neviem čo-asi pleseň?



Akvarijné ryby - choroby, liečba

neviem čo-asi pleseň?

Odoslaťod Kiki » 04 Okt 2008 20:54 pm

Ahojte, :D
som tu skôr nováčik (od 1.Apr.2006 som tu nebola a dosť sa tu toho zmenilo)...
Chovám mečúne. Teraz mali mláďatká, mám ich v pohári, aby ich veľké rybičky nezožrali... Ale tie mláďatká sú nejaké choré, už mi 3 zdochli :( a ďalšie 2 sú choré a neviem čo im je... Trčí z nich niečo biele, je to dosť veľké vzhľadom k tomu, aké sú tie rybičky malinké. Vyzerá to ako vata... Je to pleseň alebo nejaká rana? Ale čo je dôležitejšie-čo mám s tým robiť? Čo na to pomôže? Diky
Inak čítala som tu o nejakom pridávaní kuchynskej soli do vody, že to pomáha pri poraneniach či čo.... ale zdá sa mi to čudné.... ja chovám sladkovodné rybičky...
PROSÍM, PROSÍM, PORAĎTE SÚRNE!!
Obrázok používateľa
Kiki
 
Príspevky: 21
Založený: 21 Dec 2005 17:26 pm

Reklama

Re: neviem čo-asi pleseň?

Odoslaťod xDodox » 04 Okt 2008 21:07 pm

Dobre, pekne po poriadku.
1) Koľko je tých malých rybičiek?
2) V akom veľkom pohári sú?
3) Ako často meníš vodu? A koľko ?
4) Máš v tom pohári i dáke rastlinky, napríklad dáke plávajúce rýchlorastúce?
5) Dosť by pomohlo foto.

To že máš sladkovodné rybky, ešte neznamená, že by im soľ vadila (samozrejme v "optimálnom" množstve). Nepridáš jej toľko, že by z toho bola slaná/morská voda. Soľ "prinúti" vylučovať rybu "sliz" (na povrchu tela) a tým sa rýchlejšie dokáže zbaviť parazitov. Ale viac v téme Kto pridáva kuchynskú soľ ( NaCl)do vody ?.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Kiki » 05 Okt 2008 13:39 pm

Rybičiek je dokopy 17. Z toho 10 je v 2-litrovovom pohári a 7 v 1,25l pohári. Viem, že je to dosť málo, ale sú strašne malinké a nemám ich kde dať a keby som ich nechala v akvárku... tak by ich veľké požrali... :(
3.) Vodu mením 2x do týždňa... Ale nestačí to, plávajú tam tie biele povlaky, to biele čo ťahajú tie rybičky za sebou... Tá... pleseň? takže ju budem asi meniť každé 2 dni alebo aj každý deň.
4.) Rastlinky tam nemám, bo mám len umelé... a tie sú v akvárku a takto sa mi to lepšie čistí... Sú úplne čisto len vo vode... A kŕmim ich každý deň raz-ráno.
Vadí že tam nie sú rastlinky?

A takže tú soľ tam môžem dať? Zbaví ich to aj tej plesne či čo to je?
ako často ju pridávať? A koľko?
A ďakujem za odpoveď. :D

A vodu dávam až po 24-hodinovom odstátí. :)
Obrázok používateľa
Kiki
 
Príspevky: 21
Založený: 21 Dec 2005 17:26 pm

Odoslaťod Kiki » 05 Okt 2008 14:09 pm

A môžu tú soľ aj mečúne? Určite to nemôže uškodiť?
Obrázok používateľa
Kiki
 
Príspevky: 21
Založený: 21 Dec 2005 17:26 pm

Re: neviem čo-asi pleseň?

Odoslaťod xDodox » 05 Okt 2008 18:39 pm

O soli (jej množstve) si môžeš prečítať v téme, ktorú som ti tam "nalinkoval". Soľ môže byť klasická. Rastlinky by "bodli", odčerpali by z vody škodliviny (dusík, ....).
Odkiaľ si? Máš to ďaleko do BA? Lebo cez najbližší víkend sa uskutoční akcia AkvaJeseň.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Raviolka » 05 Okt 2008 19:35 pm

