Skusenosti s filtrom Fluidized Bed Filter



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Skusenosti s filtrom Fluidized Bed Filter

Odoslaťod kristof milan » 03 Okt 2007 18:03 pm

Zaujal ma tento typ filtra .Precital som si ich funkcnost , ale nkde som nenasiel dlhodobe pouzivanie tohoto filtra...

Some Considerations Before Designing Your Own Fluidized Bed Filter - FBF
Prílohy
Fluidized_Bed_Filter.gif
Fluidized_Bed_Filter.gif (4.13 KiB) Zobrazená 19907 krát
kristof milan
 
Príspevky: 6
Založený: 26 Jún 2007 21:40 pm
Bydlisko: HANDLOVA

Reklama

Re: Skusenosti s filtrom Fluidized Bed Filter

Odoslaťod xDodox » 03 Okt 2007 19:18 pm

Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Skusenosti s filtrom Fluidized Bed Filter

Odoslaťod kristof milan » 03 Okt 2007 20:17 pm

No fajn , moj filter tej istej konstrukcii , ale ,,vlozeny" do vonkajsieho filtra ,,fachci" cca 14 dni a tak som sa chcel spojit s niekym od ,,nas",aby sme si pripadne vymenili skusenosti.Venujem sa akva asi 45 rokov/to nie je preklep/ a momentalne ozivujem svoje skusenosti cez internet.Takze privitam kazdu odpoved k veci.
kristof milan
 
Príspevky: 6
Založený: 26 Jún 2007 21:40 pm
Bydlisko: HANDLOVA

Re: Skusenosti s filtrom Fluidized Bed Filter

Odoslaťod Norman » 04 Okt 2007 06:53 am

milan: skus sa spytat uzivatela majko, dlhodobo FBF pouziva.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Skusenosti s filtrom Fluidized Bed Filter

Odoslaťod kristof milan » 07 Okt 2007 13:05 pm

Majko: mam par pochybnosti na dany filter a to: pri velkom prietoku vody nie su odplavované tzv. uzitocne bakterie? Prietok vody musi byt dost silny , aby piesok ,,plaval" .Mam 450 l akva a napln mojho filtra co sa tyka piesku je cca 05 -1 L, je vlozeny do vonkajsieho filta, ktory ma
3 komory s naplnami a je vlozeny ako posledny clanok pohanany samostatnym cerpadlomAtman 302.Cely filter taha dalsie cerpadlo.
kristof milan
 
Príspevky: 6
Založený: 26 Jún 2007 21:40 pm
Bydlisko: HANDLOVA

Re: Skusenosti s filtrom Fluidized Bed Filter

Odoslaťod majko » 09 Okt 2007 23:20 pm

Nie, bakterie sa prisposobia. Ja ho pouzivam uz vyse roka, zatial s prevazne pozitivnymi skusenostami. Tvoju konfiguraciu som velmi nepochopil.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Skusenosti s filtrom Fluidized Bed Filter

Odoslaťod kristof milan » 10 Okt 2007 14:42 pm

Majko:mam vonkajší filter s 5 komoramy- v 3 komorách su molitany, 4,,vyrovnavacia"- tam je vlozeny fluidny filter zo skla zlepeny
,, trojuholnik"s prepadom,
ktory ma samostatne cerp.a v poslednej komore je cerpadlo , ktore vytlaca vodu spät do akva.Funguje to. Ale chcem si zhotovit filter pod akva /uz je vlastne hotovy/ a do neho zapojit aj tento fluidny filter.Pises ze mas prevazne pozitivne skusenosti, takze doporucujes?Ako som pisal mam 450 l akva , osadka prevazne tetry - 30 ks neonka cerv. 30 ks tetra cervenohlava,40 ks neonka /paracheirodon/10 ks kongo tetra, 30 ks tetra ozdobna ,4 ks skalar ,nejake corydasy a prisavnikov.Akva je dost zarastene/tak to chcem/Pred 15-18 rokmi som sa tomuto ,,konicku" dost venoval a teraz ma to znova chytilo, ale ked citam prispevky na tomto fore dost som zaskoceny, co vsetko davate do akva - CO2,PMMD, hnojiva do dna atd,atd.
kristof milan
 
Príspevky: 6
Založený: 26 Jún 2007 21:40 pm
Bydlisko: HANDLOVA

Re: Skusenosti s filtrom Fluidized Bed Filter

Odoslaťod majko » 11 Okt 2007 08:36 am

Moja realizacia je asi takato

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Za vyhodu FBF povazujem jeho rozmery. Ja ho mam ako interny filter ako je vidiet z obrazkov. Neviem ci sa oplati ho tvorit ked uz existuje vacsi externy filter.
kristof milan napísal:Pred 15-18 rokmi som sa tomuto ,,konicku" dost venoval a teraz ma to znova chytilo, ale ked citam prispevky na tomto fore dost som zaskoceny, co vsetko davate do akva - CO2,PMMD, hnojiva do dna atd,atd.

