Stvrozubec [Tetraodon]



Všetko okolo akvarijných rýb

Stvrozubec [Tetraodon]

Odoslaťod sue213 » 21 Apr 2007 17:23 pm

Poprosila by som skuseneho chovatela, aby mi objasnil par otazok ohladom stvrozubcov. Kupila som si stvrozubca asi 3cm velkeho s ohryzenym chvostom. Je tmavej farby a na boku tela ma malu gulatu skvrnu, ako keby sa mu supala koza. Bolo mi vysvetlene (az po kupe) ze taketo jedince neprezivaju. Male tetraodony nemozu byt tmave a s olupujucimi skvrnami. Ako je to s tym sfarbenim? Mam ho niecim preliecit? Zevraj je to typicka choroba. Dakujem za odpovede.
sue213
 
Príspevky: 4
Založený: 21 Apr 2007 17:17 pm
Bydlisko: Nitra

Reklama

Re: Tetraodon

Odoslaťod martin_s » 21 Apr 2007 23:00 pm

To si na nej nevidela ze je chora? Alebo si ju kupovala s tym ze si ju vyliecis?
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Tetraodon

Odoslaťod sue213 » 22 Apr 2007 00:16 am

Myslela som si, ze je normalne, ze mlade jedince su tmavsie a este sa vyfarbia...
sue213
 
Príspevky: 4
Založený: 21 Apr 2007 17:17 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Tetraodon

Odoslaťod after » 22 Apr 2007 20:54 pm

Trochu málo informácií. Aký je to druh?
Tertraodoni držaní v predajni v stiesnených priestoroch mávajú pravidelne okúsané plutvy, škvrna na boku môže byť rovnako po "bozku" od brata/sestry, chcelo by to fotku. Obidve stopy sa obvykle bez problémov zahoja.
Nezaškodí zvýšená teplota a prídavok soli - pozor na ostatné ryby a hlavne rastliny - lepšie v karanténe.
Horšie je to s tmavým sfarbením, to môže byť príznak blížiaceho sa konca :( Chcelo by to foto.
Pri nákupe tetraodonov sa treba predovšetkým pozriet, ci nemaju neprirodzene prepadnuté bruchá - to je spoľahlivý príznak budúcich problémov. To signalizuje, že pri ich chove sa chovateľ nevyhol problémom - nevhodná strava, zlá hygiena... Takéto ryby mávajú pomerne vysokú úmrtnosť - a tmavé sfarbenie je predzvesť.
after
 
Príspevky: 34
Založený: 16 Apr 2007 13:00 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Tetraodon

Odoslaťod sue213 » 22 Apr 2007 21:53 pm

Dakujem za odpovede, uz viem viac....Dnes som si vsimla, ze na chvostovej plutne sa objavila akasi biela plesen:-((( Ak neprezije, budem do budcna mudrejsia:(
sue213
 
Príspevky: 4
Založený: 21 Apr 2007 17:17 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Tetraodon

Odoslaťod felch » 22 Apr 2007 22:54 pm

kde si ich kupovala?
Obrázok používateľa
felch
 
Príspevky: 49
Obrázky: 16
Založený: 11 Jan 2007 22:28 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Tetraodon

Odoslaťod sue213 » 23 Apr 2007 08:40 am

Kupila som ich na pesej, take drobce....oproti tescu maju nadherneee!!! Velke, krasne zlte.
sue213
 
Príspevky: 4
Založený: 21 Apr 2007 17:17 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Tetraodon

Odoslaťod felch » 23 Apr 2007 10:58 am

ja si idem zakladat teraz akva pre 4zubcov a rozmyslam tiez ze kde kupim...na farskej nemam dobre skusenosti. no aj na polygone maju teraz take pekne velke kusy zase.
Obrázok používateľa
felch
 
Príspevky: 49
Obrázky: 16
Založený: 11 Jan 2007 22:28 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Tetraodon

Odoslaťod Raviolka » 23 Apr 2007 11:42 am

sue213 napísal:...oproti tescu maju nadherneee!!! Velke, krasne zlte.
Sue213, jak už tu napsal after - dost podstatná informace je ta, jaký je to druh. Mezi čtverzubci jsou tací, co dorůstají max. 3,5 cm a zároveň obři s velikostí okolo metru. Taky jsou v obchodech běžně druhy, které potřebují brakickou vodu - a naopak druhy vyloženě sladkovodní.

