Vyhřezlý řitní otvor u skalar



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Vyhřezlý řitní otvor u skalar

Odoslaťod jlu » 22 Dec 2003 18:07 pm

Dobry den, mam dotaz. Dnes jsem objevila u ctyr z osmi skalar neco jako vyhrezly konecnik - je to svetle cervene, az 5mm dlouhe a 2mm silne. Jeste vcera byly v poradku - alespon to tak vypadalo. Poradte prosim. Dekuji. Jana

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
jlu
 
Príspevky: 27
Obrázky: 5
Založený: 18 Dec 2003 22:07 pm
Bydlisko: Plzeň

Reklama

Re: Vyhřezlý řitní otvor u skalar

Odoslaťod skala » 22 Dec 2003 18:11 pm

No zrejme ide o nejake crevne ochorenie. Pokial spravne tusim, tak to pre skalare nie je nic nezvycajne. Neviem co to je, ale snad pomoze nieco proti ekobarazitom, mozno proti bakteriam.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Vyhřezlý řitní otvor u skalar

Odoslaťod jlu » 22 Dec 2003 19:11 pm

Me hlavne zarazi rychlost, se kterou se to projevilo - vcera vecer jsem ani na jedne rybce nic nevidela a dnes ... :-( U te jedne rybky se to ted prodlouzilo vic nez na centimetr, ale zase se to zuzilo. Visi ji z toho neco jako bile vykaly, ale ostatni maji normalni hnede. Jinak krmim prevazne zivymi pakomarimi larvami. Mam trosku strach pouzit nejaky lek (obzvlast, kdyz nevim jaky), ale zase je lepsi, je zkusit vylecit, nez se koukat, jak postupne umiraji. Nejvic me mrzi, ze jsou to nove rybky, ktere jsme koupili minulou stredu. Jeste, ze jsem je nedala k tem puvodnim dvema skalaram, o kterych jsem jiz psala v tematu "sol". Bohuzel ale nemame karantenni nadrz, takze jsou v jinem spolecnem akvariu :-( Ted budu muset asi prelecit cele tohle akvarium. Pri hledani na netu a v knizkach jsem ale nikde neobjevila podobny priznak, takze porad netusim, jaky lek pouzit, abych jeste vice neuskodila.
Obrázok používateľa
jlu
 
Príspevky: 27
Obrázky: 5
Založený: 18 Dec 2003 22:07 pm
Bydlisko: Plzeň

Re: Vyhřezlý řitní otvor u skalar

Odoslaťod skala » 22 Dec 2003 19:27 pm

Zrejme costapur, pripadne ectopur.

Precitaj si http://www.sweb.cz/akvastranky/zjdia.htm - Ak - to asi nie, Entizol zozenies leda v lekarni. Zrejme
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Vyhřezlý řitní otvor u skalar

Odoslaťod jlu » 22 Dec 2003 19:42 pm

To jsem cetla, ale nikde jsem jako priznak neobjevila ten vyhrezly ritni otvor nebo co to je. Ty dlouhe bile vykaly ma zatim jen jedna z postizenych rybek, ale opravdu to nejspis bude neco takoveho. Doufam, ze ten Entizol neni na lekarsky predpis :roll: Nevim, co bych si vymyslela, ze mi je :-)
Obrázok používateľa
jlu
 
Príspevky: 27
Obrázky: 5
Založený: 18 Dec 2003 22:07 pm
Bydlisko: Plzeň

Re: Vyhřezlý řitní otvor u skalar

Odoslaťod Astrid » 22 Dec 2003 22:17 pm

Ked som zbadala tu fotku, prve co ma napadlo, bolo "parazity". No a kedze nevies nic konkretne najst a ja som si spomenula, ze som nieco take uz niekde videla a kedze su sviatky a ja mam viac casu :) tak som ti nieco naskenovala z knihy Stanislav Frank- Sladkovodná akvaristika (OTTOVO Nakladatelstvo v divizi Cesty, Bratislava, 2000)

Pri priznaku "Pokojne odpočívajúcej rybke sa vysúvajú z konečníka červenkasté červy análnym otvorom von (hlavne u živorodiek)" som našla ako pôvodcu choroby "Camallanus"

Takze vseobecny popis o hlistovcoch, ktory pridavam pre uplnost, ale mozes ho preskocit ;)