No takym to vychytavkam sa tazko vyhyba ako budes mat naozaj zarastene akvarko a narocne rastliny, zavisi od vyberu.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Skusenosti s filtrom Fluidized Bed Filter

Odoslaťod kristof milan » 11 Okt 2007 12:36 pm

Majko: Dakujem za ,,nakopnutie". Tvoje akva je super a tvoje obrazky na filter ma utvrdili ze to funguje.Ked sa trosku,, zabehnem"vystavim a ja svoje akva......
kristof milan
 
Príspevky: 6
Založený: 26 Jún 2007 21:40 pm
Bydlisko: HANDLOVA

Re: Skusenosti s filtrom Fluidized Bed Filter

Odoslaťod petroman » 13 Dec 2007 21:59 pm

momentalne studujem info a rozhodujem sa aky filter zvolim do buduceho akva (okolo 300-500l)... velkou vyhodou tohoto filtra je jeho ucinost pri jeho jednoduchosti malom objeme a hlavne ze by mohol byt cely interny tj. aj cerpadlo by sa dalo dat do vnutra a na nasavaciu trubicu dat len nejaku molitanovu kocku... a cele to skryt za pozadie
takto by odpadlo riziko zlyhania spajanych casti (hadice,spojky...)
ale za velku nevyhodu povazujem to ze pri zastaveni filtra( napr. vypadok prudu) je nebezpecnejsi ako klasicke vonkajsie filtre( napr. pomaly tecuci z clanku na hlavnej stranke) a to je pre mna dost zavazne a dokonca to neguje aj tie jeho klady...hlavne ak by som chcel chovat tercovce su moc drahe na riskovanie...a elektrarne mi nove nekupia
je nejak mozne odstranit jednoducho tento nedostatok?
v anglickom clanku na ktory odkazujete je riesenie: zalozny zdroj alebo vzduchovaci motorcek na baterie( samozrejme plus nejaky mechanizmus co to nastartuje ked vypadne prud) ale tym sa to dost komplikuje a ak nieje je jednoduchsie riesenie tak zatial napriek vyhodam FBF by som volil asi vonkajsi pomalytecuci filter, pretoze tam staci na prevadzku len to cerpadlo aj ked zaberie viac miesta :(
Naposledy upravil petroman dňa 14 Dec 2007 21:23 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
petroman
 
Príspevky: 63
Obrázky: 15
Založený: 07 Nov 2004 15:23 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Skusenosti s filtrom Fluidized Bed Filter

Odoslaťod majko » 14 Dec 2007 08:32 am

petroman napísal:ale za velku nevyhodu povazujem to ze pri zastavenie filtra( napr. vypadok prudu)
Toto je pravdepodobne dost velky mytus. Na strankach nejakeho kanadskeho akvaria je dokonca konstatovane ze ich FBF Filter obnovi svoju cinnost daleko rychlejsie ako bezny filter. Treba si uvedomit dve veci:
1. FBF je samocistiaci a nezostava v nom bordel. To znamena ze pri vypadku prudu v podstate nema co "hnit".
2. FBF je vacsinou otvoreny, to znamena, ze ma pristup k vzduchu.
petroman napísal:je nebezpecnejsi ako klasicke vonkajsie filtre( napr. pomaly tecuci z clanku na hlavnej stranke)
To je omyl, naozaj "pomaly tecuci" filter je daleko nebezpecnejsi, citaj aj diskusiu k nemu.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Skusenosti s filtrom Fluidized Bed Filter

Odoslaťod petroman » 15 Dec 2007 16:15 pm

to majko:
majko napísal: Toto je pravdepodobne dost velky mytus. Na strankach nejakeho kanadskeho akvaria je dokonca konstatovane ze ich FBF Filter obnovi svoju cinnost daleko rychlejsie ako bezny filter.

