skapinaju nam ryby



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Odoslaťod Mariok » 05 Nov 2008 19:22 pm

Dúfam, že teraz už ti hovorí niečo slovo karanténa! :evil: Najlepšie nechať akva aspoň Pár dní bez rýb (parazity by bez hostiteľov mali vykapať) a potom začať znovu :wink: ... a neurobiť takú kra...u v budúcnosti. Spočítaj si, koľko Ťa ten "špás" stál! A o rybičkách ako živých tvoroch Ti tu radšej nepoviem ani slovo :evil: Jednoducho ingnoranti musia počítať s následkami svojho konania! 8) Na tomto webe je toľko informácii, aby k tvojmu prípadu nedošlo, že sa nie je na čo vyhovoriť! Prajem veľa úspechov s budúcim osadenstvom akva. :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Reklama

Re: skapinaju nam ryby

Odoslaťod mia13 » 05 Nov 2008 22:27 pm

akoze moje akvarko je viac ako tyzden odstavene a rybky su v druhom akvarku...kde im menim vodu....ako to ze mi setky skapinaju....proste vsade vidim ako si kazdy poradi s krupickou v priebehu par dni a ja sa toho neviem zbavit uz asi tyzden.....proste som chcela poradit ale vidim ze tu asi nemozem najst radu iba zrba od niekoho kto si nedokaze prispevok poriadne ani precitat
mia13
 
Príspevky: 7
Založený: 05 Nov 2008 17:56 pm

Re: skapinaju nam ryby

Odoslaťod mia13 » 05 Nov 2008 22:29 pm

sory ale vsetko ma to dost sere....ale uz viem co v tom je....dufam ze aspon tie posledne to preziju
mia13
 
Príspevky: 7
Založený: 05 Nov 2008 17:56 pm

Re: skapinaju nam ryby

Odoslaťod xDodox » 05 Nov 2008 22:31 pm

Ahoj mia13, prečítaj si tému "krupicka" (Ichthyophthirius multifiliis) až si tak doteraz neurobila. Nájdeš tam veľa dobrých rád a postrehov. Dala si liečivo a zaviedla vzduchovanie (to si písala v tvojom príspevku). A čo teplota vody? Zvýšila si i tú?
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod maxxx01 » 05 Nov 2008 22:32 pm

mia13, bez urážky, ale aj bez toho, aby som celú túto tému čítal, môžem povedať, že len na tomto fóre sú na tému krupička popísané tony príspevkov, nakoľko je to notoricky známe, a teda aj často diskutované onemocnenie. Treba len čítať. takže Mariok má v podstate pravdu, aj keď ti to napísal dosť expresívnym až drsným spôsobom. Netreba sa urážať, ale študovať.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Re: skapinaju nam ryby

Odoslaťod mia13 » 05 Nov 2008 22:34 pm

no sak skusala som uz setko....udrzujem teplotu vody tak cca 29 stupnov...davam liecivko.....ale uz vim....je to z krmiva....nevsimla som si ze krmivo je po zaruke....nie dlho ale je :oops: je trosicku stare a ja som rybicky liecila a potravou ich zabijala.... :cry:
mia13
 
Príspevky: 7
Založený: 05 Nov 2008 17:56 pm

Re: skapinaju nam ryby

Odoslaťod mia13 » 05 Nov 2008 22:37 pm

ty kokso ja som uz tolko toho precitala za posledne dni....a nelen o krupicke....ja nenavidim svoje vedenie....ach....to mi mohlo hned napadnut skontrolovat krmivo.... :(
mia13
 
Príspevky: 7
Založený: 05 Nov 2008 17:56 pm

Odoslaťod maxxx01 » 05 Nov 2008 22:37 pm

No s tým krmivom sa mi to nezdá....máš na mysli klasické krmivo ako vločky alebo granuly???? To nebude tým. Ale na druhej strane pri liečení sa tu moc kŕmiť celkovo neodporúča.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov

Odoslaťod mia13 » 05 Nov 2008 22:39 pm

granulove krmivo....len ta zavojnatka vyzerala ta strasne vychudnuto....vies ja som vzivote chorobu v akvarku nemala.....ja s tym bohvieake skusenosti nemam....ale toto si teda budem pamatat
mia13
 
Príspevky: 7
Založený: 05 Nov 2008 17:56 pm

Odoslaťod johntick603 » 05 Nov 2008 23:40 pm

Mia krmivom to nebude,som si takmer isty. Ak vravis ze skapinaju v noci,moze to byt nedostakom kyslika, jednoducho (nebudem sa tu rospisovat) zla kvalita vody. Indikuju mi to aj tvoje rastliny ktorym sa nedari. Treba castejsie menit vodu, aj kazde 3 dni za rovnako teplu a rovnakych parametrov. Co najmenej krmit. Sledovat rybky - zrychlene dychanie, zlepene plutvy, zakal na kozi, zravost, pohyb a pod. Nevidel som nikde foto tvojich rybiek takze neviem ci ide naozaj o krupicu, to ze ma rybka po sebe bodky este nemusi nevyhnutne znamenat ze ma krupicu....Navyse rybky s krupicou nekapu tak skoro ako pises. Urcite je, a to som si isty chyba v hygiene aq. Ak posles foto (najlepsie viac a kvalitnuch), pozrem na to,co by tomohlo byt (najlepsie je mikroskopom ale to sa cez net neda.. :( takze aspon takto.Potom sa poradime co s tym. Nehnevaj sa na inych, vsetci ti chcu pomoct, nevzdavaj sa a mysli na to, ze vsetko zle je aj na nieco dobre ... :wink:
johntick603
 
