Pancierničky a rozmnožovanie



Všetko okolo akvarijných rýb

Pancierničky a rozmnožovanie

Odoslaťod Spectre » 16 Dec 2003 21:43 pm

Rýchlo prosím poraďte:

Akurát som došiel domov a že klasicky nakŕmim rybky. Zoberiem krabicu s vločkami, idem ku akváriu a pozerám, že mečúne ohlodávajú niečo zo skla. Keďže mojim mečúňom chutí všetko a občas sa hrajú na prísavníkov :) :), tak som tomu nevenoval väčšiu pozornosť až kým som si nevšimol, že sú na skle nalepené také malé biele guličky (asi 1mm). Pozerám pozerám... potom pozerám na rybky a vtedy mi došlo, že by tie guličky mohli byť ikry - mám troch pancierničkov Corydoras Aeneus.

Iné rybky to asi nemajú na svedomí, lebo tam pláva 5 neóniek, ktoré by ikry nemali lepiť na sklo, ďalej jeden prísavník (ešte maličký) a toho času už len 3 mečúne. Dúfam, že sú moje predpoklady správne.

A to som tajne dúfam, že tam uvidím skôr malinkích mečúnikov, nakoľko sú to živorodky a ich rozmnožovanie by malo byť (asi) jednoduchšie.

Hrozne sa teším, že by som mohol mať maličké rybky, len neviem, čo teraz robiť. Totiž keď to tak nechám, mečúne to za 2 dni určite zožerú a nič z malých rybiek nebude. Mám mečúne preloviť do rezervnej nádrže (10l)??? Za ako dlho by z toho mali byť malé rybky? Alebo mám do tej 10l nádrže dajakým spôsobom premiestniť tie ikry? Čo všetko tam treba mať?
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Pancierničky a rozmnožovanie - PROSBA O RÝCHLU RADU

Odoslaťod Spectre » 16 Dec 2003 21:54 pm

Obrázok

Tu je narychlo spravena digit. fotka na posudenie, ci to je, alebo nie je to, co predpokladam v predchadzajucom prispevku :)
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pancierničky a rozmnožovanie - PROSBA O RÝCHLU RADU

Odoslaťod Astrid » 16 Dec 2003 22:17 pm

Odlovenie mecunov nepomoze. Pustia sa ti do nich potom tie panciernicky (dospele pozieraju ikry) alebo mozno aj tie neonky. Preto na zaciatok- ako taku prvu pomoc- radim bud odlovit vsetky ryby (co je pre ikry lepsie) alebo sa ich pokusit odstranit zo skla a preniest do tej mensej nadrze, pricom sa ale mozu ikry porusit.

Ale nezufaj, ako sa hovori- ked sa ti vytreli raz, vytru sa aj druhykrat
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Pancierničky a rozmnožovanie - PROSBA O RÝCHLU RADU

Odoslaťod Spectre » 16 Dec 2003 22:38 pm

Jejeeee... diky moc! Som hrozne nadseny z toho, ze sa vytreli. O to viac, ze od panciernickov som to vobec necakal. Skusim tie ikry preniest do toho maleho akva.

Nevies ako dlho trva, kym sa vyliahne mala rybka?
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pancierničky a rozmnožovanie - PROSBA O RÝCHLU RADU

Odoslaťod Astrid » 16 Dec 2003 23:24 pm

Nemam uz vela casu, ale takto naryclo ti teda poviem, co som nasla v knihe, inak urcite by si o tom nieco nasiel na nete.
Chcu makku vodu, okolo 6dGH, odchovna nadrz- staci tych 10 az 20 litrov, vzduchovanie. Neviem, mozno znesu aj tvrdsiu vodu, ale skor nie, chcelo by to niekoho, kto s tym ma skusenosti. Aku mas tvrdu vodu?
Vyliahnutie za 5-6 dni, za 2 dni rozplavanie, prva potrava: virnici, trepky, ziabronozka a "buchanky", po niekolko dnoch mikry a jemna umela potrava.

Aha a este ku ikram odporucaju pridat metylenovu modru, v takom mnozstve, aby este boli vidiet ikry. Raz az 2krat denne vypustit 80 percent vody a nahraditr vytemperovanou cerstvou vodou s metylenovou modrou. Tipujem, ze je to na to, aby ikry nesplesniveli a teda celkovo na dezinfekciu.