Kup si jedno maličkaté akvárium, cca 200 sk a nebudeš muset řešit takové problémy. Pokud je to opravdu nemožné, tak se poohlédni po nějaké větší nádobě, v Baumaxu a spol. mívají 5 l kyblíky za cenu do 50 sk, nebo se něco najde doma :roll:
Sůl ani rostliny ti nic nevyřeší - měň část vody každý den a nesol. Krmit malinkaté rybky jen jednou denně je málo. Možná by bylo lepší nechat je v akváriu u rodičů, takhle umřou pomalou smrtí... kdybys jim tam dala hodně rostlin pod hladinu (ideální je růžkatec, Ceratophyllum), tak aspoň nějaké přežijou. Vím, že tohle slyšet nechceš, ale držet 7 rybek v litru vody, krmit je jednou denně a měnit vodu jednou týdně... to nevede nikam.
Kup si to akvárium. A jestli jsi z BA, tak se stav na Akvajeseni pro nějaké rostlinky do velkého (?) akvária :-)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod Kiki » 05 Okt 2008 19:46 pm

okii diki a koľkokrát denne sa majú kŕmiť?
Obrázok používateľa
Kiki
 
Príspevky: 21
Založený: 21 Dec 2005 17:26 pm

Odoslaťod xDodox » 05 Okt 2008 19:49 pm

Kiki napísal:okii diki a koľkokrát denne sa majú kŕmiť?

3 a viac, ale v malých množstvách, lebo to čo nezjedia, klesne na dno a "kazí"/znečisťuje vodu.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Kiki » 06 Okt 2008 16:31 pm

No jedna rybička dnes zase zdochla... :( A viaceré sú choré...
Obrázok používateľa
Kiki
 
Príspevky: 21
Založený: 21 Dec 2005 17:26 pm

Odoslaťod pomec » 20 Okt 2008 09:24 am

Ahojte, mam taky isty problem. Rybicky (presnejsie Tetry cierne) maju na sebe taky bielo sedy povlak - pravdepodobne plesen. Zatial som dal do akva kuchynsku sol. Rybky su inak cule a nepozorujem nejake zvlastne spravanie. Co mam robit dalej? Kedy vymenit cast vody? Popr. pridat nejake dalsie liecivo? Mam tu este aj preventin, ale neviem ci to zabera na tuto chorobu.
Obrázok používateľa
pomec
 
Príspevky: 44
Obrázky: 20
Založený: 20 Okt 2005 20:33 pm

Odoslaťod Kiki » 20 Okt 2008 21:41 pm

Tak mne uz takto dokopy zahynulo 9 rybiciek-mecunov.
(Klimki, Cherry, Ariel, Faith, Bella, Kissy, Lilly, Alissia a Zeli)
Ostatnych 11 som dala do akva, takze v nich nemam teraz dobry prehlad. Asi so urobila chybu, ze som ich dala do poharov... :( Inak vyliahli sa dalsie mladatka! :D Ale neviem kolko ich je.

4Pomec:Tak dufam, ze budu v poriadku. Inak na plesne je dobry liek Acriflavin, lenze praveze to - neviem ci je to plesen. A u nas v najblizsich chovatelskych ho nemali. :( Je to taky tekuty preparat... a s tou kuchynskou solou to asi nie je najlepsi napad, neviem
Obrázok používateľa
Kiki
 
Príspevky: 21
Založený: 21 Dec 2005 17:26 pm

Odoslaťod Astrid » 21 Okt 2008 23:11 pm

Tou solou v rozumnom mnozstve nic nepokazis... kazdopadne lepsie je podla mna liecit plesen adekvatnymi liecivami, napr od Sery tusim sa to vola mycopur zabera urcite, aj ked Sera je tradicne pomerne draha. Liecbu by som nepodcenila, z mojej skusenosti to moze prejst az na celkom velku epidemiu (ale nemusi). Podla tvojho popisu skutocne ide o plesen a aj by to na to sedelo. Ak si menila vzdy vsetku vodu v tych nadobach, to asi nebola uplne stastna volba, nakolko si zrejme tie rybky zakazdym lovila a potom davala do cerstvej (aj ked odstatej) co sa rovnalo defacto ziadnej rovnovahe. Plus ten stres okolo toho... niet divu, ze sa na nich chytila plesen.

Akvarko si osad zivymi rastlinkami ako ti poradila Raviolka, potom ti preziju niektore z mladych rybiek a akonahle trosku podrastu, tak im dospele nic nespravia. Ak mas male akvarko, tak casom budes aj rada, ze ti z malych nepreziju vsetky, nakolko s mnozstvom ryb je obvykle len ostara (clovek spociatku kupuje pre ne vacsie a vacsie akvarko, ale casom ho to prestane bavit a skusi ich "predat" do akvaristiky, kde sa ale musi doprosovat, aby ich vobec zobrali...)

