farebne nasvietenie rybiciek



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

farebne nasvietenie rybiciek

Odoslaťod pakozdy » 13 Okt 2008 14:49 pm

zdravim ...

pohravam sa s myslienkou optickeho vylepsenia farieb v akva. kedze mam akva dlhe iba 60cm nemam moznost pouzit nejake gloglo specialky, uvazujem o pouziti farebnych LEDiek.

zaujimali by ma Vase nazory na tento napad a nejake informacie ohladom vhodneho vyberu farieb LEDiek.

mam teraz rasbory hengeli a espei a este danio choprai .
su to pomerne svetle ryby s cervenym rebrovanim. Aku farbu zvolit aby sa vhodne rozziarili ?
pripadne co zvolit na zvyraznenie zeleneho porastu ?



Vdaka.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Reklama

Odoslaťod arowana » 13 Okt 2008 15:14 pm

Som toho názoru, že najprirodzenejšie farby rýb sú prírodné, nasvietené napr. dennou bielou trubicou.
Podfarbovať nejakými farebnými svetielkami, je podľa mňa gýč.
Okrajovo max. uznávam zvýraznenie farieb, prírodnými farbivami v krmive, ale aj to sa mi dosť prieči proti " srsti ".
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod pakozdy » 13 Okt 2008 16:25 pm

ked som pozeral foto co su v teme akvascaping , dumal som ci to farebne podanie na fotkach je zariadene dennou trubicou alebo nejakym inym farebnym odtienom. akym ?
ked sa to neprezenie, gyc by to nemusel byt.
predsa len na akva sa lepsie pozera ked tam neplava seda skvrna.

maso u masiara nie je gyc, ked je rozumne nasvietene - ale pekne vyrazne - to ze je doma zelene je uz ina vec :-)
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod odys07 » 17 Okt 2008 12:20 pm

kukni na akva. osvetlenie a najdeš tam trubice vhodne na vyfarbenie zvýraznevie aj plavcov aj rastlín
Obrázok používateľa
odys07
 
Príspevky: 62
Obrázky: 58
Založený: 26 Sep 2008 13:29 pm
Bydlisko: Žilina

Odoslaťod odys07 » 17 Okt 2008 12:25 pm

najdi si značku NARVA a tam to máš graf a všetko k peknemu nasvieteniu
Obrázok používateľa
odys07
 
Príspevky: 62
Obrázky: 58
Založený: 26 Sep 2008 13:29 pm
Bydlisko: Žilina

Odoslaťod arowana » 17 Okt 2008 17:03 pm

Pod ružovými trubicami bude akvárko zbytočne " gaťkovo ružové " a porastú ochotne len riasy.
Odporúčam buď sólo dennú bielu trubicu, alebo v kombinácii s ružovou, ale v prevahe bielej farby.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod Roman » 17 Okt 2008 17:08 pm

problem dnesnych trubic je ten, ze nemaju plne spektrum ale max 3 vrcholy ( a to su tie lepsie napr 865, 965)
celkom zaujimavo vyzera spektrum "Sylvania Grolux wide spectrum", akurat som ju este nevidel v obchode
Nad najnovsie akvarko idem dat 2 biele 10.000K, jednu modru a jednu Grolux na zvyraznenie farieb koralov
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Odoslaťod majko » 17 Okt 2008 17:13 pm

965 su uz lepsie aj ked drahsie a celkovo je svietivost o dost mensia. Viacpasmove ziarivky sa zohnat daju, akurat stoja nekrestanske peniaze.
Roman, neprehanas to na tie tvoje cichlidy ? 8)
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod arowana » 17 Okt 2008 17:20 pm

Roman napísal:problem dnesnych trubic je ten, ze nemaju plne spektrum ale max 3 vrcholy ( a to su tie lepsie napr 865, 965)
celkom zaujimavo vyzera spektrum "Sylvania Grolux wide spectrum", akurat som ju este nevidel v obchode
Nad najnovsie akvarko idem dat 2 biele 10.000K, jednu modru a jednu Grolux na zvyraznenie farieb koralov


Celkom dobrá skúsenosť je aj s Philips Aquarelle.

