Viete mi niekto pomôct so zariadenim 300l akv.???



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Viete mi niekto pomôct so zariadenim 300l akv.???

Odoslaťod kujoon » 07 Dec 2003 15:32 pm

Poradí mi niekto ako zariadit 300l akv.? Mám na mysli, aký filter použiť, aké svetlo, aké rastliny budú najvhodnejšie, či treba CO2, alebo nie. Lebo doteraz som tam mal len obyčajný molitanový filter ( boli tam 2 molitany a jeden vzduchovací kamienok- ale ten nestíhal, často sa upchával no proste nefiltrovalo to dobre a na dne sa začal usádzať kal a moc dobre to nevyzerá) ani rastlinám sa tam moc dobre nedarí ( nie moc dore, vôbec sa im nedarí ), rastliny rastú asi tak 2 mesiace, veľmi rýchlo sú vysoké a mohutné, ale po 2 mesiacoch je koniec rozprávky a rastliny pokapú. Neviem, či je to svetlom, ale známy mi hovoril, že ak rastliny majú málo svetla a sobrý podklad ,tak budú rásť, ale budú vysoké, lebo sa budú ťahať za svetlom... Už som skúšal aj žiarivky AQUA GLO ale nepomohlo (môže to byť tým, že na také akv. mám len jednu trubicu 60cm?, pri tom svetle sa mi ale velmi pekne vyfarbili skaláre), tak som tam dal obyčajnú bielu. Teraz mám v akv. len umelé rastliny ( a jednú Cryptocorynu, zatiaľ sa rozrastá o nové lístky, no uvidím ako to dopadne – je tam len 2 týždne) a 9 karasov, ale nevyzerá to boh vie ako. Teraz tam nemám ani ohrievač, je tam potrebný?? ( a aký?? ).Akvarium má rozmery 130 * 40 * 60. Najviac ma asi štve ten kal, lebo aj keď som tam mal kabomby, tak sa im na lístkoch začal usádzať a myslím, že kvôli tomu vykapali.
Ak mi niekto viete poradiť, budem rád..
kujoon
 
Príspevky: 58
Obrázky: 1
Založený: 06 Dec 2003 18:37 pm

Reklama

Re: Viete mi niekto pomôct so zariadenim 300l akv.???

Odoslaťod nino_q » 07 Dec 2003 15:44 pm

kujoon napísal:doteraz som tam mal len obyčajný molitanový filter ( boli tam 2 molitany a jeden vzduchovací kamienok- ale ten nestíhal, často sa upchával no proste nefiltrovalo to dobre a na dne sa začal usádzať kal a moc dobre to nevyzerá)

nuz, dva molitany su naozaj dost malo na 300L akva. Skus dat vacsie, pripadne nejaky "normalny" filter s rozumnym objemom filtracnej hmoty. Ten ti vsak od kalov aj tak nepomoze, tie treba odsavat.
kujoon napísal:môže to byť tým, že na také akv. mám len jednu trubicu 60cm?
tak je to jasne... necuduj sa ked na 300L vody svietis jednou 18W trubicou (+-) - na taketo akva by som povazoval za minimum aspon 6-7 takych trubic, aj ked skor by som volil dlhsie - pises ze mas akva dlhe 130cm, takze 120cm ziarivky by mali byt vhodne... nepamatam si aky maju vykon pri tejto dlzke, ale myslim ze 4 by mali stacit na rozumny rast rastlin. Vo fore najdes aj to ake su najvhodnejsie...
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Viete mi niekto pomôct so zariadenim 300l akv.???

Odoslaťod Lacik » 07 Dec 2003 16:56 pm

kujoon napísal: Teraz mám v akv. len umelé rastliny a 9 karasov, ale nevyzerá to boh vie ako.

...pri karasoch mozes na rastlinkove akvarko zabudnut. Zo zaciatko budu zrat iba jemno liste rastlinky a ked podrastu, tak sa budu pustat aj do tych pevnejsich. Ver mi, ja mam dvoch a vyriesil som to tak, ze som ich dal do druheho akvarka a to maju iba cca 6 cm(dlzka tela). Zo zaciatko boli v pohode, ale vo velkom akvarku rastu strasne rychlo a strasne vela zeru.
Karas, je ryba, ktora je v produkovani kalu asi majster + jeho vyrenie, ked sa hrabe v dne.
18W je fakt strasne malo.
Lacik
 
Príspevky: 136
Obrázky: 31
Založený: 19 Mar 2003 12:33 pm

Re: Viete mi niekto pomôct so zariadenim 300l akv.???

Odoslaťod Ig » 08 Dec 2003 13:47 pm

to kujoon

:idea:
Ja si tiez zakladam 300-ku akvarko. Dlzku mam vsak 100cm. Co sa tyka osvetlenia, tak planujem minimalne 4 trubice po 30W (90cm). Uvidim, ci to bude statcit, potom by som popripade este jednu dodplnil. Z tvojich rozmerov akva usudzujem, ze mas vysku 60 cm a to znamena, ze ku dnu sa Ti dostane nieco vyse 30% svetelneho toku, preto ako Ti poradil nino_q skus nainstalovat 4 120cm (36W - standard) trubice, z toho iba jednu by som doporucil AQU-GLO, nie viac. Dalej skus uvazovat o CO2.

:idea:
Co sa tyka filtra, tak to bolo hadam najtazsie rozhodovanie, pretoze ide o najdrahsiu suciastku na mojom akvarku. Zaroven som to nechcel ani predimenzovat, ani podimenzovat. Zvolil som FLUVAL 304 externy kanistrovy, pretoze este nemam skusenosti s vacsimi doma robenymi. Pre volbu filtra su dolezite dve veci.
- Jenou je prietok za hodinu, ten treba volit podla toho aky typ filtracie uprednostnujes (pomalo tecuce vody s malym poctom rybiek resp. s vacsim poctom malych alebo rychlo tecuce s velkym poctom ryb).
- Druhou vecou je objem filtracnej nadoby. Ten by mal byt co najvacsi. Si myslim, ze 6,6 litrea pre FLUVAL 304 by mal nenarocnemu akvaristovi bohato stacit.

PS: Kamarat ma 160-ku akvarko a jemu na filtraciu staci externy filter Aquaclear 200. Ma tam cca 40 malych (do 5cm) tetier.

PS1: Ohladom ziariviek by som Ti doporucoval prejst niektore temy v technike, kde su zaujimave skusenosti.
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Viete mi niekto pomôct so zariadenim 300l akv.???

Odoslaťod hongi » 15 Dec 2003 09:14 am

Jednoznacne viac svetla , musis odkalovat a ci je treba ohrievac ? - podla toho aku mas teplotu, karasy su studenevodne.
na zda r
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.