vsak preto sa pytam, lebo v tych clankoch co som ja cital to pisu ako nevyhodu... ty zrejme vychadzas z osobnych skusenosti...
na upresnenie( len tak na zaklade sedliackeho rozumu):
majko napísal:Treba si uvedomit dve veci:
1. FBF je samocistiaci a nezostava v nom bordel. To znamena ze pri vypadku prudu v podstate nema co "hnit".

vo vode su predsa obsiahnute odpadove latky aj ked zrejme v mensom mnozstve ako pri inych filtroch, ale asi ma co "hnit" a tiez odumierajuce bakterie potom co nemaju kyslik...
majko napísal:2. FBF je vacsinou otvoreny, to znamena, ze ma pristup k vzduchu.

no su aj uzavrete, ale mne sa paci taky typ ako mas ty teda s otvorenou hladinou tak sa bavme o tom... filter ako taky ma pristup ku vzduchu ale zoberme si ako priklad dno akvaria- ak je hrube tak aj napriek tomu ze akvarium je otvorene prebiehaju v nom neziaduce procesy.. to iste by mohlo nastat v piesku v FBF- teda otvorena hladina asi nezaruci pristup kyslika v dostatocnej miere bez prudenia vody...
druhy problem: pocet bakterii na cm3 je v FBF podstatne vacsi (preto je FBF tak ucinny pri tak malom objeme) ako u inych filtrov a teda po preruseni cinnosti cerpadla nastupuje nedostatok kysliku, a tym aj neziaduce otravne procesy, podstatne skor (podla mna :wink:)
majko napísal:
petroman napísal:je nebezpecnejsi ako klasicke vonkajsie filtre( napr. pomaly tecuci z clanku na hlavnej stranke)
To je omyl, naozaj "pomaly tecuci" filter je daleko nebezpecnejsi, citaj aj diskusiu k nemu.

pre upresnenie: myslel som pomaly tecuci otvoreny nitrifikacny filter, teda taky aky je popisany v tomto clanku: clanky/biofilter_matus.php , teda nie denitrifikacny pomalytecuci filter- ten viem ze je tazkokontrolovatelny...

este ma nieco zaujima:
- ako je rieseny problem vypadku el prudu napriklad u kanistrovych uzavretych filtroch(eheim,fluval...)? ved ked si to porovnam ci uz s FBF alebo aj vonkajsim ale otvorenym filtrom tak nemaju vobec pristup vzduchu cez hladinu a oproti FBF su este aj plne odpadovych latok, vyplyva z toho teda ze su nebezpecnejsie? alebo je to tam nejak vymyslene?
- ma uz niekto prakticku skusenost s tym ze mu vykapali ryby ako nasledok otravenia akva filtrom?
- majko: ako najdlhsie bol tvoj FBF filter bez el. prudu?

PS: biologia je pre mna spanielska dedina a tak niektore moje uvahy mozu byt bludy 8) )
Obrázok používateľa
petroman
 
Príspevky: 63
Obrázky: 15
Založený: 07 Nov 2004 15:23 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Skusenosti s filtrom Fluidized Bed Filter

Odoslaťod majko » 15 Dec 2007 20:43 pm

petroman napísal:vsak preto sa pytam, lebo v tych clankoch co som ja cital to pisu ako nevyhodu... ty zrejme vychadzas z osobnych

Ano je to tak, niekto niekde nieco napise a preberie to vela ludi do dalsich textov. Tak vznikol aj "pomalo tecuci filter" a vela podobnych nepresnosti.
petroman napísal:majko: ako najdlhsie bol tvoj FBF filter bez el. prudu?

Ja osobne mam FBF a je pravda, ze som ho napojil na UPS pretoze som toho vela cital aky je nebezpecny. Ale u nas sa stava, ze vypadne elektrina aj na 4 hodiny a vtedy som zisitl, ze problem nie je. Teraz ho pri cisteni akvarka bezne uplne vypnem na hodinku.
petroman napísal: vo vode su predsa obsiahnute odpadove latky aj ked zrejme v mensom mnozstve ako pri inych filtroch, ale asi ma co "hnit" a tiez odumierajuce bakterie potom co nemaju kyslik...

