Chcem si založiť prvé akvárko



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Odoslaťod Mirco » 29 Júl 2008 11:31 am

ok diego...ved zaloz, ja ti prajem nech ti to funguje jak ma
Mirco
 
Príspevky: 371
Obrázky: 52
Založený: 25 Sep 2007 12:30 pm
Bydlisko: Petrzalka

Reklama

Re: Chcem si založiť prvé akvárko

Odoslaťod Drink59 » 29 Júl 2008 11:37 am

diky, a ked budem raz za tyzden vymienat tak 1/3 vody, tak tu vodu mam proste len nabrat a dopustit tam druhu odstatu? alebo to mam nejako odcerpat?
Obrázok používateľa
Drink59
 
Príspevky: 96
Obrázky: 1
Založený: 29 Júl 2008 07:30 am
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Odoslaťod Mirco » 29 Júl 2008 11:43 am

Mirco
 
Príspevky: 371
Obrázky: 52
Založený: 25 Sep 2007 12:30 pm
Bydlisko: Petrzalka

Re: Chcem si založiť prvé akvárko

Odoslaťod martin_s » 29 Júl 2008 11:48 am

Diego_NM napísal:diky, a ked budem raz za tyzden vymienat tak 1/3 vody, tak tu vodu mam proste len nabrat a dopustit tam druhu odstatu? alebo to mam nejako odcerpat?


Ako ti uz bolo radene pouzi vyhladavanie. Tu na akve sa uz o vymene vody, vybere ryb a rastlin do miniakvarii popisalo hrozne vela.

K tej vymene - bolo by dobre keby si popri odsavani vody odsal aj detrit z dna, najmä ak budes mat gupky, ktore dost spinia. Ryby pritom ale nevyberaj z akva (jedna z tvojich otazok v prvom prispevku).

Samca od samice rozoznas pri gupkach velmi lahko. Samec byva mensi a vyraznejsie sfarbeny. Najspolahlivejsie ho rozoznas podla gonopodia.
Skus si napisat k menu aj to odkial si a mozno sa najde niekto kto ti ponukne nejake rastlinky zadarmo, pripadne za nejaku symbolicku cenu.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Odoslaťod Vojtek » 29 Júl 2008 11:51 am

Ja by som určite na tvojom mieste presvedčil rodičov, aby Ti kúpili nejakú dobrú knižku o akvaristike. (použi výhovorku typu: "Ako sa mám o rybičky dobre starať, keď o nich nič neviem?" :wink: ) Internet je dobrý zdroj, ale na všetko nevystačí. A z tvojich otázok usudzujem, že potrebuješ práve tie základy, ktoré v každej dobrej knihe o akvaristike nájdeš.

Tip: Skúste sa poobzerať po antikvariátoch a lacných knihách. Staré knihy sú naozaj výborné a nestoja tak veľa ako tie nové.
Vojtek
 
Príspevky: 77
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2007 20:26 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Chcem si založiť prvé akvárko

Odoslaťod Drink59 » 29 Júl 2008 11:55 am

ano, filter urcite.. chcem aby sa to trocha cistilo aj same.

diky, s tymi gupkami ste ma presvedcili :D

vojtek, to je dobry napad, diky. :D mozno ze mi to nakoniec aj dovolia.
Obrázok používateľa
Drink59
 
Príspevky: 96
Obrázky: 1
Založený: 29 Júl 2008 07:30 am
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Odoslaťod martin_s » 29 Júl 2008 12:00 pm

Vojtek napísal:Tip: Skúste sa poobzerať po antikvariátoch a lacných knihách. Staré knihy sú naozaj výborné a nestoja tak veľa ako tie nové.


V lacnych knihach v BA maju knihu Sladkovodna akvaristika od Stanislava Franka za 149,-

to Diego_NM: Ale hlavne si dobre premysli ci ta akvaristika skutocne zaujima a ci sa jej chces venovat, alebo ci je to len taky "chvilkovy zapal", ktory onedlho pominie.
Naposledy upravil martin_s dňa 29 Júl 2008 12:05 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Chcem si založiť prvé akvárko

Odoslaťod Drink59 » 29 Júl 2008 12:03 pm

ten obchod poznam... asi... je to ten pri priore?
Obrázok používateľa
Drink59
 
Príspevky: 96
Obrázky: 1
Založený: 29 Júl 2008 07:30 am
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Chcem si založiť prvé akvárko

Odoslaťod martin_s » 29 Júl 2008 12:06 pm

Diego_NM napísal:ten obchod poznam... asi... je to ten pri priore?


