Gulove akvarium - osvetlenie + par otazok....



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Gulove akvarium - osvetlenie + par otazok....

Odoslaťod Alex » 22 Dec 2003 01:42 am

Zdravim,
spravil som malicke akvarium s jednou rybkou (karas), je to gulova nadrz s objemom 14 litrov....v akvaristike som uplny zaciatocnik a preto sa chcem spytat na par veci:

1. ake mam zvolit osvetlenie? Problem vidim v tom, ze pre take male akvarium s gulovim tvarom asi nic nekupim s vykonom okolo 5W....
2. je nutny vzduchovaci motorcek?
3. po krajoch na hladine okolo skla sa mi zacali robit bublinky, su skoro po celom obvode, co to znamena? Je to normalne? (akvarium mam zatial len 2 dni)
4. rastlinku mam Ophiophogon japonicus, staci ta rastlinka na "vyrobu" kyslika pre rybku?

Dakujem za poradenie.
Alex
 
Príspevky: 8
Založený: 22 Dec 2003 01:13 am

Reklama

Re: Gulove akvarium - osvetlenie + par otazok....

Odoslaťod joko » 22 Dec 2003 01:58 am

Alex napísal:rastlinku mam Ophiophogon japonicus, staci ta rastlinka na "vyrobu" kyslika pre rybku?

To nieje vodna = submerzna rastlinka, ale ako sa povie terarijna, to znamena, ze znesie dlhsi pobyt pod vodou, ale ratam ze tak ti vydrzi cca.3mesiace, potom zacne odumierat! Vzdy (od teraz) si pytaj v obchodoch "akvariove rastlinky" a ked ti nahodou daju terarijne, tak to mozes reklamovat! Ako ja :wink: ked som si kupil zopar, pytal som sa ci to nieje ter. povedali ze nie, doma som pozrel do knihy a bola. Potom som do Polusu prisiel ziadat peniazky naspat, ale dohodli sme sa na inej.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Gulove akvarium - osvetlenie + par otazok....

Odoslaťod Alex » 22 Dec 2003 02:28 am

No tu rastlinu mi dala predavacka stym, ze je normalne vodna (mala ju v akvariu celu ponorenu), naschval mi dala tuto, lebo vraj karasy zvyknu pozierat listy a tato je taka ostrejsia...(vyzera ako trava)

Takze tu rastlinku tam mam zbytocne?
Alex
 
Príspevky: 8
Založený: 22 Dec 2003 01:13 am

Re: Gulove akvarium - osvetlenie + par otazok....

Odoslaťod nino_q » 22 Dec 2003 16:00 pm

bublinky podla mna svedcia o znecisteni vody, pravdupovediac ale neviem ako to rozumne vyriesit. chcelo by to filter, ale netusim aky by sa tam zmestil, mozno aspon molitan so vzduchovanim. urcite by som tam ale dal to vzduchovanie, bez neho moze mat rybka dost problem.

navyse mam pocit, ze pre toho karasa je to akvarko prilis male :-( ja by som sa do tak maleho akva odvazil dat mozno tak par tetier (pripadne gupiek, ale tie moc se... hnoja :-))

tu rastlinku mozes skusit reklamovat, ale som skor pesimista ze sa ti ju podari vratit/vymenit, som dost prekvapeny ze ju jokovi vymenili
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Gulove akvarium - osvetlenie + par otazok....

Odoslaťod azet » 22 Dec 2003 16:13 pm

nuz co k tomu povedat? :roll: ja osobne som toho nazoru, ze si s akvaristikou zacal uplne prikladne-zle...
gulove akvarium, zlata rybka, jeden kosicek rastlinky...
ak si chces ponechat gulove akvarko, tak ho musis napratat rastlinami, napr. javsky mach a k tomu ceratophylum demersum, osvetlenie napr. malou stolnou lampou, zlatu rybku splachnut a namiesto toho tam mat zopar gupiek.

ak chces zacat seriozne, kup si minimalne 50l akva, ohladom zariadenia (dno, filter atd) tu najdes mnoho prispevkov...

tolko v skratke, good luck!
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Gulove akvarium - osvetlenie + par otazok....

Odoslaťod nino_q » 22 Dec 2003 16:33 pm

no nechcel som byt taky demotivujuci ako azet, ale v podstate ma pravdu :-(
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Gulove akvarium - osvetlenie + par otazok....

Odoslaťod skala » 22 Dec 2003 18:05 pm

Ak chces ostat pritom co mas, mam len jednu radu - kup si elektricku rybicku, alebo nejaku kacicku co ma v sebe vzduch - tu dokonca mozes pouzit aj vo vani, aj mensie deti sa s nou budu radi hrajkat.

