Málo rastlín, resp. ich neustály úbytok



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Málo rastlín, resp. ich neustály úbytok

Odoslaťod remus1 » 04 Júl 2008 15:44 pm

Čaute, mám pocit, že niečo podpobné sa tu už riešilo, ale odpoveď na moju otázku som nenašiel. Skúsim popísať svoj problém stručne a jednoducho.
Nech kúpim ľubovoľnú rastlinu, tak mi po pár dňoch začne plávať pri hladine - je vytrhnutá zo dna. Neviem či to majú na svedomí ryby alebo filter. Kedysi mi filter robil prievan, čoho následkom bolo opadanie listov. Tak sa snažím ten filter tlmiť najviac ako to len ide.Ak ide o ryby, podľa mňa to môže mať nasvedomí Labeo Bicolor.

To je čiastočne spojené s mojím druhým problémom, ktorý sa až tak netýka rastlín, ale akvária ako celého. Mám filter Eheim Aqabal, ktorý má napojenú takú hodičku pre cucanie vzduchu. Môžte si to všimnúť aj v mojom osobnom albume. Ten vzduch berie podtlakom. No problém je v tom, že ak krotím filter, aby nemával celými rastlinami v akvárku, tak nemá dostatočný ťah a vzduch neberie.

Ešte k tým rastlinám. Napríklad dlho som mal Vallisneriu, ktorá mi chradla. Listy roztrhané, preriedené. Potom prišiel nejaký zlom v jej živote a pustila asi 2 alebo 3 "odnože" - neviem či som to nazval správne. Jednoducho pár centimetrov od nej zo dna vyrastajú nové malé rastlinky. Ale pôvodná materská je stále otrhaná, listy má akoby popraskané atď...
Ďalší prípad. Kúpil som v Hornbachu rastlinu. Ani som nezisťoval čo je to presne za druh. Bola obrovská a vyšla ma len na 100 sk. Ale vyzerala fakt super. Čo sa týka mohutnosti, aj tvarov listov. Vyzeralo to ako šalát. Spýtal som sa na podmeniky ( svetlo, voda, hnojivo ) - vraj všetko v normále, nič extra jej netreba. No teraz po mesiaci z nej neostalo skoro nič. Opäť problém. Stále som ju nachádzal na hladine plávať a odpadnuté listy.
Hnojiť hnojím Ferropol, ale mám poci že sa mi od neho robí čierna riasa. Teraz je to v norme. Nerozširuje sa. Ale je narastená po okrajoch veľkolistých rastlín a začala napádať aj hore spomínanú.

Čo s tým ? Ryby sa nemajú kam ukryť. Na gurame nieje vidieť krásne pruhy čierne. No proste asi im chýbajú tie rastliny.
Za vaše názory a kritiky som vďačný.
Obrázok používateľa
remus1
 
Príspevky: 82
Obrázky: 15
Založený: 16 Jún 2007 20:59 pm

Reklama

Odoslaťod Mariok » 04 Júl 2008 18:15 pm

Snažiť sa krotiť filter a skrotiť ho je rozdiel!
Byť tebou oželiem bublinky z podtlakového nasávania (to vyžaduje rýchle prúdenie vody výtokovým potrubím filtra) a vyskúšam ešte viac utlmiť výtok filtra a nasmerovať ho hore radšej na hladinu, nie tak ako ho máš teraz a víri ti celé akva. Rastlinám to určite nesvedčí.

Kupovať do akva veľké vyvinuté rastliny s množstvom listov je podľa mňa blbosť, jedine, že by si mal rovnaké podmienky ako pôvodný pestovateľ (t.j. kvalitu vody, dno, osvetlenie, filtráciu), inak Ti na 95% zhodia takmer všetky listy a začnú rásť odznova, ak majú u teba aspoň prijateľné podmienky.