V FBF piesok sadne na dno a vela vody v nom nezostane, kdezto pri normalnom filtri mas detrit v nutri ktory zacnu bakterie spracovavat.
Tym padom je na tom FBF minimalne tak dobre ako hrncovy filter pri vypadku elektriny.

petroman napísal:druhy problem: pocet bakterii na cm3 je v FBF podstatne vacsi (preto je FBF tak ucinny pri tak malom objeme) ako u inych filtrov a teda po preruseni cinnosti cerpadla nastupuje nedostatok kysliku, a tym aj neziaduce otravne procesy, podstatne skor (podla mna :wink:)

Co sa tyka vymierania bakterii by som bol celkom optimista, ked sa daju kupit balene v saciku :D
petroman napísal:zoberme si ako priklad dno akvaria- ak je hrube tak aj napriek tomu ze akvarium je otvorene prebiehaju v nom neziaduce procesy.. to iste by mohlo nastat v piesku v FBF- teda otvorena hladina asi nezaruci pristup kyslika v dostatocnej miere bez prudenia vody...

Toto nie je proces na par hodin aj v tom najhorsom neudrziavanom akvariu to nenastane za par hodin. Dalej si treba uvedomit, ze v dne mas detrit a na jeho odburanie potrebujes kyslik. Kedze v FBF ti zostane minimum odpadnych latok bude rychlost akou ubuda kyslik daleko mensia. Toto kriterium sa vlastne pouziva aj na hodnotenie cistoty vody. A kedze parcialne tlaky plynov sa budu vyrovnavat, kyslik sa postupne dostane vsade zavisi len v akom mnozstve sa bude zase stracat.

petroman napísal:pre upresnenie: myslel som pomaly tecuci otvoreny nitrifikacny filter, teda taky aky je popisany v tomto clanku: clanky/biofilter_matus.php , teda nie denitrifikacny pomalytecuci filter- ten viem ze je tazkokontrolovatelny...
Toto je problem tych nazvov :D. Filter popisovany v danom clanku je od zaciatku planovany ako denitrifikacny, jasne sa odvolava na popis takehoto filtra. To ze v konecnom dosledku taky nebude je ina problematika. Preto sa nebavme o pomaly a rychlo tecucom fitri, ale o nitrifikacnom a denitrifikacnom tu nemoze nastat problem v terminologii.
FBF z mojich skusenosti nie je o nic nebezpecnejsi ako ine nitrifikacne filtre a je urcite bezpecnejsi ako denitrifikacne to je moje stanovisko :D
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Skusenosti s filtrom Fluidized Bed Filter

Odoslaťod Khanh » 15 Dec 2007 20:59 pm

Jsem liny si to prekladat,muze mi nekdo jednou vetou rici,jaky je princip toho filtru? :mrgreen:
Pekne dekuji :angel:
Obrázok používateľa
Khanh
 
Príspevky: 251
Obrázky: 118
Založený: 21 Mar 2006 00:20 am
Bydlisko: Praha

Re: Skusenosti s filtrom Fluidized Bed Filter

Odoslaťod petroman » 15 Dec 2007 22:11 pm

majko:
dik za info, zatial sa mi to FBF pozdava... je to male lacne a ucinne... ked sa dostanem k tomu ze ho budem robit mozno sem este hodim nejake otazky....

majko napísal:
Ja osobne mam FBF a je pravda, ze som ho napojil na UPS pretoze som toho vela cital aky je nebezpecny. Ale u nas sa stava, ze vypadne elektrina aj na 4 hodiny a vtedy som zisitl, ze problem nie je. Teraz ho pri cisteni akvarka bezne uplne vypnem na hodinku.


co je to UPS ?( okrem kurierov :roll: )
takze po 4 hodinach necinosti ziadny problem? tak by to malo byt ok...

