Co2 priamo zo sifónovej flaše jednoducho a rýchlo!



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Co2 priamo zo sifónovej flaše jednoducho a rýchlo!

Odoslaťod Gabo D » 04 Aug 2006 17:42 pm

AQVA napísal:chcem sa opytat ze s coho si mam ten co2 zvon urobi (material)


Tu mas popis a mozne riesenie zvona, staci spraskat tresku a moze sa bublat :D clanky/co2.php
Obrázok používateľa
Gabo D
 
Príspevky: 35
Obrázky: 17
Založený: 15 Máj 2005 16:29 pm
Bydlisko: KE-okolie

Reklama

Re: Co2 priamo zo sifónovej flaše jednoducho a rýc

Odoslaťod KoRn » 26 Nov 2007 13:59 pm

vsetko som precital co som nasiel ale nikde okrem zlotiteho vzorca som nenasiel odpoved na moju otazku...Mam 92 litrove akva v ktorom je priblizne 75 litrov vody...aky velky objem ma mat zvon a aku velku otvorenu plocu´hu..plnit budem so sifonovej flase..10 bombiciek som kupil za 27Sk aza plne vymenia za 17Sk
KoRn
 
Príspevky: 114
Založený: 21 Okt 2007 00:30 am

Re: Co2 priamo zo sifónovej flaše jednoducho a rýc

Odoslaťod salik » 26 Nov 2007 18:54 pm

KoRn napísal:vsetko som precital co som nasiel ale nikde okrem zlotiteho vzorca som nenasiel odpoved na moju otazku...Mam 92 litrove akva v ktorom je priblizne 75 litrov vody...aky velky objem ma mat zvon a aku velku otvorenu plochu

ziadny vzorec neexistuje, vsetko zalezi od prostredia v tvojom akva + estetika zvonu, skusaj
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Co2 priamo zo sifónovej flaše jednoducho a rýc

Odoslaťod KoRn » 27 Nov 2007 00:12 am

ado vody sa rozpusti len tolko co2 kolko akvarko potrebuje a preto sa nedaju otravit rybky?
KoRn
 
Príspevky: 114
Založený: 21 Okt 2007 00:30 am

Re: Co2 priamo zo sifónovej flaše jednoducho a rýchlo!

Odoslaťod raddy » 28 Nov 2007 14:01 pm

tiez som mal trochu obavy z CO2 zo zaciatku....pouzivam burciak, obycajna 2l PET flasa, vrchnak prevrtany a v nom zalepena (epoxidom) tvrda trubka, na nej hadicka s infuznym skrtitkom a cele to ide do lipoveho drievka. Do cca 1.5l vody davam pol kocky kvasnic a cca 3dcl cukru. Funguje to minimalne mesiac, akurat prvy den treba trafit spravne skrtenie a potom to ide absolutne same. Ked skonci produkcia CO2, zlejem vodu (kal necham), dosypem 3dcl cukru a fici to dalsi mesiac...
Obavy s predavkovania boli zbytocne, aj pri serioznom prude bubliniek nie su ziadne problemy, prave naopak, krevetky sa velmi radi posadia do prudu bubliniek a su cele obublinkovane 8) a rastliny...hm...rastu? ...bujneju?....divocia sa?....no kazdopadne tak raz za mesiac musim vyhodit za plny lavor valisnerii, niektore su 1.5m dlhe....Po vysadeni CO2 zacali listy odumierat, lamali sa a cele kusy padali na dno. Po obnoveni sa obnovila aj divocina. Akva ma 120l....
raddy
 
Príspevky: 32
Obrázky: 18
Založený: 29 Apr 2007 18:05 pm

Re: Co2 priamo zo sifónovej flaše jednoducho a rýc

Odoslaťod KoRn » 28 Nov 2007 18:09 pm

ja chcem davkovat co2 zvona zo sifonovej flase len neviem prilizne ake velky ma byt ten zvon na 75 litrov vody..
KoRn
 