NEMATODA (HLÍSTOVCE)
Tieto oblé červy cudzopasiace na rybách sú väčšinou malých až stredných rozmerov s valcovitým až niťovitým telom, bez prichytávacích orgánov. Ich telo je pokryté pružnou kutikulou, ktorá býva často hladká alebo priečne a pozdĺžne pruhovaná. Ústa sú na prednom konci tela, análny otvor je asi v jednej tretine tela od konca. Hlístovce sú oddeleného pohlavia. Vývoj prebieha v jednom hostiteľovi, ojedinelé potrebujú medzihostiteľa v podobe cyklopov (Cyclops). V tomto prípade cyklop zožerie larvu vyliahnutú z vajíčka, larva sa prevŕta črevom a v telovej dutine cyklopa sa encystuje. Ak ryba zožerie buchanku, larva sa zbaví ochrannej schránky a dorastie na dospelého červa, alebo sa znova encystuje a „počká", až rybu zožerie vták alebo cicavec, v ktorom dospeje na pohlavne zrelého červa. V rybách sa teda môžeme stretnúť s larvami aj dospelými hlístovcami (rôznych druhov).
Larvami hlístovcov sú skoro stopercentne nakazené akváriové ryby pochádzajúce z odchytu v prírode. Žiaľ, presné určenie lariev nie je možné. Encystované larvy y najrôznejších rybích orgánoch rybám ne-škodia a sú v nich akoby „zakonzervované". Ak však ryby zbavujeme chemikáliami dospelých hlístovcov iných druhov, ktoré na nich súčasne parazitujú, môže dôjsť k mnohým prekvapeniam. Zvyčajne hynú aj encystované larvy. Niekedy sa stane, že usmrtené larvy uvoľnia do rybieho tela toľko jedov, že spôsobia náhly uhyň rýb. Väčšina encystova-ných lariev hlístovcov v akváriových rybách patrí k rodu Anisakis a Eustema. Z dospelých hlístovcov sú obávané cudzopasníky akváriových rýb hlavne zástupcom rodu Capillaria a Camallanus. Ich vývoj je priamy, bez medzihostiteľa.


A teraz uz konkretne o capillarii + obrazok
Obrázok
CAPILLARIA PTEROPHYLLI (KAPILÁRIA SKALÁRIA)
Sú to tenké vlasovité červy, ktorých samice sú dlhé asi l cm, samce sú menšie. Vyskytujú sa v čreve skalárov, mnohých cichlíd, sumčekov, prípadne iných rýb. Najviac nimi trpia skaláre, terčov-ce a cichlidy Varu. Silnejšie napadnuté jedinec chradnú a pri neliečení hynú. Červy často per-forujú črevnú stenu a zaplavujú telesnú dutinu. V truse rýb nachádzame oválne vajíčka červov, ktoré majú na oboch úzkych koncoch typické zátkovité útvary. Chorým rybám sa podávajú čerstvé larvy pako-márov alebo iná vhodná potrava namáčaná do antihelmintózneho preparátu Concurat. Nákaza sa dá úspešne likvidovať aj trichlorfonom, ak daný druh ryby znáša koncentráciu trichlorfonu 1,5 mg na l l vody (lepšie je vopred vyskúšať toxicitu na jednej alebo dvoch rybách).
U nás sa vyskytujúca Capillaria petmschewskii napáda mimo iných rýb aj v akváriu chovanú slnečnicu pestrú. Nie je doteraz jednoznačné, či je tento, ako i ďalší v našich vodách sa vyskytujúci druh C. brevispicula, prenosný aj na iné druhy akváriových rýb.


