Rozmnozovanie bojovnice pestrej



Všetko okolo akvarijných rýb

Rozmnozovanie bojovnice pestrej

Odoslaťod cyrano » 11 Nov 2003 17:56 pm

Pred 3-4 tyzdnami som kupil samceka bojovnice. Samicku som uz mal a par dni na to ako som ho priniesol zacal stavat penove hniezdo. Rozmyslam ze sa asi zbytocne snazi chalan v takej tvrdej vode. Este par dni odhanal samicku a potom som ich pristihol in flagranti. Ona pod hniezdom vypustila niekolko ikier pricom ju samcek ovinul. Potom padajuce ikry pozbieral a umiestnil ich do hniezda. Samicka po kazdom "pokuse" chvilu bezvladne plavala. Toto trvalo niekolko hodin a potom samicku odohnal. To som uz pouceny z internetu o odchove bojovnic (http://www.bettacave.com, http://www.bettasrus.com) pripravoval malu nadrz kam som lyzicou penove hniezdo aj s ikrami premiestnil, co keby predsa... Bol som ale dost skepticky vzhladom na parametre vody: kH 11; gH 16 !!! Napriek tomu sa vyliahli male rybky ktore maju momentalne 9 dni a stale zije asi 40-50 kusov pricom som ziadny vacsi uhyn nezaznamenal... Prikrmujem JBL tekutym krmivom pre plodik...
Toto iste sa vsak o tyzden opakovalo pricom v spolocenskom akvariu sa
mi momentalne nachadza hniezdo v ktorom je vidno asi 20 vyliahnutych rybiek so zltkovym vakom a samec ich stale ochranuje... kedze uz ale nemam volne kapacity necham ich asi napospas osudu...
cyrano
 
Príspevky: 65
Obrázky: 3
Založený: 20 Mar 2003 10:55 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Rozmnozovanie bojovnice pestrej

Odoslaťod Atilla » 11 Nov 2003 20:47 pm

gratulujem
zda sa mi ze viac ako parametre vody je dolezitejsi parik
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Rozmnozovanie bojovnice pestrej

Odoslaťod jojko » 11 Nov 2003 21:14 pm

labirintky padaju najviac 2-3 tyzden. tak drzim palce nech to nieje tak aj u teba
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: Rozmnozovanie bojovnice pestrej

Odoslaťod denis » 12 Nov 2003 09:17 am

cyrano: neviem preco sa cudujes, ze sa vyliahli mlade. pri bojovniciach ma byt tvrda voda a my sme ich mnozili v 18°gH. je to asi najjednoduchsia labyrintka co sa tyka rozmnozovania.
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Rozmnozovanie bojovnice pestrej

Odoslaťod tom » 12 Nov 2003 10:30 am

Uz sa mi to podarilo 2 krat, ale vzdy na 10 den po vyliahnuti mi vsetky uhynuli. Pravdepodobne to bolo sposobene tym, ze sa im zacal vyvyjat labirint a neviem preco vsetky uhynuli.

Co mam ale info, je lepsie ich krmit nejkymy potvorami ako tekute JBL. Betta je masozravec, asi preto sa mi tak paci :-). Prvy krat som skusal Sera Micron, na druhy pokus som si zohnal nalevnikov a daval som im vylucne ich.

Ked ale nakladu ikry kludne ich nechaj u samceka, nech sa o ne stara. Az potom ako sa rozplavaju (asi 2 den po vyliahnuti) ich vzdy prelovim do druhej nadoby. Lovim ich hadickou a pomalym prudom. Proste ich precucnem. Tym maju aj zabezpecenu tu istu kvalitu a zlozenie vody. Betta je inac nenarocna ryba a najhosie na celom rozmnozovani je asi to, aby sa zapacili navzajom. Mne napriklad nakladol samcek ikry az s tretou samickou.

Rozhodne sa ale nevzdavam a idem skusat dalej :-). Len im vzdy dam asi 2-3 tyzdne pauzu. Je to pre samceka dost narocne (pocas starostivosti o ikry, vyliahnute ikry nezvykne prijmat potravu).
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Rozmnozovanie bojovnice pestrej

Odoslaťod cyrano » 12 Nov 2003 12:59 pm

mne prijmal potravu aj ked sa staral o hniezdo... neda sa povedat ze by hodoval ale zobol si
cyrano
 
Príspevky: 65
Obrázky: 3
Založený: 20 Mar 2003 10:55 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Rozmnozovanie bojovnice pestrej

Odoslaťod Wampa » 27 Nov 2003 12:39 pm

Aj mne sa podarilo prinutit Bojovnice k pareniu. Samec postavil hniezdo nakladli vajicka samicu som odlovil a nechal som tam iba samca. Problem bol v tom ze som samca neodlovil vcas no a vzhladom na to ze bol asi dost hladny tak sa najedol. Tomu sa hovori kanibalizmus najvyssieho stupna. Vcera som kupil samca a samicu tak uvidime. Ak by sa nahodou stalo ze si padnu do oko tak to spravim podla vasho navodu. Asi ich vycucnem do mensieho akva. :lol:
Obrázok používateľa
Wampa
 
Príspevky: 228
Obrázky: 17
Založený: 03 Sep 2003 08:07 am
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Re: Rozmnozovanie bojovnice pestrej

Odoslaťod denis » 27 Nov 2003 13:28 pm

Wampa napísal:Aj mne sa podarilo prinutit Bojovnice k pareniu.