Príspevky: 114
Založený: 21 Okt 2007 00:30 am

Re: Co2 priamo zo sifónovej flaše jednoducho a rýc

Odoslaťod KoRn » 30 Nov 2007 00:19 am

spravil som si zvon z vanicky od vlaskeho salatu

ale musim ho velmi casto doplnit lebo velmi rychlo ubudne co2.mam dat vatcsi zvon neotravia sa tym rybky?
Prílohy
dsc00287yd6.jpg
KoRn
 
Príspevky: 114
Založený: 21 Okt 2007 00:30 am

Re: Co2 priamo zo sifónovej flaše jednoducho a rýc

Odoslaťod KoRn » 09 Dec 2007 01:39 am

mam spominany zvon rano naplnim ale skoro sa rozpusti z neho co2 a po dvoch troch hodinkach v nom uz nic nie je..a vecet ked pridem z roboty zase naplnim...he to velka chyba ked nie je vo zvone stale co2?velmi kolisaju hodnoty vody?(nemam testy) alebo tovobec nevado a co2 mozem dat hocikedy kedy ma napadne?
KoRn
 
Príspevky: 114
Založený: 21 Okt 2007 00:30 am

Re: Co2 priamo zo sifónovej flaše jednoducho a rýchlo!

Odoslaťod horský vlk » 13 Dec 2007 23:44 pm

tento system pouzivam aj ja. rano naplnim a hotovo.vzdy sa tam dostane aj trochu vzduchu,ten treba obcas vypustit.priemer nadobky urcuje ako rychlo sa vstrebava do vody co2,vysku nadobky treba urcit taku,aby bola vecer nadobka prazdna.cim blizsie bude ku dnu,tym mensi moze mat priemer.treba experimentovat.
Obrázok používateľa
horský vlk
 
Príspevky: 167
Obrázky: 16
Založený: 11 Sep 2007 16:57 pm
Bydlisko: Martin

Re: Co2 priamo zo sifónovej flaše jednoducho a rýc

Odoslaťod pino » 14 Dec 2007 19:48 pm

chcel by som sa spitat ako dlho asi vydrzi co2 bomba tak asi 40-50cm vysoka,neviem aky ma obsach ked budem pustat bublinky do akvarka asi 250l.vie mi poradit niekto ake ma skusenosti?
pino
 
Príspevky: 18
Obrázky: 1
Založený: 23 Okt 2007 16:25 pm
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: Co2 priamo zo sifónovej flaše jednoducho a rýc

Odoslaťod vaclav » 14 Dec 2007 21:06 pm

50cm má láhev 2 kg Pokud najdeš ekonomičtější způsob rozpouštění CO2 tak ti vydrží rok a možná ještě více.
Obrázok používateľa
vaclav
 
Príspevky: 63
Obrázky: 0
Založený: 02 Mar 2007 21:01 pm
Bydlisko: Praha

Re: Co2 priamo zo sifónovej flaše jednoducho a rýc

Odoslaťod pino » 14 Dec 2007 22:31 pm

a aky je taky ekonomickejsi sposob rozpustania,zatial pouzivam len kvasnice a nepaci sa mi to ze raz to ide tak a raz slabo :cry:
pino
 
Príspevky: 18
Obrázky: 1
Založený: 23 Okt 2007 16:25 pm
Bydlisko: Lipt. Mikulas

Re: Co2 priamo zo sifónovej flaše jednoducho a rýchlo!

Odoslaťod luky_02 » 16 Júl 2008 20:28 pm

Cawte.
Precital som si tu toho o CO2 celkom dost ale stale niecomu nerozumiem.
Ked chcem predavat CO2 zo syfonovej flase do zvona - tak ked ten zvon naplnim tak avarium si z neho vezme len tolko CO2 kolko potrebuje alebo ako vezme vsetko?

A este taky napad : co myslite ked na tu otvorenu stranu zvona dam sietku tak aby nepresla ani jedna z najmensich rybiek ktore mam - t.j. neonka nebude to branit pre rozpustani CO2. Lebo docital som sa tu ze niekomu do zvona vosla rybka ale ziva uz nevysla (akoze ked je zvon plny tak tam asi nevojde ale ked uz bude dochadzat alebo ked bude polovica tak .... neviem no).
Ale nechcel by som takto skoncit.

