Maylandia estherae - naduté brucho, prosba o radu



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Maylandia estherae - naduté brucho, prosba o radu

Odoslaťod osnica » 28 Júl 2008 21:31 pm

Ahojte, v sobotu som si všimol, že jedna naša samička Maylandia estherae red-red má vypúlené oči. Jej stav sa v nedeľu nezmenil, no dnes ráno už mala silne nadutú brušnú dutinu, bola apatická, a prestala prijímať potravu, zrýchlene dýchala. Kupodivu oči už neboli vypúlené. Nakoniec však večer úplne stratila pohyblivosť, "stála" vo zvislej polohe hlavou dolu na dne, prípadne sa nekoordinovane pohybovala a Pseudotropheusi ju začali obhrýzať. :(

Prešiel som si fóra, aj Sera radcu, a tieto príznaky vypadajú na bakteriálnu infekciu čriev a následnú vodnateľnosť. Je to ono, prípadne, môže to byť niečo iné? Rybku som nemal kam preloviť do karantény, tak som radšej s ťažkým srdcom ukončil jej trápenie CO2. :(

Mám ale obavu, že podobné príznaky má aj najkrajší a najväčší 6-ročný samček. :cry: Chová sa zatiaľ normálne, aj jesť mu chutí, ale brušnú dutinu má zväčšenú, a výkaly má dlhé, biele a veľmi tenké.

Chcem každého, kto má nejakú radu, poprosiť o názor ako postupovať. Predpokladám že soľ nemá v tomto prípade zmysel. Sera doporučuje Baktopur direct, no ten údajne zničí aj užitočné baktérie vo filtri, a toho sa bojím, je to niekoľkoročná zabehnutá nádrž, a filter je vstavaný vnútorný, takže sa nedá vybrať. No možno by som núdzovo vedel pripraviť 25l nádrž na karanténu/liečenie. Ešte som vo fórach videl ako liečovo doporučený Entizol?

Ešte dôležitá informácia: najhoršie je, že v akváriu v posledných týždňoch neboli žiadne zmeny, žiadne nové ryby, nič o čom by som vedel čo by toto spôsobila. Snáď jediná zmena bola, že som im v piatok namiesto granúl ponúkol čerstvo vyliahnutú artémiu, ktorou teraz kŕmim poter, a mladé marmalade cat a Labidochromis yellow si na nej celkom pochutili. No u tej artémie by som asi nečakal možnosť zavlečenia niečoho, a hlavne poter ktorý ju konzumuje každý deň je v poriadku.

Vopred ďakujem za všetky rady a nápady.
Obrázok používateľa
osnica
 
Príspevky: 91
Obrázky: 9
Založený: 31 Máj 2004 00:12 am
Bydlisko: Dolný Kubín

Reklama

Odoslaťod skala » 28 Júl 2008 21:40 pm

malawi bloat. uz je zrejme hore bruchom :-(
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Odoslaťod osnica » 28 Júl 2008 21:54 pm

skala napísal:malawi bloat. uz je zrejme hore bruchom :-(


Ďakujem za info, tak som skúsil hľadať malawi bloat a našiel som článok na tropheus.sk, tie príznaky sedia. Doporučuje sa tam ten Entizol. Máte niekto skúsenosť či tiež ničí nitrifikačné baktérie vo filtri? Škoda, že je len na predpis.

Teraz som našiel jednu náhodnú fotku akvária, ktorú som náhodou spravil v sobotu, a všimol som si že ten samček mal tú brušnú dutinu takú istú ako dnes, t.j. nedošlo u neho ku žiadnemu zhoršeniu narozdiel od nešťastnej drobnejšej samičky, no tie výkaly svedčia o tom že niečo nebude v poriadku.
Obrázok používateľa
osnica
 
Príspevky: 91
Obrázky: 9
Založený: 31 Máj 2004 00:12 am
Bydlisko: Dolný Kubín

Odoslaťod skala » 28 Júl 2008 23:05 pm

nuz to sa tazko liecit a vobec cichlidy liesit je zamotany kruh. ja si myslim, ze obcas to nejaka ryba proste dostane a velmi jej pomoct nemozno. dovod je ten, ze ked skupinovu cichlidu premiestnim do extra nadrze a liecim ju, tak skape na nasledky izolacie skor, ako na nasledky choroby.