Je to pochopitelně velmi důležité rozlišit, když je vybíráš do svého akvária... no a taky se to hodí v případě, že je chceš léčit. Každý druh snese jiné množství soli a sůl je pro čtverzubce nejlepší zbraň na různé plísně - pozor, jsou dost citlíví na léčiva s obsahem mědi.

Nestačí koukat na barvu a na velikost. Z toho "krásného žlutého" se může vyklubat 20 cm terorista... netvrdím, že s malým tmavým to dopadne jinak :idea: Ptej se v obchodě na konkrétní jméno druhu - kupovat "čtverzubce" je podobné jako kupovat "psa" a než ho koupíš, něco si o něm nastuduj. Skutečně mají dost odlišné nároky a povahy...
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Tetraodon

Odoslaťod felch » 23 Apr 2007 12:04 pm

ja myslim ze sue myslela tetraodon nigroviridis. a nastudovat si onich nieco neni take lahke.... asi pre rokom som hladal po nete a v podstate dost bezvysledne. nejaky dobry link by nebol zly kde sa da precitat viac ako len ze zeru slimaky...
Obrázok používateľa
felch
 
Príspevky: 49
Obrázky: 16
Založený: 11 Jan 2007 22:28 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Tetraodon

Odoslaťod after » 23 Apr 2007 12:49 pm

after
 
Príspevky: 34
Založený: 16 Apr 2007 13:00 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Tetraodon

Odoslaťod ZuzikF » 24 Aug 2007 11:41 am

:-( nas po tyzdni zacal obhryzat plutvy ostatnym rybickam :-( tak som ho musela zaniest do obchodu spat... moja oblubena rybicka je fuc :-(
ZuzikF
 
Príspevky: 4
Založený: 11 Aug 2007 20:11 pm

Re: Tetraodon

Odoslaťod hispidus » 05 Sep 2007 23:34 pm

Tetraodon lorteti: (Carinotetraodon lorteti)
Veľmi nápadne mení sfarbenie, mal by sa chovať jednotlivo( druhová nádrž).Choval som ho aj v spoločenskej, ale v noci rybám okusaval plutvy.
Pôvod: juhovýchodná Ázia (Thajsko)
Veľkosť: 5-7cm
Voda: 22-26 oC bez prídavku soli, ( niektorých literatúrach sa uvádza soľ, ale ja som ich choval v sladkej vode).
Je jeden z mála tetraodonov, kde sa dá dobre rozlíšiť pohlavie. Odchov možný – mne sa raz treli, ale samec samicu dokusal a neskôr uhynula ( trenie prebieha dosť divoko) . Preto pri kúpe odporúčam, 1samec, 3 a viac samičiek, ( vyberie si jednu z nich).
Pozor!!! V akvaristikách dochádza k zámene, medzi T. lorteti a T. irrubesco, dosť často je predávaný Tetraodon irrubesco za Tetraodona lorteti sú si dosť podobný.
T. lorteti má chvost do modra a na okraji biely lem
T. irrubesco má cely chvost cerveny

Obrázok

T. lorteti - samec

Obrázok

T. lorteti – samica ma biele brusko, samica T.irrubesco (vid.obr dole) má na brušku škvrny


Tetraodon irrubesco: (Carinotetraodon irrubesco)
Podobne ako T. lorteti
Pohlavie rýb sa dá rozoznať odchov možný. Je možné ich chovať v spoločenskej nádrži, neokusuje rybám plutvy.

