Kde hladat vhodne kamene do akvaria.



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Kde hladat vhodne kamene do akvaria.

Odoslaťod fero » 15 Apr 2003 09:40 am

Ahoj,
asi kazdy sa niekedy stretol s problemom, kde najst najvhodnejsie kamene do svojho akvaria. Ja hladam travertin, a zatial sa mi podarilo najst tieto travertinove loziska.

Ganovce pri Poprade - Travertin /neviem ci je to volne pristupne/
Spisske Podhradie, skala Drevenik - Travertin /volne pristupne/
Spisske Podhradie, travertinovy lom /pravdepod. nie je volny pristup/
Vysne Ruzbachy - Travertin /pred dedinou Vysne Ruzbachy zo smeru Nizne Ruzbachy - volne pristupne/
Besenovsky travertin - nejakych 100 metrov severne od obce vraj lezi travertinovy lom o rozlohe 3,5 hektara.

No zatial su to len teoreticke informacie. :? V piatok sa chystam obehnut niektore z uvedenych lozisk a potom este napisem ako som dopadol. Ak by ste vedeli o dalsich volne pristupnych miestach tak by ste mi pomohli. Nemusi to byt len travertin. Napriklad, kde mozem najst bridlicu, alebo tuf. Alebo kde by som nasiel tmave okruhliaky asi tak priemeru 4 - 5 cm (na Salikove pozadie :lol: )?
Obrázok používateľa
fero
 
Príspevky: 196
Obrázky: 25
Založený: 09 Apr 2003 13:04 pm
Bydlisko: Poprad

Reklama

Re: Kde hladat vhodne kamene do akvaria.

Odoslaťod dlhy » 15 Apr 2003 10:32 am

No to by som aj ja privítal, pretože napr. tu ponúkajú v akva predajni aj bridlicu, ale za kúsok "kameňa" dať 30,- až 50,- Sk je dosť a to sú len malé kúsky. :twisted:
Obrázok používateľa
dlhy
 
Príspevky: 128
Založený: 01 Apr 2003 12:43 pm
Bydlisko: Nováky

Re: Kde hladat vhodne kamene do akvaria.

Odoslaťod marlo » 15 Apr 2003 11:21 am

Co sa tyka TRAVERTINU budem rad ak sem pridas informacie o tom ako si dopadol .Ten by sa mi zisiel.

Bridilica sa da najst v Marianke pri Bratislave je celkom pekna a tmava.
A za Borinkou pri Bratislave je stary kamenolom a tam sa daju najst
kamene celkom pekne ale obshuju vapenec...to znamena ze budu vhodne asi pre cihlidarov a tvrdu vodu...
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kde hladat vhodne kamene do akvaria.

Odoslaťod salik » 15 Apr 2003 11:27 am

bridlica - kamenolom v Marianke pri Bratislave, ma par hektarov a dlhe roky je uz nefunkcny, treba si doniest naradie a velmo pevnu tasku, mi sme tam s marlom jednu "kabelu" (moju..) znicili a ja som si oblial nechtiac mobil octom (na skusanie vapenca)...uz to chudacik nerozchodil..bola to dost "sranda akcia", za tie penaze o ktore som prisiel som mohol mat cervenu bridlicu z viedne :?

fero, ak tam das "tmave okruhliaky" tak to pozadie bude vazit 200kg...skus sa mrknut na tu stranku kde to robili, urcite pouzili nieco ine :idea:
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Kde hladat vhodne kamene do akvaria.

Odoslaťod fero » 15 Apr 2003 13:23 pm

No, ze to bude tazke pozadie pri pouziti okruhliakov som vedel, ale ze az tak tazke to ma nenapadlo. Urcite by som na to prisiel pri zbere kamenov. :) . Na tej stranke bolo uvedene, ze je vhodne pouzit: "lava rock" :shock:
Predpokladam, ze je to aksi vyvrelina zo sopecnej cinnosti. Urcite je lahsia. Ale absolutne netusim, ako ten kamen nazvat a kde by ho bolo mozne najst.
Obrázok používateľa
fero
 
Príspevky: 196
Obrázky: 25
Založený: 09 Apr 2003 13:04 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Kde hladat vhodne kamene do akvaria.