Vazne, gulove akvarium je zabijak. Osobne by som zakazal ich predaj zakonom. Radsej tu gulu vyuzi ako tienidlo na lampu.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Gulove akvarium - osvetlenie + par otazok....

Odoslaťod Alex » 23 Dec 2003 01:52 am

Tak aby som to upresnil, to akvarium je pre moju priatelku. Zelala si gulove akvarium s jednou rybickou. Proste nieje narocna, nechce velke 50 a viac litrove akvarium s mnozstvom ryb, proste len jednu peknu rybicku....myslim ze sa to da pochopit. Mozno som mal kupit iny druh rybky, ale kedze tam bude len ta jedna rybka, tak som chcel aby bola dostatocne velka, aby ju netrebalo hladat lupou....

V akvariu mam teraz okolo 10 litrov vody a jedneho karasa ktory ma dlzku asi 4 cm. Je to malo, myslim tych 10 litrov na jednu rybku?

Asi bude nutny ten filter, co tak externy? Da sa nejako pouzit?

To osvetlenie vyriesim malou stolovou lampou...

Este mi prosim poradte aku mam zasadit rastlinu, ktora by produkovala dostatocne mnozstvo kyslika a nezozral by ju ten karas.

Dakujem za komentar.
Alex
 
Príspevky: 8
Založený: 22 Dec 2003 01:13 am

Re: Gulove akvarium - osvetlenie + par otazok....

Odoslaťod Astrid » 23 Dec 2003 09:47 am

Alex napísal: Mozno som mal kupit iny druh rybky, ale kedze tam bude len ta jedna rybka, tak som chcel aby bola dostatocne velka, aby ju netrebalo hladat lupou....

Gupky ani neonky by si nemusel hladat lupou... A su podla mna OMNOHO krajsie ako karasy.
No ale ak tam chces toho karasa trapit aj nadalej, my s tym nic nenarobime...

O filtracii v gulovom akvarku sa tu uz niekde pisalo, skus si to pohladat.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Gulove akvarium - osvetlenie + par otazok....

Odoslaťod salik » 23 Dec 2003 09:50 am

Lacný filter? (gulovité akvarko 5L)
www.akva.sk/viewtopic.php?t=688
Naposledy upravil salik dňa 27 Dec 2003 18:19 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Gulove akvarium - osvetlenie + par otazok....

Odoslaťod bolek » 23 Dec 2003 10:25 am

Prepáč Alex, ale napadá ma jedno prirovnanie: to je ako keby si si kúpil väčšieho papagája napr. Žaka a umiestnil ho do klietky pre andulky... Kým je malý všetko je OK, ale neskôr mu to stačiť nebude... Bude sa minimálne trápiť a to si myslím je už dôvod pouvažovať nad dôsledkami... Veď si predstav že by teba niekto zavrel do škatule od chladničky a tam by si mal až do skonania existovať... Kašlal by som aj na taký osud... ;-) Dávali by ti síce najesť a napiť a urobili by ti dierky na dýchanie, ale čo je to za život?
A tak malý ekosystém ako chceš vytvoriť je aj náročnejší na údržbu (v porovnaní s vačšími akva)... čím bude ten karas väčší, tým si bude viac svoje prostredie (poviem to sprosto) zasierať a to nehovoriac o tom, že čím bude starší tým bude nenažranejší a tým bude produkovať viac výkalov...
Ako riešenie pri guľovom akváriu je zvoliť menšie rybky ako spomenuli kolegovci vyššie: menšie živorodky - gupky, platy, prípadne tetry alebo mrenky... nejaký ten slimák napr. ampulária a hotovo...
P.S.: tá rastlinka nie je náhodou Acorus? ak áno pekne by som tej pani v predajni poďakoval a v živote by som na jej radu nedal... Takých predavačov (komerčne založených) je bohužiaľ veľa, ale nedá sa im to zazlievať, veď oni predsa profitujú z našej blbosti a ty pojdeš za 2 - 3 mesiace kupovať novú rastlinku a spravíš im ďalší biznis....
Škoda, že si na tieto stránky nezablúdil skôr ako si kúpil akva a rybku... Nechceme ťa odhovoriť od "gule" len ti poradiť najlepšie riešenia do budúcnosti, ale časom zistíš sám.... Daj vedieť ako to nakoniec dopadlo
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Gulove akvarium - osvetlenie + par otazok....

Odoslaťod joko » 23 Dec 2003 10:59 am

To by mi fakt zaujimalo, ako by sradnovne posobil filter ci uz ext al. int v gulovom akvarku (ak sa o akvarku da hovorit)!

Ono mozno sa ten karas nebude az tak trapit, tazko povedat, ked vlastne neuvazuje! Ale inac nedavam mu dlhu zivotnost! Urcite bude prekrmovany, parametre vody budu hroza, a pod.

