Rastlinné akvárium, ako začať?



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: Rastlinné akvárium, ako začať?

Odoslaťod xDodox » 20 Aug 2008 20:42 pm

Až ti môžem poradiť, stretni sa s krtom a hoďte spolu reč. Určite sa ti to oplatí, keď už sa sám navrhol. Mám od neho machy a môžem povedať, že som nadmieru spokojný a jemu veľmi vďačný.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Odoslaťod Besi801019 » 20 Aug 2008 20:51 pm

rada by som len problem je v tom že mam bydlisko uplne pri hraniciach s poľskom, takže som od žiliny dosť ďaleko :( ak vieš kde je Sucha Hora tak tam niekde byvam :( škoda, od skuseneho akvaristu by som naozaj rada ziskala nove poznatky...... :(
Obrázok používateľa
Besi801019
 
Príspevky: 149
Obrázky: 0
Založený: 16 Aug 2008 22:07 pm

Re: Rastlinné akvárium, ako začať?

Odoslaťod xDodox » 20 Aug 2008 21:04 pm

Aha, veď to bývaš skoro na hranici - keď nie rovno na nej :o . Inšpirácie na rastlinné akvária môže čerpať napríklad z témy Aquascaping, z časopisu AquaScaping World Magazine, prípadne z článku Základy Aquascapingu.

Ale zasa, keď bývaš tak veľmi blízko Poľska, vieš sa dostať k niektorým vychytávkam - napríklad CO2, prípadne mikro a makro "prvky" do dna.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Besi801019 » 20 Aug 2008 22:21 pm

no ano to mas pravdu, v poľsku sa da toho veľa zohnať :) ved vlastne skoro všetky vyrobky pre akvaristiku su z poľska-väčšinou........ty si tu už asi dlhšiu dobu, si dokonca moderator.....nevedel by si mi povedať kto ma skusenosti s tym fluvalom a kto s eheimom?..ja by som sa už sama spytala na + a - len potrebujem vedieť kto použiva tieto značky....
Obrázok používateľa
Besi801019
 
Príspevky: 149
Obrázky: 0
Založený: 16 Aug 2008 22:07 pm

Re: Rastlinné akvárium, ako začať?

Odoslaťod xDodox » 21 Aug 2008 06:54 am

Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod krto » 21 Aug 2008 09:12 am

to Besi801019:

Ja mám E-classic 2115, niečo väčší ako ty potrebuješ, ale skúsenosti pozitívne, je s dvojkohútmi, náplne som čiastočne zmenil na 1,5l Siporaxu, potom pôvodné filtr.kruhy+0,5l filtračnej rašeliny(v ZA je dosť tvrdá voda tak na jej zníženie + úpravu ph nadol) opäť filtr.kruh a filtr.vata. Prietok regulujem na výtoku miernym priškrtením a postupne ako sa filter zanáša ho povoľujem. Mám ho v skrinke pod akva, je relatívne tichý (mám uši ako netopier :D tak podľa mňa nič večer nejde úplne ticho) a som s ním úplne spokojný. Servis a náhr. diely sú dostupné aj niekoľko rokov po ukončení výroby-aspoň pri starších už nevyrábajúcich sa modeloch to tak je. Pozeral som aj ten Fluval 205, opäť to vypadá dobre, dtto Tetra Tec filtre.

Neurobíš chybu ani s jedným, osobne by som sa rozhodol pri rovnakej výbave (dvojkohúty resp. ekvivalent, origin. náplne, objem filtr. náplne, dostupnosť náhr. dielov) za čo najnižšiu cenu (kamenný obchod+cestovné k nemu versus e-shop+poštovné).

Plánuješ rastlinné, tak porovnaj - prietok filtrom čo najbližší k objemu akva + čo najväčší objem filtračnej náplne (v budúcnosti možno zmeníš typ akva z rastlinného na napr. terčovce, Malawi,.. 8) , tak aby si mal dostatočný objem aj pre inú alternatívu ako chceš teraz).

PS: Daj si do údajov o sebe miesto z kade si - Suchá Hora, pomôže to pri radách alebo odkazoch na niečo resp. niekoho čo najbližšie k tebe. :wink:
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Odoslaťod Besi801019 » 21 Aug 2008 10:56 am

krto. heh, no vieš, to som sa pomylila v nazve(rastlinne akvarium, ako začať?) :D to rastlinne akvarium tam nemalo byť. Ja plánujem klasické akvarko s rastlinkami , rybkami a tak.....možno časom ked nadobudnem potrebne skusenosti skusim niečo nove ale zatial iba toto :wink: a miesto bydliska do prifilu som si nedavala preto lebo som moc daleko od tych najhlavnejšich veľkomiest Sk takže som to nepovažovala za potzrebne ale ked hovoriš....možno sa naozaj zide to tam mať uvedene :wink: trochu tieto dni travim ,,listovanim" v predošlych temach o technike a našla som tu spustu novych info, takže sa celkom tešim z toho a dik za radu ešte stale uvažujem nad tymi dvoma značkami.... :)
Obrázok používateľa
Besi801019
 
Príspevky: 149
Obrázky: 0
Založený: 16 Aug 2008 22:07 pm

Re: Rastlinné akvárium, ako začať?

Odoslaťod xDodox » 21 Aug 2008 11:05 am

Chceš zmeniť názov témy? Nie je problém, ako moredátor ti to môžem spraviť. Napíš mi ako sa má téma volať.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Besi801019 » 25 Aug 2008 23:41 pm

hmm...takže preštudovala som si temu ,,Technika" na tejto stranke(samozrejme len to čo som považovala za mne potrebne)a takisto som sa riadila podľa rady pakozdyho a zašla som na rybičky. net. Tam ma očarila táto nádrž http://rybicky.net/nadrze/3370&kateg=4&kateg=4&typ=4 a chcem vytvoriť niečo take. Samozrejme stale som sa ešte nerozhodla ktorému filtru mam dať prednosť Eheim classic 2213 alebo Fluval 205. Prosila by som o radu hlavne tych ktorý použivaju tieto značky už dlhšiu dobu. Uvítala by som + ale aj - tychto značiek. Taktiež mám otazku čo sa tyka objemu filtračnej náplne-stačí mi to na 200l akva?Čistý objem určite nebude 200l ale o niečo menej. Dalej by ma zaujimala optimalna zrnitosť štrku. Koľko mm by to malo asi tak byť?....podotýkam že nechcem rastlinne akvarko-zmylila som sa v nazve.......dakujem :)
Obrázok používateľa
Besi801019
 
Príspevky: 149
Obrázky: 0
Založený: 16 Aug 2008 22:07 pm

Odoslaťod Peter Lupták » 26 Aug 2008 05:41 am

Pouzivam Eheim 2213 v 350 litrovom rastlinnom akvariu. Som spokojny, ide bez problemov.
Peter Lupták
 
Príspevky: 211
Obrázky: 22
Založený: 26 Nov 2007 13:31 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Predchádzajúca

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.