Wampa "prinutit"? Nam sa treli pri dospelych skalaroch!. Samec spravil hniezdo, ale ked sa treli automaticky skalare vyzrali ikry. Ale aj tak im to nyzebranilo v treni. Druhy krat sme ich dali do 30 l akva a vsetko ok. a odchovali sme ich na nalevnikoch. Ked boli vacsie zrali aj granule z rybnikov.
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Rozmnozovanie bojovnice pestrej

Odoslaťod Wampa » 27 Nov 2003 13:34 pm

denis napísal:Wampa "prinutit"? Nam sa treli pri dospelych skalaroch!. Samec spravil hniezdo, ale ked sa treli automaticky skalare vyzrali ikry. Ale aj tak im to nyzebranilo v treni. Druhy krat sme ich dali do 30 l akva a vsetko ok. a odchovali sme ich na nalevnikoch. Ked boli vacsie zrali aj granule z rybnikov.


Prinutit som myslel obrazne. :twisted:
Obrázok používateľa
Wampa
 
Príspevky: 228
Obrázky: 17
Založený: 03 Sep 2003 08:07 am
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Re: Rozmnozovanie bojovnice pestrej

Odoslaťod Wampa » 15 Dec 2003 10:13 am

Takze ako sa vyjadril TOM aj mne samec nakladol ikry vcera az s tretou samicou. Dnes rano som identifikoval ikry v hniezde. Otazka znie kedy mam odlovit samca aby mi zase nepozral mlade. Dnes rano sa o ikry este staral ale zase sa moze stat ze si na nich pochutna a to by ma nahnevalo. Prosim poradte kedy ho mam odlovit.
Dik
Obrázok používateľa
Wampa
 
Príspevky: 228
Obrázky: 17
Založený: 03 Sep 2003 08:07 am
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Re: Rozmnozovanie bojovnice pestrej

Odoslaťod tom » 15 Dec 2003 10:25 am

Len ho tam kludne nechaj. Mal by zacat zrat male az potom ked sa rozplavaju. Cca 1-2 dni, kym sa vyliahnu male z ikier (mne to trvalo aj 3 dni) a potom dalsie 2-3 dni kym zacnu plavat aj horizontalne. Ono sa ti bude zdat, ze plavaju, ale budu plavat iba vertikalne. Cize spadnu z hniezda a vyplavaju spat na hladinu. Az ked ti budu plavat aj po akvarku, az potom odlov samca :!: Cim dlhsie ho tam nechas, tym mas vetsiu sancu na to ze sa ti ich podari aj odchovat :idea:
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Rozmnozovanie bojovnice pestrej

Odoslaťod cyrano » 15 Dec 2003 10:53 am

Ja som ho tam mal chvilu aj ked uz boli male vyliahnute a skryvali sa
do hniezda a nezral ich...
cyrano
 
Príspevky: 65
Obrázky: 3
Založený: 20 Mar 2003 10:55 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Rozmnozovanie bojovnice pestrej

Odoslaťod Wampa » 15 Dec 2003 11:13 am

No napsledy mi ich požral ešte keď len plávali vertikálne a nie horizontálne.

Ešte jedna otázočka. Ako ste mysleli nechať odýchnuť samca. Dať ho do akvárka bez samíc aby sa nesnažil robiť hniezdo a páriť sa ??
Obrázok používateľa
Wampa
 
Príspevky: 228
Obrázky: 17
Založený: 03 Sep 2003 08:07 am
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Re: Rozmnozovanie bojovnice pestrej

Odoslaťod tom » 15 Dec 2003 16:54 pm

Ten moj si stava hniezdo aj ked nema samicu (ani na nu nevidi), je uplne v samostatnom akvarku v inej izbe ... a hniezdo robi stale. Mal by mat prestavku cca 2-3 tyzdne a potom by mal byt schopny rozmnozovat sa znova ...
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Rozmnozovanie bojovnice pestrej

Odoslaťod denis » 16 Dec 2003 09:01 am

aby si samec oddychol ja by som pustil vzduchovanie na plno (tak aby hladina vody bola stale v pohybe), aby sa bublinky rozpadavali. potom by uz nerobil dalej hniezdo.
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Rozmnozovanie bojovnice pestrej

