Latinské názvosleovie vs. slovenské/české



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Artemia salina

Odoslaťod SoRex » 06 Okt 2008 11:38 am

Kubo napísal:
kribo napísal:nechal jsem vytřít parmičky nádherné
zaujimalo by ma ako si ich namnozil ak sa fakt jedna o mrenku nadhernu teda botiu.

Parmička nádherná je český název pro Puntius conchonius :)
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Reklama

Re: Artemia salina

Odoslaťod kribo » 06 Okt 2008 17:08 pm

Kubo: zaujimalo by ma ako si ich namnozil ak sa fakt jedna o mrenku nadhernu teda botiu.

jak zde bylo psáno Puntius conchonius.
Namnožil jsem je jednoduše, ráno v sobotu jsem viděl jak se jeden pár z houfu vyčlenil a naháněl spolu, tak jsem je odchytil do mini akva a okamžitě se třeli, a protože nejsem zařízen na stovky rybiček, nenechal jsem je tam tři dny ale jen tři hodiny.
kribo
 
Príspevky: 34
Obrázky: 0
Založený: 30 Apr 2007 22:55 pm

Re: Artemia salina

Odoslaťod Kubo » 06 Okt 2008 17:35 pm

Ano uz som to pochopil.Ak dobre viem tak parmicka cesky znamena po slovensky mrenka (teda teraz som zneisteny) a kedze mrenky nadherne (botie) este asi nikdo nerozmnozil v zajati prirodzenou cestou , tak preto ma to zarazilo.Tieto rybky co mas ty sa rozmnozuju bezproblemovo to mi je jasne. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Odoslaťod arowana » 06 Okt 2008 20:39 pm

Keby ste sa konečne naučili všetci používať latinské mená živočíchov, nevznikali by podobné nezrozumiteľnosti.

Nedokážem pochopiť a žial ani akceptovať, že ste schopný naučiť sa po latinsky názvy rastlín a že napriek tomu používate tie nikomu nezrozumiteľné poslovenčené a počeštené skomoleniny.

Osobne som toho názoru, že keď je napr. jeleň karpatský zaužívané pomenovanie pre živočíšny druh Cervus elaphus, tak nech, ale keď niekto nasilu v rámci nejakého pseudojazykového zákona, potrebuje vymyslieť pre všetko živé, čo tu nie je v našej faune a flóre zaužívané a známe, poslovenčené pomenovanie, to akosi nedokážem stráviť.

Keď sa v rámci aquacsapingu a podobných tém dokážete naučiť latinské pomenovania a preberať kadejaké cudzojazyčné slangové výrazy, ktoré evidentne nikomu neprekážajú, tak to beriem ako vrchol lenivosti a zároveň pokrytectva, že nie ste schopný naučiť sa používať aj vedecké mená rýb a živočíchov.

Oponenti sa môžu teraz do mňa pustiť, čo im sily stačia.
:D

Je to môj osobný názor, za ktorým som si vždy stál a aj budem stáť.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Artemia salina

Odoslaťod kribo » 06 Okt 2008 20:54 pm

asi jsem to tu způsobil já, ale nešlo mi o ten který druh ryby, ale o jiné dotazy ohledně artemie, týkající se všech ryb.
kribo
 
Príspevky: 34
Obrázky: 0
Založený: 30 Apr 2007 22:55 pm

Re: Artemia salina

Odoslaťod Miloš » 06 Okt 2008 20:58 pm

no kubo cesi rozlisuju mrenky a parmicky my mame len mrenky ale suhlasim s arowanom ze je lepsie pouzivat latinske nazvy aj ked mne osobne to robi problem lebo aj ked ho "viem" tak mam stale pocit ze ho komolim :)
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod arowana » 06 Okt 2008 21:18 pm

Miloš, je lepšie občas skomoliť nejaké vedecké pomenovanie, ako vôbec nerozumieť nejakým pseudopomenovaniam, ktoré si aj tak každý tvorí sám.
Koľko knižných prekladov, toľko nezrozumiteľných preložených mien.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod laci » 07 Okt 2008 06:44 am

arowana napísal:Keby ste sa konečne naučili všetci používať latinské mená živočíchov, nevznikali by podobné nezrozumiteľnosti.