V BA su 2. Jeden je na Obchodnej a druhy je medzi tescom a Safkom. Ja som tu knihu videl na Obchodnej.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Odoslaťod milop » 29 Júl 2008 12:13 pm

Myslim, že diega nm nikto neodrádza,
ale ak si urobí maličke akvárium 9l tak by mal počítať aj s jeho možnosťami, lebo inač ho odradi prípadný neuspech,
prípadne sa mu gupky rozmnožia a aj tak bude musieť prejsť na väčšie.
Ja by som odporúčal čo najväčšie, ale minimálne 20 - 30l.
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Chcem si založiť prvé akvárko

Odoslaťod Drink59 » 29 Júl 2008 12:15 pm

este sa chcem spytat, ci ked sa rybky rozmnozuju napriklad ikrami, kolko ich asi nakladu, a ci su tie ikry na hladine, na dne, alebo volne plavaju ?
Obrázok používateľa
Drink59
 
Príspevky: 96
Obrázky: 1
Založený: 29 Júl 2008 07:30 am
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Odoslaťod Mirco » 29 Júl 2008 12:24 pm

diego fakt by si si mal daco precitat..
Mirco
 
Príspevky: 371
Obrázky: 52
Založený: 25 Sep 2007 12:30 pm
Bydlisko: Petrzalka

Re: Chcem si založiť prvé akvárko

Odoslaťod martin_s » 29 Júl 2008 12:24 pm

Diego_NM napísal:este sa chcem spytat, ci ked sa rybky rozmnozuju napriklad ikrami, kolko ich asi nakladu, a ci su tie ikry na hladine, na dne, alebo volne plavaju ?


To zalezi od druhu ryb. Su ryby ktore rodia zive mlade, su ryby ktore kladu ikry volne do vody, na listy, na kamene, do jaskyniek, nad hladinu, do penoveho hniezda, nosia ich v tlamke,... Skus si prestudovat co najviac literatury, no pokial nemas väcsie akvarium tak moc neuvazuj nad odchovom.

To milop: Diego uz nasiel aj 20l akva.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Odoslaťod Sanko2 » 29 Júl 2008 12:31 pm

Ahoj diego,
tak k tym ikram je to velmi rozne a dost to zalezi od druhu...vacsinou ich samicka lepi na rozne podklady (rastliny, konare, ploske sklay, sklo akvaria) to je u najma u cichlid, napr. tetry ich volne pustaju a popadaju na dno, labyrintky (bojovnica, rajovec, guramy ai.) stavaju penove hniezda na hladine a tam vkladaju svoje ikry, tlamovce ich nosia v papuly...prost je vela sposobov...
ale kedze si sa rozhodol pre gupky je to jedno...su to zivorodky a teda samicky rodia zive mladata...
v kadom pripade si do toho akva kup na zaciatok len nejake gupky, idelane je tak ako bolo pisane niekolko samcov a bez samiciek...len samcekov, su krasne vyfarbeny a naozaj pekny...nejake rastlinky a pripadne jedneho prisavnika aby sa nepovedalo :D
potom ak sa im bude darit tak moze svyskusat aj nieco viac, najdolezitejsie je aby ta to bavilo...
ja som zacal s akvaristikou ako tusim 9-10rocny s cca 9l akvarkom a za pomoci rodicov to fungovalo ... teraz som zalozil aka opat a hambim sa ako som to pokazil, zial. maj ale na pamati ze aj ryba je zivy tvor a zasluzi si netrpiet...a trpiet moze prave pri strese, spine, alebo aj castych zasahoch do akva...tak drzim palce a nekupuj si ryb vela len co ja viem na tych 20l tak max 7-9 rybiciek...drzim palce a hlavne citaj a citaj.
Obrázok používateľa
Sanko2
 
Príspevky: 90
Obrázky: 5
Založený: 29 Okt 2004 19:13 pm

Re: Chcem si založiť prvé akvárko

Odoslaťod Drink59 » 29 Júl 2008 12:32 pm

je mozne mat aj take akvarium, ktore netreba vdaka dokonalej symbioze cistit? ze odpad sluzi ako hnoj pre rastliny atd, a nic, co tam nema byt tam neprevysuje? (samozrejeme mam namysli filtrovane akvarko. )
nechcem to skusat len ma to zaujima, lebo napr v prirode to necisti nikto.

rad by som cosi cital, ale nemam zatial co, preto som si zalozil tuto temu.

edit: sanko, diky, a naco su ti prisavnici? oni cisti sklo alebo co? :D a nemam si kupit aj slimakov? ked rastliny tak ake?
Naposledy upravil Drink59 dňa 29 Júl 2008 12:36 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Drink59
 
Príspevky: 96
Obrázky: 1
Založený: 29 Júl 2008 07:30 am
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Odoslaťod Sanko2 » 29 Júl 2008 12:35 pm

mas internet tak citaj www.google.sk a hladaj co ta zaujme tu je tiez kopec clankov tak citaj na nete...

to s tymz e v prirode to nik nefitruje ze prilis komplikovane na to aby sa to dalo tuvysvetlit... a budes sa asi divit ale filtruje a este ako dokladne!
Obrázok používateľa
Sanko2
 
Príspevky: 90
Obrázky: 5
Založený: 29 Okt 2004 19:13 pm

Re: Chcem si založiť prvé akvárko

Odoslaťod xDodox » 29 Júl 2008 13:15 pm

Diego_NM napísal:je mozne mat aj take akvarium, ktore netreba vdaka dokonalej symbioze cistit?

