zakladanie 3. akva - 200 litrov 100x45x45



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

zakladanie 3. akva - 200 litrov 100x45x45

Odoslaťod antoni » 12 Sep 2008 21:21 pm

Kedže asi v pondelok idem po toto 200 litrové akva (kúpa z inzerátu) - momentálne ma trápi hlavne otázka na čo toto akvárium položím.
Zvažoval som 4. možnosti:
- použiť obyvačkovú skrinka, ktorá je ale dosť malá a na ňu dať prac. dosku o hrúbke 28 mm a zvnútra skrinku vystužiť ešte jednou priečkou a v rohoch oceľovými L-kami
- dať akva na konferenčný stolík, ktorý je podľa mňa veľmi pevný (ale miesto neho by som musel žene kúpiť nový k sedačke)
- nájsť v obchode dostatočne pevnú a nie moc drahú skrinku alebo stolík
- postaviť si skrinku alebo podľa návodu z:
http://rybicky.net/rady/akvarijni-stolek (bez dvierok a bez zadnej steny v stredne časti
alebo http://rybicky.net/rady/ctenari-jak-ses ... do-1500-kc

Momentálne najvhodnejšie riešenie je stavba laminátovej skrinky, akurát tú hornú dosku som chcel dať 28 mm pracovnú kuchyn. dosku ktorá to ale dosť predražuje a preto rozmýšlam že použijem obyčajné lamino 18 mm aké použil aj autor návodu - akurát sa stále obávam že tá skrinka unesie váhu zariadeného akvária - cca 250 kg ?
antoni
 
Príspevky: 119
Obrázky: 26
Založený: 30 Júl 2008 23:45 pm
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Reklama

Odoslaťod SMOKY » 12 Sep 2008 22:32 pm

Zalezi aku hrubku dosky pouzijes atd. :) tuto kolega tiez nieco take vymyslel zrovna pre 200l http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=8403

Ja som tiez robil skrinku na akvarko ale radsej som zvolil vystuz z joklu (koli tomu ze snivam nad niecim velkym a takto sa mi to mozno lahsie splni :D ) podobne ako v tom prvom navode. Akurat to bolo zo stareho stola ktory som mal doma, iba som ho trosku skratil :) cize najlepsie je ked si to vymakas sam ale zasa treba mysliet dopredu a dobre merat :wink:
Obrázok používateľa
SMOKY
 
Príspevky: 67
Obrázky: 18
Založený: 05 Aug 2008 19:12 pm

kovový rám

Odoslaťod antoni » 13 Sep 2008 00:05 am

najprv som aj ja ja rozmýšlal na kovovým stojanom - ten by vyšiel cca 900 SK, ale ak by som ho potom obkladal laminovaným DTD tak by to vyšlo ešte drahšie...
A čo som čítal na nete, tak viacerý majú na takejto skrinke z 18 mm lamina aj väčšie akvária a dokonca v obchode predávajú vraj takéto skrinky z tenšieho lamina...
antoni
 
Príspevky: 119
Obrázky: 26
Založený: 30 Júl 2008 23:45 pm
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Odoslaťod SMOKY » 13 Sep 2008 00:33 am

Da sa rozne :) vystuz mozes spravit napr aj z nejakeho hrubsieho hranola. Proste zalezi kolko chces do toho investovat a od konstrukcie... :wink:
Obrázok používateľa
SMOKY
 
Príspevky: 67
Obrázky: 18
Založený: 05 Aug 2008 19:12 pm

stolík je teda hotový...