P.S. Roman, myslel som, že moriaci sladkú vodu už nesledujú.... :wink: :) :D
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod Roman » 17 Okt 2008 18:50 pm

arowana napísal:P.S. Roman, myslel som, že moriaci sladkú vodu už nesledujú.... :wink: :) :D


ved toto je sekcia "TECHNIKA" tu som dokonca aj moderator :)
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Odoslaťod vysluzil2 » 18 Okt 2008 08:58 am

Dufam, ze sa Arowana nenahneva :) , zvyraznenie farieb ryb a rastlin v aq pomocov farebneho spektra , je podla mna spravne. Strach z toho, ze rastliny nebudu rast, je podla mna nepodstatny. Rastu aj pod farebnymi trubicami dobre, mnozia sa rovnako ako pod studenou alebo teplou bielou. Ja som toho isteho nazoru ako Pakozdy,dokonca si myslim, ze studena biela, dost kazi farby oproti dennemu svetlu. Zosvetluje .
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Odoslaťod zulu » 18 Okt 2008 09:44 am

chystam akvarium so stvorzubcom, ktory vseobecne nema rad velmi vela svetla. Akvarium ma kryt s 2 trubicami. myslim 18W. substrat bude koralova drt. Zvazujem jednu trubicu normalnu, bielu a druhu... modru? neviem, nie som prilis technicky tip a v svieteni sa fakt nevyznam, tak by som chcela poradit farbu tej druhej trubice, aby akvarium nebolo moc presvetlene. skor aby vytvarala "ponurejsiu" atmosferu oproti povodnej bielej. Este som zabudla, ze akva je 45cm vysoke, ak to je relevantne. Dakujem:)
Obrázok používateľa
zulu
 
Príspevky: 136
Obrázky: 8
Založený: 03 Jan 2008 09:15 am
Bydlisko: Bratislava, Prievidza

Odoslaťod arowana » 18 Okt 2008 13:40 pm

vysluzil2 napísal:Dufam, ze sa Arowana nenahneva :) , zvyraznenie farieb ryb a rastlin v aq pomocov farebneho spektra , je podla mna spravne. Strach z toho, ze rastliny nebudu rast, je podla mna nepodstatny. Rastu aj pod farebnymi trubicami dobre, mnozia sa rovnako ako pod studenou alebo teplou bielou. Ja som toho isteho nazoru ako Pakozdy,dokonca si myslim, ze studena biela, dost kazi farby oproti dennemu svetlu. Zosvetluje .



Ivanko, nemám dôvod na hnev, opísal som len svoj postoj k danej veci. :) :D :D
Osobne mi je jedno, keď si niekdo nahodí hoci aj RGB osvetlenie, keď sa mu to páči. :wink:
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod Roman » 18 Okt 2008 14:07 pm

zulu napísal:chystam akvarium so stvorzubcom, ktory vseobecne nema rad velmi vela svetla. Akvarium ma kryt s 2 trubicami. myslim 18W. substrat bude koralova drt. Zvazujem jednu trubicu normalnu, bielu a druhu... modru? neviem, nie som prilis technicky tip a v svieteni sa fakt nevyznam, tak by som chcela poradit farbu tej druhej trubice, aby akvarium nebolo moc presvetlene. skor aby vytvarala "ponurejsiu" atmosferu oproti povodnej bielej. Este som zabudla, ze akva je 45cm vysoke, ak to je relevantne. Dakujem:)


jj modra trubica v kombinacii s bielou je dobra volba
akvarko tym opticky ziska taky "hlboky look" konieckoncov..vo vode v hlbke 30m je budto tma alebo modre svetlo, ostatne farby voda odfiltruje
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Odoslaťod pakozdy » 18 Okt 2008 14:43 pm

touto temou som chcel ziskat info ohladom pouzitia farebnych odtienov. lebo nemam vhodne prostredie ako to skusat so ziarivkami - kratke akva.

to ci osvetlovat alebo nie by som nerad riesil.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod zulu » 21 Okt 2008 14:34 pm

to Roman: prosim, co sa tyka tej modrej trubice, moze to byt obycajna modra trubica z elektra(v mojom pripade 18w T8 )? Myslim tym, ci to nemusi byt nejaka specialna modra aqua-glo a podobne, co mavaju v akvaristikach.
Obrázok používateľa
zulu
 
