"Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí



Všetko okolo akvarijných rýb

"Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod tree » 26 Aug 2008 14:57 pm

Mate niekto nejake skusenosti s docasnym umiestnenim ryb vo vonkajsom prostredi, pocas letnych mesiacov? sudy, vane, bazeny, fontany? nemyslim na koi-kapre, ani studenovodne ryby z nasich riek,
ale tropicke akvariove rybickz. Dunajske gupky, sliacske gupky, atd...
moderator, ak to tu uz bolo, zamkni ma, odchadzam naspat do svojho suda :o
Obrázok používateľa
tree
 
Príspevky: 113
Obrázky: 35
Založený: 28 Júl 2007 13:36 pm
Bydlisko: Bernolákovo

Reklama

"Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod xDodox » 26 Aug 2008 17:40 pm

Pozri témy: Chov gupiek na balkóne, Chov rýb vo vedre, Chov rýb v prírode.

Témy som nečítal, takže neviem či v nich niečo "cenné" je, ale až prečítaš, možno na niečo narazíš.

Tému ti nezamknem - nič presne také tu nie je, iba premenujem (zmením VEĽKÉ PÍSMENÁ na malé) a presuniem do témy o rybkách. :-)
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod milop » 26 Aug 2008 18:13 pm

aj to tu už bolo :cry: :cry:
začínam chápať kam sa stratili starí- astrid, atila, jacik, azet,maja,fefe... :cry:
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Odoslaťod pakozdy » 26 Aug 2008 20:54 pm

leto je uz prec. treba uvazovat na zimovanim :-)
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod vysluzil2 » 26 Aug 2008 23:56 pm

Pre mna je tato tema zaujimava. Teraz som sa vratil zo zahranicia, kde som navstivil chovatela, ktory murovany bazen na kupanie/ asi 8x8 m,hlbka mi povedal 4 m/ premenil na chov mecunov. Dalej tam mal o trochu vacsi bazen, ale nie taky hlboky. Okrem toho tusim ich bolo 5 mensich bazenou. Ryby boli nadherne. Cista robota, v maji da do nich ryby, na jesen putuju dnu do chovne, a odtial vykupcom. Na SK, poznam viacerych, ktory na bazeny maju natiahnutu foliu. Tiez vedia preco tom robia. Vsetci su to ale chovatelia, ktory rozumia akvaristike. Poznam ale aj takych, co maju jazierka, v nich niekolko karasov, aj tie im kapu. Jazierka su pritom schopne, len tam treba vymenit akvaristu. :!: Z toho vyplyva, ak ma niekto menej skusenosti, nemal by v jazierku krmit. Rybky si najdu potravu aj sami. Z nespravneho krmenia vznikaju choroby.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod jozino » 27 Aug 2008 08:16 am

prave som nasiel jedno zaujimave zahradne akvarium :)
http://www.anythingfish.com/images/Ted/ ... cu2400.htm
Obrázok používateľa
jozino
 
Príspevky: 148
Obrázky: 17
Založený: 14 Jan 2006 10:16 am
Bydlisko: Tlmače

Odoslaťod tree » 27 Aug 2008 09:17 am

Po prestudovani tem, ktore xDodox napisal hore, musim povedat, ze to tu uz bolo. mna zaujimalo hlavne kolisanie teplot noc-den.
pakozdy - este nezimujem, mam v noci 17°C
vysluzil2 - take velke bazeny su zaujimave asi iba pre chovatelov, kedze vacsina z nas to musi na zimu odlovit do nejakeho obyvackoveho akvarka, a nie do chovne. Aj ked ma napadlo vypustit do bazena priemeru takmer 5m zo 20 gupiek a mecunov, ale asi by to bolo smiesne, keby ich tam nebolo aspon 1000 :lol:
Obrázok používateľa
tree
 
Príspevky: 113
Obrázky: 35
Založený: 28 Júl 2007 13:36 pm
Bydlisko: Bernolákovo

Odoslaťod laci » 27 Aug 2008 09:27 am

tree napísal:Po prestudovani tem, ktore xDodox napisal hore, musim povedat, ze to tu uz bolo. mna zaujimalo hlavne kolisanie teplot noc-den.
pakozdy - este nezimujem, mam v noci 17°C

Aj v prírode, kde žijú voľne majú kolísanie teploty vody v noci a cez deň.