Informacie z Ines Scheurmann- Akvarijni rybky
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Pancierničky a rozmnožovanie - PROSBA O RÝCHLU RADU

Odoslaťod Spectre » 16 Dec 2003 23:32 pm

Pfuuuu... no makku vodu nemam urcite (z vodovodu na sidlisku) a reverznu osmozu si kupovat neplanujem :) Co sa tyka tej plesne, tak zajtra podla casu zabehnem do Biotopu a nieco tam na to zozeniem. Vzduchovanie nie je problem.
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pancierničky a rozmnožovanie - PROSBA O RÝCHLU RADU

Odoslaťod Atilla » 17 Dec 2003 09:30 am

spectre ked tam budes mozes si kupit aj vodu z osmozy
ked ju zriedis s tou co mas doma ziskas maksiu vodu
kolko stoji neviem, a pomer si musis vypocitat nepoznam tvoje Gh a Kh
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Pancierničky a rozmnožovanie - PROSBA O RÝCHLU RADU

Odoslaťod tonket » 17 Dec 2003 10:52 am

Napisem par postrehov z mojho odchovu panciernickov, aj ked vacsinu ti uz poradili:
- urcite treba ikry vybrat do osobitnej nadrze, aj ked sa niektore porusia, lebo zvysok pozeru ine ryby...
- vodu som vzdy pouzival tu z akvaria, kde boli dospele panciernicky a teda kde uzreli svetlo aj ikry...
- silno som vzduchoval a pridal nieco proti pliesni...
- zabezpecil minimalne taku teplotu, aka bola v akvarku s dospelymi (u mna 24°C)
- zhruba kazdy den vylial 1/2 vody a nahradil vodou z akvaria s dospelymi
- po par dnoch som vyliahnute mlade krmil mikrami a musim povedat, ze rastli ako z vody... (urcite by to mala byt potrava, ktora klesne na dno- treby vyskusat aj ine..)
.. a cim mas ryby vacsie, tym je vacsia sanca, ze sa doziju nasledujuceho dna ... :wink:

Mne sa obycajne vyliahli a aj sa podarilo odchovat takmer vsetky prelovene ikry...urcite zavysi aj na pomere samicka/samcekovia...

Nech sa dari :wink: :wink:
Obrázok používateľa
tonket
 
Príspevky: 165
Obrázky: 5
Založený: 20 Okt 2003 14:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pancierničky a rozmnožovanie - PROSBA O RÝCHLU RADU

Odoslaťod bolek » 17 Dec 2003 11:34 am

tonket: možno by pomohlo aj zvýšenie teploty v akva v ktorom máš ikry o nejaký ten stupník, prípadne dva....
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Pancierničky a rozmnožovanie - PROSBA O RÝCHLU RADU

Odoslaťod tonket » 17 Dec 2003 11:40 am

bolek napísal:tonket: možno by pomohlo aj zvýšenie teploty v akva v ktorom máš ikry o nejaký ten stupník, prípadne dva....


.... plne suhlasim :) Ja som vsak volil len velmi maly rozdiel, aby bolo mozne aplikovat vodu z povodneho akva..
Obrázok používateľa
tonket
 
Príspevky: 165
Obrázky: 5
Založený: 20 Okt 2003 14:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pancierničky a rozmnožovanie - PROSBA O RÝCHLU RADU

Odoslaťod Spectre » 17 Dec 2003 13:14 pm

Furt sa mi tomu nechce verit. Povodne som totiz ocakaval, ze ako prve uzru svetlo sveta male mecune. :D

Nuz ale...

Co sa tyka toho akva na odchov, treba velku nadrz? (cast ikier som narychlo preniesol do 10l akva). Totiz nemohol som cele 10l naplnit vodou z povodneho akvaria, nakolko to ma 30l (provizorny stav). Tak som tam dal asi 3 litre z povodneho akva a priblizne 1,5 litra som tam dal odstatej vodovodnej. Ak by to ale nevadilo, lepsia by bola na odchov dajaka zavaraninova sklenena flasa, nakolko to umelohmotne akvarium aj dospele rybky oproti normalnemu vzdy hrozne stresovalo. Ak by im nevadil trochu mensi priestor, tak by som asi vyskusal to... Co poviete? Pripadne, keby sa rozplavali tak by som ich dal do vacsieho akvaria.

