problemi rastrlin v prestavanom akvariu



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

problemi rastrlin v prestavanom akvariu

Odoslaťod Ludo » 10 Dec 2003 21:42 pm

mám poblém s rastlinami v prestavanom akvariu.
akva má objem 121l, pH6,6-7,0, fe 0,3-0,4mg/l, UT 10,5, Co2 mislim že 30-40mg od kvasnic, jednoflaškovým systémom. Štrk je na spodu pôvodný sypký, žltý, potom je sypký žltý (už stmavol a ten na spodu je čierny) a navrchu je preosievaný stavebný štrk o hrubosti 1-3mm. Hnojím Bioflorom a Tebletami Ferrotabs od JBL. Rastlinky mám nenáročné, predtím rástli pekne, osvetlenie bolo pred prestavbou 1x AQUA-GLO, teraz je kryt prerobený na 2trubice 74cm. mám tam 1x SUN-GLO a 1x pôvodné AQUA-GLO.Jedna trubica je na 30w tlmivku a druhá na 15W tlmivku. Rastlinkám padajú listy, (možno je to tým že sú od seba asi2-3cm, ale podla mňa nie). samorast mám ten istý, ako pred prestavbou, ale teraz sa na ňom objavili také biele plochy, predtým bol v poriadku. Voda je obyčajná, z vodovodu. no a ten problém je vlastne, že rastlinám padajú listy, rastú pomaly, sfarbujú sa dohneda. Ryby tam nemám, ani slimákov.
Obrázok používateľa
Ludo
 
Príspevky: 182
Obrázky: 33
Založený: 26 Máj 2003 20:32 pm
Bydlisko: Topoľčany

Reklama

Re: prblemi rastrlin v prestavanom akvariu

Odoslaťod jojko » 10 Dec 2003 22:17 pm

ten zlty myslis "homok"? podla mna je moc jemny a moze ti zacat hnit. ja by som pouzil ten vrchny na cele dno 1-3mm je tak akurát. biele flaky moze byt daka pliesen ked ma podmienky tak rastie
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: prblemi rastrlin v prestavanom akvariu

Odoslaťod gabriela » 11 Dec 2003 09:40 am

Ako dlho mas takto prestavane akvarium. kazda rastlina sa po presadzani musi spamatat a zakorenit a kym nema dostatocny korenovy zaklad, opadaju jej preventivne nejake listy. Je to taka ochrana rastliny aby sa nevycerpala. Pokial mas tento problem po dlhsom case, skontroluj si rastlinky, ci ti nehniju odspodu.
Nejaku vytiahni a pozri ci jej nove korene rastu alebo ich ma zhnite.
Inak ak mas na dne ten zlty jemny piesok, u nas ho volaju "Šaštínsky", tak aj ja sa priklanam k tomu, ze je to velmi jemny piesok, na dne sa ubije a moze sposobit zahnivanie korenov a vlastne celeho dna, lebo tam nieje ziadne prudenie vody a kysliku. Nasvedcuje tomu aj to cernanie dna. Skonroluj si to a rasej tam daj ten 1-3mm. Ale dobre preprat, nech v tom nieje nejaky cement ;)
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: prblemi rastrlin v prestavanom akvariu

Odoslaťod Ig » 11 Dec 2003 13:19 pm

Co sa tyka chovu rasliniek nie som velky odbornik, ale poviem aspon postrehy co som zatial nazbieral. Na zaciatok by som Ti odporucil precitat velmi pozozrne a komplexne clanky na tejto stranke:

http://www.planta.aquariana.cz/zakl_akvaria.htm

Je tam aj vysvetlena situacia s ciernym strkom, kedy ide o hnilobny proces pri nestatku kysliku a bakterii. Podla autora po odstraneni detritu by sa malo cierne svarbenie postupne vytratit. Dalsia vec preco to vznika je jemna zrnitost substratu.

Dalsia vec je ovetlenie. Urcite nestaci mat len dobry obsah CO2. Uz velakrat som sa docital z postrehov akvaristov, ze SUN-GLO a hlavne AQUA-GLO nie su velmi vhodne pre dobry rast rastlin. Ja osobne zacinam na OSRAM-kach COOL WHITE a PHILIPS 30W/33 (klasicka biela za 100,-SKK). Vysledky vsak este nemam, lebo je to kratko. Pripadne skus pouzit PHILIPS-ky ake ma salik. O nich som pocul len same dobre veci.