Toto však závisí aj od veľkosti nádrže - jej objemu, teda ako rýchlo bude chladnúť voda v nej vzhľadom k ochladeniu vzduchu. Taktiež záleží na tom, či je chladená aj z bokov alebo je zapustená v zemi čím sa ochladzovanie spomaľuje v nadväznosti na ohriatu okolitú napr. pôdu. A ďalšie.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Odoslaťod tree » 27 Aug 2008 11:38 am

mam 200 l sud, kovovy, sivy, nezakopany, v poobednajsich hodinach na neho svieti slnko, takze sa zohrieva, v noci sa ochladi. tento tyzden rano o 6:00 ma voda 17°C, vecer je najteplesia, okolo 27-28°C. To je dost brutalny rozdiel, ale vacsina ludi ktori letnia gupky na balkone tvrdi, ze to vonku nevadi. Moje rajovce su pekne, nemam pocit ze by im to vadilo. uvidime ked zazimujem...
Obrázok používateľa
tree
 
Príspevky: 113
Obrázky: 35
Založený: 28 Júl 2007 13:36 pm
Bydlisko: Bernolákovo

Odoslaťod laci » 27 Aug 2008 11:44 am

Týmto obom druhom by to vadiť nemalo, ak nejde samozrejme o okamžite schladenie resp. ohriatie. To by nezniesli, ale postupne ochladzovanie a následné ohrievanie by im vadiť nemalo.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Odoslaťod tree » 27 Aug 2008 11:56 am

milop: vsetko tu uz bolo, akurat ludia sa menia :)
Obrázok používateľa
tree
 
Príspevky: 113
Obrázky: 35
Založený: 28 Júl 2007 13:36 pm
Bydlisko: Bernolákovo

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod lukáš » 27 Aug 2008 11:58 am

Od polovice maja do polovice septembra je mozne chovat vonku vsetky bezne chovane zivorodky a pri vhodnej kvalite vody mnohe dalsie AQ ryby (mrenky, dania, niektore cichlidy, labyrintky,....). Teplomilnejsie druhy aspon pocas 3 letnych mesiacov. Pri do zeme zapustenej nadrzi o objeme niekolko kubikov su denne vykyvy teploty vzduchu nepodstatne. Nepriaznivo moze posobit len niekolkodnove vyraznejsie ochladenie. Pri nadrziach mensich objemov treba nasadzovat ryby, ktore urcite teplotne vykyvy znasaju. Tento rok som nechal v jazierku namnozit gupky a black molly, ktore vyuzijem ako zimnu zasobu krmiva.
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Odoslaťod xDodox » 27 Aug 2008 14:12 pm

tree napísal:Po prestudovani tem, ktore xDodox napisal hore, musim povedat, ze to tu uz bolo. mna zaujimalo hlavne kolisanie teplot noc-den.

Až si mal na mysli, práve to kolísanie teploty, prečo si sa to priamo neopýtal? Zatiaľ nečítame myšlienky :wink:
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod tree » 27 Aug 2008 14:21 pm

nuž netuším aké všemožné kulehy a nástrahy toto letnenie skrýva.
narazil som zatial iba na teplotu. ale ine nebezpecenstva - macky, vtaky? filtrovat - nefiltrovat? menej casto krmit? nejake odpovede som nasiel.
Obrázok používateľa
tree
 
Príspevky: 113
Obrázky: 35
Založený: 28 Júl 2007 13:36 pm
Bydlisko: Bernolákovo

Odoslaťod laci » 27 Aug 2008 14:27 pm

Mačky , vtaky samozrejme hrozia, a krmivo maju podľa mňa perfektné - živé a majú ho pravidelný prísun, či už hmyz alebo nejake larvy, ktoré sa liahnu vo vode v sude. Takže menej kŕmiť.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod johny350 » 28 Feb 2018 18:40 pm

