Brakicke akvarium+mangrovy



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Brakicke akvarium+mangrovy

Odoslaťod zulu » 06 Nov 2008 22:34 pm

Hladala som tu na akve podobnu temu, ale nic moc tu nie je, tak mozno toto, dufam, aspon niekomu pomoze. Zalozila som akvarium. Nie velke. 80x35x45, 126l. Ako substrat je pouzity koralovy piesok, teda skor jemna drt, zrnitost 1-2mm.
Filtracia: Eheim ecco pro 200.
Svetlo 2x18w T8. modra a biela.
Voda: obycajna, odstata, hustota 1.005. Ostatne hodnoty vam neviem povedat, lebo nemam zatial ziadne testy.
Akvarium zabieham, pride don este mangrovovy koren a cryptocorine ciliata a v neposlednom rade to, koli comu to vsetko vzniklo... tetraodon nigroviridis. Kedze akvarium by malo byt akymsi pokusom o brakicky azijsky biotop, po dlhom rozmyslani, citani, citani, citani a radeni sa so skusenejsimi, ktorym touto cestou este raz velmi dakujem, som sa pustila do akvaria s mangrovami.
Obrázok
zulu napísal:Velmi sa ospravedlnujem za kvalitu, som slaby fotograf. Ale mozno to niekoho zaujme. Je to brakicke akvarium, zatial iba v zabehu a este chyba koren a rastlinky cryptocorine ciliata, ale tie "palicky" to su mangrovy. Mali by mat cast nad vodou, ale max. 2 mesiace vydrzia pre zakorenenie aj takto.


Mangrovy: Druh, ktory sa pokusam pestovat ja je tzv. red mangrova (cervena), Rhizophora mangle. Mangrovy su fantasticke rastliny, ktore dokazu prezit v slanej, i sladkej vode a i v naozaj tazkych podmienkach. Dokazu vylucovat sol cez listy, kde krystalizuje. Maju obrovsky vyznam pre ekosystem, dokazu eliminovat z ovzdusia CO2(co dokazu vsetky rastliny, no mangrovam nesiahaju ani po korienky:). Odburavaju z vody skodliviny, su jednym z najlepsich prirodnych filtrov, ake akvarium moze mat. Casto sa pouzivaju vo filtracnych nadrziach v morskej akvaristike. Okrem toho vsetkeho este aj obohacuju vodu zivinami. To je velmi v skratke. Ak by mal niekto zaujem o info ohladom mangorv, tu prikladam nejake linky, z ktorych som cerpala aj ja. Vsetky su v anglictine, prva aj v nemcine.
http://www.mangrove.de/
http://www.advancedaquarist.com/issues/ ... eature.htm
http://www6.miami.edu/sharklab/aboutbim ... roves.html
Obrázok používateľa
zulu
 
Príspevky: 136
Obrázky: 8
Založený: 03 Jan 2008 09:15 am
Bydlisko: Bratislava, Prievidza

Reklama

Odoslaťod locustella » 07 Nov 2008 09:01 am

Nuz je to parada. Premyslal som nad tym uz davnejsie. Ale kde sa daju mangrove zohnat?
locustella
 
Príspevky: 13
Obrázky: 4
Založený: 15 Okt 2008 11:42 am
Bydlisko: Sere?

Odoslaťod zulu » 07 Nov 2008 09:43 am

Ja viem, ze napriklad cez internet, ten tipek z prveho linku, co som uviedla, je tusim z viedne, takze aj cez neho. Ma velmi dobre spravenu stranku, presne je tam test aka magrova sa komu hodi, podla toho, co od nej ocakava. Ja som mala iba obycajne stastie. Sesternica robila vyskum ohladom morskej biologie na Biminach, tak mi doniesla.
Obrázok používateľa
zulu
 
Príspevky: 136
Obrázky: 8
Založený: 03 Jan 2008 09:15 am
Bydlisko: Bratislava, Prievidza

Odoslaťod dagoo » 07 Nov 2008 10:07 am

Vyzera to zaujimavo a tesim sa z toho, kedze brakitakov je tu malo. Aj ja som uz davnejsie poskuloval nad brakickym akva a chovom lezcov :D
A uz mas aj chovnu koloniu kotuliek alebo niecoho obdobneho?
Obrázok používateľa
dagoo
 
Príspevky: 28
Obrázky: 82
Založený: 19 Dec 2006 23:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod zulu » 07 Nov 2008 10:31 am

Ale jasne, uz sa mesiac mnozia a este aj neocardiny, len tak, aby mal aj nejake chutovky. :)
Obrázok používateľa
zulu
 
Príspevky: 136
Obrázky: 8
Založený: 03 Jan 2008 09:15 am
Bydlisko: Bratislava, Prievidza

Odoslaťod dagoo » 07 Nov 2008 11:39 am

Tak super, lebo to je zrut a ked mu nic nedochovas, tak zozere Teba :o
Obrázok používateľa
dagoo
 
Príspevky: 28
Obrázky: 82
Založený: 19 Dec 2006 23:03 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Brakicke akvarium+mangrovy

Odoslaťod Patrox » 07 Nov 2008 11:58 am

Len taká technická otázka... moc sa neorientujem, ale mangrove nerastú aj nad hladinu? A tam sa mi moc miesta pod krytom nezdá......
Obrázok používateľa
Patrox
 
Príspevky: 288
Obrázky: 50
Založený: 07 Feb 2005 15:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Brakicke akvarium+mangrovy

Odoslaťod xDodox » 07 Nov 2008 12:00 pm

Patrox napísal:Len taká technická otázka... moc sa neorientujem, ale mangrove nerastú aj nad hladinu? A tam sa mi moc miesta pod krytom nezdá......