Odoslaťod Wampa » 16 Dec 2003 10:01 am

No neviem ako si to mam zase vysvetlit ale vcera rano som urcite videl ikry v hniezde. Vecer som ich uz nevidel. Bud ich zakryl bublinami alebo zozral. Ak ich zozral zaplava si v zachode. :twisted:
Obrázok používateľa
Wampa
 
Príspevky: 228
Obrázky: 17
Založený: 03 Sep 2003 08:07 am
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Re: Rozmnozovanie bojovnice pestrej

Odoslaťod Wampa » 18 Dec 2003 09:03 am

Panika bola zatial zbytocna. Male bojovnicky uz su na svete. Samec sa zatial stara. Takze uvidime ako to dopadne. Drzte palce. :)
Obrázok používateľa
Wampa
 
Príspevky: 228
Obrázky: 17
Založený: 03 Sep 2003 08:07 am
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Re: Rozmnozovanie bojovnice pestrej

Odoslaťod tom » 18 Dec 2003 10:53 am

Ak ti mozem poradit, davaj hlavne pozor na teplotu a stravu, ktorou budes krmit ... Idealne su Artemie, nalevnici. Teplotu sa snaz drzat okolo 26 a potom ked uz budu sami, daj im tam (ak mas) molytanovy filter, alebo aspon vzduch. kamen ... Kriticky je asi 1 tyzden od rozplavania. Teda aspon u mna zatial vzdy bol :(

Drzim palce.
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Rozmnozovanie bojovnice pestrej

Odoslaťod Wampa » 18 Dec 2003 11:09 am

Problem je ze tie artemie v trencine nemaju. Kupil som nejaku suchu stravu od Tetry pre mlaď. Teplotu drzim na 26 a filter molitanovy tam je. Hlavne sa bojim aby som zle neodhadol cas vylovenia samca. Aby som ho nevylovil skoro alebo neskoro. No uvidim co sa mi zadari. 8)
Obrázok používateľa
Wampa
 
Príspevky: 228
Obrázky: 17
Založený: 03 Sep 2003 08:07 am
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Re: Rozmnozovanie bojovnice pestrej

Odoslaťod cyrano » 18 Dec 2003 11:51 am

Podla mna po tom ako sa plodik vyliahne tam uz samec nicim vyznamnym neprispeje. Takze s odlovom vobec nemusis vahat nic tym podla mna nepokazis.
cyrano
 
Príspevky: 65
Obrázky: 3
Založený: 20 Mar 2003 10:55 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Rozmnozovanie bojovnice pestrej

Odoslaťod Wampa » 18 Dec 2003 12:44 pm

cyrano napísal:Podla mna po tom ako sa plodik vyliahne tam uz samec nicim vyznamnym neprispeje. Takze s odlovom vobec nemusis vahat nic tym podla mna nepokazis.

No vcera som si este vsimol ze ked mala bojovnicka vypadla z hniezda a klesala ku dnu tak ju chytil do ust a vyplul naspat do hniezda. Tak neviem mam pockat kym budu schopne plavat alebo ich necham napospas osudu a samca vylovim ??? :?:
Obrázok používateľa
Wampa
 
Príspevky: 228
Obrázky: 17
Založený: 03 Sep 2003 08:07 am
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Re: Rozmnozovanie bojovnice pestrej

Odoslaťod tom » 19 Dec 2003 11:02 am

Ja som ho tam zatial vzdy nechal a nerobil ziadny problem ... Az potom ked sa rozplavaju uplne, ho to zacne stvat, ze ich nema v hniezde, tak mi ich pozral ...
Obrázok používateľa
tom
 
Príspevky: 347
Obrázky: 27
Založený: 25 Mar 2003 16:03 pm
Bydlisko: Vlky

Re: Rozmnozovanie bojovnice pestrej

Odoslaťod Wampa » 19 Dec 2003 11:12 am

No ja som samca uz dnes rano vylovil a dal do druheho akvarka. Dufam ze som nespravil chybu. Uvidim co bude dalej.
Obrázok používateľa
Wampa
 
Príspevky: 228
Obrázky: 17
Založený: 03 Sep 2003 08:07 am
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Re: Rozmnozovanie bojovnice pestrej

Odoslaťod cyrano » 19 Dec 2003 15:29 pm

Mne sa vytreli v spolocenskom akvariu kde som ich nemohol nechat lebo plata mala na mlade zalusk a samec ich nedokazal vzdy ochranit. Tak som cele hniezdo lyzicou preniesol do mensieho akvaria este ked boli v hniezde ikry. Normalne sa mi rozplavalo asi 50 kuskov.
cyrano
 
Príspevky: 65
Obrázky: 3
Založený: 20 Mar 2003 10:55 am
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.