Zdravím všetkých priaznivcov letnenia rýb, nechcem zakladať novú tému, preto som si dovolil oživiť túto, už staršieho dáta. Jar onedlho začne klopať na dvere a možno s touto témou začínam priskoro, ale v mojej hlave sa už teraz tvoria úvahy a plány na letnenie rýb, s ktorým by som chcel začať približne v máji. S letnením už mám minuloročnú skúsenosť, ktorú by som rád krátko popísal. Celé to začalo v tejto plastovej 70 litrovej čiernej bedni, umiestnil som ju na malý bočný balkónik domu zčasti krytý strechou. Obrázok
Dôvodom tohto umiestnenia a nie v záhrade bola najmä bezpečnosť osádky nádrže pred mačkami, psami a inými tvormi, možnosť ľahkého presúvania nádrže po kachličkách z/do tieňa strechy a blízkosť zásuvky. Samozrejme technicky by sa to dalo vyriešiť aj na záhrade, ale takto mi to vyhovovalo viac. Nádrž som založil 15.5.2017, najskôr som dno nijako neosadil, neskôr som pridal riečny štrk a gýčovú akváriovú ozdobu loďku ako úkryt. Z techniky som používal malý čínsky motorček z ebayu na zabezpečenie prúdenia vody a 25W ohrievač nastavený na 20 stupňov celzia kvôli zníženiu výkyvov teplôt v noci a za chladnejších dní. Rastliny som volil najmä plávajúce. Najskôr to bola plávajúca pistia stratiotes, neskôr pribudla lemna minor z miestneho rybníka. Tento krok pomohol s ochranou pred prehrievaním, lemna rýchlo spotrebúvala odpadové látky a taktiež sa znižovala evaporácia.ObrázokObrázok
Z hadiečiek som vytvoril okienko aby som mohol osádku sledovať a kŕmiť.
Osádku tvorili gupky poecilia reticulata a slimáky ampularia. Kŕmil som vločkovým krmivom, ale hlavnú zložku stravy rýb tvorila riasa ktorá pekne obrástla steny nádrže a miestny hmyz. Taktiež som kŕmil planktónom z toho istého miestneho rybníka, Najmä išlo o cyklopa. Z pôvodných 10 kusov gupiek sa mi od mája do septembra kedy som nádrž zrušil počet namnožil na zhruba 50-60 kusov gupiek rôznych veľkostí.

Tento rok rozmýšlam nad podobným projektom, avšak niektoré veci by som chcel urobiť trochu inak a už mám zopár viac alebo menej realizovateľných nápadov a úvah.

Prvou možnou zmenou je veľkosť nádrže. Uvažujem o niečom väčšom, možno 150 alebo 200l, prípadne aj viac a umiestniť to na záhradu, avšak mám obavu o výkyv teploty. Najmä o jej nepríjemné klesnutie v chladnejších dňoch. To som minulý rok dokázal ovplyvniť ohrievačom, ale to bolo 70l, vykurovať 200l alebo 300l je rozdiel, preto by sa to pri väčšej nádrži asi muselo zaobísť bez ohrievača, možno by pomohlo zakopanie do zeme, prípadné prikrývanie na noc, avšak tým by som osádku ochudobnil o zdroje potravy ktoré sa do nádrže v noci dostávajú, najmä komárie larvy, takže zakrývanie by som robil nerád. Ja som teplotu minulý rok nemeral, ohrievač bol nastavený na 20 a keď kleso pod 20 tak sa zapol a ak aj nedokázal teplotu 20 udržať, minimálne zmiernil pokles čím rybám umožnil lepšie sa adaptovať, čiže som to neriešil a nemeral, ale čítal som tu na fóre rôzne príspevky ľudí, ktorí teplotu merali a zaznamenali jej výrazné poklesy. To, či by mi pokles teplôt vadil závisí aj od typu rýb, ktoré budem chovať. Gupky to vraj zvládajú bez ohrievača, aj keď zhruba polovica starých vymrie a mladé to zvládnu, avšak rozmýšlal som aj nad inými druhmi rýb, niektorými možno ešte odolnejšími, niektorými menej.