Obrázok

T. irrubesco - samec

Obrázok

T. irrubesco - samica
hispidus
 
Príspevky: 35
Obrázky: 31
Založený: 08 Aug 2007 22:22 pm

Re: Tetraodon

Odoslaťod hispidus » 03 Okt 2007 16:55 pm

Na AKVAJESEN-BA 2007 v ponuke Clakiiho som zaregistroval názov Monotreta travancoricus je to Tetraodon travancoricus alebo Carinotetraodon travancoricus.
Je to najmänší tetraodon o veľkosti 2,5 -3 cm. Je možné ich chovať v spoločenskej nádrži, do konca som ich videl spolu s krevetkami, ale ruku do ohňa by som za to nedal.
Pôvod: Azia, India (Kerala)
Voda: 22-28 C, pH 6,5-7,5 nevyžadujú soľ, vodu treba dobre prevzdušňovať.
Potrava: slimáky, larvy komárov a pakomárov, samozrejme aj mrazená.


Aj u týchto tetraodonov sa dá rozlíšiť pohlavie, ale len u dospelých jedincov.

Obrázok
Samček má na brušku pozdľžný hnedý (tmavý) pás. Výraznejší je pri podráždení, podobný pás majú aj T. lorteti a T. irrubesco lenže červený.
Ďalším znakom samcov sú vrásky okolo očí.

Obrázok

Samička je väčšia najmä v období výteru.

Odchov je možný

Ďalšie informacie sú na tejto adrese: www.zwergkugelfisch.de/deu-dwarfpuffer.htm


Tak nech sa AKVAJESEŇ 2007 usporiadateľom vydarí podľa ich predstáv a návštevníci nech si odnesú z výstavy svoju vysnívanú rybičku, rastlinku, krevetku ......a hlavne dobrý dojem.
hispidus
 
Príspevky: 35
Obrázky: 31
Založený: 08 Aug 2007 22:22 pm

Odoslaťod zulu » 30 Júl 2008 20:20 pm

prosim vas hladam niekoho, kto tetraodonov uspesne chova, nemyslim rozmnozuje, len ze existuju. najlepsie v brakickej nadrzi. prosim ozvite sa mi niekto. mam par otazok. len sa nechcem pytat priamo, lebo hanba:)
Obrázok používateľa
zulu
 
Príspevky: 136
Obrázky: 8
Založený: 03 Jan 2008 09:15 am
Bydlisko: Bratislava, Prievidza

Odoslaťod hispidus » 31 Júl 2008 01:56 am

Tetraodon nigroviridis

Obrázok
Veľkosť: 14-17cm
Voda: brakická (Brakická voda obsahuje od 0,5 do 30 g soli na liter. Ja dávam 3-4 čajové lyžice na 10 litrov vody.
Akú soľ ? Dávnejšie som používal kuchynskú soľ lebo nebola morská soľ v akvaristikách a všetko bolo v poriadku. Teraz morskú soľ dostať v akvaristikách ako napr SERA Sea Salt (morská soľ ) atd...možno použiť aj soľ z hypermarketov samozrejme aby bola bez jódu.

Ako rozpustiť soľ v akava? naplniť akva sladkou vodou a potom pri poslednom dolievaní potrebné množtvo soli rozpustiť v nádobe s vodou a doliat do akva samozrejme pri plnej filtrácii. Filter v noci nevypínať!!!

Obrázok
Ja používam tablety vid. na obr, rozpušám ich priamo v akva rybe to neublíži, samoztrejme kryštalickú soľ je potrebné najprv rozpustiť v nádobe s vodou a potom doliať do akva.

Výmena vody v akva: 1/3 vody za jeden alebo dva týždne samozrejme aj s potrebným množstvom soli.

