Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod xDodox » 20 Okt 2008 10:04 am

A na "čo" uhynuli platy? Nemajú neónky tie isté príznaky?
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Odoslaťod Roman » 20 Okt 2008 10:51 am

no cervenym neonkam rozhodne akekolvek brutalne zvysovanie obsahu soli neprida

kedy si konecne ludia aj nieco precitaju o narokoch ryb, kotre chovaju ?? :evil:
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Odoslaťod lajko » 20 Okt 2008 13:38 pm

Roman dakujem za odpoved.O neonkach cervenych som aj cital ze potrebuju mekku kyslu a teplejsiu vodu ale nikde nebola spomenuta sol.Takze zase som cosi mudrejsi , och co clovek sa stale uci a sprosty zomrie .
Obrázok používateľa
lajko
 
Príspevky: 57
Obrázky: 3
Založený: 20 Sep 2008 13:57 pm
Bydlisko: Velke Rovne

Odoslaťod Roman » 20 Okt 2008 17:52 pm

lajko: niet zaco...kontrolna otazka, tvrdost vody sposobuje co ?? rozpustene soli (najma vapnika a horcika) , ale ani sodik im dobre nerobi, tomu ver
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod kudzo » 26 Jan 2009 16:37 pm

Chvila napísal:Pre vsetkych. Nicoho sa nebojte a kludne sol do akvarii davajte. Mne sa nejlepsie osvedcil pomer kavova lyzicka na desat litrov vody. Rybam to v ziadnom pripade neuskodi moze im to iba pomoct. Chovam tetry, zivorodky, cichlidy. Ziaden problem!!!!!!!!!!!!!!!!!

pravda
Obrázok používateľa
kudzo
 
Príspevky: 99
Založený: 10 Mar 2004 13:11 pm
Bydlisko: SNV,BA

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod tatranka » 31 Okt 2010 21:21 pm

Zranil sa mi pancierniček škvrnitý a do plutvy sa mu pustila pleseň, nezlepšovalo sa to a stále to postupovalo ďalej. Podľa toho čo som sa tu dočítala som pridala predvčerom soľ do akvaria (1 kávová lyžička na 10 litrov) a dnes už nie je po plesni ani stopa :D Veľmi pekne ďakujem všetkým čo sem prispievate.
tatranka
 
Príspevky: 18
Obrázky: 0
Založený: 31 Okt 2010 21:00 pm
Bydlisko: Milochov

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod prasan » 31 Okt 2010 22:42 pm

Normálne soľ nepridávám. Pridám len vtedy ak to uznám za vhodné podľa stavu akva. Soľ pôsobí preventívne a odbúrava z vody rôzne nevhodné látky napr.po prekŕmení a znečistení akva. Je to hotový zázrak pri rôznych situáciách. Na druhej strane do kuchynskej neraz pridávajú rôzne bieliace látky čo do akva nepatrí. Soľ nieje nič moc pre javsky mach napr. Takže na záver- soľ je super vec ale keď to druh rýb alebo stav akva nevyžaduje nieje dôvod to s ňou preháňať.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod Poly » 01 Nov 2010 01:18 am

Do soli sa pridava hlavne jod, nevhodny pre akvarium, ale pri dokladnom vybere v obchode sa da kupit kuchynska sol ako relativne cisty NaCl. O tom, ze odburava nevhodne latky si dovolim pochybovat. Jedine, co robi, pri vyssej konc. zabija mikroorganizmy (aj ked to musi byt castokrat koncentracia nezlucitelna aj so zivotom ryb) a hlavne podporuje vylucovanie kozneho sekretu ryb, coho vysledkom je ich lepsia obranyschopnost! Nadbytok im ale moze ublizit! rovnako, ak nie viac ale ublizuje aj rastlinam. Pre rastliny je nadbytok NaCl nepotrebny, priam nevhodny.
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod prasan » 01 Nov 2010 02:01 am