Takže druhý rýb ktoré zvažujem:
Poecilia reticulata ( gupka)
Iné živorodky moc nezvažujem
Niektoré ryby ktorých domovinou je severná amerika, schopné prežívať v nižších teplotách, aj keď neviem ako, kde a či vôbec sa dajú zohnať, konkrétne napr. pteronotropis welaka alebo elassoma gilberti
Ázijské rybky schopné znášať nižšie teploty ako napr. macropodus opercularis ( rajovec ), niektoré typy dánia, alebo veľmi peknú kardinálku čínsku Tanichthys albonubes.
V prípade zachovania rozmeru nádrže alebo miernom zväčšení by som bol schopný zdrživať vyššiu teplotu a uvažoval by som nad
paracheirodon axelrodi ( neonka červená)
betta splendens ( bojovnica)
iné labyrintky ( colisa, trichogaster)
juhoamerické malé cichlidky ako apistograma alebo ramirézka ( používam aj RO )
Rád sa nechám inšpirovať ďalšími návrhmi, prípadne budem rád, ak sa mojimi návrhmi inšpirujú iní
Namiesto toho lacného čínskeho filtra použijem lacný čínsky vzduchovací motorček napojený na lacný čínsky molitanový bublinkový filter, aspoň mi nebude tak prúdiť lemna po hladine.
Z rastlín buď použijem znova pistiu a lemnu, uvažujem nad hyacintom, ceratophyllum demersum alebo najas, prípadne sa opät rád nechám inšpirovať. Veľmi by sa mi páčili na dne echinodory, možno by sa to dalo zariadiť v polotieni alebo tieni aby prosperovali a prehrievaniu zabrániť inými metódami, prípadne posunúť viac na slnko a použiť eleocharis vivipara alebo niečo, čo je schopné využiť výhody oboch svetov a kvitnúť, možno lekno, možno bacopa caroliniana, možno bambus.

Veľmi rád budem za ďalšiu inšpiráciu a plodnú diskusiu.
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod I.P. Pavlov » 28 Feb 2018 23:37 pm

Je dobré, že si nezakladal, resp. nezaložil novú tému :) Viac je toho však v tejto téme:
letn-ni-zivorodek-t13486.html
chov-gupiek-na-balkone-t4466.html
ale i tu:
chov-ryb-v-prirode-t4713.html
Ak ťa teda baví čítať :)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod johny350 » 01 Mar 2018 00:24 am

Ahoj, dané témy som prečítal, prvé dve pred napísaním tohto príspevku, poslednú som objavil až teraz vďaka tebe, avšak takmer všade sa riešia gupky, prípadne platy, moly, mečovky a iné živorodky, mojim cieľom bolo skôr rozobrať možnosti a skúsenosti s vonkajším odchovom iných, možno menej známych rýb schopných úspešne sa rozmnožiť a prežiť vo vonkajších nádržiach, taktiež je vonkajšie pravé svetlo nenahraditeľné a nie plnohodnotne napodobniteľné v akváriu a niektorým druhom rastlín by také slnečné svetlo mohlo prospieť a tempo ich rastu a množenia by mohlo byť odlišné ako v akváriu, taktiež som chcel diskutovať o technických možnostiach zabezpečenia stabilných, resp stabilnejších podmienok pre náročnejšie druhy, ja sa napríklad pohrávam s myšlienkou letnenia pravých neoniek p. axelrodi s tým že by som sa ich tam snažil rozmnožiť, nato by som potreboval zrejme stabilné teplotné podmienky, o neonkach som počul že ich k treniu stimuluje napr. mesačný svit pri splne mesiaca, čo by mali veľmi autentické v letnej nádrži, taktiež mladé by boli živené pestrou stravou z prírody a možno by dosahovali pevnejšie zdravie a výraznejšie farby ako pri chove vnútri, sú to hypotézy, viem, ale myslel som že podobné témy by sa dali prebrať práve tu a na tých ostatných odkazoch som ich nezaznamenal, napriek tomu ďakujem že si si našiel čas hladať pre mňa tie ostatné témy, vážim si to :)
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod MaceKx » 01 Mar 2018 09:07 am