Príspevky: 136
Obrázky: 8
Založený: 03 Jan 2008 09:15 am
Bydlisko: Bratislava, Prievidza

Odoslaťod Roman » 21 Okt 2008 22:58 pm

akakolvek modra z elektra je fajn, oznacenie budto 67 alebo 018

tie specialne "akvaristicke" su nemlich to same, len si na to akvafirmy lepia svoje oznacenie a nahodia 100% prirazku.
Nech mi nikto netvrdi ze napr firma Sera alebo aj AquaMedic vlastna linky na vyrobu trubic. Su to obycajne osramky s inym nazvom a aj cenou
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: farebne nasvietenie rybiciek

Odoslaťod xDodox » 22 Okt 2008 09:35 am

Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod arowana » 22 Okt 2008 22:16 pm

Roman napísal:akakolvek modra z elektra je fajn, oznacenie budto 67 alebo 018

tie specialne "akvaristicke" su nemlich to same, len si na to akvafirmy lepia svoje oznacenie a nahodia 100% prirazku.
Nech mi nikto netvrdi ze napr firma Sera alebo aj AquaMedic vlastna linky na vyrobu trubic. Su to obycajne osramky s inym nazvom a aj cenou


Je to tak, ako tvrdíš Roman. Napr. šialene drahé trubice pod označením Triton s honosným označením Made in United Kingdom , sa ani len neunúvajú premazať na trubiciach označenie Tungsram - Hungary.
Cenový rozdiel je necelých 70.-Sk v Maďarsku a "originál" z Anglicka takmer 1000.-Sk :D
Tak sa robí obchod vo veľkom štýle. S ostatnými výrobcami je to rovnako, aj napr. Amano.
Všetko sú to radové komerčné výrobky, v peknom balení a gigantickým marketingom.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Odoslaťod Mariok » 23 Okt 2008 00:11 am

"Barvy světla a vlastnosti podání barev zářivek podle DIN 12464-1:"
Citácia:
Jaká barva světla pro jaké osvětlení?

Vedle doporučení volby barvy zářivky výrobcem, hraje roli při rozhodování o tom který tón bílé zvolit, také osobní vkus, individuální světelné cítění a požadovaná světelná atmosféra. Nezanedbatelnou roli sehrávají rovněž místní zvyky a geografická poloha dané země. Severoevropané upřednosňují spíše teplé tóny, jihoevropané volí chladnější tóny bílé. Čím více se v uměle svítí a čím chladnější je podnebí v dané zemi, tím teplejší tón osvětlení si obyvatelé volí.

Pakozdy: Tu je ťažko radiť, aj tú atmosféru vníma každý človek inak, neviem čo očakávaš, ale asi to bude chcieť len odskúšať...
Teoreticky je farba výsledkom selektívneho odrazu denného svetla od objektu, takže by malo platiť červená zvýrazní červenú, modrá modrú...
žiarivky však majú úzke svetelné spektrum s pár peekmi, takže ak chceš teoretizovať, tak sa treba dostať k spektrálnemu zloženiu každého typu a hľadať niečo podľa toho.
Myslím, že Roman ti tu už radil dobre.
Ak sa Ti jedná len o LED osvetlenie, tak nehovor, že si nemôžeš v tme posvietiť jednou LED-kou do Akva, a zistiť, či je to krajšie s červenou, žltou, zelenou alebo modrou (alebo ďalšími vymyslenými) :wink: A to môžeš skúsenosti hodiť aj ostatným :roll:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod zulu » 23 Okt 2008 12:18 pm

Dakujem, ja som kupila obycajnu modru philips blue 18w/18. Tipek mi vehementne sice tvrdil, ze z toho mozu rybicky oslepnut :lol: , ale ja myslim, ze to bude uplne v pohode.
Obrázok používateľa
zulu
 
Príspevky: 136
Obrázky: 8
Založený: 03 Jan 2008 09:15 am
Bydlisko: Bratislava, Prievidza


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.