A na záver si dovolím pochybovať, či máš dostatočné vedomosti a skúsenosti na to, aby si si do akva lial akékoľvek hnojivo, takže byť tebou, najprv to skúšam bez neho. Tých rastlín tam máš podľa mňa veľmi málo, chcelo by to vyskúšať pár rýchlorastúcich druhov, nechať akva úplne zarásť a pri tom sledovať spôsob ich rastu, resp. nejaké znaky chýbajúcej výživy. V tomto stave to asi nezistíš!
Prajem Ti veľa úspechov a hlavne veľa trpezlivosti. :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Málo rastlín, resp. ich neustály úbytok

Odoslaťod remus1 » 04 Júl 2008 19:13 pm

Ďakujem za rady, pokúsim sa ich dodržať. Konečne som dostal nejakú plnohodnotnú odpoveď, nie takú ktorú musím ešte v niekoho odpovedi hľadať.
Čo sa týka filtra, rozhodol som sa, že asi vyrobím rozsstrekovaciu rampu. Teda predierovanú trubku napojím na výtok filtra, voda bude padať na hladinu a tým pádom mi odpadne starosť vzduchovať, keďže padajúca voda bude čeriť hladinu.
Pochybuješ správne. Akva mám už rok. Ale rastlín bolo stále menej, ako vidíš na fotkách. Keď sa rastiny trocha už aj rozrástli, napadla ich "štetka" a musel som to všetko dať preč.
Obrázok používateľa
remus1
 
Príspevky: 82
Obrázky: 15
Založený: 16 Jún 2007 20:59 pm

Odoslaťod Mariok » 04 Júl 2008 20:29 pm

Ja skúšam od februára rady podľa teórie (aj praxe) z tohoto portálu, ktorý mi mimochodom úplne prevrátil žažitú teóriu "čľapkajúcej" vody z filtra a mám "rampu" filtra (priškrtený na minimum) vyústenú cca 5cm POD hladinou dierky smerované šikmo ku hladine. Musím ale povedať, že to zatiaľ skutočne funguje!!! :)

P.S. : Ale riasy ešte neovládam! :x :wink: :)
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Raviolka » 04 Júl 2008 21:26 pm

Začni tím, že si pořídíš NENÁROČNÉ rostliny. Vallisnerie je háklivá ne změny a ne v každém akváriu se jí daří, takže tu bych nepočítala, ale samozřejmě jí tam nech jako ukazatel - bude příjemné, až se "rozjede". Podle mých zkušeností potřebuje stabilní podmínky a svůj klid. Limnophila, Cabomba... na ně nemáš dost světla. Vidím tam nějaký list anubiasu, jak trčí ze štěrku - anubiasy se většinou nesází do dna. Egeria... že nedrží ve dně taky není divné.

Zkus si tam dát jávský mech, Microsorum a Anubias barteri var. nana (přivázané na kámen nebo kořen, nebo jen tak někde zaseknuté nebo zatížené) - musí vydržet a nebudeš mít pocit, že se rostlinám vůbec nedaří. Dál bych zkusila Cryptocoryne pontederiifolia a Ceratophyllum demersum, ale to nesázej a nech ho plavat pod hladinou. Pokud se mu bude dařit, bude stínit a to vůbec nepotřebuješ - na druhou stranu je to krásná rostlina a získáš s ní potřebné zkušenosti.

Rozhodně neexperimentuj a nekupuj neznámé rostliny, i kdyby ti prodavač tvrdil, že rostou ve tmě. A důkladně zvaž, jestli nemáš moc silnou filtraci a naopak slabé světlo. Hnojivo zatím nepotřebuješ.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Málo rastlín, resp. ich neustály úbytok

Odoslaťod remus1 » 08 Júl 2008 07:49 am

Raviolka ďakujem za rady. Ak sa môj problém neporieši, tak určite kúpim niektoré rastliny ako mi radíš a spravím si k filtru rampu.

Momentálne to riešim tak, že povytŕhané rastliny som zasadil späť do dna a okolo ich obložil kamienky väčšie, aby mi to Corydoras nevyrýpali zo dna. Filter som natočil dohora, takže filtruje dosť vody, ale nevýri moc stred až spod akvária. Pri hladine je to ináč. Tá je celá v pohybe. Je to takto okej ? Alebo mám tej filtrácí ešte ubrať alebo čo.

