ;-) Z jedneho oplodnenia staci na dva-tri "vrhy" mladat

Takze podla mojho nazoru jeden samcek v pohode staci aj na viac samiciek
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Množenie živorodiek - Mečúňov

Odoslaťod Spectre » 07 Dec 2003 00:01 am

Mam ich tam uz dost dlho a kaslu na seba. Samicky trochu podrastli a maju aj dost gulate brusko, ale to je skor tym, ze su hrozne nenazrane :) :). Aspon ze im chuti...

Mohol by byt teoreticky samcek nevhodny? Nebolo by dobre skusit kupit este jedneho?

Doplnenie:

Resp. este takto - ako si vsimnem tie male mecuniky? Nemoze byt, ze sa narodili niekedy v noci a samicka ich zozrala? Moc to zarastene zatial nemam, takze sa nemaju kde skryt, keby aj nieco.
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Množenie živorodiek - Mečúňov

Odoslaťod Astrid » 07 Dec 2003 11:14 am

Kopkin napísal:Zdravim, ja mám v práci malé 22 litrové akvarko s párom mečúniek a jednu guramu + 1 acistrus.
Samček mečúňa je trochu menší od samice a tá ho dosť bije aj s guramou.Chudák sa skrýva kde sa dá, vyzerá zúfalo aj keď plutvy má v poriadku.Neviem ako mu môžem pomôcť.Mám ho radšej vyloviť?A dokúpiť velkosťou vhodnejšieho samca??

Este je tu taka moznost, ze ta tvoja samica nie je samicou, ale ze sa premenila na samca. Obcas sa to stava. V literature uvadzaju, ze by to mal byt potom plnohodnotny samec, ibaze o nieco vacsi. Avsak podla mojich vlastnych skusenosti je to skor chudsia neplodna samica s malym naznakom mecika, pripadne aj bez toho. V takom pripade sa moze spravat agresivne voci mensiemu samcovi.
A teda aj ked dokupis dalsieho samca, bude to to iste, to uz radsej kup aj novu samicu, iked v takom malom objeme- neviem neviem...
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Množenie živorodiek - Mečúňov

Odoslaťod Astrid » 07 Dec 2003 11:19 am

Spectre napísal:Resp. este takto - ako si vsimnem tie male mecuniky? Nemoze byt, ze sa narodili niekedy v noci a samicka ich zozrala? Moc to zarastene zatial nemam, takze sa nemaju kde skryt, keby aj nieco.

Ano je to mozne. Avsak vo vacsine pripadov ma samica par dni pred porodom uz skutocne velke brucho. To by si zbadal. Pozri sa napriklad na majkovu fotku gupky tesne pred porodenim malych- tak podobne vyzera aj mecunka. http://www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=553
Aj ked ja mam taku skusenost, ze niekedy mi samicka mecuna porodila raz za mesiac len zo 10 malych, co sa na jej bruchu az tak velmi neprejavilo. Cize som to ani nezbadala, a boli tu. Zalezi to asi od toho, ake mas plodne samicky.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Množenie živorodiek - Mečúňov

Odoslaťod Spectre » 07 Dec 2003 22:04 pm

Diky Astrid.

Brucho mala zagulatene, ale nie zas ako ta gupka na fotke. To asi bolo iba tym, ze hrozne jedli, pretoze teraz som im dal jednodennu dietu a brusko zmizlo :). Neni mozne, ze by mala zatial napr. 10 malych a hned po narodeni by ich zozrala, takze by som si to nevsimol? Ako vyzera vlastne mini mecunik??? Su niekde na nete fotky alebo tak?
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Množenie živorodiek - Mečúňov

Odoslaťod Atilla » 07 Dec 2003 23:33 pm

spectre : z mecunmi a gupkami je to asi tak - ked ich mas 10 a viac a mas aj samcekov a samicky a mas tvrdu vodu budu sa ti mnozit ako dive

ja som si kupil 30 gubiek po tyzdni uz boli hadam vsetky tehotne nexcelo sa mi s tym babrat tak som ich nechal tak rano som videl male gubky vecer uz tam ziadna nebola

ked mas par kusov napr. 1 samceka a 2-3 samicky necakaj nejake rychle vysledky :( na zaciatku som mal takyto stav
najprv som mal 3 samicky kym som si zohnal samceka 1-a zdochla na pliesen potom tesne pred prelovenim samceka 2-ha cize ostal parik a samcek otravoval samicku dovtedy kym neskapala potom som sa docital ze na 1 samceka treba aspon 3 samicky
mecun nakoniec skoncil pri afrikach :( xcel sa parit s lombardoi-om ten ho asi nakoniec zjedol :( smutne :)

cize ak xces vidiet male mecune obstaraj si 'hejno' a potom ma budes zasobovat 'krmivom' :) pretoze sa mi cez vikend nepodarilo postavit porodnicku a z akva pri gubach som odlovil iba 2 novorodeniatka
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Množenie živorodiek - Mečúňov

Odoslaťod Spectre » 08 Dec 2003 00:17 am

atilla:

viacej ich urcite nebudem mat do doby, nez postavim nove akva. co sa tyka tvrdosti vody, tak im tam pustam standart z vodovodu ... som v BA v Ruzinove. vodu mame taku normalnu vodovodovu. extra makka nie je, ale zase ani extra tvrda asi nie ... vadi to moc? v normalnej vode sa nerozmnozia?
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Množenie živorodiek - Mečúňov

Odoslaťod majko » 08 Dec 2003 08:04 am

Spectre napísal:vodu mame taku normalnu vodovodovu.

