Ako na nezmara?



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Odoslaťod marinnaa » 29 Mar 2008 12:16 pm

aj mne sa nezmar v akva objavil tento týždeň, mám ho tam požehnane veľa, kŕmim granulami. Je pekný zelený, nijak extra mi nezavadzia, aj keď to nie je nič estetické.. No ale mám v akva len krevetky, ktoré sa mi úspešne množia, mohol by tie mláďatká drobce popŕhliť? sú to kôrovce, ale predsa... :?:
Obrázok používateľa
marinnaa
 
Príspevky: 130
Obrázky: 14
Založený: 24 Nov 2007 15:42 pm
Bydlisko: NR, obcas LV

Reklama

Odoslaťod marinnaa » 10 Apr 2008 18:49 pm

síce väčšina z vás trvdí, že nezmar sám zmizne, v mojom akva je ho stále neskutočne veľa, už tretí tyýždeň.. čo s ním?
Obrázok používateľa
marinnaa
 
Príspevky: 130
Obrázky: 14
Založený: 24 Nov 2007 15:42 pm
Bydlisko: NR, obcas LV

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod kacenka14 » 10 Apr 2008 18:59 pm

Minulý týždeň som ho v jednom akva tiež objavila. Najprv tam bol jeden dva a teraz ich je tam strašne veľa. Tak počkám a uvidím čo to bude robiť ďalej...
kacenka14
 
Príspevky: 58
Obrázky: 19
Založený: 21 Jan 2007 19:17 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod marinnaa » 11 Apr 2008 00:56 am

u mňa nerobí nič, len sa vlní alebo mi chodí po skle, už je asi všade, dokonca na slimákoch sa zvykne pár kúskov prenášať..
Obrázok používateľa
marinnaa
 
Príspevky: 130
Obrázky: 14
Založený: 24 Nov 2007 15:42 pm
Bydlisko: NR, obcas LV

Odoslaťod kracken » 18 Jún 2008 21:53 pm

... ja mam tohto "pomocnika" uz asi mesiac v troch akvarkach, je celkom zaujimave, ako dokaze chytat zivu artemiu.... samozrejme sa mnozi tak rychlo, ze v dvanastlitrovke mam uz aj stromcek. :)
ale ako sa ho zbavit, to netusim... :(
Obrázok používateľa
kracken
 
Príspevky: 16
Obrázky: 11
Založený: 10 Apr 2007 07:54 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod Gabo S » 18 Jún 2008 22:04 pm

Ahojte
Podľa mňa určite dokáže zdolať mladé krevetky, keďže u mňa v pohode zožerú aj dospelú Daphniu :?
U mňa sa objavili v akváriu v ktorom chovám kaprozúbky pred dvoma týždňami a odvtedy som nevidel mladé rybky :(
Vraj 100%ne účinná látka proti nim je 5%-ný Flubenol čo ale miestny zverolekár dokáže objednať v celom balení čo je veľmi drahé. Teraz zháňam kde by som mohol zohnať "mikro" dávku.
Gabo S
 
Príspevky: 31
Obrázky: 23
Založený: 26 Sep 2006 08:57 am
Bydlisko: Neded (okr.Ša?a)

Odoslaťod marinnaa » 26 Jún 2008 21:04 pm

nemate niekto zaruceny sposob ako sa ho zbavit? u mna preziva uz od marca a je ho hooodne, mam niekolkodnove rybky a preto aj opravneny strach.. nechcem ziadnu chemiu, akva sa mi zabehava a nechcem to narusit..
Obrázok používateľa
marinnaa
 
Príspevky: 130
Obrázky: 14
Založený: 24 Nov 2007 15:42 pm
Bydlisko: NR, obcas LV

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod Gabo S » 26 Jún 2008 22:23 pm

Ja odporúčam použiť flubenol. Za 12 hod. likvidoval všetkých nezmarov. :)
a ani nepoškodzuje ryby ani slimáky.
U niektorých ale pomohol aj vyhladovený Trichogaster trichopterus-vraj zožere nezmarov.
Gabo S
 
Príspevky: 31
Obrázky: 23
Založený: 26 Sep 2006 08:57 am
Bydlisko: Neded (okr.Ša?a)

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod jiri sajar » 27 Jún 2008 08:24 am

Nezmar je pomerne značne citlivý na zlúčeniny medi, starí akvaristi - v časoch kedy neexistoavali vychytávky súčasných rokov - používali podľa toho koľko sa v nádrži vyskytovalo nezmarov dva spôsoby použitia obyčajného medeného drôtu:
Ak bolo v nádrži len zopár nezmarov - na plochú 4,5 voltovu bateriu na obidva póly baterie pripájkovali medený drôt a potom si dali tu prácu, že sa obidvoma drôtmi dotkli priamo jednotlivých nezmarov - elektrický obvod a ionty medi nezmarov doslovne spália, ten sa skrúti a odumrie.
Ak bolo v akva veľké množstvo nezmarov - zavesili do prítoku vody z filtra špirálku z medeného drôtu a potom často a pravidelne sledovali kedy žačínajú nezmari odchádzať (trvá to však niekoľko dní podľa litrového obsahu nádrže.
POZOR !!!! zlúčeniny medi sú jedovaté aj pre iných obyvateľov akvaria, no nezmar odumiera oveľa skôr , preto je potrebné sledovať vývoj v akva a akonáhle vidíš, že nezmary odumierajú je potrebné špirálu dať preč....
Ak toto dodržim nemalo by sa osadenstvu akva nič stať.
Naposledy upravil jiri sajar dňa 27 Jún 2008 08:32 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako na nezmara?