Vdaka...
luky_02
 
Príspevky: 39
Obrázky: 27
Založený: 19 Feb 2008 17:52 pm
Bydlisko: Košický Klečenov (Košice - okolie)

Re: Co2 priamo zo sifónovej flaše jednoducho a rýchlo!

Odoslaťod xDodox » 16 Júl 2008 21:17 pm

Ja si myslím, keďže CO2 je plyn, dáke sieťka mu nemôže zabrániť v tom aby sa vo vode "rozpustil". Tá voda sa cez tú sieťku k CO2 do toho zvona dostane.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Co2 priamo zo sifónovej flaše jednoducho a rýchlo!

Odoslaťod xDodox » 16 Júl 2008 21:25 pm

Kód: Vybrať všetko
Ako často bude treba plniť co2 do zvonu záleží od veľkosti vášho akvária a podmienok v ňom - ja som zvon musel plniť aj 3xdenne. Pri tejto metóde je veľmi malá pravdepodobnosť že presýtite vodu CO2 s následným úhynom rýb.
- viac v článku o CO2.

Do "pozornosti" ešte téma: Ako správne umiestniť difúzny zvon?.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Co2 priamo zo sifónovej flaše jednoducho a rýc

Odoslaťod nina4 » 16 Júl 2008 22:56 pm

No tak čaute všetci som tu nová a študujem všetko čo sa dá o akva a co2 :shock:
Veľa krát ste pomohli aj Vy tu na fore tak dik.
Ibaže teraz mám problém aký je rozdiel medzi šĺahačkovou bombičkou a tou sifonovou :?: :oops: .Ja som bola v tom,,že je to jedno máme 120l akva co2 zvon z nádoby od tresky a doplňam 5x za den.Ryby sú zatiaľ OK rastliny opekneli a podrástli o 50%.
AAA ešte malý dotaz čím to je že niektorým rastlinky púštajú bublinky-tak veľmi by som to chcla dosiahnuť v našom akva :roll:
Obrázok používateľa
nina4
 
Príspevky: 3
Obrázky: 0
Založený: 13 Feb 2008 17:10 pm

Re: Co2 priamo zo sifónovej flaše jednoducho a rýchlo!

Odoslaťod xDodox » 17 Júl 2008 04:49 am

Trošku som pohľadal na internete a v šľahačkových bombičkách by mal byť kvapalný potravinársky oxid dusný - N2O (rajský plyn). V sifónový bombičkách je CO2.
Kód: Vybrať všetko
Oxid dusný sa používa ako „hnací plyn“ v šľahačkových sprejoch, v bombičkách na šľahačku. Používa sa tiež ako celkové inhalačné anestetikum pri operáciách. Keď ste sa náhodou ocitli na operačnom stole, mohli ste pri strácaní vedomia zacítiť sladkastú vôňu.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod cortez » 17 Júl 2008 12:48 pm

je to to iste, priatelka pouzivala dlho z toho stroja na slahacku a vsetko rastlo tak ako ma
Obrázok používateľa
cortez
 
Príspevky: 3
Založený: 16 Júl 2008 01:42 am
Bydlisko: žilina

Odoslaťod xDodox » 17 Júl 2008 13:13 pm

cortez napísal:je to to iste, priatelka pouzivala dlho z toho stroja na slahacku a vsetko rastlo tak ako ma

Podľa mňa nie. Keby to bolo to isté, zbytočne by sa vyrábali dva druhy bombičiek (sifónové a šľahačkové).
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Mariok » 17 Júl 2008 17:05 pm

cortez: Určite to to isté nieje (xDodox má pravdu) a časť "vsetko rastlo tak ako ma" by mala znieť skôr "NAPRIEK TOMU vsetko rastlo tak ako má"...
Z N2O by museli mať "radosť" hlavne labyrintky... :? Rastlinám by to ublížiť nemuselo. :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Veemak » 17 Júl 2008 20:39 pm

Kdesi som cital, ze do vody by sa malo v podstate pridat 1g CO2 do vody na 100litrov na den. V podstate v silne perlivej vode je cca 3g/l CO2. Takze postupne mozes tu vodu do tej 400l nadrze pridavat. Si myslim. No najlepsie je mat co2 flasu. Prave som si dal vyrobit flasu 2kg CO2 za 5ooSk, takze si myslim, ze kadejake pokusy budu nakladnejsie.
Obrázok používateľa
Veemak
 
Príspevky: 203
Obrázky: 252
Založený: 09 Júl 2008 21:26 pm
Bydlisko: Trencin

Re: Co2 priamo zo sifónovej flaše jednoducho a rýchlo!