A o Camallanuse...
CAMALLANUS COTTI (VLASOVEC ČREVOVÝ)
Žije hlavne v konečníku rýb. Ústa tejto hlístice sú vystužené dvoma chitinóznymi ryhovanými oválnymi doštičkami, ktorých stiskom sa červ pevne zakotví v črevnej sliznici. Pokojne stojacim rybkám, napríklad si-miciam živorodky dúhovej (Poecilia reticulata), sa vysunujú z análne-ho otvoru ružové červy, ktoré pri pohybe hostiteľa ihneď zmiznú v čreve. Samice vlasovcov sú živorodé a vrhajú tisíce lariev. S rybami z juhovýchodoázijských odchovní (predtým zo Singapúru) sa rozšírili po akváriách na celom svete. Pri silnejších nákazách ryby chudnú a chradnú. Napádané bývajú hlavne živorodky, u ktorých dochádza k deformáciám a skriveniam chrbtice (skolióza, lordóza, kyfóza). Diagnóza je ľahká. Môžeme pozorovať ružové vyčnievajúce červy z análneho otvoru rýb, alebo v čerstvom truse nájdeme larvy.
Dospelé vlasovce ľahko spoznáme podľa hnedých chitinóznych prichytávacích doštičiek v ústach. Zbavíme sa ich preparátmi obsahujúcimi trichlorfon (Neguvon, Masoten). Nie je vhodné liečiť jednotlivé ryby, ale ošetriť trichlorfonom celú osádku nádrže vrátane rastlín a zariadenia, pretože živé larvy červov sa môžu rozliezť po celom akváriu.
V našich vodách parazituje na rybách veľké množstvo iných hlístovcov, predovšetkým rod Streptocam, Raphidascaris, Philometra, Rhabdochona, Cucullanus a iné. Mnohé druhy sú prenosné aj na akváriové ryby, aj keď doteraz nebol ich výskyt overený.
Obrázok
Hlístovce rodu Cystoopsis cudzopasia v cystách vždy v pároch, samec so samicou. Cysty sa tvoria pod kožou na brušnej strane rýb. Tento parazit prichádza do úvahy len u jeseterovitých rýb, chovaných v studenovodných akváriách. Liečba je možná len chirurgickým vybratím parazitov a dezinfekčným ošetrením zapáleného miesta. Je známe už vyše dvadsať rokov, že vlasovo tenké hlístovce rodu Capillaria a Camallanus parazitujú na mnohých druhoch akváriových rýb. Najčastejšie boli zistené u cichlíd rodu Symphysodon a Pterophyttum, mnohých živoroďiek, hlavne rodu Poecilia a Xiphophorus. Hlístovce (Capillaria) žijú v čreve, vlasovce (Camallanus) v čreve a v konečníku rýb.
Od začiatku bolo zrejmé, že najhoršie sú kombinované napadnutia rýb hlístovcami (Capillaria) a diplomonádami (Spironudeus), keď býva poškodená nielen črevná sliznica, ale aj črevná stena.
Poranenými miestami sa diplomonády ľahko dostávajú do rôznych telesných orgánov. Pri prederavení čreva môžu červy a diplomonády dokonca zaplaviť telovú dutinu. Schubert (1977) odporúča ako liek Concurat, prípadne trichlorfon, ktorý tvorí účinnú zložku liekov Masoten a Neguvon. Bassleer (1983) upozorňuje na možnosť liečenia preparátmi Niclosamid, Concurat a Trichlorphon. Hófer (1980) používa na potieranie hlístovcov rodu Capillaria u terčovcov s úspechom Masoten, vyrábaný známou firmou Bayer. Hausmann (1984)

Je toho trosku vela, ale apon takto uz mas dostatok informacii...
Hadam je to ono a tato moja "rada" ti pomoze...

Vesele Vianoce
Naposledy upravil Astrid dňa 22 Dec 2003 23:49 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Vyhřezlý řitní otvor u skalar

Odoslaťod jlu » 22 Dec 2003 23:45 pm

Astrid, diky. Na tyhle hlistice uz jsem taky myslela, ale mate me, ze se vsude pise, ze ti cervici jsou tenci. Tohle bylo na zacatku opravdu dost silne. Jinak se mi jeste zdalo, ze tim prochazely vykaly a pri pohybu rybky (i prudsim) se to ani nehlo, dokonce ani kdyz do toho dobla jina ryba. A uplne nejnovejsi stav je, ze vetsine z postizenych rybek to zmizelo, zustalo to jen jedne. Ale stejne se mi nezdaji v poradku, protoze nejsou tak cile jako jindy.
Obrázok používateľa
jlu
 
Príspevky: 27
Obrázky: 5
Založený: 18 Dec 2003 22:07 pm
Bydlisko: Plzeň

Re: Vyhřezlý řitní otvor u skalar

Odoslaťod Astrid » 22 Dec 2003 23:53 pm

jlu napísal:Astrid, diky. Na tyhle hlistice uz jsem taky myslela, ale mate me, ze se vsude pise, ze ti cervici jsou tenci. Tohle bylo na zacatku opravdu dost silne.