Odoslaťod tom » 15 Apr 2003 13:50 pm

Ja som niekde na webe nasiel, ako sa da velmi lahko spravit pozadie z bridlice. Ze v stavebninach predavaju bridlicove dosky, ktore sa daju jednoducho nalepit na zadnu stenu akvaria. Mohol by to byt celkom lacny a nenamahavy sposob ako vytvorit pozadie. 15 tis. Sk sa mi za umele pozadie aj ked vcelku dobre dat nechce a zase nalepit zvonku tapetu je dost obycajne :cry:.
Bohuzial hlava moja derava si nepametam, kde som to uz cital :( K cenam sa zatial nevyjadrujem, zatial som nezistoval. Najskor musim splasit podstavu a akvarko a az potom pozadie. Ak by som ale na nieco prisiel, urcite sa s Vami podelim o info.

t.
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Kde hladat vhodne kamene do akvaria.

Odoslaťod salik » 15 Apr 2003 14:03 pm

-tu vahu som "strelil"...ale daleko od pravdy nebudem 8)

-nieco sa predava aj u nas - lavova drt do filtra ako filtracny material, lenze to su "kamienky", su velmi lahucke, mne niektore lavove kamienky vo filtry plavali..neviem kde by sa take nieco dalo zohnat...alebo pouzit "nieco" namiesto toho.. :idea:
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Kde hladat vhodne kamene do akvaria.

Odoslaťod marlo » 15 Apr 2003 14:21 pm

:twisted: ja ked som bol na Etne na Sicilii tak tam tych lavovych kamenov bolo haba-kuk.ALe vtedy ma to nejako netankovalo a ani nenapadlo .Teraz keby som tam bol tak zoberem pol sopky :wink:
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kde hladat vhodne kamene do akvaria.

Odoslaťod tom » 15 Apr 2003 14:27 pm

Takze si moja hlava spomenula : http://aquarko.webpark.cz/faq/pozadi.htm. Dufam, ze pomoze aspon trosku ... Aj ked Salik urcite pozna.

t.
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Kde hladat vhodne kamene do akvaria.

Odoslaťod tom » 15 Apr 2003 14:34 pm

marlo napísal::twisted: ja ked som bol na Etne na Sicilii tak tam tych lavovych kamenov bolo haba-kuk.ALe vtedy ma to nejako netankovalo a ani nenapadlo .Teraz keby som tam bol tak zoberem pol sopky :wink:


Myslis, ze tam mozes dat akykolvek kamen zo sopky ? Nebude to nahodou potom uvolnovat nejake mineraly, alebo nieco podobe ? A ono tie kamene sa mi potom zdaju ze maju aj celkom ostre hrany, nemozu sa potom zranit rybicky ?
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Kde hladat vhodne kamene do akvaria.

