Prúdova ochrana



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Odoslaťod pakozdy » 08 Júl 2008 11:28 am

tienik = vyzeras, ze sa v danej problematike vyznas, takisto rad pises.
nemal by si chut napisat nejaky clanok o elektrike a moznostiach ochrany pred urazom pri akvaristike ? Mne ako akvazaciatocnikovi takyto clanok chybal aby som si uverdomil co vsetko sa moze stat.

Kludne ta budem motivovat k pisaniu hmtonymi statkami: prirucne balenie piva, domace palene , pripadne aj financne (do 500Skk)

dik.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Reklama

Odoslaťod majko » 08 Júl 2008 12:39 pm

tienik, ja osobne mam "superduper" prudovy chranic (len pre info :D). Na takychto veciach co som videl v Lidli je znacka GS a nemcuri zase nejak benevolentny nie su, takze ak to nie je podvod je to vyskusane. Pokazit sa moze samozrejme vsetko, aj na mojom je cudlik ktory mam pravidelne sklacit (ako hovori moja dcera :D), aby som zistil ci este funguje. Predpokladam ze na ten cudlik existuje dovod. Kedze % akvaristov co maju prudovy chranic sa limitne blizi k nule, stale bude lepsie mat chranic za 200Sk ako ziadny.
Inak o vyrobnych nakladoch mojeho "superduper" prudoveho chranica si tiez iluzue nerobim :D. Ale bolo by zaujimave juknut do toho Lidlackeho co tam je.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod pakozdy » 08 Júl 2008 12:52 pm

ja kludne ten svoj obetujem na vedecke preskumanie a preverenie.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod Mariok » 08 Júl 2008 13:47 pm

Dovolím si pripomenúť účastníkom diskusie jednu podstatnú maličkosť: Prúdový chránič NIE JE ochrana pred úrazom el. prúdom, ale len Doplnková ochrana pri poruche - t.j. napr. pri prieraze (čiastočnom zvode) medzi živou časťou (fázou) a kostrou pripojenou na PE. V žiadnom prípade jeho použitie NEVYLUČUJE úraz el. prúdom!!! Je však pravda, že PRI SPRÁVNOM ZAPOJENÍ podstatne znižuje následky prípadného úrazu el. prúdom (tým, že vypína už pri "únikovom" prúde, ktorý je podstatne menší, ako vybavovací prúd ističov). Dovolím si tvrdiť, že amatér pri akva to nedokáže. Myslím, že bezpečnosť v tomto smere by si zaslúžila samostatnú tému, obávam sa však, že by medzi amatérmi narobila viac chaosu ako úžitku (z dôvodu okamžitej realizácie čohokoľvek, o čom niekto tvrdí, že to funguje!). Preto naďalej tvrdím pre amatérov (ale aj všetkých ostatných) platí jediné : Vylúčiť úraz el. prúdom pri akváriach možno jedine tak, že pred KAŽDÝM kontaktom s vodou v AKVA sa vypnú všetky elektrospotrebiče v AKVA a na nič sa nesmie zabudnúť!!! A teraz mi odpovedzte, kto z nás to robí???
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Prúdova ochrana

Odoslaťod xDodox » 08 Júl 2008 13:52 pm

V 80% prípadoch áno, odpájam všetko (čiže osvetlenie + filter) z el. zásuvky.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod paolo » 08 Júl 2008 14:03 pm

a smatras v akvarku po tme ? :wink:
Obrázok používateľa
paolo
 
Príspevky: 163
Obrázky: 94
Založený: 21 Jan 2008 22:42 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod xDodox » 08 Júl 2008 14:15 pm

paolo napísal:a smatras v akvarku po tme ? :wink:

Nie, používam "stojanovú" lampu na čítanie.
Niečo obdobné:
Obrázok
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod paolo » 08 Júl 2008 14:31 pm

to bol len taky "podryp"
iba doplnim co som ja raz vyviedol - len pre "inspiraciu" ostatnym. ked som cistil akva s poterom bojovnic, tak som odsaval vodu a samozrejme, ze som nevypol ohrievac...pocul som tak nejake sumenie, naklonil som sa nad akva, ze co to sumi...a zrazu prask...skoro som sa pos...ohrievac buchol, vysklbol som ho z akvarka, potom z elektriny, iba trochu ma to svihlo ale ja som zvyknuty, tak nic vazne. kedze islo o poter, tak som utekal kupit hned druhy ohrievac a o par dni ked som cistil zas akva, tak som ho uz samozrejme vytiahol z elektriny a potom som odsaval vodu...neuvedomil som si, ze sice uz bol vypnuty ale akonahle sa dostal na vzduch, tak voda prestala odoberat zvyskove teplo a zahrial sa na na cca 60 st., uz som myslel, ze tiez buchne ale prezil to, nechal som ho na stole vyrovnat teplotu a potom som ho vratil spat. takze treba obcas aj rozmyslat a hlavne sa neponahlat.
Obrázok používateľa
paolo
 