Vor Poly- to že si chemik a že pochybuješ to je tvoja vec. Ja len píšem dlhoročné skúsenosti. A to je fakt. Nič v zlom ale fórum nieje o tom či pochybuješ ale o tom čo vieš a čím môžeš pomôcť a poradiť.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod martin_s » 01 Nov 2010 15:50 pm

prasan napísal:Soľ pôsobí preventívne a odbúrava z vody rôzne nevhodné látky napr.po prekŕmení a znečistení akva. Je to hotový zázrak pri rôznych situáciách. Na druhej strane do kuchynskej neraz pridávajú rôzne bieliace látky čo do akva nepatrí.
prasan ja si tiez neviem predstavit akym sposobom by NaCl odburaval nevhodne latky... Mozno nam to ale budes vediet objasnit...
Pokial ja viem tak ucinok NaCl je v tom ze ad.1 ma mierne antisepticke ucinky a ad.2 podporuje tvorbu kozneho mazu u ryb, ktory posobi ako ochrana pred koznymi parazitmi.
Ake bieliace latky sa do NaCl pridavaju? Ja viem iba o pridavani jodu (nie je bieliaci), ktoreho pridavanie je u nas povinne, koli nedostatku jodu u obyvatelov, co malo v minulosti za nasledok zvyseny vyskyt poruch stitnej zlazy.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod prasan » 01 Nov 2010 16:22 pm

Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod prasan » 01 Nov 2010 17:05 pm

https://sk.wikipedia.org/wiki/Soli
:D ako je teraz moderné, všetko je na webe. Ja soľ ako som písal občas použijem a čo sa tej čistoty týka tak by som si nebol istý čo vlastne jeme.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod martin_s » 01 Nov 2010 18:29 pm

No ale na ziadnom z tychto linkov, ktore si dal som nenasiel nic o tom ze by NaCl odburaval nevhodne latky...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod Vlado21 » 01 Nov 2010 19:13 pm

prasan napísal:...strane do kuchynskej neraz pridávajú rôzne bieliace látky čo do akva nepatrí. Soľ nieje nič moc pre javsky mach napr. Takže na...

o bieliecich latkach neviem, davaju sa tam skor rozne protihrudkujuce aditiva, napr. E554 (Hlinitokremicitan sodny) alebo E504 (Uhlicitan horecnaty)... Zohnat cistu sol v beznom obchode je prakticky nemozne, v lepsom pripade sa da najst jodizovana sol, bez dalsich primesi...
Obrázok používateľa
Vlado21
 
Príspevky: 2437
Obrázky: 150
Založený: 20 Sep 2010 22:38 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod prasan » 01 Nov 2010 19:33 pm

Presný link ;-) to si už nespomeniem. Keby som si uchovával všetky linky čo som čítal tak mám hlavu ako mamut. Soľ odbúrava rôzne, najmä toxické látky. Ako aj u človeka v tele tak aj obdobné reakcie fungujú v akva a aj tele rýb. Nie som odborník na chemické vzorce a nechám to radšej na iných. (50 a viac ročných, skúsených)
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod prasan » 01 Nov 2010 19:56 pm

Najprv sorry Martin_s, že píšem toľko príspevkov ale odpisujem popri práci. Skúsim sa polepšiť a písať do jedného. Ďalší dôvod prečo použiť soľ: pri vysokom obsahu NO2 dusitanov ktoré sú pre život v akva toxické! Keď akva mierne osolíme zvíši sa koncentracia chloridov, ktoré priamo ovplyvnia toxicitu dusitanov.(nízka konc.chloridov = väčšia toxicita dusitanov) takže soľ v konečnom dôsledku toxické látky odbúra resp.zníži ich koncentráciu.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod martin_s » 02 Nov 2010 10:36 am

prasan napísal:Nie som odborník na chemické vzorce a nechám to radšej na iných. (50 a viac ročných, skúsených)


Neviem odkedy su skusenosti alebo vedomosti dane vekom 50 a viac rokov...

prasan napísal:Soľ odbúrava rôzne, najmä toxické látky. Ako aj u človeka v tele tak aj obdobné reakcie fungujú v akva a aj tele rýb.
Akym sposobom ich odburava?
V organizme je NaCl jednak zdrojom Na+ kationov, ktore sa podielaju na sireni akcneho potencialu, transporte latok (Na-K pumpa), jednak sa podiela na acidobazickej rovnovahe, udrzuje osmoticky tlak, cim chrani organizmus pred nadmernymi stratami vody.

prasan napísal:Ďalší dôvod prečo použiť soľ: pri vysokom obsahu NO2 dusitanov ktoré sú pre život v akva toxické! Keď akva mierne osolíme zvíši sa koncentracia chloridov, ktoré priamo ovplyvnia toxicitu dusitanov.(nízka konc.chloridov = väčšia toxicita dusitanov) takže soľ v konečnom dôsledku toxické látky odbúra resp.zníži ich koncentráciu.