A este... Astrid tu hovorila, ze ked sa vytru raz, tak sa vytru aj druhy krat :). Keby aj, tak ako casto mozem ocakavat nove ikry???
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pancierničky a rozmnožovanie - PROSBA O RÝCHLU RADU

Odoslaťod gabriela » 17 Dec 2003 13:42 pm

Ahoj, prednedavnom som zazila to iste, male biele gulicky na skle.
Po vsetkych radach ktore som dostala, som spravila toto:
Ziletkou zrezala ikry, dala do maleho pohara 07 - 1l,
dala do nho trochu vody a ten ponorila do velkeho akvaria aby plaval. Tak som zabezpecila stalu teplotu. vodu som dala odstatu cistu, nie z akvaria. Pridala vzduchovaci kamienok a pustila vzduchovanie na male ale vydatne bublinky.
Preventivne som biele, splesnivene ikry odsala.
Po troch dnoch mali ikry tmave vnutra - tie oplodnene.
do piatich dni boli na svete. prvy a druhy den som ich nekrmila,
potom niecim skutocne drobnym, ale vyliahnutu artemiu zobnu.
Potom nadrobnu vlocky najlepsie spirulinove alebo hociake krmivo pre poter.
Az sa vyliahnu je lepsie ak maju viac priestoru a filtrovanie aby sa im nekazila voda. Teraz su v 10l akvariu a prosperuju.
Ratam ze ich je tak 10sk, ale ani ikier nebolo vela.
Drzim palce, nech sa ti dari.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Pancierničky a rozmnožovanie - PROSBA O RÝCHLU RADU

Odoslaťod Igypop » 22 Dec 2003 10:47 am

Ak máš v akváriu širokolisté rastliny, napr. Echinodorus a pod. tak skús prezrieť zo spodu na listy, ja som tam nasiel vačšinu ikier. Listy som odstrihol a dal do zvláštnej nádržky, ktorá mi plávala na hladine. Bola to plastová dóza od nejakých zákuskov. Pancierniky nepotrebujú hlbokú vodu. Kritické obdobie je pár týždňov po vyliahnutí, ked sa im tvorí črevné dýchanie (dúfam že som nenapísal hlúposť, keby áno tak ma opravte).

Veľa úspechov!
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Pancierničky a rozmnožovanie - PROSBA O RÝCHLU RADU

Odoslaťod Spectre » 22 Dec 2003 20:33 pm

Igypop napísal:Ak máš v akváriu širokolisté rastliny, napr. Echinodorus a pod. tak skús prezrieť zo spodu na listy, ja som tam nasiel vačšinu ikier. Listy som odstrihol a dal do zvláštnej nádržky, ktorá mi plávala na hladine. Bola to plastová dóza od nejakých zákuskov. Pancierniky nepotrebujú hlbokú vodu. Kritické obdobie je pár týždňov po vyliahnutí, ked sa im tvorí črevné dýchanie (dúfam že som nenapísal hlúposť, keby áno tak ma opravte).

Veľa úspechov!


Sirokoliste rastlinky nemam. Inak z tohoto uz nic nebude, lebo som na odchov prakticky nemal cas (predvianocny zhon). Po sviatkoch si ale pripravim veci, co na to treba (pripravky proti pliesnam a tak) a skusim to niekedy nabuduce.
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pancierničky a rozmnožovanie - PROSBA O RÝCHLU RADU

Odoslaťod Spectre » 24 Dec 2003 13:48 pm

Verte neverte... moje pancierničky sa rozhodli, že ma na vianoce obdarujú a zase som našiel v akva nalepené na skle ikry. Skúsim ich preložiť do flaše od uhoriek, že čo z toho bude... :D :D

Mimochodom.. akým spôsobom by sa dala zmäkčiť voda v domácich podmienkach? Totiž teraz na sviatky bude asi v biotope closed, čiže mi nič špeciálne nepredajú :(

Inak všetkým akvaristom prajem krásne Vianoce!!! :lol:
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pancierničky a rozmnožovanie - PROSBA O RÝCHLU RADU

Odoslaťod Igypop » 24 Dec 2003 15:59 pm

O zmäkčovaní vody tu bolo popísaného dosť, daj si to vyhladať.