Príspevky: 163
Obrázky: 94
Založený: 21 Jan 2008 22:42 pm
Bydlisko: bratislava

Re: Prúdova ochrana

Odoslaťod tienik » 08 Júl 2008 14:38 pm

No, nejak sa tu toho nahromadilo, tak pome zaradom :-)

Ked bude cas, v pohode mozem cosi vbuchat dohromady, aby to malo hlavu aj patu. Ale momentalne cakame kazdu chvilu druhy prirastok do rodiny, takze naozaj neja nemozem :-)

Mariok velmi spravne nacal temu rozdelenia ochran. Takze prudovy chranic je presne podla normy "doplnkova ochrana pred urazom el. prudom"
A nato by sme nemali zabudat. Ja som automaticky predpokladal, ze stale hovorime o vylepseni - o comsi naviac pre bezpecnost. Preto som povazoval za samozrejme, ze nebudeme hovorit o zakladnej ochrane, ktora tam na 100% byt musi, o tom niet co uvazovat. V nasom pripade je zakladna "zakonna" ochrana splnena ochranou samocinnym odpojenim napajania - po slovensky: tym isticom v rozvodnici a dvojitou izolaciou vsetkych prvkov, ktore by mohli prist do styku z vodou. Dvojitu izolaciu spozname podla toho, ze je tam znak dvoch stvorcov v sebe a privodna snura nema dutinku na PE.
Ale nic nie je 100%, takze aj dvojita izolacia moze zlyhat. Ale...... vody v akvariu nie je vacsinou az natolko vodiva aby prud pretekajuci akvariom dosiahol 16 a viac amperov. Takze istic nam to urcite nevypne a cele akvarko je pod prudom. Ak vsak ale mame instalovany aj prudovy chranic, je takmer na 100% iste, ze unikajuci prud dosiahne tych 30 mA a on spolahlivo vypne.
Treba si naozaj uvedomit, prudovy chranic posobi az v okamihu ked je uz "skoro neskoro" takze tam nie je cas a miesto na jeho nespolahlivost.

typy:

schrack BCF0 25/2/003
moeller PF7-25/2/003
bonega 06-2200302 PEP-10P
tienik
 
Príspevky: 55
Založený: 12 Máj 2005 09:43 am

Odoslaťod pakozdy » 08 Júl 2008 14:40 pm

takze inymi slovami - nahradit prudovy chranic predlzovackou s centralnym vypinacom
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Re: Prúdova ochrana

Odoslaťod tienik » 08 Júl 2008 14:51 pm

aj to je riesenie, ale co ak ta dvojita izolacia bude porusena, akva je pod napatim a ty ides krmit rybicky. Neviem ako iny, ale ja ked na hladine zbadam napr. odtrhnuty list, tak ho automaticky odstranim. A problem je na svete, ved pre taku prkotinu to cele nevypnem :-)
Ale naozaj, treba robit co sa da, to jest vypnut ked cosi robim vo vode, ale treba volit aj takzvane "blbuvzdorne" riesenie. Takze ja ked aj nevypnem cele akva, este stale je dole v skrinke cosi, co ma ma velku sancu zachranit aj pri mojej nepozornosti. (ci lenivosti? :-))
tienik
 
Príspevky: 55
Založený: 12 Máj 2005 09:43 am

Odoslaťod paolo » 08 Júl 2008 14:54 pm

pakozdy - len aby si ten vypinac aj pouzival.
Obrázok používateľa
paolo
 
Príspevky: 163
Obrázky: 94
Založený: 21 Jan 2008 22:42 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod pakozdy » 08 Júl 2008 15:04 pm

zacinam sa stracat. napriek normovemu vyjadreniu ze chranic je: "doplnkova ochrana pred urazom el. prudom" ochrani prud.chranic pred zabitim pri vyberani listu ?
pripadne skuste rozobrat temy:

a. zabrani prud.chranic urazu/zabitiu ?
b. v akych situaciach nezabrani urazu ?

vdaka.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Re: Prúdova ochrana

Odoslaťod tienik » 08 Júl 2008 15:12 pm

Fuha!
tie dve zakladne otazky su pricinou mnohych debat medzi elektrikarmi :-)

Ale pome konkretne:
1. Urobi vsetko preto, aby zabranil zabitiu. To znamena ze napr. 99 ludi zo 100 pociti len slaby kopanec a vsetko sa vypne. Ale moze sa stat, ze clovek ma chore srdce, strojcek na srdci, alebo cosi podobne a tam nemusi platit, ze do 30 mA je to neskodne. Proste, normalny zdravy jedinec sa len trhne, ponadava si a zije kludne dalej, ak ma niekto daky zdravotny ale kludne aj dusevny problem (to slabe kopnutie moze niekoho vylakat doslova na smrt) tak sa sance na uspesny zasah zmensuju.