Príspevky: 51
Založený: 11 Feb 2007 16:19 pm

Odoslaťod Mariok » 06 Nov 2008 05:16 am

Ahoj mia 13! Dúfam, že sa už na mňa veľmi nehneváš :roll: Napísal som ti to tak drsne len preto, že mi podľa vlasných skúseností pripadá, akoby ludia dookola robili tie isté "hlúposti" ako som robil (a možno aj niekedy z lenivosti robím) ja, a je to ako cez kopirák. Hľadáme chybu v krmive, v "zlých" predavačoch, atď, potom bežíme kupovať drahé (niekedy ani moc drahé nie) liečivá, ktoré obyčajne amatér (ako nás je väčšina) ani nevie použiť, ale nepriznáme si, že problém je v nás!!! Ale máme tak nádherný zdroj informácii, aby sme sa tomu vyhli! Vďaka www.akva.sk (a kope praktických názorov ľudí) som pochopil veľmi jednoduché pravidlá úspešného chodu akvária, ktoré som síce vedel už dávno, ale "nevidel ich": 1. Zabehnúť akva (čarovné slovíčko :roll: ) znamená spoľahlivo fungujúcu filtráciu a osvetlenie, rastliny nasadzujú mladé zdravé listy, zákaly zmizli a "testovacie" gupky si šantia veselo po akva.
2. Pravidelne obmieňať vodu (píše sa rôzne 10 - 30%, 1xtýždenne, ale aj 1x2týždne) - pre nás amatérov je to chaotická rada - nezohľadňuje skutočné potreby výmeny vody. Bez testov to v praktickom živote NEJDE! Mne sa osvedčilo testovať NO2 a NO3 - VŽDY, keď sa rybám nedarilo (alebo hynuli) boli tieto hodnoty nad limit pri krištáľovo čistej vode v akva!!!
3. Neprekrmovať a neprerybňovať! Múdra veta, znova nič konkrétne amatérovi nepovie, lebo každý chce mať plné akva farebných krások.
Meranie NO2 a NO3 (aspoň pri probléme najprv z riasami, neskôr z rybami) Ti najlešie ukáže, že si prestrelila a môžeš zvoliť : kratší interval výmeny vody, alebo menej rýb, alebo katastrofu.
4. Krmivo striedať - jedinými vločkami, alebo granulkami (aj keď) super značky, nikdy nevychováš zdravé a vitálne rybky (o tom som presvedčený).
5. "Choroba" v akva je na 95% spôsobená porušením niečoho v predošlých bodoch a netreba liečiť liečivami ale nájdením a odstránením tejto chyby.
5% chorôb nechávam na zavlečenie bez karantény nových rýb.
6. Skutočne liečiť má význam len vtedy, keď naozaj vieš čo robíš a prečo to robíš. 8) Som presvedčený, že 90% z nás to nevie!!! :oops: Ak nepomáha zvýšená teplota vody, prípadne v kombinácii so soľou (pri NO2 a NO3 pod limitmi) potom sa pri drahých rybách oplatí "snažiť sa liečiť", ale bez rady odborníka (veterinár?) sú to poväčšinou len vyhodené peniaze. :P
Sú to len moje názory a nemusí s nimi každý súhlasiť!
Ak si to dočítala potiaľto, tak len toľko: "Oplač" rybičky, daj si pár dní oddych a ZAČNI ZNOVA, verím, že sa ti to podarí a budú spokojné aj rybičky, aj ty! :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: skapinaju nam ryby

Odoslaťod copco » 09 Máj 2010 12:50 pm

chcem sa spytat dostal som sa k akva veciam a bolo tam aj krmivo (granulove) po zaruke no nevzyera zeby mu daco bolo moze ho dat alebo radsej neriskovat? nikde na fore som to nenasiel len tu sa to spomina....dik
copco
 
Príspevky: 7
Založený: 26 Feb 2010 00:34 am

Re: skapinaju nam ryby

Odoslaťod tomas120 » 09 Máj 2010 15:44 pm

Aj ja som mal take... bolo po zaruke ale nebolo otvorene, používal som ho bez dakych problémov...
Ale neviem ak bolo to tvoje otvorene , neriskoval by som to...mohlo by byt plesnivé, bohvie kde bolo uskladnené...
tomas120
 
Príspevky: 313
Obrázky: 5
Založený: 11 Feb 2010 13:56 pm
Bydlisko: Zlaté Moravce

Re: skapinaju nam ryby

Odoslaťod copco » 09 Máj 2010 18:26 pm

no bolo otvorene cize nebudem radsej riskovat nestoji to za to, ale dik
copco
 
Príspevky: 7
Založený: 26 Feb 2010 00:34 am

Predchádzajúca

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.