Štrk alebo Piesok?



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Odoslaťod mirec » 07 Okt 2008 16:49 pm

Daj si tam strk 2-3mm a mas pokoj
Obrázok používateľa
mirec
 
Príspevky: 228
Obrázky: 20
Založený: 08 Nov 2003 13:18 pm
Bydlisko: Nove Zamky

Reklama

Odoslaťod Sorrymate » 08 Okt 2008 08:18 am

Ja mam v akva kremicity strk/piesok o zrnitosti cca 1mm a maximalna spokojnost.

Obrázok
Obrázok používateľa
Sorrymate
 
Príspevky: 291
Obrázky: 14
Založený: 17 Nov 2006 18:29 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Štrk alebo Piesok?

Odoslaťod Giftzahn » 08 Okt 2008 09:09 am

no ako pise sorrymate, 1mm je akurat, velmi dobre sa do takehoto strku sadia rastlinky a moja skusenost je ze tam aj pekne drzia :lol: bordel ostane na vrchu a lahko ho mozes odsat 8) cize 1mm je ok. na spodok moze dat vrstvu tak 2-3 cm do ktorej zamiesas napr.florapol a na to hodis tak 8-10cm vrstvu cisteho 1mm strku a mas super dno :lol:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Štrk alebo Piesok?

Odoslaťod Giftzahn » 08 Okt 2008 14:33 pm

inak som uplne zabudol pozri sem do kluboveho casopisu : http://issuu.com/salik/docs/akvarium11 tu je vynikajuca tema o substratoch, oplati sa precitat :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Štrk alebo Piesok?

Odoslaťod xDodox » 08 Okt 2008 14:35 pm

Giftzahn napísal:inak som uplne zabudol pozri sem do kluboveho casopisu : http://issuu.com/salik/docs/akvarium11 tu je vynikajuca tema o substratoch, oplati sa precitat :mrgreen:

Prípadne si ho stiahni odtiaľto.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Štrk alebo Piesok?

Odoslaťod xDodox » 08 Okt 2008 14:40 pm

Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Štrk alebo Piesok?

Odoslaťod Giftzahn » 08 Okt 2008 15:20 pm

Unique01 napísal:diky za radu je to dobra vec ale myslim si ze co sa pise ze ked je v akvariu piesok tak to moc velka pravda neni, mozno nieco z toho ale pri mne to nehrozy ja mam vsetky veci na kavarium od firmi tetratec a ma fakt kvalitnu techniku, mam presne tetratec ex 700,motorcek na vzduchovanie ,oteplovac atd. a vseliake drobnosti


no v zasade nic ti nebrani tam supnut aj kopany piesok, dokonca som niekde na nete videl ze tam typek supol aj il a fungovalo, su aj borci ktory davaju pod substrat zeminu pre izbove kvety a funguje :lol: jj,technika je ok, produkty fy. Tetra su tiez ok, ale len o kvaliktnej technike fungovanie akva nie je, resp. to nie je vobec zaruka uspechu... pozri sa tu na www.akva.sk a uvidis nadherne,vystavne akvaria ktore nemaju resp. nepotrebuju ziadnu techniku a predsa funguju :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Štrk alebo Piesok?

Odoslaťod xDodox » 08 Okt 2008 20:30 pm

Už si ho videl v dákej zariadenej nádrži? Podľa vyzerá veľmi neprirodzene až umelo.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod arowana » 09 Okt 2008 01:20 am

Mne sa najlepšie osvedčil riečny štrk frakcie 0/4 mm, z toho na site preosiatá a vytriedená najjemnejšia frakcia, teda výsledok cca 2-4 mm.

Zo svetlejších substrátov vodárenský kremičitý piesok frakcie cca 2-3 mm a z tmavých štrkov používam z neďalekého potoka vynikajúci štrk, ktorý má tmavohnedú až tmavosivú farbu. Podložie je tvorené hlavne bridličnými sedimentmi.

