Premnozeme Platy



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Premnozeme Platy

Odoslaťod elllla » 16 Nov 2008 09:52 am

Ahojte, som tu nova a potrebovala by som poradit.
1. Koncom septembra sme zalozili akva - 63L komplet, v nom sme zacali s dvoma prisavnikmi, 10 neoniek a 6x Plata, rastliny zive. Je polovica novembra a platy sa rodia pomaly kazde 3 dni 3 nove kusy a neviem, co s nimi.. uz ich tam je asi 25 novych malickych a neviem, co s tym.
2. premnozli sa nam aj slimaky - ako na nich pri tomto osadenstve? skusala som mrkvu, ale tu skor zozrali prisavniky a na slimaky nezaberala...
3. k akvarku bolo cerpadlo EHEIM 2208, ale vzdy cca po 3-4 dnoch prestane uplne cerpat (postupne prestava najprv vzduchovat a nakoniec ide len taky slaby prudiki - vtedy ho musime vybrat, preprat a dat naspat - fungune to vsak zase len tie 3 dni...).
vdaka za vsetky rady!!
Obrázok používateľa
elllla
 
Príspevky: 5
Obrázky: 2
Založený: 16 Nov 2008 09:44 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Odoslaťod papaja » 16 Nov 2008 10:05 am

1.Asi ti nezostáva nič iné,len potom platičky nechať dorásť a predať/darovať/vymeniť alebo kúpiť predátora,ktorý by mladé zakaždým zjedol
2.Ked sa premnožili,to znamená že mali dosť potravy = prekrmovala si rybky.Keby si použila chémiu na ničenie slimákov,rybkám sa ZATIAL nič nestane,ale všetký humus sa v nich ukladá a má zlý vplyv na ich zdravie,dlžku života...Zbierať,prestať prekrmovať a kúpiť rybu,ktorá bez problémov lúska slimačie ulity.
Obrázok používateľa
papaja
 
Príspevky: 246
Obrázky: 20
Založený: 24 Aug 2008 19:50 pm
Bydlisko: Topoľčany,13 r.

Re: Premnozeme Platy

Odoslaťod elllla » 16 Nov 2008 14:42 pm

dakujem za pohotovu odpoved.
a co take by bolo najvhodnejsie k nim kupit? botiu alebo nieco ine? staci jedna? nebude utocit na neonky?
Obrázok používateľa
elllla
 
Príspevky: 5
Obrázky: 2
Založený: 16 Nov 2008 09:44 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Galbatorix » 16 Nov 2008 14:53 pm

http://klub.akva.sk/akvarium/akvarium07.pdf - precitaj si to , hlavne str. 17. "DESET MÝTŮ O „ŠNECÍCH“ V AKVÁRIU" , je tam pisane aj o slimakozravych rybach
Obrázok používateľa
Galbatorix
 
Príspevky: 368
Obrázky: 1
Založený: 20 Aug 2008 15:58 pm
Bydlisko: ZA

Odoslaťod Mariok » 16 Nov 2008 21:23 pm

elllla: Len ty nič, nekupuj a nechaj si radšej poradiť a rozmýšľaj PREČO sa to stalo- papaja Ti to napísala dobre! Ako je to so slimákmi Ti dobre poradil Galbatorix. Slimačie ulity lúskajú jedine tetraodoni (teda pokiaľ to vôbec sledujem) ale ty musíš riešiť hlavne otázku, ako sa nedostať s premnoženými platami do témy: Hynú mi ryby, neviete prečo? T.j. Menej krmiva, častejšia výmena vody. Ak si kúpiš tetraodona, čo potom keď vylúska slmákov v akva??? Ak sa bojíš alebo štítiš vyberať ich, alebo použiť ako výbornú potravu (roztačením o stenu akva), môžeš ich zdecimovať pri tom osadenstve čo máš najlepšie asi bojovnicami, tie by ti udržali na uzde aj tie platy. Ak však nespravíš nič iné, zhavaruje ti akvárium a ryby vydochnú. Takže najprv porozmýšľaj o tom, aké následky na akva BUDE MAŤ TO čo urobíš, až potom to urob.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod elllla » 17 Nov 2008 09:06 am