Odoslaťod jiri sajar » 27 Jún 2008 08:29 am

Chcem však upozorniť že neviem či je moj recept bezpečný napríklad aj pre krevetky, pretože som ich nikdy nepestoval a tak neviem či nie sú na meď tiež veľmi citlivé.
Na bežné osadenstvo akvarií však nízka koncentrácia medených iontov vo vode nemá zhubný vplyv - je však potrebné pečlivo strážiť dľžku pôsobenia medi na nezmarov a včas s aplikáciou prestať.
Dobré je potom vymeniť časť vody ako pri bežnom čistení akva.
Ideálne je opravdu sledovať pravidelne akva a použiť vždy metódu č. 1 - batériu s meď. drôtom - akonáhle zistím v akváriu výskyt prvých nezmarov. Likvidácia zopár jedincov trvá pár sekúnd bez nebezpečia pre zvyšok života v akva
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod marinnaa » 27 Jún 2008 13:03 pm

hm, nezmarov mam ajajaaaaaj, ale na tu med si naozaj netrufam :( a ten flubenol by sa mal ako pouzit? aj ked to je chemia, prave ktorej sa chcem vyhnut.. no dakujem za kazdu radu :wink:
Obrázok používateľa
marinnaa
 
Príspevky: 130
Obrázky: 14
Založený: 24 Nov 2007 15:42 pm
Bydlisko: NR, obcas LV

Odoslaťod Gabo S » 27 Jún 2008 19:56 pm

Ja som dávkoval na 25 litrov len na špičku noža.Je to biely prášok - a mám v akvárku citlivé kaprozúbky a všetko ok. :) Nezmary sú preč a rybky sa majú fajn.
Gabo S
 
Príspevky: 31
Obrázky: 23
Založený: 26 Sep 2006 08:57 am
Bydlisko: Neded (okr.Ša?a)

...

Odoslaťod paprna » 27 Jún 2008 20:08 pm

Sorry za trosku offtopicu, ale s chemiu do akva to mas treba jak s alkoholem, pijes 5, 10, 15 roku a furt nic ... a pak najednu ... :] pocitam, ze bez nasledku to nebude pro ty rybky.

Btw nezmarom sa u mna take dari, ale resit to nejak neminim :]
paprna
 
Príspevky: 33
Obrázky: 17
Založený: 19 Jan 2008 14:08 pm

Odoslaťod pavol » 27 Jún 2008 21:47 pm

V hociktorej akvaristike dostaneš kúpiť niečo proti bezstavovce.Máš to aj s presným návodom. Je to hlavne proti nežiadúcim slimákom ale aj nezmarom.Najlacnejšia je malachytová zeleň.No už dávnejšie dodávajú aj značkové prípravky.Ale o mnoho drahšie.Je nepríjemné pozerať ako sa nezmary vozia na dospelých rybach.Rozhodnúť sa musíš sám.
pavol
 
Príspevky: 92
Obrázky: 14
Založený: 06 Jún 2008 22:09 pm
Bydlisko: Pieš?any

Odoslaťod marinnaa » 27 Jún 2008 22:45 pm

ved prave, proti bezstavovcom, mam v akvariu krevety, slimaky, ktore tam chcem mat a nezmary, ktore nechcem, lebo mi nicia male rybky.. keby to trvalo chvilu, dobre.. ale od marca??? a pri totalnej zmene podmienok, kedze som akva stahovala z privatu domov.. asi len budem musiet pokracovat vo vyberani kazdeho jedneho spajdlou do zblbnutia :(
Obrázok používateľa
marinnaa
 
Príspevky: 130
Obrázky: 14
Založený: 24 Nov 2007 15:42 pm
Bydlisko: NR, obcas LV

Odoslaťod pavol » 28 Jún 2008 09:47 am

Ja osobne by som sa pohral s odchytom/odlovom/ a na pár dní krevetky i slimáky vydržia i v neakej nádobe.A po zlikvidovaní nezmara a nezbytnej výmeny vody,vrátil späť.Lebo i niektoré ryby čo ti radia napádajú nie len nezmara ale i krevetky.Za ten čas kým zoženie š dospelé alebo väčšie ryby ,máš akva v poriadku.
pavol
 