Odoslaťod duri » 15 Apr 2003 15:49 pm

Ako byvaly geolog ponukam par poznamok v zaujme zdravia Vasich akvarii. Predovsetkym - travertin je tiez uhlicitan, najmä vapenaty, a teda - aj ked je pekny - je tiez vhodny pre cichlidarov a nie do ,,amazonskeho" akvaria. :!: Na Slovensku su lokality najma na Spisi, takze Ferove lokality ani netreba velmi doplnat. Co sa tyka bridlic, podporujem tu Marianku a tamojsiu mariatalsku bridlicu, riesenie so stavebninami je tiez dobre (len treba overit, ci bridlica ,,nesumi" po kvapnuti kyseliny). Najvacsi zufalci mozu ist olupat obklad bratislavskej Prirodovedeckej fakulty :) . Pekna cierna bridlica mimo okolia Bratislavy - to je vacsi problem, musel by som pozistovat. Ta geologia uz bola davno. :oops: ,,Lava rock" - to je cela paleta. Na zakladnej skole nas to ucili ako vylevne vyvrete horniny. Patri sem napr. bazalt (teda cadic, z ktoreho su cierne dlazobne kocky), dalej ryolit (krasny je napr. ruzovy ryolit z Vyhni - zname kamene more), andezit (napr. z Dubnika, kde sa tazil opal). Toto vsetko su kompaktne a tvrde skaly. Okrem nich medzi ,,lava rock" patria tufy. Vznikli napadanim a nasledne spevnenim sopecneho popola a drobnych kamienkov, preto su lahsie a niekedy drobivejsie. Niekedy mozu vyzerat ako ,,travertin", lenze bez uhlicitanu vapenateho. Kde ,,lava rock" na Slovensku hladat? Jedine v sopecnych pohoriach, napr. Kremnicke vrchy, Stiavnicke vrchy, Vihorlat, Slanske vrchy. Su tam stovky malych lomov a odkryvov a miliony - aj peknych - sutrov. Zeby mali nieco strasne v akvariu vylucovat - toho by som sa nebal (ak tam nevlozite rovno nejaku rudu z banskej haldy).
Obrázok používateľa
duri
 
Príspevky: 108
Založený: 14 Apr 2003 17:27 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kde hladat vhodne kamene do akvaria.

Odoslaťod Atilla » 15 Apr 2003 15:55 pm

duri : uff :)
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Kde hladat vhodne kamene do akvaria.

Odoslaťod tom » 15 Apr 2003 15:55 pm

Nemohol by si dat nejake fotky co je co ? Alebo aspon nejaky odkaz na web. Ked nieco pekne najdem nech aspon mam sajnu co za suter by to mohol byt ...

ako tester potom staci Ocot ?
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Kde hladat vhodne kamene do akvaria.

Odoslaťod jojko » 15 Apr 2003 19:15 pm

travertinovy lom je aj niekde okolo Ruzomberku. pekna bridlica je v Svobodných Heřmanicích na morave. lom je zatopeny 37m vody ale okolosu hromady ako stvorposchodove domy.
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: Kde hladat vhodne kamene do akvaria.

Odoslaťod fero » 16 Apr 2003 07:51 am

Duri, vynikajuce info. Pojdem do Slanskych vrchov, su od mojho bydliska najblizsie - cca 130 km :? . Len keby ste ma vedeli este trocha smerovat k nejakym lomom, aby som tam nestravil cely den.
Potrebujem lahky tuf. Nemate niekto fotku, alebo aspon podrobny opis ? Nerad by som odniesol vo vedrach Slanskemu lesnikovi koks spred horarne. :lol: :lol: :lol:.
Ak pojdem, urcite napisem ako som dopadol.
Obrázok používateľa
fero
 
Príspevky: 196
Obrázky: 25
Založený: 09 Apr 2003 13:04 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Kde hladat vhodne kamene do akvaria.

Odoslaťod fero » 16 Apr 2003 09:18 am

Duri pises:

duri napísal: Pekna cierna bridlica mimo okolia Bratislavy - to je vacsi problem, musel by som pozistovat.


Ak ti to nerobi problem tak pozistuj, urcite sa budes pri zistovani lepsie orientovat.
Obrázok používateľa
fero
 
Príspevky: 196
Obrázky: 25
Založený: 09 Apr 2003 13:04 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Kde hladat vhodne kamene do akvaria.

Odoslaťod Atilla » 16 Apr 2003 10:25 am

ked uz sa tu rozprudila vasniva debata o kamenoch nemohli by ste mi poradit kde sa daju zohnat male cierne kamienky ? najlepsie blizko BA
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Kde hladat vhodne kamene do akvaria.