"Moderné" substráty ma akosi neočarili a beriem ich len ako vynikajúci marketingový úlet, aj keď ich neodsudzujem, len to len otázka subjektívneho vkusu. Rozdiel v raste však napriek odskúšaniu aquaclay, akadama .....bez výraznejšieho rozdielu.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod Giftzahn » 09 Okt 2008 08:10 am

no xDodox ma pravdu vyzera dost umelo a neprirodzene, sa mi podla fotky zda ze ten cierny strk je umelo dofarbovany? a okrem toho ma dost ostre hrany- a na tych sa ti tak akurat rybky napr.panciernicky mozu poranit :oops: aj ked dost nechapem preco ten strk co mas na obrazku chces supnut na spodok a nan nasypat jemny piesok? :shock:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Kubo » 09 Okt 2008 08:12 am

arowana napísal:Mne sa najlepšie osvedčil riečny štrk frakcie 0/4 mm, z toho na site preosiatá a vytriedená najjemnejšia frakcia, teda výsledok cca 2-4 mm...

Nedaleky potok , nemyslis nahodou potok co tecie cez Alpinku a Cermel pod Bankovom?

A inak s tymi modernymi substratmi mas pravdu.Nevidim ziaden rozdiel v aquaclayi a granite alebo predtym som mal hruby obycajny strk asi 1cm velky a rastlinam sa darilo uplnne v pohode :lol: Tu je ten spominany centimetrovy strk gallery/image_page.php?&image_id=6469
alebo tu :
gallery/image_page.php?&image_id=7181
a este tu :
gallery/image_page.php?&image_id=5777
Su to vsice fotky stare a nekvalitne no na presvedcenie to staci. :D
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Odoslaťod Kubo » 09 Okt 2008 08:14 am

Giftzahn napísal: aj ked dost nechapem preco ten strk co mas na obrazku chces supnut na spodok a nan nasypat jemny piesok? :shock:
No chce ho asinasypat navrch aby popadal naspodok a hruby vysiel na povrch :shock: :D
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Odoslaťod arowana » 09 Okt 2008 11:05 am

Kubo, mám na mysli sieť potokov v Nižnom a Vyšnom Klatove, Girbeš a okolie.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod Imrich Fuljer » 09 Okt 2008 11:34 am

Riecny strk je riecny - prirodny. Tak isto ho maju najradsej aj ryby a je zadarmo !
Obrázok používateľa
Imrich Fuljer
 
Príspevky: 356
Obrázky: 67
Založený: 25 Aug 2007 12:25 pm
Bydlisko: Bytca-SLOVENSKO

Odoslaťod Kubo » 09 Okt 2008 11:47 am

arowana napísal:Kubo, mám na mysli sieť potokov v Nižnom a Vyšnom Klatove, Girbeš a okolie.
No jo to som sa ta pytal preto , lebo tento potok uz je poslednu dobu znecistovany bezdomovcami a kadejakou romskou ******* aj ked je pravda , ze v nom vypustili pstruhy(v casti Cermela) a celkom dobre sa im tam dari. :)

Edit: xDodox
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Odoslaťod arowana » 09 Okt 2008 15:35 pm

Kubo, je to síce odbočenie od témy, ale beriem ho z horných prítokov, kde ešte " civilizácia viditeľne nevložila svoju nohu :o /.
Čermelský potok je chovný pstruhový tok, a je obhospodarovaný Slov.Rybárskym Zväzom.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Štrk alebo Piesok?

Odoslaťod martin_s » 09 Okt 2008 22:25 pm

Unique01 napísal:diky za radu je to dobra vec ale myslim si ze co sa pise ze ked je v akvariu piesok tak to moc velka pravda neni, mozno nieco z toho ale pri mne to nehrozy ja mam vsetky veci na kavarium od firmi tetratec a ma fakt kvalitnu techniku, mam presne tetratec ex 700,motorcek na vzduchovanie ,oteplovac atd. a vseliake drobnosti


No to je velmi odvazne tvrdenie ze tebe to nehrozi, lebo mas techniku od takej alebo hentakej firmy... Procesom v akvariu najmä tym biologickym je to uplne jedno aku znacku si zvolis. Bakterie si stitok na vyrobku precitat nevedia :P Dolezite je ako sa o svoje akva staras a ci si vies v nom udrzat rovnovahu.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Štrk alebo Piesok?