:-)
Spectre napísal:extra makka nie je, ale zase ani extra tvrda asi nie ... vadi to moc? v normalnej vode sa nerozmnozia?

Zivorodky nemaju radi velmi makku vodu. Ale myslim, ze to Tebe nehrozi. Z vodovodu vacsinou tecie tvrda voda. Chce to trpezlivost.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Množenie živorodiek - Mečúňov

Odoslaťod gabriela » 08 Dec 2003 10:39 am

Spectre napísal:Brucho mala zagulatene, ale nie zas ako ta gupka na fotke. To asi bolo iba tym, ze hrozne jedli, pretoze teraz som im dal jednodennu dietu a brusko zmizlo :). Neni mozne, ze by mala zatial napr. 10 malych a hned po narodeni by ich zozrala, takze by som si to nevsimol? Ako vyzera vlastne mini mecunik??? Su niekde na nete fotky alebo tak?


Je to celkom mozne ze ich pozrali, mal si ju zvlast? alebo bola v spolocnom akvariu? Maly mecunik vyzera celkom ako ryba.
Pri zivorodkach je potomstvo celkom podobne na dospelackych rodicov.
Samozrejme, nebude mat este mecik, aj farbu asi ako dospela ryba, ale napr. cierma black mola je cierna hned ako sa narodi a tak isto aj pri mecunoch vidis buduce sfarbenie aj dokonca ci je albin alebo nie.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Množenie živorodiek - Mečúňov

Odoslaťod denis » 08 Dec 2003 13:13 pm

mrknite kotnicku, moc toho ale nevidiet

Obrázok
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Množenie živorodiek - Mečúňov

Odoslaťod barky » 08 Dec 2003 14:28 pm

Denis, priznam sa ze z tej fotky nie som ani trochu mudry, nejak je tam vela skla, vela odrazov, nie je mi jasne kolko je tam vlastne akvarii a pod. Hod nejaky nacrt, popripade popis fotky.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Množenie živorodiek - Mečúňov

Odoslaťod Spectre » 08 Dec 2003 15:02 pm

gabriela napísal: Je to celkom mozne ze ich pozrali, mal si ju zvlast? alebo bola v spolocnom akvariu? Maly mecunik vyzera celkom ako ryba.
Pri zivorodkach je potomstvo celkom podobne na dospelackych rodicov.
Samozrejme, nebude mat este mecik, aj farbu asi ako dospela ryba, ale napr. cierma black mola je cierna hned ako sa narodi a tak isto aj pri mecunoch vidis buduce sfarbenie aj dokonca ci je albin alebo nie.


Hovorim, je trochu chudsia ale den som ich nekrmil tak to moze byt aj tym. Totiz tie moje nove mecuniky su take pazrave, ze zosrotuju komplet vsetko a potom este po sebe niekedy jedia aj to, co vysrali ... ako kraliky. Neviem, ci je to normalne, ale stara samicka mecuna toto nerobila. No ale kedze im tak chuti, tak im davam 2x denne a teraz mali cely den dietu, takze na mna prosebne pozerali a jedna samicka bola chudsia. Ta samicka co bola predtym taka tucnejsia ma zaroven asi najvacsi apetit, takze neviem.

Inak ake velke su tie mecuniky? Uvidim ich vobec? Keby aj dajake boli, cim ich treba krmit - treba dajake specialne tekute krmivo a tak?
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Množenie živorodiek - Mečúňov

Odoslaťod denis » 08 Dec 2003 15:04 pm

barky napísal:Denis, priznam sa ze z tej fotky nie som ani trochu mudry, nejak je tam vela skla, vela odrazov, nie je mi jasne kolko je tam vlastne akvarii a pod. Hod nejaky nacrt, popripade popis fotky.

skusim to dako nakreslit, uvidim co poviete na moje kresliace vlohy :P
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Množenie živorodiek - Mečúňov

Odoslaťod Drobec » 08 Nov 2004 20:46 pm

Ahojte!Kto chova mecune z pôrodnicky a co je natom pravdy ze z mlade sa nesmia premiestnovať 30 dni,uz ani neviem kto mi to hovoril?Ešte by ma zaujimalo aka je idealna teplota.Ja mam taku zlu skusenost z mečunom čiernym z 10 vrhov my prežilo len pouhy dvaja jedinci,hm tomu sa hovori smola.Popritom nemeli plesen vzdy sa dožili tak 30 dní a jeden po druhom odchadzali a to nebola zanedbana ziadna malickosť!
Obrázok používateľa
Drobec
 
Príspevky: 229
Obrázky: 13
Založený: 29 Sep 2004 19:59 pm
Bydlisko: Nove Zamky

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.