Takze tolko, vela zdaru
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Odoslaťod Kiki » 29 Okt 2008 18:36 pm

Diky, Astrid. V najblizsom chovaku maju len krmiva znacky sera... nie tieto lieciva... najprv som si myslela, ze to biele su rany a pytala som si sera activant, ale ze vraj to nemavaju. Ukazovala mi len nejaky sera fishtamin, ale fakt to bolo prehnane drahe... takze mycopur tazko zozeniem. Inak uz tie rybicky nechavam v akvarku, zda sa mi, ze im je tak lepsie a velke sa o ne nezaujimaju, spapaju akurat krmivo. :D A malinke byvaju vacsinou zalezene v ukrytoch... A nedavno sa vyliahli dalsie. Strasne sa mi pacia, ze su take male, akurat im vidno oci. :D A vzdy su najprv hnede a az potom sa prefarbuju na cerveno.
Obrázok používateľa
Kiki
 
Príspevky: 21
Založený: 21 Dec 2005 17:26 pm

Odoslaťod pomec » 29 Okt 2008 23:14 pm

Takže liečba soľou zabrala...bohužial, ale len na rybkách, ktoré neboli priveľmi napadnuté tou plesňou. Zabila mi 3 tetry čierne a mojho obľúbeného skalárika. :( :oops: :cry: Aj keď to skôr spôsobila neskorá liečba. Som rád, že som zachránil aspoň ostatné. Tak prajem veľa zdaru pri liečbe.
Obrázok používateľa
pomec
 
Príspevky: 44
Obrázky: 20
Založený: 20 Okt 2005 20:33 pm

Odoslaťod pakozdy » 30 Okt 2008 14:40 pm

preto sa oplati mat poruke nieco na sposob esha2000. pomerne sirokospektralne, rychlo ucinne a dobre znasane liecivo.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Re: neviem čo-asi pleseň?

Odoslaťod Kiki » 14 Máj 2010 17:24 pm

a už zase... keďže som mala doma len samé mečúnky, bolo ich 9, rozhodla som sa prikúpiť mečúňa - Azurita, ktorý je oranžovo-bielosivý... myslím, že je dvojfarebný preto, že nemá to správne sfarbenie a počase sa prefarbí...
Včera mi zahynula 1 mečúnka a okolo nej bol taký trochu povlak, ale vyzerala akoby zahynula len pred chvíľou.
Dnes som si všimla, že všetky mečúnky (na tom mečúňovi som si to nevšimla) majú na chrbtoch trochu tú pleseň...
2 z tých 8 mečúniek, čo mám teraz boli na tom tak zle, že som ich vybrala z akvárka a dala preč, aby sa tá pleseň ešte viac nešírila.
Cesmine je na tom asi horšie, už len slabo hýbe plutvami a Azuritka na tom tiež nie je práve najlepšie...
Dala som im tam trochu soli, ale určite to nemôže uškodiť?
Nič iné nemám poruke. :(
Azuritku a Cesmine som si aj nafotila, potom vám tie fotky ukážem, ale ešte sú len vo foťáku...
Obrázok používateľa
Kiki
 
Príspevky: 21
Založený: 21 Dec 2005 17:26 pm

Re: neviem čo-asi pleseň?

Odoslaťod Kiki » 15 Máj 2010 12:43 pm

nerozumiem tomu... dnes ráno Azuritka plávala, pýtala si žrať, aj pekne žrala, dokonca som si myslela, že už bude za chvíľu OK, ale pred 12:00 zahynula... a nerozumiem prečo... potom som si všimla, že tam, kde bola, boli tie plátky od vosku, asi bola v tom pohári predtým sviečka a ja som si to nevšimla a dala som tam Azuritku.. ono to tam bolo usadené na okrajoch, ten pohár som vypláchla a nevedela som, čo to je ale potom keď zahynula som si všimla, že sa to odlepilo a vznášalo sa to v tej vode...
Nemohla zahynúť preto? Ja mám strašné nervy, už mám iba 7 mečúniek a toho mečúňa, ale to je všetko, vždy sme ich mali plno, toho mečúňa som kúpila preto, aby mali mláďatá, lenže teraz sa bojím, že možno práve on doniesol tú pleseň. Lebo sa objavila krátko po tom, čo som ho dala do akva a teraz sú všetky rybičky v ohrození, čo mám robiť, prosím, pomôžte...
cesmine som dala do akvárka, hoci na tom bola ránonapohľad horšie, stále bola len na jednom mieste a má čudnú farbu, strašne sa bojím... a tú soľ mám ako často pridávať?
Obrázok používateľa
Kiki
 
Príspevky: 21
Založený: 21 Dec 2005 17:26 pm

Re: neviem čo-asi pleseň?