Dufam, ze som aspon trochu pomohol a ako vravim, prestuduj najprv ten web.
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: prblemi rastrlin v prestavanom akvariu

Odoslaťod bolek » 11 Dec 2003 13:40 pm

tiež by som sa priklonil k šarapate v štrku... Nespochybňoval by som však zrnitosť... Urob doma menší pokus: zober nejakú trubku, špajlu, prípadne odkalovací zvon a "porýp" sa trošku v dne... Ak ti budú pri tomto úkone unikať bublinky zo dna, pravdepodobne ti v dne prebiehajú hnilobné procesy... Samozrejme ak to bude v trošku väčšom množstve ako "kde tu bublinka". Potom sem napíš s akým výsledkom...
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: prblemi rastrlin v prestavanom akvariu

Odoslaťod Aton » 11 Dec 2003 16:40 pm

Cital som aj take nazory, ze tmave - "hnijuce" - dno nemusi byt az taka zla vec. Vyhodou pre rastliny je, ze ak sa v dne vytvori anaerobna (bezkyslikova) spodna vrstva, v redukcnom prostredi sa neoxiduje zelezo Fe(II) na Fe(III) a rastliny ho mozu lepsie prijimat. Nebezpecenstvo je v podstate len pri nadmernom anaerobnom hniti, pri ktorom vznikaju plyny nebezpecne pre ryby...
Aton
 
Príspevky: 19
Založený: 26 Okt 2003 23:10 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: problemi rastrlin v prestavanom akvariu

Odoslaťod salik » 11 Dec 2003 21:42 pm

Viktor, ake su to tie nenarocne rastlinky? kde si mal pocas prestavby tie rastlinky? po akom case si ich zasadil do akvaria? co znamena ze rastu pomaly? tyzden/mesiac?
Štrk je na spodu pôvodný sypký, žltý

je to strk alebo piesok?
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: prblemi rastrlin v prestavanom akvariu

Odoslaťod Ludo » 12 Dec 2003 20:51 pm

jojko: neviem co je homok

gabriela:nema este ani mesiac

Ig: dobra stranka, ale tie trubice - ktorú z nich vymeniť a za akú? Napíš neskor ako sa darí rastlinkám pri novom osvetleni. Mal som ziarivku philips, ale svietila dozlta, tak ju nepoužívam.

dolek: tie bublinky tam sú, myslel som, že to tam ostal vzduch, keď som zakladal akva

aton: asi tam budu tie plyny. :(

salik: nenarocne rastlinky - rastli mi aj na jdnu trubicu. su to pravdepodobne rotala, ludwiga, valisneria, sagitaria a sla mi aj taka pekna stonkata rastlinka, myslim že cabomba alebo bacopa.

A mam prestavat cele akva? tie korene naozaj hniju. Som ochotny to pre moje rastlinky urobit(co by som ja neurobil aby sa mojmu akvariu darilo?). inak, pri prestavbe boli asi 5-7 hodin v gíbli s pôvodnou vodou.

Este pripomeniem, že pred prestavbou tam bolo as 5cm toho zlteho piesku a na vrchu kamene 0,4-0,8mm a šlo to.
Obrázok používateľa
Ludo
 
Príspevky: 182
Obrázky: 33
Založený: 26 Máj 2003 20:32 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: problemi rastrlin v prestavanom akvariu

Odoslaťod jojko » 14 Dec 2003 10:37 am

"homok" piesok zltej farby napriklad v detskych pieskoviskach zrnitost ani jeden mm. nieco take ako je na sahare :D
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: problemi rastrlin v prestavanom akvariu

Odoslaťod Ludo » 14 Dec 2003 17:14 pm

tak teda je to "homok"
Obrázok používateľa
Ludo
 
Príspevky: 182
Obrázky: 33
Založený: 26 Máj 2003 20:32 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: problemi rastrlin v prestavanom akvariu