Odoslaťod xDodox » 17 Júl 2008 21:38 pm

CO2 a minerálka. Odporučím prečítať tému: dolievanie minerálky/tvrdosť vody a Kontinuálna výmena vody. A ešte citát od Raviolky, z témy: CO2 set od Rataja

Raviolka napísal:Není to úplná blbost a nejsi taky první, kdo s tímhle nápadem přišel. Když se porozhlídneš po internetu, zjistíš sám, že na světě pár takových je - co lijí do akvária minerálku nebo sycenou vodu. Proč jich je jenom pár :?:
Zaprvé ta voda, kterou chceš do akvária lít, vždycky obsahuje něco navíc k H2O a CO2 - a to něco navíc musíš brát v úvahu, protože ti to s každým přilitím mění kvalitu vody.
Zadruhé: nevím kolik "minerálky" musíš do akvária dolít, abys dosáhl požadované koncentrace CO2, ale stejné množství musíš pochopitelně taky vylít z akvária, aby ti nepřeteklo :wink: Některé ryby a rostliny si potrpí na starou vodu s konstantními parametry.
Zatřetí: na tvůj dotaz, zda dolití "minerálky" způsobí významný pokles pH je jednoduchá odpověď: samozřejmě způsobí, pokud tam toho naliješ dost - protože je to přesně to co chceš. Zvýšení koncentrace CO2 je vždycky provázeno poklesem pH, takže pokud ti pH nepoklesne, nemělo to celé žádný efekt.
A už jsme u problému: probublávání CO2 je kontinuální, tj. podmínky v akváriu se mění jen v rytmu den/noc. Ty bys dosáhl mnohem většího kolísání pH během dne a to vyšším rostlinám neprospívá, nemluvě o rybách... Dobře fungující akvárium má podmínky pokud možno stabilní :idea:

Představa, že bych měla každý den měnit 0,5l vody je dost otravná :? Zkus "burčák" a zjistíš, že ti zabere 10x méně času při zachování výše uvedených výhod - prostě jednou ho zapojíš a dokud bublá, nestaráš se.
Až se ti osvědčí, můžeš začít přemýšlet o ještě pohodlnějším způsobu... pokud teda vůbec má pro tvoje akvárium smysl dodávat CO2 :idea:

Minerálku nezavrhuju, ale spíš pro úpravu tvrdosti vody, nebo dodání určitých živin rostlinám.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod dzara » 20 Júl 2008 00:33 am

niekde som čítal, že ak rastlinky púšťajú bublinky, sú spokojné. mám skoro 4 týžňové 98l akva so sagitariami , egeriami, cryptokorinami, echinodorusom a anubiasom. na filtri mám dlhšiu rozstrekovaciu rampu pod hladinou. hladina sa vlní iba jemnúčko. rastlinky bublajú. mám vôbec rozmýšľať o CO2?
dzara
 
Príspevky: 20
Obrázky: 1
Založený: 22 Sep 2007 16:00 pm
Bydlisko: senica

Odoslaťod Mariok » 20 Júl 2008 11:04 am

Rozmýšľať môžeš vždy! Ale rozmýšľaj nad otázkou: NAČO ti bude CO2 ak všetko rastie bez problémov? Ideš rýchliť zeleninu? :o Alebo vyrábať doma bioplyn z biomasy akvarastlín? 8)
Chceš pestovať INÉ (náročnejšie) druhy rastlín? Asi budeš musieť zvyšovať osvetlenie a CO2 môže mať potom význam, ale to už bude úplne INÉ akvárium, ako to, čo ti funguje teraz! :wink:
P.S.: Myslím, že 4 týždne je ešte málo na to aby bolo akva stabilne "zabehnuté".
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.