Su 2 moznosti, bud bude novy akvarista z Alexovej priatelky a za chvilu bude mat normalne akvarko, alebo ked ten karas odide do vecnych lovist, tak si uz nic take nekupia.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Gulove akvarium - osvetlenie + par otazok....

Odoslaťod skala » 23 Dec 2003 14:49 pm

Pouzi len vzduchovanie, karasa kŕm len trochu. No osobne si myslim, ze priatelke zrejme bude vadit hluk kompresora. To vzduchovanie bude "dobra rastlina" - zlu rastlinu tam radsej vrhni nejake umele srandy co predavaju v obchode. Stolna lampa bude fajn.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Gulove akvarium - osvetlenie + par otazok....

Odoslaťod joko » 23 Dec 2003 15:25 pm

skala, zalozim si akvarium podla tvojich predstav, :lol:

Bude to super, tie rastlinky co si poradil, cim ich mam hnojit ?
Treba ich zastrihavat, ako casto ?

Ja by som tam dal nejaku
Egeriu alebo Ludwigiu alebo Vesiculariu alebo Ceratophyllum

Obrázokal.Obrázokal.Obrázokal.Obrázok


ASPON daco s toho.

PS: Okrem dubyany mozem poskytnut zadara.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Gulove akvarium - osvetlenie + par otazok....

Odoslaťod Alex » 23 Dec 2003 15:48 pm

OK, priznavam ze na rybky a vobec akvaristiku niesom odbornik.....no mojim zamerom nebolo rybku trapit, ale teraz ked uz tam je tak dufam ze vydrzi do jary, potom ho dam do jazierka ktore mame v zahrade. Dufam ze mu bude stacit okolo 1500 litrov vody.....

Inac to nieje "zlata rybka", myslim ze je to zavojnatka, lebo ma dvojity chvost a cela rybka je bielej farby s jedinym zlatym pruhom.

Idem do akvaristiky pozriet na nejake filtre a motorceky, mozem pouzit vzduchovaci motorcek aj so zivou rastlinou? Alebo ju mam vyhodit a dat jednu umelu, tak ako mi radi "skala"?

bolek: myslim ze nieje rozumne porovnavat 4 cm rybku s clovekom...ta rastlina je Ophiophogon japonicus, neviem co je Acorus.

salik: diky za tu najdenu diskusiu, ked som nieco vyhladaval o gulovitych akvarkach, tak mi nic nenaslo, neviem preco...

V kazdom pripade vam vsetkym dakujem za rady.
Alex
 
Príspevky: 8
Založený: 22 Dec 2003 01:13 am

Re: Gulove akvarium - osvetlenie + par otazok....

Odoslaťod Roman » 23 Dec 2003 16:24 pm

Ja by som nebol az taky negativista. Karas v guli je jednoznacne nevhodna kombinacia, ale mozem potvrdit, ze napr bojovnica vyzera v guli zaujimavo a vdaka tomu, ze dycha atmosfericky vzduch vobec nepotrebujes vzduchovaci motorcek ani rastlinky. este nedavno som mal len tak s pleziru na skrinke malu asi 5l gulu a v nej krasneho samceka bojovnice s nejakymi 2 korenmi Hygrophilla corymbosa. rastline som vobec nesvietil, v guli nebola ziadna filtracia a rybu som krmil sporadicky. Vdaka striedmemu krmeniu nebola vypasena a v guli neboli ziadne riasy.

Moje odporucanie:
zbav sa karasa, zozen priatelke zavojnateho samceka bojovnice , zasad 2-3 rychlorastuce rastlinky , sviet cimkolvek pokojne aj nicim a na nejake vzduchovadla sa vykasli.
HLAVNE NEPREKRMUJ a uzivaj si krasne a zaujimave mikroakvarko

vela stastia v novom roku s novym akvarkom

Roman
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Gulove akvarium - osvetlenie + par otazok....

Odoslaťod joko » 23 Dec 2003 16:26 pm

Alex napísal:No tu rastlinu mi dala predavacka stym, ze je normalne vodna (mala ju v akvariu celu ponorenu
Alex, kde presne si tu rastlinku kupil ? Zaujimalo by ma to, poripade ako vyzerala ta predavacka ?

Alex napísal:Takze tu rastlinku tam mam zbytocne?
Zbytocne ju mas, co sa tyka kysliku, ale je pekna ta rastlinka, kludne ju tam daj, aspon sa nebude citit zbytocna, uz ked existuje. Mimochodom, nepisal som ze zahynie urcite, iba ze zahynanie urcite, ked ju nechas pod vodou, ked zistis ze vedne, chatra. Vtedy ju daj do kvetinaca, prikry ju poharom (aby sa udrzala vlhkost) nechaj tam nejaku medzeru (poloz ten pohar na 3 kamienky, na spajdle a pod) a polievaj casto. Ja mam tu istu Ophiopogon japonicus a rastie mi dalej mimo akva, chystam sa ju dat zase pod vodu na cas. :wink:
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Gulove akvarium - osvetlenie + par otazok....