Odkedy som prvý krát našiel ikry panciernikov, tak ich tam nachádzam s prestávkami do dnes, no a to je už vyše roka. Inak je dobré mať k jednej samičke 2-3 samčekov.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Pancierničky a rozmnožovanie - PROSBA O RÝCHLU RADU

Odoslaťod Spectre » 25 Dec 2003 00:41 am

Igypop napísal:Odkedy som prvý krát našiel ikry panciernikov, tak ich tam nachádzam s prestávkami do dnes, no a to je už vyše roka. Inak je dobré mať k jednej samičke 2-3 samčekov.


Aj si sa ich pokúšal odchovať, alebo si tomu nechal voľný priebeh ? :)

Myslim, že mám dvoch samčekov a jednu samičku. Podľa toho, čo píšu o rozmnožovaní pancierničkov na www.catfish.cz by to mala byť vhodná kombinácia.
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pancierničky a rozmnožovanie - PROSBA O RÝCHLU RADU

Odoslaťod kujoon » 25 Dec 2003 14:01 pm

Nepokúšaj sa zmäkčiť vodu, je to zbytočné, keď sa ti v takej vode vytreli, tak tam nechaj aj ikry, oni sa ti pekne vyliahnu. Mal som tiež panciernikov,mali normálnu vodu z vodovodu a pekne sa mi valiahli.
A čo som tu čítal, že ikry dávajú zo skla dolu žiltkou, to sa mi nezdá moc vhodné. Ja som ich dával dolu normálne prstom,jemne prejdeš cez ikry a oni sa ti samé prilepia na prsty. Sú až moc lepkavé. Vodu použi od starých a poriadne prevzdušňuj vodu , zmenśiš tak počet plesnivých ikier a teplotu udržuj takú istú, možno trochu vyššiu. Čím je teplota vyššia, tým skôr sa ti vyliahnu. Ale zdá sa mi, že panciernici, ktorý sa vyliahli vo vode s rovnakou teplotou ako mali starý boli celkovo odolnejší. Tak prajem veľa úspechov s chovom týchto fúzatých príšer.Podla toho čo píšeš, že sa ti za týZdeň vytreli druhý krát tak máš 2 samice a jedneho samca.Ale ak sa ti to nepodari nerob si z toho tažkú hlavu, o 2 - 3 týždne sa ti vytrú znova. A ak ich chceš donútiť vytrierť sa tak stačí znížiť teplotu vody o 1- 2 stupne..
Veselé prežitie vianočných sviatkov a šťastný nový rok 2004, nech sa ti vytierajú aj naďalej..
kujoon
 
Príspevky: 58
Obrázky: 1
Založený: 06 Dec 2003 18:37 pm

Re: Pancierničky a rozmnožovanie - PROSBA O RÝCHLU RADU

Odoslaťod Spectre » 25 Dec 2003 17:20 pm

Obrázok

Tak tuto ich teraz mám. Dúfam, že vzduchu bude dosť ... menší vzduchovací kameň som nenašiel :lol:

Tú lampu ma tam napadlo dať, že im to trochu ohreje, lebo v izbe je takých 22-23 stupňov. Napojil som ju na spínacie hodiny spolu s osvetlením akva ... dúfam, že tým nič nepokazím.

Jo a ešte ma napadlo: Pozeral som na tie ikry zblízka. Trochu stmavli tak do žlta a vnútri je vidieť taká ako keby gulička.. Je to dobre?
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pancierničky a rozmnožovanie - PROSBA O RÝCHLU RADU

Odoslaťod kujoon » 25 Dec 2003 18:29 pm

No vyzera, že vzduchu by mohlo stačiť. A to čo vydíš tie guličky, tak to je to o čo ti ide - malý pancierníci. Zajtra už uvidíš oči - dve malé čierne guličky a potom sa ti začnú liahnuť. Ako prvú stravu už môžu žrať mikry, ak nemáš tak im skús dať vaječný žĺtok - uvaríš vajce na tvrdo, vyberieš žltok a dáš im trochu do akvarka ( ale ozaj len trochu, lebo z toho sa rýchlo kazí voda, radšej málo a viac krát ako vela a raz ), ak chces, aby ti poriadne rástli, treba ich riadnekŕmiť a casto meniť vodu a po nejakom čase im treba zväčšiť akv.S tým svetlom neviem, ja som im tam nikdy pred vyliahnutím svetlo nedával, vzdy az po rozplavani, tak neviem, ci je to dobre alebo zle, ale treba vyskúšat.
kujoon
 
Príspevky: 58
Obrázky: 1
Založený: 06 Dec 2003 18:37 pm

Re: Pancierničky a rozmnožovanie - PROSBA O RÝCHLU RADU

Odoslaťod Spectre » 27 Dec 2003 00:43 am

Akurát som prišiel domov a pozerám, že okolo ikier sa urobil taký ako keby polopriesvitný chumáčik... Neviem, čo to znamená...