Odoslaťod fero » 17 Apr 2003 11:04 am

Prave pred chvilou sa mi dostala do ruk TUFA :twisted: Pochadza zo Zemplinskych vrchov (blizko Slanskych vrchov) :? . Duri pisal, ze tufa moze byt krusiva. Ked som skusal jej krusivost tak som sa az prelakol :shock: . Uz len suchanim prstami po povrchu mi ostava na prstoch jemny prasok. Je to O.K. ? A dalej je velmi krehka :?. Uplne lahucko ju dokazem zlomit v rukach. Na niektorych miestach vyzera ako "zlisovany piesok". Ked som ju olial octom, zachovala sa ako spravny "nevapenec" :evil: . Je lahka = idealna na vyrobu pozadia. Myslite, ze moze ist do akvaria ?

Este ju na par dni namocim do vody, ci nezmeni svoje vlastnosti (ci sa nerozsype - lebo tak vyzera). Mrzi ma akurat, ze je svetla. Povodne som chcel tmave pozadie.
Ludia v oblasti zemplinskych vrchov si do tejto tufy hlbia vinne pivnice, ak by bola vhodna do akva, tak sa netreba obavat - je jej dostatok.

Duri, mohol by si sa k tomu vyjadrit !?! :wink:
Obrázok používateľa
fero
 
Príspevky: 196
Obrázky: 25
Založený: 09 Apr 2003 13:04 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Kde hladat vhodne kamene do akvaria.

Odoslaťod marlo » 17 Apr 2003 11:18 am

tomasm napísal:
marlo napísal::twisted: ja ked som bol na Etne na Sicilii tak tam tych lavovych kamenov bolo haba-kuk.ALe vtedy ma to nejako netankovalo a ani nenapadlo .Teraz keby som tam bol tak zoberem pol sopky :wink:


Myslis, ze tam mozes dat akykolvek kamen zo sopky ? Nebude to nahodou potom uvolnovat nejake mineraly, alebo nieco podobe ? A ono tie kamene sa mi potom zdaju ze maju aj celkom ostre hrany, nemozu sa potom zranit rybicky ?


ano myslim ze to po prevareni tam mozes v pohode dat.
Ved aspon podla toho co nam hovorili tak sopecne kamene a poda pri sopkach je velmi urodna....
A pouziva sa to aj do filtrov ako filtracne medium ..lavova drt..

Co sa tyka ostrych hran ..tak na to si asi treba dat pozor..ale nezdali sa mi moc ostre...

skor je to vhodnesie do filtra ako na dekoraciu
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kde hladat vhodne kamene do akvaria.

Odoslaťod tom » 17 Apr 2003 11:40 am

No nic, porozmyslam, mozno necham poslat nejaky ten specialny balicek z Neapolu, alebo naplanujem cestu :). Ak potom nieco budem mat, kludne sa podelim. Ak by som isiel autom, tak toho donesiem plny kufor, teda ked odratam nejaky ten objem na dobre talianske vino :D. Skusim ale napisat maila kamosovi ci by sa take nieco nedalo poslat postou a uvidime ...
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Kde hladat vhodne kamene do akvaria.

Odoslaťod tom » 17 Apr 2003 14:58 pm

Este som nasiel toto ohladom lepenia tej bridlice ako pozadia. Ak by to niekoho zaujalo ...
http://www.akva.cz/php/popis.php?item=technika&akce=ukaz&id=130#Oblozeni
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Kde hladat vhodne kamene do akvaria.

Odoslaťod marlo » 22 Apr 2003 16:56 pm

Etna je na Sicilii a pri Neapole je Vezuv....ktory mozno za chvilku <do 10rokov> zacne chrlit..aspon to hovorili.
No postou by to bolo asi dost drahe posielat.
Lepsie je si to kupit asi uz tu.
Niekto na emailovej konferencii ponukal 25kg vrece lavovych kamenov tusim za cca 200-300sk nie som si presne s tou cenou isty.
Mysim ze aj u nas by sa dali niekde zohnat...Baumax popripade ked postavia Hornbach...
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kde hladat vhodne kamene do akvaria.