Odoslaťod Ludo » 16 Dec 2003 21:10 pm

a teraz zhanam novy piesok. ten v akva obchodoch je dost drahy a ja potrebujem asi 20-25l a ak by bol dobry tak veznem aj 70l. zhanam zatial v stavebnictvach ,ale zatial nic. ak by ste mi zohnali hrubsy tak si mozem preosievat(ziadny problem) Aj ten prvy na vrchu bol osievany, ale uz taky nemam. Tak teda strk 1-3mm.:D:D:D:D:D:D
Obrázok používateľa
Ludo
 
Príspevky: 182
Obrázky: 33
Založený: 26 Máj 2003 20:32 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: problemi rastrlin v prestavanom akvariu

Odoslaťod bolek » 17 Dec 2003 10:51 am

máš dve možnosti: buď to vymeníš dno (ja by som odporúčal komplet) alebo dno v akva premiešaj tak, aby sa ti navzájom premiešala vrchná aj najspodnejšia vrstva.

Ako čítam tvoje zloženie dna... pouvažuj vážnejšie o jeho výmene...

P.S.: Ak tam máš rybky radšej by som ich odlovil do inej nádrže, pretože to by bol pre ne asi dosť veľký stres (mal som niečo podobné, ja som nevymieňal ale premiešaval a ryby dostali očividne riadne na frak) :-( Po premiešaní nechať cca. 1 týždeň bez odkalovania a potom odkaliť dno a výmena aspoň 40 % vody
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: problemi rastrlin v prestavanom akvariu

Odoslaťod Ig » 17 Dec 2003 13:20 pm

:arrow: Viktor
Poviem Ti aspon nieco z mojich skusenosti mozno Ti to pomoze nezabijat cas zbytocnym hladanim a zhananim.

Tiez som chcel nedat vela penazi za strk a skusal pozhanat inde ako v akva obchodoch. Nakoniec som v Aquasymbioze kupil 3,3 kilove baliky pekneho riecneho (zrno 2-5mm) za cca 45,- SKK co zhruba predstavovalo cenu ktoru som bol ochotny zaplatit aby som sa nemusel babrinkat s preosievanim a vlacenim. Ked som vsak rozbehol akvarko, zistil som ze potrebujem este dalsi strk. Lenze v symbioze mali uz iba za 70 take iste blenia ale od SERY. Ked som zistil, ze je ovela krajsi ako ten moj pekny co mam doteraz nevahal som a teraz uz v nom rastu rastlinky.

A zaver?
Strk je investicia podobna samotnemu akvarku. Pokial je kvalitny (pozadovana zrnitost, oblost kamienkov - koli rybickam) oplati sa investovat, pretoze ho nemenis ako osadenstvo akvarka, alebo ziarivky. Jednoducho ho mas raz a uz nemenis.
Keby som mal teraz kupovat tych mojich 15 balikov od sery za 70,-SKK tak by som to spravil, resp. by som poziadal o mnozstevnu zlavu, lebo ten strk robi polovicku akvarka.

PS: strky co su v stavebninach su drtene a aj ked ich preosejes, tak kamienky su stale ostre, takze treba si to rozmysliet. Hovorim z vlastnych skusenosti.
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: problemi rastrlin v prestavanom akvariu

Odoslaťod johhhny » 17 Dec 2003 13:36 pm

Cau Viktor.

Ak zhanas lacnejsi strk, tak ti mozem zohnat po 10,-Sk za kilo. Mozes si vybrat zrnitost od 1,6-3mm, alebo od 3-4,5mm. Ma iba jednu chybicku krasy, je biely, nie je taky farebny ako Hagem. Ja ho mam tiez (uz viac ako 4 roky) a rastliny v nom rastu v pohode, ak dodrzis ostatne podmienky. Este som zabudol, je to cisty kremicity filtracny piesok (pri preliati kyselinou vobec nesumi).

Johhhny 8)
Obrázok používateľa
johhhny
 
Príspevky: 250
Obrázky: 18
Založený: 07 Nov 2003 00:18 am
Bydlisko: Myjava, prechodne BA

Re: problemi rastrlin v prestavanom akvariu

Odoslaťod Ludo » 20 Dec 2003 20:20 pm

posielam ti ss:D
Obrázok používateľa
Ludo
 
Príspevky: 182
Obrázky: 33
Založený: 26 Máj 2003 20:32 pm
Bydlisko: Topoľčany


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.