OKOLNOSTI: Prihrieval som im lampou na 27-28 stupňov a včera som im vymenil vodu za deň odstátu z vodovodu.
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pancierničky a rozmnožovanie

Odoslaťod kujoon » 28 Dec 2003 00:37 am

Začínajú ti plesnivieť všetky, alebo len niektoré, ak len niektoré, tak to je normálne, ale ak všetky, tak je niekde chyba, buď neboli oplodnené, alebo... Dával si tam nejaký prípravok proti plesni?? Napr. Acriflavin.
Počas vývinu ikier nieje vhodné meniť vodu a vôbec už nie za novú - z vodovodu, ak si chcel menit vodu mal si im doliat od starych...
kujoon
 
Príspevky: 58
Obrázky: 1
Založený: 06 Dec 2003 18:37 pm

Re: Pancierničky a rozmnožovanie

Odoslaťod Spectre » 28 Dec 2003 01:17 am

kujoon napísal:Začínajú ti plesnivieť všetky, alebo len niektoré, ak len niektoré, tak to je normálne, ale ak všetky, tak je niekde chyba, buď neboli oplodnené, alebo... Dával si tam nejaký prípravok proti plesni?? Napr. Acriflavin.
Počas vývinu ikier nieje vhodné meniť vodu a vôbec už nie za novú - z vodovodu, ak si chcel menit vodu mal si im doliat od starych...


To s tou vymenou vody som si to sam nevymyslel, ale poradili mi to tu (Vid. starsie prispevky). Vymenil som asi polovicu objemu noveho odchovneho "akvaria".

Pripravok proti pliesnam som nedaval, nakolko som sa na mnozenie panciernickov chystal az po sviatkoch. Ked sa vytreli rovno na stedry den, bol som, uprimne povedane, trochu sokovany. Navyse cez sviatky moc akvaristik asi neotvara :( Dufam, ze si najdem cas zabehnut do Biotopu a kupit na to nieco...

Inak u tych ikier takto tazko rozoznat, ci plesniveju vsetky, nakolko je ich viac v gulicke spolu. skusim to dajako rozobrat a tie plesnive odstranit. Uvidime, co z toho bude....

DOPLNENIE: Teraz som sa trochu rypal v tych ikrach a boli ex. zrejme uplne vsetky... putovali teda na "najvacsieho akvaria". Skusim nabuduce...co uz :(
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pancierničky a rozmnožovanie

Odoslaťod kujoon » 28 Dec 2003 18:42 pm

Nieje najvhodnejšie menit vodu v ktorej sú ikry...
Ja som menil vodu až na druhý alebo tertí deň po tom ako sa mi vyliahli mladé a to len tak 1 - 1,5l z 10l náržky..
A ikry pancierníkov by mali mať tplotu vody 21 - 23 °C, pri tejto teplote im trvá vyliahnutie 5 - 8 dní..
Keď vidíš v akva. plesnivú ikru, treba ju hneď odsať - malou hadičkou, aby sa plieseň nešírila na ostatné ikry..
A s tým svetlom, asi by som nabudúce nesvietil..
Keď vyberáš ikry z akva. tak ich nevkladaj do druhéh "vytieracieho" ako guličku, je najlepšie ich pekne rozložiť. Aspon mne sa to osvedčilo - vždy ako som ich vytiehol ukladal som ich na malý kúsok plexiskla a snažil som sa aby boli čo najďalej od seba, že aj ked začnú plesnivieť, nech niesu všetky naraz plesnivé.. ale nie vždy sa mi to podarilo, niekedy ostávali 3 - 4 v kope, ale nebolo to také zlé..
A keď dáš ešte akriflavin, tak ti splesnivie len veľmi málo ikier..
Tak nabudúce skús aj nejaký ten prípravok proti plesni.. :?
kujoon
 
Príspevky: 58
Obrázky: 1
Založený: 06 Dec 2003 18:37 pm

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.