Krmení OPRAVDU malého potěru



Všetko okolo akvarijných rýb

Krmení OPRAVDU malého potěru

Odoslaťod Raviolka » 07 Okt 2008 13:27 pm

Jsou tu témata o rozmnožování a odchovu různých ryb a taky témata o chovu nálevníků, o artémii, háďátkách atd... ale mě by zajímalo něco jiného. Jaké máte zkušenosti s odchovem potěru, který nedokáže přijímat artémii? Uvítám postřehy o tom, jaké krmivo na ten který druh zabírá, jak dlouho trvá, než je možný přechod na artémii a cokoliv, co s tím souvisí.

Zkusím začít (a nesmějte se, že jsou to samé neúspěchy :D):

Pseudepiplatys annulatus - něco si rybky v džungli našly; už si nevzpomenu, za jak dlouho žraly artémii (Macadlo píše v článku, že po 3 týdnech). Odchov u rodičů.

Trichopsis schalleri - krmila jsem je nálevníky (Protogen), myslím, že je žraly. Ale potěr asi po 7-10 dnech zahynul. Příčinou bylo něco jako plíseň, možná, že to přímo souviselo s nálevníky :?

Tanichthys micagemmae - malé rybičky nepřijímají artémii tak 5 dní, i když se zdá, že jsou na to velké dost. Dávala jsem jim nálevníka (z jiného akvária) a ten jim chutnal moc, rychle rostly. Odchov u rodičů.

Brachygobius kabiliensis - potěr je opravdu mini a nálevníky (Protogen, z akvária i nalovený prach) zřejmě nežral, protože byl šíleně hubený a zhoršovalo se to. Snad 10 výtěrů, vždycky má snaha skončila po několika dnech (max. 2 týdny) :(

Toť vše, co mě teď napadá za poslední dobu. Má někdo přímé zkušenosti s Nannostomus eques? Co se píše v knížkách, mám nastudováno :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Reklama

Odoslaťod vikino » 07 Okt 2008 14:17 pm

co tak vyskusat crievicku? po cz TREPKU? Ked som davnejsie robil tetru medenu, krmil som ju tyzden len trepkou, potom artemiou. Trepka je asi cistejsia a nekazi tak vodu ako to co spominas - Protogen.
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Odoslaťod Vojtek » 07 Okt 2008 21:13 pm

Nemám osobné skúsenosti, zatiaľ. Iba s Danio margaritatus, ale tie prakticky odmalička zvládnu artémiu, ale narazil som na jeden článok o Boraras brigittae, kde sa píše:
After a few days of watching this ritual, I remove several plant clumps to a small tank for the eggs to hatch out. I fill the fry tank with water from the parents' tank, and add a slowly bubbling sponge filter. I also add a piece of old, slimy driftwood from the adults' tank to the fry tank. This step seems to be very important to successfully raising the fry.
...
The entire time they are in the fry tank, they are probably mostly feeding on the micro-fauna on the plants and the bacterial or fungal slime that builds up on the driftwood. That seems to be the key to getting them started in life. I've tried spawning the adults in a spawning tank like one would with most other egg scatterers, but the fry do not do well, and I've not been able to grow them large enough to eat newly hatched brine shrimp.

On the other hand, when I've added a piece of "old" slimy driftwood with Java moss to the fry tank, the fry disappear into the Java moss on the driftwood. It's possible that they feed on the bacterial growth or maybe even some type of fungus that grows on driftwood for the first few days, then switch over to feed on the micro fauna on the plants. This would be similar to what they would encounter as first foods in the leaf litter in the wild, but it's a lot less messy than adding a bunch of old leaves to the tank.

zdroj: Hellweg, M.: Boraras brigittae is a stunning little fish. (http://www.aquariumfish.com/aquariumfish/detail.aspx?aid=19844&cid=4150&search=)
Stručná parafráza: Autor píše, že mladé Boraras brigittae, predtým než začali prijímať potravu, sa zrejme živili nárastom húb a iných miniatúrnych organizmov na starom akvarijnom koreni a v trse jávskeho machu. Ak koreň v odchovničke chýbal, plôdik mal problémy.