To khanh: skus moznost hladat: FBF a citaj, tiez som sa to tak dozvedel...
ale princip je ze voda preteka cez piesok a tak sa filtruje- veeelmi zjednodusene :wink:
Obrázok používateľa
petroman
 
Príspevky: 63
Obrázky: 15
Založený: 07 Nov 2004 15:23 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Odoslaťod majko » 30 Júl 2008 07:08 am

Takze nova skusenost s FBF, vcera pani z SSE-D odstavili o 8:00 elektrinu a oficialne mala nabehnut o 15:00 (neviem potvrdit isiel som prec). UPS to potiahne tak hodinku. Takze filter nejakych 5-6 hodin nesiel. Vsetky rybicky zatial veselo plavaju :D.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod majko » 14 Okt 2008 09:55 am

Skusil som pre zaujimavost jednu vec. Medzi piesok v FBF som zamiesal torchu Aqua Clay a viditelnejsie sa vylepsilo prudenie. Bez neho sa zvyknu vytvarat v ramci piesku samostane prudy (nema dosledok na funkciu), teraz sa to viacej vsetko vznasa.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod Norman » 14 Okt 2008 10:33 am

majko nie je aqua clay natolko "lahky" ze sa vytvorila vrstva z neho nad vrstvou z piesku ? Alebo sa to cele pekne premiesava ?
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod majko » 14 Okt 2008 10:37 am

Je to sranda, ale sa to cele krasne premiesa. Aj start je potom rychlejsi, lebo je to take "vzdusnejsie".
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod Norman » 14 Okt 2008 12:46 pm

Zaujimavy postreh.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod pakozdy » 14 Okt 2008 16:43 pm

Majko, prosimta objasni mi zopar veci, lebo si tusim jediny co to prevadzkuje dlhsie a ovlada slovensky jazyk (ja nie som dostatocne anglicky vzdelany).
podla toho co sa pise v clanku, v celom zariadeni je pomerne slusny prietok. alebo sa mylim ?
ide mi o to, ze na udrzanie tekutosti toho piesku treba asi silny prud vody a tym padom aj prislusne silny vtok aj vytok. pri rastlinkovych akva ale silne prudenie byva problem.
pise sa, ze cerpadlo sa da nahradit vzduchovadlom, co by umoznilo zabezpecit cirkulaciu vody slabsie nasavanie/vytok , ale dokaze vzduch udrzat tekutost piesku ? keby sa vzduch dodaval cez plochu celeho dna filtra, teoreticky by to mohlo dat do pohybu celu masu piesku.

- aky piesok si tam pouzil ?

vdaka.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod majko » 14 Okt 2008 17:38 pm

Rastlinkam mozno skody silny prud, ale nie silny prietok (podla mojich skusenosti skor skodi maly). V podstate ide o to, ze voda musi cez piesok prudit urcitou rychlostou. Ale ta sa dosiahnut pri "akomkolvek" prietoku. Zavisi len od prierezu filtra ktory zvolis. Cim vacsi prietok mas tym vacsi prierez potrebujes a naopak. A kedze ja to mam vyriesene takto vnutorne (patented :lol: ), je vrch otvoreny a voda prudi cez velky otvor do akvarka = maly prud (rychlost prudenia).
Piesok je tam nejaky bezny cca 1mm zrno.
Cerpadlo sa neda nahradit vzduchovadlom, len sa to niekde doporucuje pre vypadok elektriny. Niekto niekde napisal, ze FBF je nebezpecny lebo sa piesok usadi a zacne to tam hnit. To je dovod pre ten vzduchovac. Z vlastnej skusenosti, ale musim povedat, ze je to uplne zbytocne a je to len taka fama. V FBF filtri sa nema ako udrzat "bordel" pretoze sa prudom vody automaticky vyplavuje. To znamena, ze aj ked vypadne elektrina, piesok si sadne, ale kedze tam nebude odpad nema co "hnit" (narozdiel od klasickeho vonkajsieho). A pri tomto mojom otvorenom rieseni uz duplom nie.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Odoslaťod pakozdy » 16 Okt 2008 09:52 am

predpokladam ze piesok musi byt vyplavovany iba do urcitej vysky aby nepretekal naspat do akva a to sa dosahuje ladenim prietoku cerpadla.

- skusal si aj ine tvary nadoby filtra alebo si to rovno spravit take ako mas teraz ?
- je pri tomto filtry dolezita cirkulacia vody medzi filtrom a akva alebo je to mozne riesit ako uzavrety okruh kde sa voda toci vo filtry, s pomalym pritokom vody z akva ?
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod majko » 16 Okt 2008 10:34 am

Staci to raz na zaciatku spocitat. Tym, ze sa pri hrdle zvysuje prierez klesa rychlost prudenia a tym sa zabrani vyplaveniu (samozrejme tie jemnejsie zrna sa na zaciatku vyplavia).
-Nadoba je od zaciatku original.
-To s cirkulaciou som nepochopil.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.