Odoslaťod pomec » 15 Máj 2010 13:13 pm

Treba s liečbou začať hneď ako sa objavia príznaky choroby. Ja už dávam do akva soľ preventívne a v dosť veľkom množstve. Mne vtedy liečba soľou pomohla - dával som zhruba 1 polievkovú lyžicu na 50litrov. Prečítaj si poprípade tento článok http://www.sozo.sk/phprs/view.php?cisloclanku=2007040019
Obrázok používateľa
pomec
 
Príspevky: 44
Obrázky: 20
Založený: 20 Okt 2005 20:33 pm

Re: neviem čo-asi pleseň?

Odoslaťod Kiki » 15 Máj 2010 13:53 pm

díky za ten článok... prečítala som si viacero článkov, ale teraz neviem, či sa pri plesniach odporúča teplotu vody zvýšiť alebo znížiť? v našom akve je voda dosť vysoká... A tú soľ-to ako často pridávať? Zrejme nie každý deň... a ako často vymieňať vodu v akvárku, keď mám rybky napadnuté plesňami? koľko má mať stupňov vzhľadom k tomu?
Obrázok používateľa
Kiki
 
Príspevky: 21
Založený: 21 Dec 2005 17:26 pm

Re: neviem čo-asi pleseň?

Odoslaťod pomec » 15 Máj 2010 16:04 pm

Všeobecne sa doporučuje teplotu zvýšiť - vtedy som mal priemernú 25C, tak som ju zvýšil na 28-29C a pridal som soľ - po čase pleseň zmizla. Momentálne pridávam soľ len preventívne asi raz za mesiac-dva aj to v menšom množstve(cca 1 polievkovú lyžicu na 100 litrov)
Obrázok používateľa
pomec
 
Príspevky: 44
Obrázky: 20
Založený: 20 Okt 2005 20:33 pm

Re: neviem čo-asi pleseň?

Odoslaťod Kiki » 15 Máj 2010 20:11 pm

thanks... a vodu v akvárku mám ako často meniť?
Obrázok používateľa
Kiki
 
Príspevky: 21
Založený: 21 Dec 2005 17:26 pm

Re: neviem čo-asi pleseň?

Odoslaťod Poly » 15 Máj 2010 21:04 pm

Zase si ich davala do pohara? Ake velke mas akvarko?
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: neviem čo-asi pleseň?

Odoslaťod Kiki » 17 Máj 2010 16:46 pm

akvarko ma okolo 45 l, teraz neviem presne... ano, davala som ich do pohara, ale len preto, aby sa tie choroby nesirili... lebo teraz nemam ziadne male rybicky... pred 2-mi rokmi som tie rybicky davala do pohara preto...
Obrázok používateľa
Kiki
 
Príspevky: 21
Založený: 21 Dec 2005 17:26 pm

Re: neviem čo-asi pleseň?

Odoslaťod Kiki » 21 Máj 2010 19:40 pm

A dnes zahynula ďalšia rybička - a tá bola ešte stredne veľká. :-(
Kúpila som si prípravok Acriflavin, ale neviem, či je dobrý... Nevedela mi poradiť ani predavačka...
Odpíšem čo je na ňom napísané:

ACRIFLAVIN

Je veľmi účinným dezinfekčným a liečebným prostriedkom proti onemocneniam akvarijných rýb, ichthyophirius miltifilus, costla necatrix, chilodonella, trichodona a radu plutvových onemocnení. Úspešne chrániť ikry.

(Vyrobené v Kapušanoch pri Prešove, Slovenská republika.)

Roztok acriflavinu oproti roztoku malachitovej zelene pôsobí účinnejšie, ale pre jeho škodlivosť na vodné rastliny je potrebné tento roztok radšej používať na prevenciu, liečbu alebo dezinfekciu v prostredí bez rastlín. Filter s chemickou náplňou vyradiť z činnosti. Zelenožlté sfarbenie vody po čase samo zanikne...

Hovoria vám niečo tie latinské názvy chorôb? Môžem to použiť aj proti plesniam? Nemalo by to uškodiť, keď tam písali, že sa to môže používať aj na prevenciu, že? Už mi zahynuli 4 rybičky, ktoré sa asi nakazili od mečúňa, ktorý hoci vyzerá zdravo... myslím, že on už je voči tej chorobe odolný, ale tá pleseň sa objavila chvíľu po tom, ako som ho dala do akva...
Obrázok používateľa
Kiki
 
Príspevky: 21
Založený: 21 Dec 2005 17:26 pm

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.