Príspevky: 92
Obrázky: 14
Založený: 06 Jún 2008 22:09 pm
Bydlisko: Pieš?any

Odoslaťod Raviolka » 28 Jún 2008 10:49 am

Pavol ta chemie co se prodává v akvaristikách je na bázi mědi. A jak tu správně zaznělo, že to ryby nebo krevety nezabije neznamená, že jim to neškodí. Je hodně dostupných studií o tom, jak se měď akumuluje v rybím těle a samozřejmě má vliv na fungování vnitřních orgánů... takže používat měď pravidelně kvůli pár prvním nezmarům, jak píše jiri sajar, je sice účinné, ale určitě ne moc ohleduplné vůči ostatním živým tvorům v akváriu.
Já mám nezmarů taky hodně, v některých akváriích až moc. Nebojuju s nima (zatím), ale nedávno jsem měnila rybí osádku v jednom miniakváriu, tak jsem toho využila na "odnezmarování" pomocí Antihydrinu z akvaristiky. Vybrala jsem všechny viditelné šneky, protože je to má údajně taky zabít. Nezmaři jsou fuč, zničilo je to opravdu dost rychle. Ze dna vylezly věžovky a ploštěnky (do té doby jsem nevěděla, že tam jsou) a přežily to obě skupiny :wink: Samozřejmostí je výměna vody, vyměnila jsem jí komplet 2krát než jsem tam dala opět ryby a šneky, co jsem předtím vybrala...vím jistě, že v normálně založeném akváriu za přítomnosti ryb, krevet a šneků bych takový zásah nedělala.
Ten flubenol stojí za zvážení, všichni si ho pochvalují...
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod jiri sajar » 28 Jún 2008 22:14 pm

Raviolka,
ta metoda s medenými vodičmi napojenými na bateriu - ak ničiš len prvých nezmarov v akva, - je maximálne šetrná, lebo tým že sa vodičmi pod prúdom nezmara dotkneš a spáliš ho, s meďou v akva stráviš len pár sekúnd, takže sa do vody uvloní minimálne množstvo medi.... ja viem že je to možno piplačka, no ja som nikdy nemal s nezmarmi v akva problém a rybám a rastlinstvu sa darilo dobre.... prirodzene ak je už v akva niekoľko stovák až tisícok nezmarov, radikáln zásah je nezbytný.
Treba si uvedomiť, že nezmar je vlastne "sladkovodná sasanka" ktorá loví pomocou žahavých chapadielok a poter rýb ľahko (ak je nezmar premnožený) permanetnému útoku podľahne a aj dospelým rybám to dvakrát (najmä u menších druhov rýb) nepridá na pohode života. Nezabúdajte, že veľa rýb v noci nocuje pri dne a nezmari sú aktívne aj v noci... kam môže viesť dlhodobý a opakovaný kontakt nezmarov s rybami radšej ani nevedieť.....
prirodzene , zaleži na každom akvaristovi akú metodu, chémiu použije.... :roll:
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod marinnaa » 28 Jún 2008 23:06 pm

no dobre, zvazujem ten flubenol a kde sa mam na to pytat? lekaren, akvaristika? akva ma 37l, tam toho nebude treba vela..
Obrázok používateľa
marinnaa
 
Príspevky: 130
Obrázky: 14
Založený: 24 Nov 2007 15:42 pm
Bydlisko: NR, obcas LV

Odoslaťod pavol » 04 Júl 2008 13:36 pm

Samozrejme v akvaristike.Ak chceš použiť flubenol,daj si už vopred aspoň týždeň odstáť vodu.37l neni mnoho.Keď budeš meniť po zničení nezmarov vodu aby si mala pripravenú odstátu a primerane teplú.
pavol
 
Príspevky: 92
Obrázky: 14
Založený: 06 Jún 2008 22:09 pm
Bydlisko: Pieš?any

Odoslaťod SoRex » 04 Júl 2008 20:45 pm

Na Flubenolu je fajn, že je cíleným přípravkem výhradně na "nižší" organizmy, takže rybám neškodí. Po jeho použití se částečná výměna vody sice doporučuje, ale tak nějak "pro jistotu". Já po vyvraždění nezmarů měním vodu až při normálním periodickém čištění akvária, a to v 1/3 objemu(jako vždy).

Mít dopředu připravenou týden odstátou vodu není nezbytné. Třetina objemu na výměnu stačí a v tomto množství nemusí být ani odstátá.

A mimochodem - Flubenol je sledované veterinární léčivo, takže v akvaristice by jej prodávat neměli!
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Odoslaťod marinnaa » 04 Júl 2008 21:22 pm

takze lekaren? a recept? netreba?
Obrázok používateľa
marinnaa
 
Príspevky: 130
Obrázky: 14
Založený: 24 Nov 2007 15:42 pm
Bydlisko: NR, obcas LV

Odoslaťod SoRex » 04 Júl 2008 22:31 pm

marinnaa napísal:takze lekaren? a recept? netreba?

Ano, veterinární lékárna. U nás není recept potřeba, ale problém je, že se dá koupit jenom balení asi po 1 kg, což by mělo celé AKVA.SK asi tak na 100 let ;-)
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

toto bude znieť sproste

Odoslaťod zsozso666 » 12 Júl 2008 08:34 am

a kde to bývate? Som sprostý ale... minule som rozmýšľal o tom že budem chovať nezmarov.... mohli by ste mi ich čo najviac poslať poštou v sáčku na ryby? Ako darček že som taký milí :o 8)
zsozso666
 
Príspevky: 13
Založený: 07 Júl 2008 13:52 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.