Ja som tiež presvedčený, že toto by mohla byť schodná cesta, pretože keď som dlhodobo(2 týždne) pozoroval nezarybnené akvárium, časom som si všimol, že sa "hemží" mikroorganizmami (malé cyklopy atď). A tie určite majú vlastný zdroj potravy (jednobunkovce...). Stačí chvíľu počkať, kým odchovnička "ožije" a potom sa pokúsiť o rozmnoženie rýb.
Vojtek
 
Príspevky: 77
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2007 20:26 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Raviolka » 07 Okt 2008 23:27 pm

Nevím, jestli je klíč v tom kořeni - i když na něm určitě toho žije dost. Já bych spíš spoléhala na jávský mech, to je známý a v literatuře citovaný "přípravek" pro odchov, protože v něm bývá hodně života, hlavně nálevníků. Včera jsem zrovna dávala nějaký mech do vytíračky a tam je už voda živá :-) tak uvidíme.

Vikino trepka je určitě super, já mám naštěstí toho "akvarijního" nálevníka a ten s vodou nic zlého nedělá, jen mi teď poslední dobou ubývá. Po trepce se poohlídnu. S Protogenem to chtělo odhadnout přesně míru, jinak bylo zle :?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Krmení OPRAVDU malého potěru

Odoslaťod kacenka14 » 08 Okt 2008 09:13 am

No ja keď zalejem halančíkov, tak v tej nádobke nieje nič iba voda. Spočiatku som dávala hneď artémiu. Len problém bol v tom, že nežrali všetky rybky. Podľa druhu rybky a veľkosti poteru som začala pridávať artémiu aj s nálevníkom. Niektoré rybky už mali brušká oranžové ale iné len biele.
Pri bettách som to robila na prvý krát tak isto, že som dala iba artému. Ale vytieračku som mala aj s rastlinkami, čiže nejaké tie potovorky tam asi boli. No napriek tomu mi moc poteru neprežilo (tak cca 10 kusov).
Druhý krát som už pridala nálevníka a výsledok bol omnoho omnoho viac krásneho poteru. Takže ja rozkrmujem najprv nálevník a potom k nemu pridávam artémiu a keď vidím, že vetky rybky sú už schopné žrať iba artémiu, dávem len ju. :wink:
kacenka14
 
Príspevky: 58
Obrázky: 19
Založený: 21 Jan 2007 19:17 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Miloš » 08 Okt 2008 09:38 am

ja som bety rozkrmoval varenym zltkom
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod kacenka14 » 08 Okt 2008 09:48 am

Tak to som neskúšala. Nálevník bol úplne super! Nekazilo ti to vodu?
kacenka14
 
Príspevky: 58
Obrázky: 19
Založený: 21 Jan 2007 19:17 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Raviolka » 08 Okt 2008 11:25 am

Kačenko a jakého nálevníka používáš?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod kacenka14 » 08 Okt 2008 11:29 am

Akého?? :o No normálneho, neagresívneho. Mám ho namnoženého doma vo fľašiach, teda o nálevníka sa stará muž :roll: . Musím ho pochváliť, že už ho máme dosť dlho a stále ho vie udržať :) . Prikrmujeme ho vaječným žĺtkom a ona sa nádherne množí.
kacenka14
 
Príspevky: 58
Obrázky: 19
Založený: 21 Jan 2007 19:17 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod vikino » 08 Okt 2008 13:19 pm

kacenka14 ma na sto pro TREPKU, ze? Usudzujem podla opisu jej chovu. Trepka(črievička) je pre drobný poter najlepsia. :) Len ju ozaj treba vediet chovat.... :wink:
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: Krmení OPRAVDU malého potěru

Odoslaťod kacenka14 » 08 Okt 2008 13:50 pm

No pokiaľ viem trepka JE nálevník :) , takže ano mám trepku alias nálevníka 8) .
kacenka14
 
Príspevky: 58
Obrázky: 19
Založený: 21 Jan 2007 19:17 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Krmení OPRAVDU malého potěru

Odoslaťod vikino » 08 Okt 2008 16:09 pm

kacenka14 napísal:No pokiaľ viem trepka JE nálevník :) , takže ano mám trepku alias nálevníka 8) .


tak tak, len nalevníkov je spusta druhov, no trepka je asi len jedna... :wink:
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Odoslaťod arowana » 08 Okt 2008 18:19 pm