Ten list anubiasu, ako hovoríš. To som dostal. A kam sa to sadí ? Mám to priťažit ako radíš pri tých dvoch anubiasoch, čo si napísala ?
Obrázok používateľa
remus1
 
Príspevky: 82
Obrázky: 15
Založený: 16 Jún 2007 20:59 pm

Odoslaťod remus1 » 08 Júl 2008 08:00 am

Ceratophyllum demersum.
Obrázok
Ak je to toto. Mal som to. Dostať to v košíku, ale ja som to hodil na hladinu a roztiahlo sa to po polke hladiny. No potom to nejak začalo chradnúť a rozpadávať sa.
Obrázok používateľa
remus1
 
Príspevky: 82
Obrázky: 15
Založený: 16 Jún 2007 20:59 pm

Odoslaťod Mariok » 08 Júl 2008 16:05 pm

Je to Ceratophyllum demersum. Ak sa ti to rozrástlo a nemenil si ani osvetľovací režim, ani filtráciu, v tom prípade pravdepodobne odčerpalo živiny z vody a odišlo "od hladu".
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Málo rastlín, resp. ich neustály úbytok

Odoslaťod remus1 » 15 Aug 2008 12:42 pm

Tak včera som bol v zoo-dome a odniesol som si odtiaľ
Anubias Barteri - priviazal som ho silonom o sopečný kameň
Vallisneria Corksrew - normál vsadená do štrku a obložená kamienkami aby mi to nevybrali pancierniky
Jávsky mach - hodil som to na dno a pritažil kameňom. Ale nejak sa to rozchádza, takže asi si to nájde miesto, omotá sa okolo rastliniek a začne pekne rásť
Názov poslednej rastliny neviem. Je to taká akoby guľa z machu. Taká špongia. Neviem či sa to nevolá váľač alebo nejak tak.

A taktiež 2 panciernikov som doniesol, už si pekne plávajú.

No o 4 dni odchádzam na 2 týždne preč, takže uvidím ako ma moja nádrž prekvapí. Do vody som pridal 2 antiriasové tabletky, keďže riasa sa mi tam nejak stále objavuje, nevedno prečo. Prečistil som filter, vymenil vodu a začal testovať kŕmiaci automat.

Moja otázka : Bude toľko rastlín stačiť kým sa to rozrastie ?
Obrastú mi korienky toho anubiasu sopečný kameň tak, že raz budem môcť silon odobrať ? Neuškodia antiriasové tablety aj rastlinám ?

Prikladám aj foto, ako som to celé zriadil.

Obrázok

Alebo osobná galéria s obrázkami konkrétnych rastlín.
Obrázok používateľa
remus1
 
Príspevky: 82
Obrázky: 15
Založený: 16 Jún 2007 20:59 pm

Re: Málo rastlín, resp. ich neustály úbytok

Odoslaťod xDodox » 15 Aug 2008 13:03 pm

Znížil by som prietok filtra. Veď tam musíš mať vlnobitie.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Málo rastlín, resp. ich neustály úbytok

Odoslaťod remus1 » 15 Aug 2008 19:20 pm

Prietok filtra : je to pustené takto, aby to ťahalo vzduch.
Alebo je to len moja mylná predstava ? Potreba bublinkovať ?
Keď ten filter ostane centimeter pod hladinou nasmerovaný rovnobežne s ňou, a nebude bublinkovať bude okej ?
Proste mám problémy s tým filtrom stále. Neviem ako ho mám nastaviť. Poraďte už, nech nemusím vyrábať všeliake rampy atď atď...
Obrázok používateľa
remus1
 
Príspevky: 82
Obrázky: 15
Založený: 16 Jún 2007 20:59 pm

Odoslaťod remus1 » 19 Sep 2008 16:10 pm

Nejaké death to tu je nie ?
Ci nvite ?
Obrázok používateľa
remus1
 
Príspevky: 82
Obrázky: 15
Založený: 16 Jún 2007 20:59 pm

Odoslaťod after » 20 Sep 2008 23:14 pm

remus1 napísal:Nejaké death to tu je nie ?
Ci nvite ?