Odoslaťod Alex » 23 Dec 2003 22:52 pm

Tak som bol objednat filter pre moju gulu. Biologicky, ktory je robeny extra do gule. Je to asi najlepsi filter ktory mozem dat do toho akvarka.

joko: niesom z BA ale az z opacneho konca krajiny, takze tu predavacku nepoznas....stou rastlinou uz mi je to jasne, diky za vysvetlenie.

Roman: karasa sa uz teraz zbavovat nebudem, v jary ked dozije tak pojde do jazierka, potom tam dam nejaku menej narocnu rybku, mozno aj tu bojovnicu, len musim zistit ako vizera (hocijaku skaredu rybu nechcem :D )
Alex
 
Príspevky: 8
Založený: 22 Dec 2003 01:13 am

Re: Gulove akvarium - osvetlenie + par otazok....

Odoslaťod shooty » 24 Dec 2003 01:33 am

Sa mi zda, ze reakcie su privelmi hystericke, samozejme, ze ta ryba nebude v siedmom nebi, ale zase sa jej nic strasne nestane. Netreba zabudat, ze je to najstarsia domestifikovana ryba a za tie storocia si uz v cinskom zajati zvykla na vsetko 8) . A myslim, ze 15l na 4cm rybku, nie je take zle. Mojim 30 cm kuskom by sa tam asi nepacilo, ale tento ani vela neporastie, cize mu to moze byt jedno.
Cital som o nejakom Anglicanovi, ktory vyhral goldfish v tombole a rybka potom zila v guli 50(!!!) rokov. Cize gupka sa nechyta.

Nic by som nefiltroval, ani nevzduchoval, len treba kamoske povedat nech hodne casto vymiena vodu.
Niekolkokrat do tyzdna.

A to, ze karasy zeru rastliny je nejaka cudna povera. Chovam ich nejakych 20 rokov a stale som to nezbadal.
Ale mozno ludia co o tom hovoria, nekrmia.
Obrázok používateľa
shooty
 
Príspevky: 85
Obrázky: 12
Založený: 16 Feb 2003 13:05 pm

Re: Gulove akvarium - osvetlenie + par otazok....

Odoslaťod skala » 29 Dec 2003 12:17 pm

Alex, tu mas bojovnicu:

Obrázok

Obrázok
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Gulove akvarium - osvetlenie + par otazok....

Odoslaťod Alex » 11 Jan 2004 23:46 pm

Tak som dal ten filter do akvarka (podny do gule), bolo knemu pribalene aj uhlie, tak som ho pouzil...no ale neviem ako dlho to uhlie vydrzi. Ako spoznam, ze uz "nefunguje"?

V akvarku mam teraz presne 9 litrov vody, toho uhlia je tam 55 cm3 :-)

PS: krasne sa vycistila voda, je kristalovo cista, skoro ako keby tam ziadna nebola.

Vdaka za odpoved.
Alex
 
Príspevky: 8
Založený: 22 Dec 2003 01:13 am

Re: Gulove akvarium - osvetlenie + par otazok....

Odoslaťod nino_q » 12 Jan 2004 00:13 am

Uhlie by malo byt v akvariu podla mna len chvilu, tak dva tyzdne. Ked sa nasyti hrozi ze naraz vypusti vsetko co absorbovalo, co by bolo dost neprijemne.
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Gulove akvarium - osvetlenie + par otazok....

Odoslaťod aduša » 05 Júl 2004 15:08 pm

Alex napísal: Tak aby som to upresnil, to akvarium je pre moju priatelku.

A PRIATELKA NIEJE ASI VELKY MILOVNIK ZVIERAT,VŚAK?NEROZMYŚLALA NAD TYM ,ŹE TA RYBKA TAM BUDE TRPIET,A EŚTE SAMA UPLNE SAMA,LEN ABY SA TO PAĆILO TVOJEJKAMARATKE LEBO JEJ TO PEKNE UKAŹE DO SEKRETARA.NEMAM RADA TAKETO ROZHODNUTIA,RYBKA TRPI NA UKOR TOHO ABY AKVARKO PEKNE LADILO S NABYTKOM ATD.RAŚEJ TIE GUPKY....VED AJ TIE BYVAJU KRASNE STAĆI VYBRAT TIE NAJKRAJŚIE S VELKOU PLUTVOU CHVOSTOVOU
aduša
 

Re: Gulove akvarium - osvetlenie + par otazok....

Odoslaťod skala » 06 Júl 2004 10:07 am

vidis, ale vam to nandala.

mas samozrejme pravdu adusa.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.