A už sme znova pri téme

http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=8520

Trepka, alebo črievička je ľudový názov pre Paramecium caudatum.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod arowana » 09 Okt 2008 02:20 am

Nakoľko je to téma celkom zaujímavá a žial nemá nejaký valný ohlas, tak aby nezapadla prachom hneď od začiatku, tak pridám niekoľko postrehov. Jedná sa o čisto doma produkované krmivá, teda vynechám prírodné zdroje krmív.
Pre Raviolku :

Pseudepliplatys annulatus, hneď po vyliahnutí pridávam Paramecium a čerstvo vyliahnuté artémie. Kvalita artémií je dosť podstatná, nakoľko podľa druhu a miesta výskytu, je rozdielna aj "tvrdosť" vyliahnutých nauplíí artémie. U tzv. mäkkých / posledné roky preferujem čínske artémie YouFa a Wudi Huanhai Aquaculture CO, prípadne vynikajúce , ale podtatne drahšie americké artémie fy. Argent-Labs /, u ktorých je schránka je po vyliahnutí natoľko jemná, že aj drobná rybka nemá problém si z nauplie odštipnúť, napriek tomu, že nie je schopná ju vcelku konzumovať. Rast je neporovnateľne rýchlechší pri tomto spôsobe kŕmenia, ako len pri použití čistých Paramécií v prvých dňoch.

Trichopsis schalleri, sa najlepšie osvedčili v prvých dňoch vírníky Blepharisma japonica a po 2-3 dňoch už pridávať aj artémie v malom množstve. Prípravok Protogen bol vynikajúcej kvality cca ešte pred 20-25 rokmi, keď sa z neho liahli už druhý deň nálevníky, žial všetky skúšobné várky zakúpené posledné roky boli úplne bez náznaku života.

Tanichthys micagemmae sú úplne bezproblémové na kŕmenie, porovnatelné s rodovým príbuzným Tanichthys albonubes. Vynikajúco prijímajú kombináciu Paramécií a "továrenských" prachových krmív ako napr. Sera Micron a ešte lepšie APR od O.S.I. Rast je však podstatne pomalší, ako u T.albonubes.

Brachygobius kabiliensis som nemal možnosť chovať, avšak som odchovával dlhé roky iných zástupcov rodu Brahygobius a Rhinogobius.
U nich sa najlepšie osvedčil vírník Brachionus plicatilis a opätovne po niekoľkých dňoch v kombinácii s artémiou.

Nannostomus eques je odchov porovnateňý s inými bežnými zástupcami rodu / N.marginatus, N.beckfordi /. Nádrž aspoň 10-12 litrov, vyšší stĺpec vody. Samci zvyknú byť agresívnejší k samičkám, ako u predošle menovaných druhov a ako výterová podložka sa mi osvedčil Anubias barteri, v núdzi Microsorium, alebo Cryprocoryne. Rybky kladú ikry na spodnú stranu listov a niekedy ich neskúsené oko prehliadne, čoho výsledkom je, že ich medzitým rodičovské jedince zvyknú skonzumovať.

Metóda "nájdi si čo vieš" je u plôdika efektívny len pri extenzívnom odchove niekoľkých jednotlivcov, avšak keď chceme dosiahnúť cielene lepší výsledok odchovu, musíme žial siahnúť aj po cielených metódach kŕmenia.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod Miloš » 09 Okt 2008 07:21 am

kacenka asi ta otazk ana kazenie vody patrila mne takze ano ak sa to presvihlo bol to problem a bolo treba krmit opatrne nalevnik bude urcite lepsi ja som dal len alternativu ktoru ma kazdy hned k dispozicii
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Krmení OPRAVDU malého potěru

Odoslaťod kacenka14 » 09 Okt 2008 09:17 am

Však jasne, niekde som to čítala, že to kazí vodu. Viem si to živo predstaviť :lol: , nám keď vo fľaši odišiel nálevník, to bol pouch!!! :?
kacenka14
 
Príspevky: 58
Obrázky: 19
Založený: 21 Jan 2007 19:17 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Raviolka » 09 Okt 2008 12:29 pm