2. nebude posobit urcite v jednej konkretnej situacii, ked chytis do jednej ruky fazu, do druhej vodic N a zaroven budes na vybornej izolacnej podlozke mimo vsetkych vodivych predmetov. A uznas, to pri akvariu, pokial nie je vypustene a dokonale vysusene, neprichadza do uvahy. No este je moznost zlyhania samotneho chranica, ale to sme uz preberali
tienik
 
Príspevky: 55
Založený: 12 Máj 2005 09:43 am

Odoslaťod paolo » 08 Júl 2008 15:22 pm

vrazda, smrt, zabiti...najdolezitejsia je ako tu uz mnohokrat padlo prevencia. tienik ma pravdu, prudovy chranic by mal zabezpecit aby cloveka pri priamom dotyku sa s fazou nezabil pretekajuci prud. ale okolnosti moze byt vela, zlaknes sa pri jemnom kopnuti, smyknes sa a ... alebo naozaj mas nejaky srdcovy problem a tiez ti nepomoze ani prudovy chranic. je to taky bezpecnostny prvok ako napr. airbag v aute.
Obrázok používateľa
paolo
 
Príspevky: 163
Obrázky: 94
Založený: 21 Jan 2008 22:42 pm
Bydlisko: bratislava

Re: Prúdova ochrana

Odoslaťod tienik » 08 Júl 2008 15:29 pm

Paulo to velmi pekne porovnal, naozaj je to ako s tym airbagom. Vies ze je tam, ze keby bolo treba tak pomoze, ale treba jazdit tak aby pokial mozno nikdy nebol vyuzity. A ked uz raz bude aktivovany, nikto ti neda 100% zaruku, ze to prezijes, ale tvoje sance budu mnohonasobne vyssie ako bez neho.
tienik
 
Príspevky: 55
Založený: 12 Máj 2005 09:43 am

Re: Prúdova ochrana

Odoslaťod tienik » 08 Júl 2008 15:33 pm

paolo, prepac za to skomolenie :-)
tienik
 
Príspevky: 55
Založený: 12 Máj 2005 09:43 am

Odoslaťod Mariok » 08 Júl 2008 15:46 pm

pakozdy:
Ad a. nezabráni, zmierni následky úrazu (aj 25mA môže citlivého človeka pri zlej súhre okolností zabiť (nechci dôkaz, nikdy to skúšať nebudem)
Ad b: Nezabráni úrazu, pokiaľ zlyhá jeho mechanizmus, alebo unikajúci (poruchový) prúd je menší ako spúšťový.
Skúsim inak: Aj prúdový chránič iba odpína elektrické zariadenie na ktorom vznikol poruchový stav od napájania (siete), jeho vôbec nezaujíma, či vybavovací (tu zároveň poruchový) prúd 30mA tečie cez akvaristu, alebo cez vodu, alebo sa uzatvára cez zem. Tým, že vypína pri takejto "malej" hodnote prúdu, nedochádza pri poruche zariadenia k takej rozsiahlej deštrukcii (tepelnej alebo mechanickej, alebo oboje) ako v prípade, že ho vypína napr. 10A istič.

Ad c: (To tam nemáš) Prúdový chránič mať, je lepšie, ako ho nemať!
Ad d: Prúdový chránič mať zle zapojený, je horšie ako ho nemať vôbec!!!
Ad e: Keď si lenivý vypínať všetky spotrebiče v akva (ako JA) a chceš sa vŕtať v akvárku, tak stoj na suchej podlahe v papučkách s gumovou podrážkou, do akva strkaj len JEDNU ruku ale druhou sa v žiadnom prípade nesmieš dotknúť vodovodu, radiátora, plynovodu ani žiadnych prípadných kovových konštrukcii v okolí - napr. KOVOVÝ STOJAN pri viacerých akva -(môžu byť uzemnené a je zle). Ak toto všetko splníš, zaručujem ti, že ťa priamo el. prúd nezabije aj keď by si mal trvalo fázu vo vode. Všetko z jednoduchého dôvodu, že by si neuzavrel el. poruchový obvod svojim telom.