Hmmmm, pekný "sen" a hlavne u začiatočníkov. Možno by sa dalo, tak 200-300 l akvárium a v tom párik rýb. Snáď tadiaľto by cesta viedla. :o
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Frodo » 29 Júl 2008 14:46 pm

tak to si neviem ani predstavit, 300l a dve mozno mecunky, apropo ja som kedysi davno zacinal s 3 litrovim akvom, bez internetu a k niakej tej knizke som sa dostal az neskor. Skor som zbieral info po okoli.Ale GUPKY boli aj moj prvy vyber, nenarocne, rychlo sa mnoziace, pestrofarebne.Bez osvetlenia, ohrievania, filtracie, vzduchovania.4rastliny a troche udrzby to fungovalo.
Diego NM, neboj rodicov to postupne zlomi.Ja som takto postupne nosil domov vacsie a vacsie a kym som ho mal kde dat, tak bol klud.najprv 3l, potom 5l,15,30,50,a nakoniec 100. A okrem toho som domov nosil vseliaku haved.
Ale z toho objemui si neber príklad, naozaj je lepsie zacat s co mozno najvacsim ake mozes. :wink:
Frodo
 
Príspevky: 62
Obrázky: 10
Založený: 04 Jún 2007 09:27 am
Bydlisko: Sučany

Odoslaťod amy01 » 29 Júl 2008 15:21 pm

no hej rodičia heh večný problém :) ja som teraz kúpila nové akva 180L s vybavením a mama o tom nevie, tak som zvedavá na reakciu keď ho dovlečiem domov :) :D
Obrázok používateľa
amy01
 
Príspevky: 444
Obrázky: 42
Založený: 25 Mar 2008 16:54 pm
Bydlisko: Celé zle

Re: Chcem si založiť prvé akvárko

Odoslaťod Drink59 » 29 Júl 2008 15:50 pm

amy, akvarko poleti z okna, rybicky poletia zachodom. :D a tohto sa ja bojim :D mohol by som si ho zariadit doobeda(cele prazdniny som doobeda sam doma, a rodicia v praci, takze mam na to 12 hodin, na pripravu, kupu ryb a ostatnych veci atd) takzev tom by nebol problem, ale jak by ho uvideli tak bye bye rybicky:D preto budem sa snazit pomaha (dnes som sam okupal psa) a mozno sa mi to podari.
Obrázok používateľa
Drink59
 
Príspevky: 96
Obrázky: 1
Založený: 29 Júl 2008 07:30 am
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Odoslaťod Mirco » 29 Júl 2008 16:02 pm

diego snad tam nechces hodit ryby hned po napusteni...musis nechat zabehnut
Mirco
 
Príspevky: 371
Obrázky: 52
Založený: 25 Sep 2007 12:30 pm
Bydlisko: Petrzalka

Odoslaťod Frodo » 29 Júl 2008 16:15 pm

amy01 napísal:no hej rodičia heh večný problém :) ja som teraz kúpila nové akva 180L s vybavením a mama o tom nevie, tak som zvedavá na reakciu keď ho dovlečiem domov :) :D



no ja som to robil tak, ze som to ndoniesol domov a pred tym som nic nepovedal.uz ked to bolo doma tak to nevyhodili.To mi raz poradil dedo ako malemu chlapcovi, raz som to skusil a vychadzalo mi to az do 19.tich, ked som sa odstahoval z domu.A to sa tykalo cohokolvek, nie len akva.Jedine co sa mi nepodarilo doma udrzat bola macka, ale za to psa ma mama doteraz, ani zobrat som si nemohol :lol: :lol:
Frodo
 
Príspevky: 62
Obrázky: 10
Založený: 04 Jún 2007 09:27 am
Bydlisko: Sučany

Odoslaťod amy01 » 29 Júl 2008 16:17 pm

diegoNM: ja mam na to víkend a pokazilo sa auto tak neviem ako ho preveziem :( a keď sa to nepodarí tak až 18.8. to ide mama na dovolenku :) ... snáď ti to víde len s rybkami by som počkala aspoň týždeň po založení akva :)
Obrázok používateľa
amy01
 
Príspevky: 444
Obrázky: 42
Založený: 25 Mar 2008 16:54 pm
Bydlisko: Celé zle

Re: Chcem si založiť prvé akvárko

Odoslaťod Drink59 » 29 Júl 2008 16:25 pm

jasne ze ano. a vodu tam dam tak minimalne tyzden odstatu mozno aj viac... heh, prave isli nasi do tesca :D mam kopu prilezitosti to spavit jelikoz mame akvaristiku 2min cesty od domu :-P a da sanechat akvarium aj take, ze bez rybiciek? videl som uz aj bezrybkove akvarka cisto len na okrasu... je to dobre? mohol by som rodicov naviest na to, ze si to akvarko necham bez rybiek, a po mesiaci si dam aj tie.
Obrázok používateľa
Drink59
 
Príspevky: 96
Obrázky: 1
Založený: 29 Júl 2008 07:30 am
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.