Ja som si to len tak zbezne presla, ale z toho, co som si precitala, usudzujem, ze samotne hlisty su tenke, ale tie larvy su hrube :?:
Diagnóza je ľahká. Môžeme pozorovať ružové vyčnievajúce červy z análneho otvoru rýb, alebo v čerstvom truse nájdeme larvy.


jlu napísal:Jinak se mi jeste zdalo, ze tim prochazely vykaly a pri pohybu rybky (i prudsim) se to ani nehlo, dokonce ani kdyz do toho dobla jina ryba. A uplne nejnovejsi stav je, ze vetsine z postizenych rybek to zmizelo, zustalo to jen jedne. Ale stejne se mi nezdaji v poradku, protoze nejsou tak cile jako jindy.

No neviem. Je mozne, ze im to ustupilo, iked to je menej pravdepodobne. Skor sa mi zda, ze len zmizli priznaky, ale choroba pretrvava :? Ved ich este pozoruj.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Vyhřezlý řitní otvor u skalar

Odoslaťod jlu » 23 Dec 2003 13:25 pm

Stav dnes rano: Ani jedna ze skalar nema vyhrezly ritni otvor, ale 3 z tech 4 co to vcera vecer mely, jsou apaticke, neprijimaji potravu. Jedna vypada dost spatne, drzi se u hladiny a ma trosku potrhane ploutvicky. Dnes jim chci zalozit karanteni nadrz a zkusim sehnat nejaky lek. Ale porad jeste netusim na co vlasne. Ostani ryby v akvariu vypadaji zdanlive dobre. Doufam, ze se to nerozsiri, nez stihnu udelat ta opatreni. Zatim jsem alespon vycistila filtr a vymenila cast vody. No uvidime :roll:
Obrázok používateľa
jlu
 
Príspevky: 27
Obrázky: 5
Založený: 18 Dec 2003 22:07 pm
Bydlisko: Plzeň

Re: Vyhřezlý řitní otvor u skalar

Odoslaťod jlu » 24 Dec 2003 00:58 am

Tak jeste a snad uz naposledy, dnes vecer je stav takovy, ze jedna ze skalarek uhynula a ostatni jsou alespon zdanlive v poradku - uz i zacaly bastit. Kdyz jsem byla v akvaristice, tak mi tam rekli, ze to co jsem videla a vyfotila, je u skalar vcelku normalni, ze to jimi prodavane kusy mely take a jsou v poradku. Jinak k pricine - myslim si ted,ze to bylo zpusobeno koncentraci NO2 ve vode - vzhledem k tomu, ze po vymene vody a vycisteni filtru se stav rapidne zlepsil. Je to vsak neprijemne ponauceni, kdyz si vzpomenu na tu uhynulou rybku, ale mohlo to dopadnou i hur.
Obrázok používateľa
jlu
 
Príspevky: 27
Obrázky: 5
Založený: 18 Dec 2003 22:07 pm
Bydlisko: Plzeň

Re: Vyhřezlý řitní otvor u skalar

Odoslaťod e1 » 06 Apr 2004 10:09 am

Mozno je to zhoda nahod. Ale nieco podobne sa objavilo na mojich skalaroch tiez. Najskorej som nevedel co sa deje. O par dni zacali cistit listy rastlin a vzapati sa vitreli. V priebehu par hodin vsetky ikri pozrali. O dva dni boli v poriadku. To iste sa zopakovalo asi po mesiaci.
Mozno by sa k tomu mohol vyjadrit niekto, kto sa chovom a rozmnozovanim skalarov vazne zapodieva.
e1
 
Príspevky: 106
Obrázky: 12
Založený: 23 Jan 2004 11:26 am
Bydlisko: Sered

Re: Vyhřezlý řitní otvor u skalar

Odoslaťod Raviolka » 06 Apr 2004 11:35 am

Hmmm... já nejsem zrovna chovatel skalár, vlastně teď už ani žádné nemám :? ... ale vyjádřím se:
Když jsem poprvé četla toto téma a viděla jsem fotky, považovala jsem ten "vyhřezlý konečník" za kladélko. Trochu mě mátla ta barva, protože moje skaláry měly kladélka světle hnědá, takže jsem nakonec uvěřila, že je to choroba (ale hlístice se mi nezdají, ty jsou fakt tenké).

Ale to co píše e1 to jen potvrzuje: jsou to kladélka :idea:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.