Na stabilizovanie teploty by ti pomohlo zakopať nádrž do zeme.
MaceKx
 
Príspevky: 487
Obrázky: 25
Založený: 19 Dec 2010 16:09 pm
Bydlisko: Skalica

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod I.P. Pavlov » 01 Mar 2018 22:36 pm

No bez toho, aby bola teplota stabilná je určite nutné mať nádrž v zemi. Nad zemou teplota kolíše a napr. spomínané neónky by to zvládnuť nemuseli. Možno pár dní v lete pri nástupe tropických horúčav a to je veľmi krátka doba. Pri množení ich nestimuluje mesačný svit (aspoň som to nikde nezachytil), skôr zvýšenie teploty po tkzv. období dážďov/dážďa. Dokážeš v jazierku, v mini-rybníčku zvýšiť teplotu vody? Obdobie dážďov-dážďa áno, ale tou teplotou nie som si istý.
No každopádne ti držím palce!
Okrem toho vonku nieje určite sterilné prostredie. Rozhodne potrava je tá najpestrejšia a rovnako rastliny prosperujú
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod johny350 » 05 Mar 2018 16:32 pm

tak na burze v ZA som kúpil kardinálky čínske, tak osádka je prichystaná, neonky sa možno pokúsim rozmnožiť klasickým spôsobom, ja som počul že sa pária v období dažďov po predchádzajúcom období sucha teda keď pritečie studenšia a mäkkšia voda ale samotný akt nastáva večer a najmä pri mesačnom svite, tak neviem čo je natom pravda, možno som to len zle pochopil a mesačný svit bol len v kontexte podtrhnutia toho že sa pária vo večerných hodinách. Takže to teda skúsim s tými kardinálkami čínskymi, tie vydržia teploty v rozmedzí 18-24 stupňov, kratšie obdobia aj nižšie/ vyššie, takže by to s nimi mohlo fungovať a skôr sa budem snažiť teplotu znižovať
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod johny350 » 31 Mar 2018 21:04 pm

kardinálky zatiaľ čakajú na krajšie počasie, potom pôjdu do veľkého suda na slivky, sám som ten sud ešte nevidel a neviem ani presné rozmery ale vraj má okolo 500l. 10 kardinálok je asi málo na taký rozmer, rozmýšlam dokúpiť ešte aspoň 10. Taktiež som zistil, že red cherry krevetky sú schopné znášať chladnejšie vody, možno by stálo za pokus umiestniť do toho suda aj zopár týchto krevetiek, prípadne som tiež zistil že pancierniček škvrnitý pochádza z horských potokov južnej ameriky, zo subtropického podnebia a je schopný zvládať podobné rozpätie teplôt ako kardinálka čínska. Čo by ste tam umiestnili na mojom mieste? Ďakujem za rady :)
Takto žijú moje kardinálky zatiaľ https://youtu.be/AnnWgy9OhWg
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod Zero » 01 Apr 2018 15:50 pm

@ johny350 - Kardinálky jsem měl nejdřív venku od konce března ( marec), ale voda, už nezamrzala a ty ryby byly odchovány venku a chladně zimovány. Ty krevety mohou být venku, jen asi se v přítomnosti ryb příliš nenamnoží.

Chov jikernatých druhů přes léto venku je ještě vděčnější a výnosnější, než jsou výsledky u živorodek.