ak vsak malawi bloat ma viac ryb, treba sa zamysliet nad krmenim, co si vsak osnica nemyslim, zeby bol tvoj pripad
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Odoslaťod milop » 29 Júl 2008 08:52 am

Osnica :
problém môže byť, že posledné týždne nebola žiadná zmena- ani výmena vody ?
ak ešte nie je neskoro tak by mohla pomôcť výmena vody- aspon3/5 za odstatú čerstvu a soľ neuškodi tak čajovú lyžičku na 20-30 l vody ( nie nasypať , ale rozpustiť a po dávkach prilievať) + každý týždeň výmena aspon 1/3 objemu - prvoradé opatrenie pre malawi až nasledne hociaké liečenie
potom - možno chvílu nekrmiť, respektíve krmiť veľmi málo a vhodnou potravou s rastlinnou zložkou- ale to zaleží už aj od tvojho citu pre akurátnu mieru - radšej hladné ako prežraté :wink:
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Odoslaťod osnica » 29 Júl 2008 22:21 pm

Ahojte, ďakujem za rady. Čo si spomínam tak väčšie čistenie s odkalovaním som robil nejaké dva mesiace dozadu, a potom ešte menšiu výmenu vody asi 6 týždňov dozadu. Ale vymenil som im teda dnes večer 1/3 a odkalil trochu dno keď už som to mal otvorené, a tiež pridal soľ, pre istotu.

Ten samček - jeho stav sa za ďalší deň v podstate vôbec nezmenil. Je aktívny a potravu prijíma, ale nie je to tá najaktívnejšia ryba ako predtým, tak uvidíme... cez víkend mali pravidelnú hladovku, ale skúsim kŕmiť striedmejšie. Vždy sa smejem ako na obaloch potravy píšu, že treba sypať len toľko, aby to rybky stihli zjesť do pár minút. Neviem si predstaviť koľko by som im toho musel nasypať aby to jedli pár minút, vždy to trvá max. pár sekúnd (hlavne granule) však asi viete aké vedia byť tieto cichlidy pažravé. :)

A ešte ma napadá taká otázka, koľko sa vám Malawi cichlidy priemerne dožívajú? Viem, že patria medzi dlhoveké ryby, ale nevedel som nájsť nejaké presné údaje. Asi najviac sa mi kedysi dožil obyčajný Ancistrus sp., ktorý skonal keď mal viac ako 10 rokov, možno 11-12, nepamätám sa už koľko to bolo presne.

PS: Ináč, teraz som si uvedomil - ten nešťastný samček o ktorom píšem je zhodou okolností ten ktorého mám nastaveného ako svoju ikonu.
Obrázok používateľa
osnica
 
Príspevky: 91
Obrázky: 9
Založený: 31 Máj 2004 00:12 am
Bydlisko: Dolný Kubín

Odoslaťod skala » 29 Júl 2008 23:41 pm

cca 10 rokov je vek malawi ryb. snad aj 15-20 niektore

inak moje ryby sa bezne krmia aj 10-15 minut. niekedy aj dlhsie - musia si ju vychytat. je pravda, ze na ne mam dost casu a krmim ich tak len ja a to cez vikend. ide napr o cyklop, spenat, ale niekedy aj o spirulinove granule. ine granule a umele krmiva nedostavaju

hore som spominal malawi bloat. ja som ho na svojich rybach zaregistroval asi 4 krat - vzdy jedna ryba z osadky. preto to spominam - keby niekoho napadlo, ze ryby prezieram ;-)
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Odoslaťod osnica » 30 Júl 2008 22:15 pm

No, keď dostanú živú potravu alebo zeleninu tak im to trvá dlhšie ako pár sekúnd. :) Ale bohužiaľ na tú živú mi veľmi neostáva čas, takže ju majú skôr občasne, a zvyšok času granule (tie zmiznú veľmi rýchlo) alebo tá zelenina.