Mariok napísal:elllla: Len ty nič, nekupuj a nechaj si radšej poradiť a rozmýšľaj PREČO sa to stalo- papaja Ti to napísala dobre! Ako je to so slimákmi Ti dobre poradil Galbatorix. Slimačie ulity lúskajú jedine tetraodoni (teda pokiaľ to vôbec sledujem) ale ty musíš riešiť hlavne otázku, ako sa nedostať s premnoženými platami do témy: Hynú mi ryby, neviete prečo? T.j. Menej krmiva, častejšia výmena vody. Ak si kúpiš tetraodona, čo potom keď vylúska slmákov v akva??? Ak sa bojíš alebo štítiš vyberať ich, alebo použiť ako výbornú potravu (roztačením o stenu akva), môžeš ich zdecimovať pri tom osadenstve čo máš najlepšie asi bojovnicami, tie by ti udržali na uzde aj tie platy. Ak však nespravíš nič iné, zhavaruje ti akvárium a ryby vydochnú. Takže najprv porozmýšľaj o tom, aké následky na akva BUDE MAŤ TO čo urobíš, až potom to urob.

ano, dakujem, mas pravdu, nic nekupujem a rybky su teraz na dietke. precitala som si clanok od Galbatorixa a snazim sa riesit to podla toho, co som sa tam docitala a podla vasich rad. zatial ziadne dalsie ryby nekupujem, viem, ze ich je tam uz aj tak dost.
:?: a mate prosim aj nejaku radu na to cerpadlo?
Obrázok používateľa
elllla
 
Príspevky: 5
Obrázky: 2
Založený: 16 Nov 2008 09:44 am
Bydlisko: Bratislava

oznamenie

Odoslaťod me?unik » 17 Nov 2008 09:19 am

elllla a to cerpadlo je na kolko litrov vody?
Obrázok používateľa
me?unik
 
Príspevky: 10
Založený: 16 Nov 2008 22:00 pm
Bydlisko: PP

Odoslaťod Mariok » 17 Nov 2008 12:55 pm

elllla: S tým konkrétnym rerpadlom ti priamoneporadím, lebo ho nepoznám ale: Zasa ide o to, zabezpečiť približne rovnaký prietok, pokiaľ možno približne s hodinovým výkonom cerpadla rovnajúcim sa obsahu akvária, ako to tu už viac ľudí odporúča, nieje to však nevyhnutnou podmienkou (ťažko sa realizuje presne) treba sa pokúsiť znížiť buď množstvo nasávanej vody, alebo množstvo vody na výstupe čerpadla nejakou mechanickou prekážkou, presné riešenie ti poradiť neviem.
P.S. Akú má filtračnú náplň, je zanesená, ako ju čistíš?
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: Premnozeme Platy

Odoslaťod elllla » 17 Nov 2008 19:21 pm

cerpadlo je do 60 L vody, akvarko ma cele 63, urcite je tam menej vody, lebo nie je uplne plne. bol to cely set - akrarko, cerpadlo, termostat, teplomer.
filtracna napln je molitan (alebo nieco take penove porovite), cistim prepranim v akvarkovej vode... som premyslala, ci netreba kupit nejaky ten upgrade, co ma eheim na stranke k tomu, ale kym nemam vsetky info, nebudem bezhlavo skusat...
Obrázok používateľa
elllla
 
Príspevky: 5
Obrázky: 2
Založený: 16 Nov 2008 09:44 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Mariok » 17 Nov 2008 19:45 pm

http://www.cichlid.sk/shop/index.php?ma ... ducts_id=4 ak je to tento, má 180cm3 objem filtračnej náplne, preto ti to rýchlo zanesie! Odporúčaná veľkosť je 1% objemu nádrže... Preštuduj si radšej témy o filtrácii a sprav si vlastný názor. :)
Ja osobne by som použil hlavu z Eheimu a dokúpil k nemu niečo na spôsob Bioakvacitu (modrá polyuretánová? pena). :P
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod elllla » 17 Nov 2008 20:50 pm

Mariok napísal:http://www.cichlid.sk/shop/index.php?main_page=product_info&products_id=4 ak je to tento, má 180cm3 objem filtračnej náplne, preto ti to rýchlo zanesie! Odporúčaná veľkosť je 1% objemu nádrže... Preštuduj si radšej témy o filtrácii a sprav si vlastný názor. :)
Ja osobne by som použil hlavu z Eheimu a dokúpil k nemu niečo na spôsob Bioakvacitu (modrá polyuretánová? pena). :P

ano, presne tento mam... ten bioakvacit bude stacit? to dam len nejaku rurku so spongiou :shock: a hotovo? temy o filtracii som studovala, ale vacsinou su tam filtre pre 200-400L akva a viac... takychto pre 60L je malo.. potesila by som sa nejakym skusenostiam prave s 60L..
Obrázok používateľa
elllla
 
Príspevky: 5
Obrázky: 2
Založený: 16 Nov 2008 09:44 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Mariok » 17 Nov 2008 23:52 pm

Napr. : http://www.rataj-spk.cz/ - produkty - biofiltry
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.