Odoslaťod antoni » 13 Sep 2008 20:31 pm

takže nakoniec som sa rozhodol pre postavenie skrinky podľa vyššie uvedeného odkazu...
nakreslil som si teda skrinku v autocade a kedže sa mi nechcelo čakať na narezanie dosiek až do budúceho prac. týždňa - tak som sa vybral pozrieť do vzdialeného baumaxu v PP - tam mali lamino ale hrubšie 19 mm za 439,- za m2 plus 12,-Sk za každý rez...
Kedže rezanie robia do 24 hodín, tak som ich poprosil aby to skúsili spraviť čo najskôr, že sa trochu pomotám po obchodoch. Ked som sa už poberal preč z PP, tak zavolali že je narezané. Dal som im za ochotu na pivo a fičal domov. Kamarát mi zatiaľ zohnal komfirmáty a hranovaciu pásku čo v Baumaxe nemali a olepovačku mali pokazenú.
Doma som sa najprv pustil do olepovania hrán a potom som sa vytrápil s montážou.
Ale stolík vyzerá pevne, a ked príde žena domov, tak spravíme záťažovú skúšku...
V pondelok fičím po akva a príslušenstvo...
antoni
 
Príspevky: 119
Obrázky: 26
Založený: 30 Júl 2008 23:45 pm
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: stolík je teda hotový...

Odoslaťod xDodox » 13 Sep 2008 20:55 pm

antoni napísal:....Ale stolík vyzerá pevne, a ked príde žena domov, tak spravíme záťažovú skúšku...

To vidieť nemusíme :lol: , ale zato stolík vyzerá perfektne.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Ďakujem za pocvalu...

Odoslaťod antoni » 13 Sep 2008 21:10 pm

... ale dalo by to spraviť aj lepšie, ale chcel som pevný stolík za čo najmenej love...
Ale musím sa priznať, že som zle vymeral zadnú stenu - kedže som robil návrh s 18 mm laminom a v skutočnosti bolo 19 mm - tak mi chýba centimeter vzadu - ale nemalo by to vadiť - je pripevnená k stredným stojkám a ešte aj k 3 poličkám a hornej a spodne doske...
Ešte možno skúsim pozháňať tie výškovo nastaviteľné klzáky - no uvidím akú mám krivú podlahu ked tam nalejem vodu

A s tou skúškou som myslel že si na ňu sadneme - nie že na nej budeme :roll:
antoni
 
Príspevky: 119
Obrázky: 26
Založený: 30 Júl 2008 23:45 pm
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

akva je doma

Odoslaťod antoni » 15 Sep 2008 20:26 pm

takže dnes som doviezol tú 200-ku domov, dostal som k nemu aj veľmi pekné drevo, nejaké dekorácie, filter Shark PF 1,2,3 (ktorý to presne je neviem), ohrievač s termostatom, ohrievač bez termostatu, asi 12 rastliniek jedného typu, a nejaké príslušenstvo...
Teraz potrebujem zohnať nejaké svetlo, a nejaké pekné - najmä nízke rastlinky...
antoni
 
Príspevky: 119
Obrázky: 26
Založený: 30 Júl 2008 23:45 pm
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

foto

Odoslaťod antoni » 18 Sep 2008 20:03 pm

Obrázok

Očakávam vaše komentáre a zmysluplné rady.
Ďakujem.
antoni
 
Príspevky: 119
Obrázky: 26
Založený: 30 Júl 2008 23:45 pm
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Odoslaťod fester » 18 Sep 2008 20:26 pm

ja by som v prvom rade vyrovnal ten kopček,vyzerá tam dosť divno.
hodilo by sa viac rastliniek a pridať pozadie.pozadie - čierna ,modrá tapeta ti vytvorí priestorovejší dojem a zvýrazní rastlinky. tie kamene by som skúsil skombinovať s drevom a doaranžovať raslinkami. ako to naaranuješ závisí len a len od teba.Ja som si z manželkou nakrelil zhruba to čo sme chceli a prispôsobili sme to tomu čo sme zohnali. :D
fester
 
Príspevky: 26
Obrázky: 0
Založený: 15 Mar 2008 14:37 pm
Bydlisko: poprad

fasa

Odoslaťod antoni » 18 Sep 2008 20:31 pm

...jéééééj, kto mi sem vložil fotečku ???
ďakujem !!!!

kopček - ked rovné dno má každý - chcel som niečo nové a zaujímavé...
- tapeta: - bude ... modrá, alebo tmavá....

No práve to doaranžovanie by som potreboval poradiť...