A v com je este problem?
Znizil si prietok filtra, ako Ti bolo poradene?
Tie posledne nakupene rastliny sa tak rychlo nerozrastu, takze by bolo (pripadne este je) vhodnejsie nakupit nejake rychlorastuce rastliny (podla aktualnej ponuky v najblizsej akvaristike) a zaplnit nimi akvarium. A ked sa rozbujnia tak, ze budes musiet kupovat kosacku, bude cas porozmyslat co dalej.
PS: s nakupmi v akvaristike radsej opatrne, nie vzdy ten predavac/-ka je aj odbornik. Zapamataj/napis si nazvy toho, co ti doporucil a pozri si to tu na akva.sk...
PS2: nejak som nepostrehol zakladne info o Tvojom AK, ale predpokladam (verim) ze zakladne podmienky typu velkost akva, pocet ryb, osvetlenie... mas nastudovane a poriesene...
after
 
Príspevky: 34
Založený: 16 Apr 2007 13:00 pm
Bydlisko: Žilina

Odoslaťod janko » 21 Sep 2008 21:13 pm

remus1 -
1.) ten filter je na tak malé akva nevhodný, je veľmi silný, priškrť ho na minimum
2.) zastav to bublinkovanie, rastlinky potrebujú CO2 , to produkujú ryby dýchaním, k rastu a k fotosyntéze
3. na tak malé akva máš veľa rýb, ktoré rady a veľa papajú a se.ú, čo potom sposobuje problémy s NO3 a následne bujnejú riasy
4. obstaraj si bud to ceratophyllum demersum, alebo ceratoptris calithroides, su to rychlorastúce rastliny, ktoré ti pomožu s NO3, zaroven bude treba častejšie meniť min 20% vody 2x týždenne, alebo začať pomaličky s prihnojovaním bud Fe colour ľ, alebo brutusom
5. tie rastliny budú indikátorom akvária, ak sa im bude dariť, budú zelené a porastú rýchlo, bude v pohode, ak nie , je málo živín a mali by ti pomocť aj s riasami, ak sami porastú.
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Odoslaťod krto » 22 Sep 2008 07:52 am

... pozerám ešte na dno, neviem či pozerám dobre - foto asi z mobilu, to máš premiešaný jemný štrk (odhad 2-4mm) s bielymi skalkami? Skúsil by som vzorku dna vybrať (stačí za "štamperlík") vysušiť a potom poliať octom-ak ti bude šumieť a bublinkovať máš ho vápencový a to rastlinám veľmi nešmakuje - jedine ten anubias by bol a bude OK. Tak isto by som si zohnal oveľa viac rastlín (aj z jedného druhu) na rýchlejšie zabehnutie aq - ak je štrk v poriadku - ináč kompletná výmena dna.
Ako často čistíš filter a ako ho umývaš? Ako často meníš vodu a v akom objeme?

Tú privzdušňovaciu hadičku úplne zruš a priškrť výtok z filtra-je tam nejaké otočné koliesko.

Tá guľa je Cladophora aegagropila.
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Odoslaťod Ivik180 » 22 Sep 2008 15:42 pm

jj vzduchovanie je zbytočné
Ivik180
 
Príspevky: 22
Obrázky: 14
Založený: 04 Sep 2008 12:31 pm

Re: Málo rastlín, resp. ich neustály úbytok

Odoslaťod remus1 » 05 Okt 2008 18:31 pm

Meniť vodu sa snažím každé 2 týždne aj častejšie niekedy a filter pri výmene akva a niekedy aj skôr ak sa upchá a slabo ťahá.
Obrázok používateľa
remus1
 
