Dobra osadka?



Všetko okolo amerických cichlíd

Dobra osadka?

Odoslaťod zotta » 26 Dec 2003 11:47 am

Po dlhom uvazovani som sa rozhodol pre chov Americkych cichlid. Preco, nie je dolezite. Chcel by som sa poradit so skusenejsimi chovatelmi ci je tato osadka v poriadku. Mam 375L akva s vydatnou filtraciou{Eheim 2215}. Mali by to byt strednevelke cichlidy s miernou povahou.

Cichlasoma sajica[kancik zelenooky]
Heros severus[kancik cervenooky]
Uaru amphiacanthoides[cichlida klinoskvrnna]
Cichlasoma nicaraguense[cichlida nikaragujska]
Aequidens pulcher[akara modra]
Cleithracara maronii[akara hneda]
Gymnogeophagus meridionalis[perletovka laplatska]
Cichlasoma maculicauda[cichlida priecnopruhovana]

Nemusia byt vsetky{asi by ich bolo vela}.
Aky by bol najvhodnejsi pomer samec/samica?
Aky pocet jedincov by bol dobry? Niekde som cital ze ryby vacsie ako 15cm by mali mat cca 30L. To vychadza max. 12 kusov.

Zaujimaju ma Vase osobne skusenosti s chovom tychto nadhernych ryb.
zotta
 
Príspevky: 34
Obrázky: 16
Založený: 20 Dec 2003 01:46 am
Bydlisko: Ivanka pri Dunaji

Reklama

Re: Dobra osadka?

Odoslaťod trimm » 28 Dec 2003 12:51 pm

Mám skúsenosti s Archocentrus(resp. Cichlasoma) sajica a Akarou modrou. Sú kľudné, nechajú na pokoji aj malé rybky. Ale pri väčších rybách v nádrži (Uaru amp.) sa cítia ohrozené a môžu zaútočiť, hlavne pri A. sajica som pozoroval túto vlastnosť. Preto by mali byť ryby v nádrži určite približne rovnakej veľkosti. Heros a Uaru sa s rastlinami veľmi "nekamarátia", takže ak chceš aj niečo zelené v akva, tak len Vallisneria gigantea a nejaké Echinodorusy .

Aky by bol najvhodnejsi pomer samec/samica?

1:1, americké cichlidy tvoria páry, niektoré aj na celý život. U pokojných druhov môže byť pomer aj iný, zažiješ aspoň súboje o teritórium, ktoré sú u niektorých samcov (napr.Thorichthys meeki) pôsobivé a nekončia úhynom ako u agresívnych druhov.

Aky pocet jedincov by bol dobry?

Nedal by som tam Akaru hnedú, čo som čítal a počul, tak to je až veľmi mierumilovná rybka, neviem či by sa presadila v tomto akváriu. Pri takej rôznorodosti druhov ako plánuješ by mala byť potlačená agresivita jedincov. Viac ako 4-5 druhov a 14 jedincov by som však určite nadával. Väčšie druhy ako Uaru pri trení zaberú aj teritórium s priemerom 60 cm, takže bude dôležité rozčleniť akvárium na viacero úsekov (najlepšie veľkými plochými bridlicami alebo koreňmi).
Obrázok používateľa
trimm
 
Príspevky: 65
Obrázky: 7
Založený: 15 Mar 2003 20:34 pm
Bydlisko: KE


Naspäť na Americké cichlidy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.