Potrava: živá ako sú slimáky ( kotuľka potrené na obrusovanie zubov aspon 2x za tyždeň, niektoré tetraodony si obrusuju zuby aj na koreni) ktreveta, maly rak, patentky, larvy komárov
mrazená potrava: patentky, krevety, file, atd... (mrazenú potravu je najlepšie podavať pinzetou lebo keď padne na dno tetraodon si to ju už nevšíma )

S akými rybami chovať?: najlepšie je druhové akva ale možu byť aj brakickymi rybami ako je Striekač ( Toxotes jaculatrix), Okáč striebristý (Monodactylus argentesus) , Black Moly atd....

Veľkosť nárže: min 120l, ale mladé jedince o velkosti 3-4 cm môžu byť aj v malej nadrži (60l) samozrejme 2-3 ks, zo začiatku sú dosť plaché a zalezú pod kameň, drevo a akva je prazdne. V menšej nadrži si skôr zvyknú na akvaristu a ich plachosť sa postupne stráca a potravu sa naučia brať z ruky alebo z pinzety a potom keď trochu podrastú môžu sa dať do veľkej nádrže
Sú vytrvalý plavci, ale nepotrebujú nato dlžku ani šírku akva, ale výšku vodného slpca a takto plavú hore a dole pri skle aj niekoľko hodín ( ja tomu hovorím že sa vozia výťahom) :wink:
hispidus
 
Príspevky: 35
Obrázky: 31
Založený: 08 Aug 2007 22:22 pm

Odoslaťod zulu » 31 Júl 2008 04:14 am

ty si anjel. toto bola jedna z najlepsich odpovedi aku som na akve kedy dostala. vdaka. bolo tam vlastne vsetko co som chcela vediet a nieco som uz aj vedela. este som sa chcela spytat. vraj su dost agresivni a teritorialni. ked bude sam, je to velky problem? ci by mali by dvaja?
Obrázok používateľa
zulu
 
Príspevky: 136
Obrázky: 8
Založený: 03 Jan 2008 09:15 am
Bydlisko: Bratislava, Prievidza

Odoslaťod hispidus » 31 Júl 2008 23:40 pm

Tetraodon nigroviridis nie je až tak agresívny, samozrejme každy jedinec si v akva najde svoje miesto (brloch) kde bude odpočívat. Bude mat svoje teritórium, ale nedôjde k nejakému vážnemu súboju, Pri pravidelnom krmení si ostatné ryby nevšíma. Ak sa nekrmi niekoľko dní, tak už začne obhrýzať plutvy iným rybám ale aj rybám vlastného druhu.
V pohode može byť sám alebo dvaja a viac tetraodonov samozrejme záleží od veľkosti akva..

Pri kúpe dať pozor, aby boli zdravé jedince, nezaleží tak na okusaných plutvách to je normálne zdlhavý transport, ryby nežrali niekolko dni. Hlavne sa zameraj aby nemali krupičku ( ichthyophthirius) biele bodky na tele ( ako keby boli posypaný múkou) nemusia to mať ani pri kupe môže sa to prejaviť aj o niekoľko dní. Treba použiť sera costapur alebo Punktol . Ďalej aby nemali tmavé (čierne) bruško, zdravý tetraodom má biele bruško, samozrejme pri podraždení mu stmavne ale len na chvíľu, keď je to dlhšie to znamená že je problém s vodou.

Obrázok
Tetraodon pri podraždení trochu vidno ako mu sčernalo bruško(pričina kotuľka)

Problém je s hnojením rastlín tetraodon zle reaguje na niektoré hnojivá , má telo bez šupín takže dosť rýchlo reaguje na takéto zmeny a to stmavnutím bruška a ležaním na dne. Je potrebné okamžite vymeniť aspoň jednu 1/3 vody.