Odoslaťod Giftzahn » 10 Okt 2008 09:38 am

Unique01 napísal:ja teda neviem berem vase nazory mate skusenosti ale tak ja tam dam samotny piesok 1mm, a je hotovo!!! ale dufam ze sa tam nebudu robit plesne...


dam tam toto Obrázok


no ten bude ok ak ti nevadi ta svetla farba toho strku/piesku :P, hmm ja mam podobny 1-2mm a ziadne plesne nie su..... :twisted:, nakolko som vo svojom dne nic nevidel co by mohlo plesnivet :lol:, jedine kde som nejaku plesen videl boli korene ale sucastne so mnou si plesen vsimli aj prisavnici a krevetky a rychlo sa o nu postarali :twisted: - ocividne ju uplne ze miluju..tu plesen takze po ich zasahu ..... je vsetko ok.
Budu sa ti v tom strku/piesku dobre sadit rastlinky, a budu aj fajne drzat.
na spodok by som supol na tvojom mieste 2-3cm vrstvu zmiesanu napr.s Florapolom, nech su nejake ziviny a na to aspon min.8cm lepsie 10cm cisteho strku, pokial sa rozhodnes pre rastlinky s mohutnou korenovou sustavou, napr. Echinodory....a rastlinky budu mat dobry zaklad....teda pokial chces chrumkave rastlinkove akva a nie chrumkavu afriku :lol:

pokial by si xcel nieco tmavsie mohol by si skusit aj napr. Floran Filtus
Obrázok
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod arowana » 10 Okt 2008 11:07 am

Unique01 a Diftzahn, nechcem byť vyrývačný, ale pletiete si pojmy.
Plieseň a riasy, nie sú identickými organizmami.
Prv než niečo nezmyselné napíšete pre iných, tak sa to snažte naučiť sami.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Štrk alebo Piesok?

Odoslaťod martin_s » 12 Okt 2008 21:51 pm

Skus pouzit vyhladavanie a zistis ze tu je obrovska tema krevetky
Tam najdes aj odpoved na tvoju otazku.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Odoslaťod Giftzahn » 13 Okt 2008 08:25 am

arowana napísal:Unique01 a Diftzahn, nechcem byť vyrývačný, ale pletiete si pojmy.
Plieseň a riasy, nie sú identickými organizmami.
Prv než niečo nezmyselné napíšete pre iných, tak sa to snažte naučiť sami.


hmm, no ani netusim ze som niekde porovnaval plesen a riasou, respektive tvrdil ze je to jedno a to iste :shock: hmm, akurat tvrdim ze plesen sa lubi vytvarat na korenoch...moja skusenost a taktiez ze prisavnici a krevetky tu plesen miluju....a sa o nu postaraju ...taktiez moja skusenost ...no ked uz nechces vyryvat...tak kde som porovnaval v mojom prispevku plesen a riasu...resp.tvrdil ze su to rovnake organizmy ? :shock: resp.co sa ti zda nezmyselne....??? naprv.si pozorne precitaj co je napisane (v tejto teme neuvisdis co len jeden prispevok v ktorom som spomenul jednym slovom riasu) a potom mozes kludne vyryvat arowana :mrgreen: ...ja sa rad nieco naucim ... sak preto som tu na tomto fore :mrgreen:

inak namiesto "nevyryvania" kludne mi mozes osvetlit preco a kde sa tvoria plesne - ake su to organizmy a takisto vysvetlit problematiku rias ...vobec s tym nemam problem :mrgreen:

inak arowana nerad to spominam...ale ten kto vie citat ma definitivne vyhodu :mrgreen: ...a teraz ja nevyryvam...presne ako ty :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod arowana » 13 Okt 2008 15:07 pm

Giftzahn, sorry, o tej pliesni sa zmieňoval v predošlých správach Unique. :roll: :wink:
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod Giftzahn » 13 Okt 2008 15:18 pm

:mrgreen: dopohodky, nic sa nedeje :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod arowana » 13 Okt 2008 17:29 pm

Každý je žial, alebo chválabohu omylný a platí to aj o mne.
A nebyť aj tej sklerózy.... 8) :)
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.