Malé rastlinky nemali absolútne žiadne, keď zoženiem, tak pôjdu dopredu...
antoni
 
Príspevky: 119
Obrázky: 26
Založený: 30 Júl 2008 23:45 pm
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

akva hotové

Odoslaťod antoni » 20 Sep 2008 19:40 pm

... dnes som dokúpil ešte nejaké rastlinky, čierny štrk, tmavomodrú tapetu, čiernu tapetu na kryt svetla, opáskovanie akvária, 5 gupiek na zábeh...

Obrázok

... môžte poradiť ako to ešte vylepšiť...
antoni
 
Príspevky: 119
Obrázky: 26
Založený: 30 Júl 2008 23:45 pm
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: akva hotové

Odoslaťod after » 20 Sep 2008 23:54 pm

antoni napísal:...

... môžte poradiť ako to ešte vylepšiť...


Podla mna je to na dobrej ceste, teraz len trpezlivost. Mozno by nebolo od veci doplnit nejake nizsie rastliny do popredia. Casom az sa to zacne rozrastat, tak bude vhodne dat tomu nejaku ideu/smer/styl alebo nieco podobne. :wink:
after
 
Príspevky: 34
Založený: 16 Apr 2007 13:00 pm
Bydlisko: Žilina

HC

Odoslaťod antoni » 21 Sep 2008 09:03 am

no chcel by som ešte vpredu spraviť taký koberec napr. s HC.
Ale potreboval by som poradiť ako sa tá rastlina volá ináč - aby aj predavačka vedela čo má objednať...
antoni
 
Príspevky: 119
Obrázky: 26
Založený: 30 Júl 2008 23:45 pm
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Odoslaťod SMOKY » 21 Sep 2008 11:32 am

HC staci pohladat :)

Inak je to pekne ale v predu je to take prazdne tak keby bol tek kopcek porasteni kobecrekom mohol by to byt este krajsie podla mna :wink:

Ale skor si myslim ze sa ti casom "vyrovna" a zmyzne.. hlavne ak tam nemas nieco co by mu v tom zabranilo
Obrázok používateľa
SMOKY
 
Príspevky: 67
Obrázky: 18
Založený: 05 Aug 2008 19:12 pm

malé gupky ?

Odoslaťod antoni » 22 Sep 2008 10:38 am

Kua, včera som pustil do akvária 5 gupiek a včera večer som v nádrži objavil plávať nejakých 5 ks malých rybiek...
To je rýchlosť !
To keď takto pôjde ďalej, tak za chvíľu mám plné aqua...
antoni
 
Príspevky: 119
Obrázky: 26
Založený: 30 Júl 2008 23:45 pm
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: malé gupky ?

Odoslaťod xDodox » 22 Sep 2008 10:45 am

antoni napísal:Kua, včera som pustil do akvária 5 gupiek a včera večer som v nádrži objavil plávať nejakých 5 ks malých rybiek...
To je rýchlosť !...

Možno tie tvoje sa množia delením :o :lol:

Asi si si priniesol tehotnú samičku.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod antoni » 22 Sep 2008 11:13 am

no obávam sa že nie len jednu...
dali mi 2 samcov a 3 samice a dve z nich majú bruchá jak sviňa...
antoni
 
Príspevky: 119
Obrázky: 26
Založený: 30 Júl 2008 23:45 pm
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

po ďalšom týždni...

Odoslaťod antoni » 27 Sep 2008 11:47 am

v štvrtok som prišiel po 3 dňoch domov a bal som sa ako to bude vyzerať, lebo svetlo nemám na časovač, a kedže žena chodila pobede do roboty, tak ho nemal kto zapínať, ale bol som prekvapený ako sa najmä jedna rastlina vytiahla do výšky...
Včera asi ďalšia gupa porodila dalšie mladé, lebo okrem tých 5-tich tam plávalo včera dalších 5 ešte meších rybiek....
2 malé prísavníky usilovne pracujú, ale začínajú sa mi zariasovať niektoré listy, takže dnes som kúpil 5 ks black molly, ktoré sa hneď ako som ich vypustil pustili do čistenia listov a aj dna od zvyškov potravy...
Dnes ešte idem odkaliť 55-ku a dúfam že objednané 3 ks SAE mi prídu čo najskôr, lebo tá 55-ka je dosť zariasená zelenou a tmavou riasou...
To je zatiaľ všetko, poobede asi pridám aktuálne foto 200-ky...
antoni
 