Príspevky: 82
Obrázky: 15
Založený: 16 Jún 2007 20:59 pm

Re: Málo rastlín, resp. ich neustály úbytok

Odoslaťod marianna » 18 Nov 2008 21:11 pm

ahoj mam 7 rybiek a 72 l akvo.staći mi tam 7 rastlin + 1 mala?
marianna
 
Príspevky: 19
Založený: 18 Nov 2008 17:06 pm
Bydlisko: Ilava

Re: Málo rastlín, resp. ich neustály úbytok

Odoslaťod caloghero » 18 Nov 2008 23:58 pm

marianna napísal:ahoj mam 7 rybiek a 72 l akvo.staći mi tam 7 rastlin + 1 mala?


neda sa presne specifikovat kolko, coho a ako staci, zalezi to od kvanta faktorov...
stale je vsak lepsie sa drzat hesla, cim viac rastlin o to lepsie - pri rastlinnych akvariach to vo vacsine pripadov plati, navyse su neocenitelnymi pomocnikmi v udrzovanie biologickej rovnovahy :)
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: Málo rastlín, resp. ich neustály úbytok

Odoslaťod Giftzahn » 19 Nov 2008 08:35 am

marianna napísal:ahoj mam 7 rybiek a 72 l akvo.staći mi tam 7 rastlin + 1 mala?


nie podla mna nestaci 7 rastliniek na 72 L akva, odporuca sa pokryt aspon 70-80% plochy akva rastlinkami, na zaciatok rychlo rastuce...7ks + 1mala (njn, na velkosti nezalezi :mrgreen: aj mala rastlinka sa dokaze poriadne rozrast ) je zalostne malo a bude ti dooost dlho trvat kym sa rozrastu.... :twisted:

pozri napr.sem kolko rastliniek sadili tu pri zakladani akva: http://www.ada-germany.de/aqua-design-a ... lholz.html :lol: a tvoja otazka bude plne zodpovedana 8)
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Málo rastlín, resp. ich neustály úbytok

Odoslaťod marianna » 19 Nov 2008 17:40 pm

No dnes som v chov.potrebach dokupila nove rastlinky.Myslim ze pre zaciatok je ich tam dost neskor este dokupim.Rybky su stasne plavaju hore dolu :lol:
marianna
 
Príspevky: 19
Založený: 18 Nov 2008 17:06 pm
Bydlisko: Ilava

Re: Málo rastlín, resp. ich neustály úbytok

Odoslaťod caloghero » 19 Nov 2008 22:58 pm

marianna napísal:No dnes som v chov.potrebach dokupila nove rastlinky.Myslim ze pre zaciatok je ich tam dost neskor este dokupim.Rybky su stasne plavaju hore dolu :lol:


ak spominas zaciatok, tak by si sa mala upriamit na rychlorastuce rastliny, na urychlenie zabehu akvarka :)
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: Málo rastlín, resp. ich neustály úbytok

Odoslaťod marianna » 20 Nov 2008 14:26 pm

no ja vobec neviem jake su to rasliny.ale jedny uz maju na bokoch nove vyhonky.
marianna
 
Príspevky: 19
Založený: 18 Nov 2008 17:06 pm
Bydlisko: Ilava

Odoslaťod MaximusSk » 01 Feb 2009 10:28 am

Ahojte mam taktiez problem s rastlinami uz som do nich vrazil strasne velke peniaze a stale mi odumieraju. Mam 70L akvarium a mam v nom rastliny ktore su v mojom fotoalbume je tam nejaky ANUBIS, VALISNERIA a este dve ktorych nazov som nezistil. Vzdy ked kupim nove rastliny tak im najskor opadaju listy a potom od stonky odhniju. Momentalne tieto co tam mam sa drzia len maju zlte listy a nechcu vobec dalej rast, pridaval som uz aj hnojvo FLORAPUR ale nic to nepomohlo..moze to byt sposobene tym ze mam nespravne svetlo- mam tam obycajne ziarovky prednedavnom to fungovalo aj s nimi, alebo je to v substrate??. Moc tych rastlin tam nieje pomohlo by ak by som dal jemnejsi substrat a poriadne to tam vysadil?? PLS dajte cim skor vediet uz som z toho zufaly :cry: :cry: :cry:
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.