Odoslaťod fero » 23 Apr 2003 06:43 am

Pisal som Vam, ze sa mi podarilo zohnat tufu zo Stredy nad Bodrogom. Namocil som ju do vody (cca 5 dni). Mam pocit, ze je este krhkejsia a drobivejsia ako ked bola sucha. Asi ju do akvaria nedam. Mam obavy, ze sa rozpadne :cry: . Mozno by pomohlo, keby som ju natrel nejakym priesvitnym lepidlom na spevnenie. :?: Nemate niekto skusenosti ?
Obrázok používateľa
fero
 
Príspevky: 196
Obrázky: 25
Založený: 09 Apr 2003 13:04 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Kde hladat vhodne kamene do akvaria.

Odoslaťod tom » 23 Apr 2003 09:15 am

marlo napísal:No postou by to bolo asi dost drahe posielat.


Ako sa to vezme, ked to donesie on, alebo to posle ako firemnu zasielku :D Minuly rok som tam bol, vediet to skor, ze si chcem znova spravit akvarko tak asi naozaj donesiem pol sopky ... Ale co uz, teraz uz len naplanovat sluzobnu cestu :D Uvidime ako to dopadne, este sa mi zatial neozval ...

Inac v Piatok som sa bol pozriet s mojou krajsou polovickou v Marianke v kamenolome, nasiel som to v pohode na prvy krat aj ked som isiel iba podla instinktu a GPS (no kamenolom som na nom oznaceny zatial nemal :cry: ). Su tam naozaj celkom pekne sutre, len treba mat nieco na rozbijanie. Mne sa asi po 1.5 hod podarilo najst jeden celkom pekny, ktory by tvarovo aj vyhovoval (aj predstavam polovicky :D), no zdal sa mi trosku cerveny (ako zhrdzavene zelezo). Povedal som si ale, ze to sa bude dat vybrusit. Tak som ten 15-20 kg suter odniesol k autu, teda presnejsie ku zaciatku domov a potom som isiel pre auto. Ono sa to nezda daleko, ale mat taky suter v rukach (samozrejme ze tasku ani nic podobne som zo sebou nemal ...). V nedelu som skusal s tym sutrom nieco spravit. Trosku som ho iba umyl vodou, nechal osusit a polial octom. Ani nezasumel, bolo to naozaj super, aj pekne vyzeral (na tvar). Skusal som teda kefou zosuchat tu cervenu farbu (pravdepodobne zoxidovane zelezo), no obycajnou kefou to velmi neslo, tak som zobral drotenu. Tiez to ale trvalo dost dlho, tak som na to zobral tazku mechanizaciu (vrtacka s rotacnou drotenou kefou). Islo to cekom dobre a asi po 1/2 hod som uz mal vycisteny celkom pekny kusok. Tak som ho skusil umyt vodou (ten prach z drotenej kefy), ale bohuzial stale tam boli cervene flaky (uz nie az take velke, ale este stale tam boli ...). Snazil som sa este dlhsie, ale bohuzial sa s nimi nedalo vobec nic robit, vyzeralo to, ako keby boli zazrane v kameni. Potom som ho skusil rozstiepit (islo to celkom lahko, vsak to bola bridlica) a zistil som ze aj vnutry je dost velmi poprepletavany takymito cervenymi skvrnami ...

Neviete nahodou ci je to naozaj zoxidovane zelezo ? Vadilo by to v Akvarku (aj ked mam trosku inu predstavu o farbe kamena, ktory by som tam chcel mat) ? Da sa to odstranit ? Bude to mat casom kazda bridlica, alebo som mal len smolu a zobral som prilis zvetranu, popripade mala velky obsah zeleza ?

Inac bridlicovy obklad v Baumaxe by mal stat cca 400-500 Sk za 1m2. Ale to je skor vhodne na pozadie a ja hladam aj nejaku dekoraciu k rastlinkam.
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.