Nie je iba Tvoj, ja sa k tebe pripájam, aj keď sám mám problém s vyslovovaním latinských názvov. Neraz som sa stretol s viacerými slovenskými názvami u jedného latinského a preto už hľadám iba podľa latinských názvov
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Odoslaťod Kubo » 07 Okt 2008 07:30 am

arowana napísal:Keby ste sa konečne naučili všetci používať latinské mená živočíchov, nevznikali by podobné nezrozumiteľnosti ...
:P :D Tak to aby som sa zacal ucit latinske nazvy. Cele som to posral ja , pretoze som sa zacal pytat na nazov. Koli mne sa to tu rozbehlo priznavam a z temy artemia je tu tema mrenka parmicka a pod. Od dnes uz budem pri rybach pouzivat latinske nazvy :angel:
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Odoslaťod arowana » 07 Okt 2008 11:11 am

Kubo, nejde o to, čo bolo príčinou tohto odbočenia v téme, ale o to, aby sa konečne pozdvihla úroveň akvaristiky.
Prirodzene ide aj o fakt, ktorý som už uviedol, že keď sa viete naučiť vedecké pomenovania rastlín, nevidím dôvod, nenaučiť sa aj mená rýb a iných živočíchov.
Z tejto nevedomosti vyplýva aj fakt, že valná väčšina nielen začiatočníkov, si nevie dohľadať relevantné informácie o danom druhu ani v literatúre a ani na webe a potom to končí len zbytočným hromadením duplicitných a nezmyselných tém na fóre.
Keď mnohý do tohto koníčka vrážajú financie a obetujú voľný čas, nezaslúži si to aspoň toľko profesionálnej úcty ? Skúste trochu prebehnúť zahraničné fóra a zistíte, že s fenoménom akýchsi lokálnych pseudopomenovaní sa nestretnete, lebo by si navzájom nikto nerozumel a nevedeli by, o čom sa vlastne diskutuje. Valná väčšina fór je totiž medzinárodných.
Podobný pokus už bol navrhnutý aj v tejto téme:

Zosúladenia názvoslovia rýb s fotogalériou

ale akosi sa naň pozabudlo.

Bolo by možno vhodné, keby admini toto odbočenie v téme pripojili k predošlému linku, prípadne vytvorili samostatnú tému, v ktorej by bolo miesto na vyjadrenie ostatných.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Latinské názvosleovie vs. slovenské/české

Odoslaťod xDodox » 07 Okt 2008 15:31 pm

Tému som oddelil a dúfam, že viacerí vyjadria svoj názor, ohľadom "primárneho" používania latinského názvoslovia rýb.

Určite viacerí máme problém sa orientovať v latinskom názvosloví, a tak sa vyhneme "nedorozumeniam", keď pod slovenským pojmom myslí každí inú rybku. Latinské názvy sú určite "jednoznačnejšie" a taktiež na internete s nimi nájdeme viac informácii ( www.google.com , www.fishbase.org , www.practicalfishkeeping.co.uk , ....).
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod arowana » 07 Okt 2008 15:40 pm

xDodox, vďaka za oddelenie tématu. :wink: :D
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod Sanko2 » 08 Okt 2008 00:29 am

nemyslim si ze pomenovanie slovnskych ci ceskych nazvov je len nas problem deje sa to vsade vo svet, v amerike, na zapade, na vychode vsade...je to samozrejme dost divne, aspon keby platitl jeden nazov pre danu rybu, ale nie kazda jedna ma dva tri nazvy a nik sa v tom chaose nevyzna...proste hroza...
som za latinu aj ked ma m neskutocne medzery, ale nemyslim si ze je to len problem slovakov ci cechov ...deje sa to vsade, a kazda krajina si akosi zahadne zvoli svoj vlastny nazov v danej reci a aby toho nebolo malo tak pre istotu aj dva ci tri :D
Obrázok používateľa
Sanko2
 
Príspevky: 90
Obrázky: 5
Založený: 29 Okt 2004 19:13 pm


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.