Aké raslinky v brakickom akva? Je len málo rastlin čo rastú brakickej vode aj to pomaly a na niektorých si aj tetraodon pochutná .
Odkaz na brakické rastliny: http://www.tropica.com/specieslist_bott ... filter=1#B
hispidus
 
Príspevky: 35
Obrázky: 31
Založený: 08 Aug 2007 22:22 pm

Odoslaťod zulu » 12 Aug 2008 20:22 pm

je nejaky markantny rozdiel medzi tetraodon nigroviridis a tetraodon fluviatilis?
Obrázok používateľa
zulu
 
Príspevky: 136
Obrázky: 8
Založený: 03 Jan 2008 09:15 am
Bydlisko: Bratislava, Prievidza

Odoslaťod hispidus » 13 Aug 2008 19:13 pm

T. fluviatilis , T. nigroviridis a ešte svojou podobnosťou k nim patrí T.schoutedeni, k zámene dochádza u mladých jedincov.
Pri zámene medzi T. fluviatilis a T. nigroviridis až tak nevadí, lebo obaja potrebujú bralickú vodu.
Horšie je ak dôjde k zámene medzi T. nigroviridis a T.schoutedeni , ktorý je sladkovodný.
T.schoutedeni aj keď je sladkovodný znesie prídavok soli ( niektoré zdroje uvádzajú že v brakickej vode je v pohode aj keď je sladkovodný)
Ak sa predáva T. nigroviridis pod názvom T.schoutedeni ( k tejto zamene dochádza často) ktorý chová v sladkej vode na miesto brakickej čo spôsobí, že rybky bez pričiny zahynú (mladé jedince T. nigroviridis môžu býť v sladkej vode ale po určitom čase potrebujú do vody pridávať soľ).

gallery/image_page.php?&image_id=19388
T. schoutedeni kyjakovitý tvar tela, podobný s T. nigroviridis

Obrázok
T. nigroviridis kyjakovitý tvar tela
rozdiel:T. nigroviridis ma na vrchnej čašti hlavy zelenú škvrnu ( korunku, hviezdičku) čo T.schoutedeni nemá.
http://www.thepufferforum.com/ug/main.p ... alNumber=3
T. fluviatilis ma skôr torpédovitý tvar tela, rozdiel v kresbe tela, ostatné rozdiely vid na obrázkoch
hispidus
 
Príspevky: 35
Obrázky: 31
Založený: 08 Aug 2007 22:22 pm

Odoslaťod hispidus » 02 Sep 2008 23:18 pm

Video: Tetraodon nigroviridis pri krmeni, narobi pritom vela neporiadku ako su odletujuce kusky slimaka a ulita, ktoru treba z akva neskor vybrat a tak zabranit mnozeniu neziaducich bakterii.

Tetraodon a slimak


Tetraodon a rak
hispidus
 
Príspevky: 35
Obrázky: 31
Založený: 08 Aug 2007 22:22 pm

Re: Stvrozubec [Tetraodon]

Odoslaťod atiles » 03 Sep 2008 00:06 am

Aké nežiadúce baktérie sú na ulite slimáka? Ja som 5 rokov nič nevyberal, urobil som niekde chybu?
Obrázok používateľa
atiles
 
Príspevky: 310
Obrázky: 51
Založený: 19 Apr 2006 23:35 pm
Bydlisko: žilina

Odoslaťod hispidus » 07 Sep 2008 02:03 am

Obrázok

atiles: je to zahradny slimak a ked tetraodon nema zaujem musi ist von z akva.
Urcite som nepisal ze je to na ulitach :shock: , je to zbytok slimaka v ulite. :wink:
hispidus
 
Príspevky: 35
Obrázky: 31
Založený: 08 Aug 2007 22:22 pm

Odoslaťod atiles » 07 Sep 2008 10:42 am

JJ, to je iná vec, ja im "suchozemské" slimáky nedávam. Dostávajú len kotuľky a po nich ostane len rozflákaná ulita.
Obrázok používateľa
atiles
 
Príspevky: 310
Obrázky: 51
Založený: 19 Apr 2006 23:35 pm
Bydlisko: žilina

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.