Mám pocit, že áno. A podľa foto na priložených linkoch.
Obrázok
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod zulu » 07 Nov 2008 18:06 pm

Jasne, ze rastu nad hladinou, hlavne nad hladinou. :)
Obrázok používateľa
zulu
 
Príspevky: 136
Obrázky: 8
Založený: 03 Jan 2008 09:15 am
Bydlisko: Bratislava, Prievidza

Odoslaťod Roman » 07 Nov 2008 20:53 pm

zulu; tie mangrovy mas cele pod vodou ???

ak ano, tak amen s nimi

pocas klicenia je ich totiz treba zasadit tak, ze budu mat spodok vo vode a listovy vyhonok musi byt nad hladinou

zniz hladinu v akva na tretinu, ale rychlo, alebo zasad semena do vyvysenych nadobiek tak, aby trcali nad hladinu

inak..kvoli cervenej mangrove tvoja sesternica ozaj nemusela riskovat problemy s colnikmi kvoli CITES-u (pasovanim semien sa dopustila trestneho cinu) , daju sa cca za 8eur/kus kupit vo viedni v niekolkych akvaristikach, to za pruser ozaj nestoji
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Odoslaťod zulu » 09 Nov 2008 16:50 pm

Ja viem, ze sa daju kupit. Sesterka ich nepasovala. Niesla ich v ramci vyskumneho programu. to bolo zlozite, takze to tu nebudem riesit. Neniesla ich koli mne. Cele to bola velka nahoda. V kazdom pripade, je trochu usmevne, ze prve co ta napadlo, je ze si zozeniem pasovane mangrovy, ked ako si spravne napisal, daju sa zohnat ovela jednoduchsie... :) Co sa tyka mangrov nie su cele vo vode. Boli prve dva dni. Pani odbornici, co ich v tej Viedni predavaju za tych 8 eur, mi tak odporucili. Precitala som o nich mnozstva clankov a knih. Btw. ked sa semena uchytavaju v prirode, tiez su najskor pod vodou. Ale dakujem za dobru radu, aj tak. :)
Obrázok používateľa
zulu
 
Príspevky: 136
Obrázky: 8
Založený: 03 Jan 2008 09:15 am
Bydlisko: Bratislava, Prievidza

Odoslaťod zulu » 09 Nov 2008 16:59 pm

Can Mangroves be kept totally under water?
No, young mangroves (0-3 years old) can only be kept under water for 1-2 months, this is due to the fact that natural tides almost never flood a mangrove for longer than a month. At least the top two leaves should always be kept above water. Older mangroves can survive even longer periods of being flooded but it does threaten its foundation, mangroves do frequently die if flooded for too long.
Zdroj: http://www.mangrove.de/mangrove/english ... &le=0&re=0
Obrázok používateľa
zulu
 
Príspevky: 136
Obrázky: 8
Založený: 03 Jan 2008 09:15 am
Bydlisko: Bratislava, Prievidza

Odoslaťod Khanh » 15 Nov 2008 20:54 pm

Asi nejhezci akva s mangrove:
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2 ... l=-1&id=93

Kdyby rostly treba max do 30cm, tak bych si taky udelal takove akva :D
Obrázok používateľa
Khanh
 
Príspevky: 251
Obrázky: 118
Založený: 21 Mar 2006 00:20 am
Bydlisko: Praha

Odoslaťod Raviolka » 15 Nov 2008 21:54 pm

Khanh já myslím, že je to založené dvacet minut před fotografováním... což je škoda. Pár super mangrovníkových akvárií, resp. akvaterárií jsem viděla v zoologických zahradách a kdybych měla veeeliký dům, tak neváhám. Jinak ač jsou to stromy a tím pádem do bytu dlouhodobě nevhodné, tak něco menšího si stejně asi jednou pořídím. Strašně se mi líbí, jak se čtverzubci nebo čtyřoké Anableps těmi mangrovy proplétají :-)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Brakicke akvarium+mangrovy

Odoslaťod Khanh » 15 Nov 2008 22:42 pm

Podle te vody asi jo :) Ale i tak je to nejhezci akva s mangrove, co jsem zatim videl...o zoo nemluvim, to jsou mega nadrze :D
Me se to taky hrozne libi, kdyz jsou nejake "vetve" ve vode a trceji nad hladinu, kde jeste rostou listy...ale proste je to moc velke :(
Obrázok používateľa
Khanh
 