Pridanim NaCl neznizis koncentraciu vo vode rozpustenych NO2- (to by si musel pridat tolko soli, aby sa z roztoku (vody) vykrystalizovali).
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod prasan » 02 Nov 2010 11:07 am

Martin ja nechcem polemizovať o tom čo vlastne neovládam. Ja len všade kde som prispel píšem to čo mám prečítané, alebo na vlastnej koži odskúšané. Totálne ma zdrvuje keď niekto radí spôsobom- nemohlo by zabrať toto, mohlo by fungovať toto. Ja jednoducho som človek ktorý má rád priame odpovede. Nebudem zahlcovať tému obkecávaním do ktorej vlastne nemám čo povedať. A to vlastne robím službu tebe. Čo sa týka toho NO2 neviem ti dokladovať ako to vlastne funguje, môžem ťa len odkázať na knižku od Jirího Patoka-Chováme sladkovodní raky odkiaľ to vlastne mám. Podľa tohto sa riadim a už som odchoval nejedného raka. Jasné, že pri chove záleží na mnoho iných faktoroch. Tento je jeden z nich a účinný. ;-)
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

kuchynská soľ

Odoslaťod Dusky » 08 Dec 2010 17:24 pm

dnes som pridal soľ do vody, najprv som ju rozpusitl vo vode, ale nedala sa všetká rozpustit, tak som to vylial do akva, a sa pozeram, že ramirezka ele. blue zožrala asi 2 kryštáliky soli, je to normálne?
Dusky
 
Príspevky: 1438
Obrázky: 1
Založený: 06 Sep 2010 21:37 pm

Re: kuchynská soľ

Odoslaťod jose » 08 Dec 2010 17:32 pm

zvedavosť patrí medzi normálne vlastnosti
jose
 
Príspevky: 388
Založený: 05 Jún 2009 12:53 pm
Bydlisko: LM

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod wave » 04 Sep 2011 22:54 pm

porovnavat tu ludi a akvaristicke rybky, sterilne prostredia pre deti a sol v akvariu... tato tema je tak trapne amaterska ze sa v nej clovek nemoze nic dozvediet.. ak aj napise niekto nieco co je pravda, tak mu to druhy dementuje svojim aj na prvy pohlad (amaterom odhalenym) skreslenym nazorom na sterilny zivot :/ -no nic idem hladat inde
wave
 
Príspevky: 41
Obrázky: 16
Založený: 28 Júl 2011 00:16 am

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod wini118 » 07 Sep 2011 15:38 pm

ok polovica ludi tvrdí ano druho ze nieje to moc dobre tak ako ? mam ju tam pridat ?
wini118
 
Príspevky: 26
Založený: 28 Aug 2011 18:52 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod martin_s » 07 Sep 2011 16:25 pm

wave ved napis nieco profesionalne, nech sa nieco dozvieme v tejto teme...

wini118 zalezi na tom co mas v akvariu - niektore ryby a rastliny pridavanie soli znasaju bez problemov, ine nie, niektore dokonca urcitu koncentraciu vyzaduju (raby zijuce v braktickej vode). Ak ma niekto ryby a rastliny ktore sol znesu, je mozne ju pridavat v malom mnozstve (mnozstvo si lahko vyhladas vo fore, je to tu opisovane v niekolkych temach) preventivne, ale nie je to nutnostou.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Kto pridáva kuch. soľ ( Na Cl)do vody ?

Odoslaťod wini118 » 07 Sep 2011 20:03 pm

aha dik
wini118
 
Príspevky: 26
Založený: 28 Aug 2011 18:52 pm
Bydlisko: Prievidza

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.