TU NAPÍSANÉ NECH NIKTO NIKDY NESKÚŠA, AK MU JE ŽIVOT MILÝ. STAČILO BY ZANEDBAŤ JEDINÚ PODMIENKU A MÁTE TO ZA SEBOU.
Stále budem vážne tvrdiť: VŠETKO POVYPÍNAŤ, AŽ POTOM SIAHAŤ DO AKVA!!!
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Mariok » 08 Júl 2008 16:00 pm

to tienik: Zabudol si zdôrazniť, že pri tvojom 2. bode Ťa na 99,9% ZABIJE!!! Uzavrel si okruh poruchový obvod cez svoje srdce !!!
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod pakozdy » 08 Júl 2008 17:16 pm

to mariok - takze zrozumitelne vysvetlene.

ale skusm to rozobrat dalej - zle zapojeny chranic da sa to ? podla toho ze to pises asi ano. ale ako vyzera zle zapojenie chranica - prehodena 0, zem atd alebo nieco specialnejsie ?
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Re: Prúdova ochrana

Odoslaťod tienik » 08 Júl 2008 18:18 pm

MAriok mas pravdu, ale trosku doplnim.

Moj bod 2 sa vztahoval k otazke kedy nebude posobit a tak som aj napisal odpoved. Samozrejme ze to je uz stav urazu.

Tvoj bod b, mas pravdu, ak je to menej ako 15mA urcite nevypne, ale na druhej strane, 15mA zdraveho cloveka za normalych okolnosti nezabije.

Tvoj bod e, tomu prosim Ta uz nikdy viac never! Neviem, ci si mal moznost dakedy merat izolacne odpory obycajnej podlahy, papuc atd. Zdaleka nie su take izolanty ako si myslis. Toto opatrenie sa pouziva v rozvodniych, ale koberec, topanky a rukavice su na tento ucel vyrabane, nazyvaju sa dielektricke a stoja radovo 1000ce Sk. A ver tomu, ze keby si mal fazu priamo vo vode, tak ta v tebou popisovanom pripade zabije na 99%. (bez chranica). Ak priklad uvadzam dutnavku skusacku. Skus sa tak zaizolovat ako si to napisal a potom ju pouzit do lavej zdierky. Uvidis ze svietit bude, takze 100% izolacia to iste nebude.

Moja rada je,
1.nikdy ruku do akva, ked je v nom cosi pod prudom (vratane externeho filtra)
2. do privodu zaradit prudovy chranic, to ked vdaka lenivosti neplati bod 1
tienik
 
Príspevky: 55
Založený: 12 Máj 2005 09:43 am

Odoslaťod Mariok » 08 Júl 2008 22:23 pm

To tienik: Práve tomuto som sa chcel vyhnúť! Tu záleží na každej maličkosti (spomeniem, alebo zabudnem) a už je to o niečom inom, a pre amatéra mätuce! Mojmu bodu e ver! bral som však podlahu v paneláku, podklad PVC+suchý koberec+gumená podrážka- v pohode ver, že cez rádovo MOhm-ový odpor nepretlačíš prúd potredbný na ohrozenie človeka, takže je to v podstate práca na potenciáli, ktorá ťa neohrozí.
S tvojimi ostatnými závermi súhlasím!
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Mariok » 08 Júl 2008 22:31 pm

To tienik: Opravujem: desiatky MOhm (20 MOhmový rosah na digitálnmom meráku nestačí.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Prúdova ochrana

Odoslaťod tienik » 08 Júl 2008 22:45 pm

No, nechcem sa hadat, ale som eletrikar, dokonca aj slabo aj silnoprudar, takze trochu Ti oponovat musim.

1. Obycajnym merakom izolacny odpor neodmerias.
2. Beton s ocelovou vystuzou povazuju eletrikari za vyborny vodic - bezne to pouzivame ako zakladovy zemnic pre bleskozvod.
3. Bezna guma obsahuje kopu uhlika, to jest vodica
4. praca na potenciali je nieco uplne odlisne za uplne inych bezpecnostnych opatreni.
5. voda v akva je svojim sposobm vodic v celom objeme, preto je nutne brat do uvahy to, co pri vedeni prudu v zemi nazyvame krokovym napatim.

Proste ver ci never, pravdepodobne by ta to vystrelo.
Neber to v zlom, urcite aj tento postup je dalsou tehlickou k tej bezpecnosti, ale bez toho ostatneho ti je uplne nanic.

Opakujem, jedine rozumne riesenie je:
a) vypnut vsetko
b) mat prudovy chranic, ak nahodou zabudnem na a)

bezpecnostne opatrenia su tym spolahlivejsie, cim viac sa vzajomne prelinaju. Neexzistuje ziadne dokonale opatrenie - vsetko moze zlyhat, ale je mala pravdepodobnost ze zlyha viacero veci naraz.
Inac pre zaujmavost, pri hodnoteni spolahlivosti je nutnost ludskeho zasahu velkym minusom - clovek je tvor nespolahlivy :-)
tienik
 
Príspevky: 55
Založený: 12 Máj 2005 09:43 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.