Výběr je rozmanitý, někteří mají dobré výsledky s cichlidami (já měl pouze skaláry venku) a obecně se dají použít různé parmičky i dánia, např. D.rerio, které jsou na to ideální a choval jsem tímto stylem i červené a žluté. Též jsou značně odolné Inlecypris auropurpurea, ale ony umí velmi vysoko skákat, takže do nezakryté bečky, bych je nedal.

Mnoho teter se dá venku odchovat, třeba snadno dostupné tetra kosočtverečná - Hemigrammus caudovittatus - anisitsi a červená - Hyphessobrycon flammeus , měl jsem i kongáče venku, ale teplota pod +16 je mezní. Venku se mi množili i gavůnci, kterých jsem vyzkoušel 5 druhů.

Najdou se i labyrintky, co snášejí velké výkyvy teplot a právě v tuto dobu nabízí Glaser v Německu čichavce druhu Parasphaerichthys ocellatus, jemuž údajně nevadí poklesy na +15°C a snad i nižší a vzestupy k třicítce. Odkaz. https://www.facebook.com/AquariumGlaser ... 29/?type=3

Dřív tam byli nabízeni i rájovci Macropodus ocellatus, kteří snáší i nižší teplotu, ale tento labyrintní druh rájovce, které Glaser v minulosti dovezl a prodával, je nutné na zimu vzít přezimovat do domu, poněvadž zimu pod ledem nevydrží a jedinci, kteří přežijí, stejně na jaře uhynou.

Jediné ryby, které jsem nechal z loňska do teďka zimovat pod ledem spolu s krevetkami a mají nyní nádherné vybarvení, jsou halančíkovité Aphanius danfordii Soysalli. Jsou to ty nejlepší ryby do jezírek a zároveň i akvárií, jaké jsem kdy choval.

Parádní jsou v jezírku i Jordanella floridae, ale ty pokles teplot k +10°C nesnáší.

Perfektní na to budou i ryby druhu Medaka Oryzias latipes, za nimiž se, už nemusí, až do Japonska, protože se poslední dobou šíří po Německu a větší líheň je v Itálii, kde je množí pro trh, jen jsou tam údajně dost drahé - https://www.youtube.com/watch?v=dixvhUigDtY .

Tyhle malé "koi" rybky se dají chovat i v menších mísách s krevetkami a oproti pavím očkům vydrží chladnější vodu - https://www.youtube.com/watch?v=XBkA7wX4XjA .


"Vykládat" - psát by se dalo o tom všem na celé stránky, ale jsem z toho unaven pouhou představou a myšlenkou na tuto mne velmi moc zmáhající práci.

Ať se přičiní i jiní zkušení, nebo mladší a elánem nabití členové akva fóra svými poznatky z praxe i doslechu .

Ještě doplním, že pro všechny venku chované ryby je nutné udělat ochranná opatření proti různým škůdcům, kteří mohou takto vedené chovy zdecimovat.

Nechci ohledně tady toho všeho odpovídat na žádné dotazy !!, proto přímo na mne je nikdo nesměrujte.

Foto: Aphanius danfordii na jaře loňského roku 2017. Snímek jsem musel upravit snížením počtu pixelů, aby se tu dal vložit a tím je méně senzoricky ostrý.

Toto jaro roku 2018, mají tyto ryby po přezimování mnohem výraznější, pěknější barvu i kresbu, než je tomu na té fotce.
Prílohy
IMG_20170610_151504.jpg
Aphanius danfordii Soysalli - samci, samice jsou tečkované.
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod johny350 » 01 Apr 2018 16:32 pm

Veľmi pekne ďakujem za obsiahly, poučný a inšpiratívny text, rozhodne sa pokúsim zohnať aphanius danfordi, bližšie si pozisťujem infromácie o vonkajšom chove tetier a dánii, taktiež dlhšiu dobu uvažujem o vytvorení menšej nádrže pre párik rajovcov. Držím palce pri ďalšom chove! :)
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.