Príspevky: 251
Obrázky: 118
Založený: 21 Mar 2006 00:20 am
Bydlisko: Praha

Odoslaťod Roman » 17 Nov 2008 22:54 pm

len smelo do toho, mangrovniky rastu par cm za rok, takze nez Vas vystahuju z bytu chvilku to potrva
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Odoslaťod zulu » 18 Nov 2008 09:56 am

Potom treba postupne kupovat poschodia nad nami od susedov. :)
Obrázok používateľa
zulu
 
Príspevky: 136
Obrázky: 8
Založený: 03 Jan 2008 09:15 am
Bydlisko: Bratislava, Prievidza

Odoslaťod zulu » 18 Dec 2008 20:11 pm

Tak ma napadlo, ze by som mohla aj aktualizovat. Mangrovy maju prve listky a povyrastli asi 2.5cm. V akvariu plava tetraodon nigroviridis, ktory nema problem s akoukolvek kotulkou. Dokonca uz kusol aj mna. :) aktualnu fotku akva pridam neskor, ale pribudol koren a rastliny.
Tu je link na video ako sa stvorzubec krmi, ak by niekoho zaujimalo:

A sorry za kvalitu.
Obrázok používateľa
zulu
 
Príspevky: 136
Obrázky: 8
Založený: 03 Jan 2008 09:15 am
Bydlisko: Bratislava, Prievidza

Odoslaťod Khanh » 18 Dec 2008 20:25 pm

Pritelkyne ma taky brakicke akvarium s T.nigroviridis a fluviatilis. Mas hustomer? Nigroviridis by mel mit kolem 1.015. Ale me to prijde jako silene moc soli.

Co tam mas za rostliny? Me zajima, co tam tak muze rust....nic jineho, nez Microsorium me nenapada.

Video je fajn.
Obrázok používateľa
Khanh
 
Príspevky: 251
Obrázky: 118
Založený: 21 Mar 2006 00:20 am
Bydlisko: Praha

Odoslaťod Dušan Sivák » 18 Dec 2008 20:44 pm

brakicku vodu znesu aj ceratopteris thalictroides, crypt. ciliata a mohli by aj nejake vallisnerie napr. asiatica
Dušan Sivák
 
Príspevky: 236
Obrázky: 29
Založený: 18 Aug 2008 20:29 pm
Bydlisko: dolna suca

Odoslaťod atiles » 18 Dec 2008 23:40 pm

Dušan Sivák napísal:brakicku vodu znesu aj ceratopteris thalictroides, crypt. ciliata a mohli by aj nejake vallisnerie napr. asiatica

Bohužiaľ len teoreticky, ceratopteris asi mesiac vydržal, crypto sa rozpadlo behom týždňa valisneria prežíva ale progres v raste minimálny, jedine Micro za niečo stojí ale rastie v tvrdej slanej vode strašne pomaly. Mne sa podarilo v brakickej vode rozchodiť aj "narow" ale je to bieda oproti obyčajnému.
Obrázok používateľa
atiles
 
Príspevky: 310
Obrázky: 51
Založený: 19 Apr 2006 23:35 pm
Bydlisko: žilina

Odoslaťod hispidus » 19 Dec 2008 02:20 am

tak isto Microsorium pteropus rastie pomaly a este Microsorium cv.Windelow :wink:

link na brakicke rastliny http://www.tropica.com/specieslist_bott ... filter=1#B

zulu: davaj si pozor na prsty :D
hispidus
 
Príspevky: 35
Obrázky: 31
Založený: 08 Aug 2007 22:22 pm

Re: Brakicke akvarium+mangrovy

Odoslaťod atiles » 19 Dec 2008 09:33 am

Mne sa Widelov nepodarilo rozchodiť, Bacopu mám teraz v akva a minimálny progres za mesiac jeden listok. Vychádzam však len zo svojho empirického poznania. Možno v prírode sa nachádzajú tieto rastliny v brakickom biotope, ale tam sa mení salinita počas prílivu a odlivu čo je ale v akva bez náročných technológií ťažko zvládnuteľné. Inak inžinieri v Tropice sa asi dobre bavia, ked zaradili glossu medzi brakické rastliny potrebuje veľa veľa svetla a mäkkú vodu, čo je priamy protiklad mangrovových salín. Hispidus, ty máš akú salinitu, aké rastliny, bol by som veľmi rád keby si sem hodil nejakú skúsenosť s rastlinami v brakickej vode.
Obrázok používateľa
atiles
 
Príspevky: 310
Obrázky: 51
Založený: 19 Apr 2006 23:35 pm
Bydlisko: žilina

Odoslaťod Raviolka » 19 Dec 2008 10:54 am

Vallisneria spiralis vydrží hodně dlouho, mám ji v brakické vodě rok a půl, ale roste děsně pomalu a je krpatá (což je hezké). Jinak zkoušela jsem jen vodu cca 1.005-1.010, ať vás neklamu :-) a opravdu skvěle tam roste Ceratophyllum demersum. Taky Lemna minor si nestěžuje. Anubiasy přežívaly, moc se jim to myslím nelíbilo.

Atiles, ta ciliata už to nerozchodila? To by byla zajímavá rostlina i do slanější vody.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.