Minule som kúpil spirulinové tablety, že nech má Ancistrus zmenu, ale nestihnú ani dopadnúť na dno. :) Býva zábava pozorovať Pseudotropheusy ako s nimi plávajú, keďže sú príliš veľké na ich ústa, a všetky ostatné ryby uháňajú za nimi a hltajú omrvinky ktoré sa uvoľňujú do vody.

PS: stav rybky je opäť úplne bez zmien.
Obrázok používateľa
osnica
 
Príspevky: 91
Obrázky: 9
Založený: 31 Máj 2004 00:12 am
Bydlisko: Dolný Kubín

Odoslaťod milop » 31 Júl 2008 08:25 am

osnica napísal:PS: stav rybky je opäť úplne bez zmien.

a to je aký :?: -už je v poriadku ?
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Odoslaťod osnica » 31 Júl 2008 08:53 am

milop napísal:
osnica napísal:PS: stav rybky je opäť úplne bez zmien.

a to je aký :?: -už je v poriadku ?


Bohužiaľ nie - stav je rovnaký od víkendu. Ten samček má stále trochu nadutú brušnú dutinu, a tenké biele výkaly, ale je čulý (aj keď menej než zvyčajne) a potravu po troche prijíma.
Obrázok používateľa
osnica
 
Príspevky: 91
Obrázky: 9
Založený: 31 Máj 2004 00:12 am
Bydlisko: Dolný Kubín

Odoslaťod Rigor » 31 Júl 2008 21:07 pm

Podľa opisu to vidím na klasickú bakterku,ak sa ti to ešte niekedy objaví odporúčam buď konkrétnu rybu odloviť do karantény,alebo dávkovať priamo lieky do hlavného akva.Len po vyliečení treba časť vody vymeniť a takisto chvíľu potrvá kým sa rozbehne filter(lebo bohužiaľ v ňom všetko lieky zabijú),ja osobne používam sera bactopur direct(tablety 1tabl/50l H2O v ťažkých prípadoch aj viac) a kombinujem to z entizolom 1tabl./30-40l H2O.Nezaručujem 100%úspech,no mne to už veľakrát zachránilo ryby.
Rigor
 
Príspevky: 15
Obrázky: 10
Založený: 03 Jún 2008 19:49 pm
Bydlisko: Michalovce

Odoslaťod skala » 31 Júl 2008 22:06 pm

osnica, a ini - vyjadrujem nesuhlas s diagnozou v prvom prispevku od rigora v tomto vlakne, aj s uvedenymi postupmi liecby. obe povazujem za nespravne
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Maylandia estherae - naduté brucho, prosba o r

Odoslaťod pi?o » 06 Aug 2008 12:44 pm

Momentalne aj moje ryby prekonavaju malavi bloat. asi som to prehnal s krmenim aj s hustotou osadky. trva to už druhy tyžden. kymacave plavanie, nehybnost,odmietanie potravy a dlhe vykaly ako biela nitka až 5 cm. odišli mi 3 duboisi a 1 moliro. po pridani entizol 250mg 3tablety na 250l vody, vypnuti filtra, silnom vzduchovani a zvyšeni teploty na 29 -30 stupnov v tme bez osvetlenia začinaju po tyždni prijimať potravu. teraz namočim vločky do liečiva a podávam. zatial bez strat na dalšich rybach, niektore sa ešte kymacaju maju biele vykaly ale liečba asi potrva dlhšiu dobu. hlavne že prežiju. tolko z môjho postupu liečby.entizol pridavam každy 3 den
pi?o
 
Príspevky: 49
Obrázky: 62
Založený: 13 Dec 2007 21:06 pm
Bydlisko: Bardejov

Odoslaťod Rigor » 06 Aug 2008 19:48 pm

to skala-akceptujem tvoj osobný názor na moje diagnostikovanie a samotný postup liečby,no poprosím Ťa, vysvetliť dôvod nesprávnosti, a takisto tvoj postup liečby.
Rigor
 
Príspevky: 15
Obrázky: 10
Založený: 03 Jún 2008 19:49 pm
Bydlisko: Michalovce


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.