Arowana dík, ale představovala jsem, že bychom se tu mohli dozvědět o jiných druzích a ne rozebírat stejné :angel: Ale i tak díky za odezvu.
S equeskama mám s třením trochu jiné zkušenosti, než ty (a nejen s třením, viz naše debata o agresivitě - asi chovám jiné equesky :-D). Mně by zajímalo to krmení u nich, ne vytírání, to mi připadá úplně bezproblémové. (Ale když už jsme u toho, jakou vodivost doporučuješ na vývoj jiker?)
Jo a ještě dva postřehy - já jsem měla Protogen vynikající, nálevníci se líhli moc dobře. A micagemmae rostou jak rakety, nedovedu si představit, že by nějaká ryba rostla rychleji :-)

Jinak uvítám právě informaci o tom, u kterých druhů ta zmiňovaná metoda "samokrmení" funguje - myslím tak, aby něco přežilo, do jisté míry funguje u všech druhů, ale některým to nestačí (viz ty kabiliensis, tam přechod na artémii není otázkou dnů).
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod Dušan Sivák » 09 Okt 2008 13:34 pm

brachygobius , choval som len doriae , museli plavat v krmeni a nikdy som ich nemal prepchate , ako iny poter, az vekom okolo 1,5cm sa zacali "napchavat", myslim ,ze u kabiliensis by pomohol morsky plankton, preto kto s tym ma skusenost nech napise
Dušan Sivák
 
Príspevky: 236
Obrázky: 29
Založený: 18 Aug 2008 20:29 pm
Bydlisko: dolna suca

Odoslaťod Dušan Sivák » 09 Okt 2008 13:41 pm

a ze vraj existuje nejake krmivo pre poter pstruhov, ktore niektore problematicke ryby prijimaju
Dušan Sivák
 
Príspevky: 236
Obrázky: 29
Založený: 18 Aug 2008 20:29 pm
Bydlisko: dolna suca

Odoslaťod arowana » 09 Okt 2008 17:22 pm

Raviolka , mala si na mysli iné druhy rýb, alebo iné druhy krmív ?
Asi položenú otázku zle pochopil :roll: .

Nannostomus eques poznám len jeden druh, a to tento

Obrázok

Čo sa týka vývojovej vody, zaradil by som tento druh na úroveň N. beckfordi. Teda 4-8 GH, 0-0,5 KH a pH 6-6,6, pri teplote cca 25-28°C.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Krmení OPRAVDU malého potěru

Odoslaťod Raviolka » 09 Okt 2008 23:35 pm

Arowana s těmi equeskami to byl žert, samozřejmě se bavíme o tom samém druhu.

Téma jsem založila kvůli tomuhle:
Raviolka napísal:Jaké máte zkušenosti s odchovem potěru, který nedokáže přijímat artémii? Uvítám postřehy o tom, jaké krmivo na ten který druh zabírá, jak dlouho trvá, než je možný přechod na artémii a cokoliv, co s tím souvisí.
Takže jsem myslela jiné druhy ryb :-)

Ale děkuju za všechny příspěvky od všech, co se zatím ozvali :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod arowana » 10 Okt 2008 00:47 am

Raviolka :roll: , sorry, dostala si ma.... :P :D :D
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Krmení OPRAVDU malého potěru

Odoslaťod Raviolka » 14 Nov 2008 20:27 pm

Přidávám další informaci (o krmení):

Nannostomus eques - nálevníci, pěkně je žerou a jsou vidět plná bříška, cca od 7. dne už artémie (zdroj nálevníků je jen chumáč jávského mechu z normálně zarostlého, zarybněného a velmi dobře fungujícího akvária - žádná zvláštní násada! ale je fajn si ověřit, kolik nálevníků zrovna ten váš mech obsahuje :roll:)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Krmení OPRAVDU malého potěru

Odoslaťod m.matqo » 13 Jún 2010 21:19 pm

Dobrý deň. Zaujímalo by ma ako "pripravujete" nálevniky. Čítal som už o rôznych spôsoboch - banánova šupka, slama, ovsené vločky. Nikde to nebolo ale presne, a ja nejak neviem. Akú vodu.....aké iné ingrediencie :?. Nejaký presný recept by sa mi hodil :angel:. Alebo protogen? (o tom som zas čítal, že sú s tým nejaké problémy)
Obrázok používateľa
m.matqo
 
Príspevky: 67
Obrázky: 13
Založený: 11 Aug 2009 08:40 am
Bydlisko: Košice

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.