Príspevky: 119
Obrázky: 26
Založený: 30 Júl 2008 23:45 pm
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

sumár za další týždeň

Odoslaťod antoni » 03 Okt 2008 19:48 pm

Takže v stredu mi pani vedúca volala že má už tie 3 ks SAE.
Dve sme pustili do 55-ky a jednu do 200-ky.
Bohužiaľ druhý deň mi volala žena že mi jedna SAE vyskočila z 200-ky napriek kryciemu sklu (asi sa trafila do rohového výrezu skla) a už to "nerozplávala"... škoda. :oops:
Rastlinky rastú aj napriek slabšiemu osvetleniu (30W žiarivka) ale či tak ako majú, to neviem.

Malých gupiek je už asi 20 a objavujem dalšie a dalšie...
antoni
 
Príspevky: 119
Obrázky: 26
Založený: 30 Júl 2008 23:45 pm
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

další týždeň

Odoslaťod antoni » 12 Okt 2008 21:07 pm

- na prednom skle sa mi začala tvoriť zelená riasa, takže som ju zničil hubkou na riad
- bette sa na chrbte objabvila asi 4 mm rana... po 3 dňoch je už OK
- zmizli mi bez stopy oba malé prísavníky. Podozrenie mám na: mačku, vylezenie z akva, zožratie ostaatnými ?
- malých gupiek je už asi 40... ponúkam teda na odber alebo výmenu :)
antoni
 
Príspevky: 119
Obrázky: 26
Založený: 30 Júl 2008 23:45 pm
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

další týždeň

Odoslaťod antoni » 19 Okt 2008 10:05 am

- včera mi zdochla samička gupky - mala obrovské brucho najprv som myslel že je až tak "veľmi tehotná" ale miesto červenej škrvny mala už skôr krvavú - brucho bolo tak veľké, že jej až odstávali šupiny na bruchu.
- malých gupiek je na môj vkus už veľmi veľa - dúfam že sa mi ich podarí neskôr zbaviť
- objavili sa mi v akvárku nejaké slimáčiky - od malých až po veľké. Kde sa vzali neviem, či od rastlín, alebo zo štrku
- bublinkuje mi koreň - jeho povrch je plný malinkých bubliniek, vyzerá to ako keby riasa ktorá ho pokrýva produkovala kyslík
- HC mi polovica sa mi objavuje na hladine. Asi počkám kým tam troška podrastie a potom ju znovu skúsim zasadiť do štrku
- po 2 prísavníkoch niet stále ani stopy
- jeden typ rastlín mi už prerástol nad vodnú hladinu a dalšiemu rastu už bráni len krycie sklo
antoni
 
Príspevky: 119
Obrázky: 26
Založený: 30 Júl 2008 23:45 pm
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Odoslaťod miroga » 19 Okt 2008 10:37 am

to ze mala nafuknute brucho a odstavali jej supiny na bruchu je priznakom vodnatielky
inak pekne akva
miroga
 
Príspevky: 79
Obrázky: 2
Založený: 01 Sep 2008 12:03 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

to miroga:

Odoslaťod antoni » 19 Okt 2008 21:52 pm

naozaj myslíš že to bola vodnatielka ?
Ale podľa toho čo som si prečítal v diskusiách by to mohla byť ona.
Mám sa báť aj o ostetné ryby ? Zatiaľ vyzerajú OK, aj ked samice gupiek majú veľké bruchá, ale to majú stále už ako som ich doniesol.

Mám preventívne kúpiť nejaké liečivo?

Vraj by sa živirodky nemali krmiť mrazenými patentkami?!
Ja ich totiž mám a občas ich dám do oboch akvárii.
antoni
 
Príspevky: 119
Obrázky: 26
Založený: 30 Júl 2008 23:45 pm
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.