Co s akvariem pres prazdniny?!



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Co s akvariem pres prazdniny?!

Odoslaťod Dorianna » 29 Dec 2003 18:03 pm

Chtela bych si ve svem druhem domove poridit asi 200l akvarium s nejakymi tetrami, danii apod., popr. bojovnice. Problem je, ze na cele prazdniny jsme cela rodina pryc(2 mesice) a kamaradka mi muze prijit vymenit vodu a tak MAXIMALNE jednou za 14 dni...
Tak nevim, jestli ma vubec cenu mit ty ryby, kdyz mi stejne pres prazdniny zdechnou...Na krmeni existuji bud takove tablety, z niz pry ryby dokazou papat i onech 14 dni...Automaticke krmitka mi prijdou totiz docela drahe...
Tak ja nevim...co byste udelali vy? Ja ty rybicky totiz strasne chci!!! :cry:
Dorianna
 
Príspevky: 36
Založený: 31 Okt 2003 23:45 pm

Reklama

Re: Co s akvariem pres prazdniny?!

Odoslaťod shooty » 29 Dec 2003 18:15 pm

To krmitko urcite nebude drahsie, ako vsetky tie ryby
Obrázok používateľa
shooty
 
Príspevky: 85
Obrázky: 12
Založený: 16 Feb 2003 13:05 pm

Re: Co s akvariem pres prazdniny?!

Odoslaťod Astrid » 29 Dec 2003 18:25 pm

Pokial zabezpecis nejakym sposobom krmenie a nadrz NEPRERYBNIS a budes tam mat kopu rastlin, mala by stacit vymena vody raz za 2 tyzdne.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Co s akvariem pres prazdniny?!

Odoslaťod Dorianna » 29 Dec 2003 18:33 pm

Draha Astrid, chapu tve narazky na prerybneni...sem v tomhle fakt hrozna... :shock: Kolik bys ty dala rybek, ktere sem popsala do 200 litru?
Jinak to krmitko pry stoji kolem 500 Kc, coz se mi zda docela dost...ale treba se tatinek slituje... :?
Dorianna
 
Príspevky: 36
Založený: 31 Okt 2003 23:45 pm

Re: Co s akvariem pres prazdniny?!

Odoslaťod skala » 29 Dec 2003 19:08 pm

od 30 - 100 mila Dorianna, podla toho ake presne

A to krmitko bude este asi drahsie - no s tym si hlavu nelam - to zvladne nejaky cloviecik za teba.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Co s akvariem pres prazdniny?!

Odoslaťod Dorianna » 29 Dec 2003 21:28 pm

No, ja bych tam tech ryb, ktere sem popsala dala asi tak 50, coz by slo, ne? A co si teda myslite o tech 14-ti dennich tabletach do vody? Jedna totiz stoji kolem 30 Kc, coz mi prijde sympatictejsi...a...ehm..doufam, ze ryby vydrzi kazdy vikend bez jidla... :? kdyz uz vydrzi jeden den v tydnu nejist, tak jim vikend neuskodi, nebo ne? No...kdyz si spocitam, kolik mame prazdnin a volna tak si asi to krmitko koupim...na otce neni spoleh... :shock:
To Skala: nak sem to s temi samecky nepochopila...jiste ze bych nedala dva bojovnaky do jednoho akvarka, ale s ostatnima rybama byt muzou, ne? Uz v tom mam zmatek...asi se na bojovnice vykaslu... :lol:
Dorianna
 
Príspevky: 36
Založený: 31 Okt 2003 23:45 pm

Re: Co s akvariem pres prazdniny?!

Odoslaťod Astrid » 29 Dec 2003 21:43 pm

Ano Dorianna, mozu byt s ostatnymi rybami. Iked tomas mal taku skusenost, ze mu jeden "bojovnik" nahanal a asi aj zral neonky, ale druhy bol v pohode. Treba skusit a uvidis.
A kolko tych ryb? Nuz, ja nie som dobry clovek na takuto radu. Ja mam akva s hrubym objemom 230 litrov, je tam asi 200 litrov vody, kopa rastlin a ryb... pockaj, idem to teda zratat... no spolu je tam 66 ryb. Inak obvykle sa to takto nerata na pocet ryb, ale nap ocet cm, kedze kazda ryba je inak velka.

No a pri tomto pocte ryb musim filter cistit kazdy tyzden ( pritom aj vymenim asi 30 litrov vody), lebo potom zacne uz strasne vrcat, lebo je zaneseny. Mozno keby som mala iny filter, bolo by to inak. Ale hlavne keby som mala menej ryb. Ale ako povedal tom, aspon sa to potom u nas v akvarku zije. A to ma veru pravdu :)
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Co s akvariem pres prazdniny?!

Odoslaťod jacik » 30 Dec 2003 09:28 am

ahoj Dorianna,

myslim ze problem by si nemala ani tak s vymenou vody, pretoze skromne osadene a dobre filtrovane akva vydrzi bez vymeny vody aj viac nez 2 mesiace.
pozri http://planta.aquariana.cz/filtry.htm

skor by som sa obaval krmenia ryb. 2 mesiace bez dohladu su dlha doba a preto si myslim ze bez automatickeho krmitka to nepojde. ale samozrejme aj to treba raz za cas skontrolovat.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Co s akvariem pres prazdniny?!

Odoslaťod Dorianna » 30 Dec 2003 21:18 pm

Tak takove akvarko bych chtela taky...jenom nevim, kde bych vzala prebytecne prasulky na tolik kytek...neni tady nekdo z Ostravy a nechce mi venovat kytky...? :wink: asi budu muset ryby naucit, ze voda je draha a ze se budou muset spokojit s vymenou vody 1xtydne...
Dorianna
 
Príspevky: 36
Založený: 31 Okt 2003 23:45 pm

Re: Co s akvariem pres prazdniny?!

Odoslaťod Astrid » 30 Dec 2003 22:40 pm

Dorianna napísal:asi budu muset ryby naucit, ze voda je draha a ze se budou muset spokojit s vymenou vody 1xtydne...

Hm, akosi nechapem. A ako casto by si to chcela robit? Ja bezne menim vodu raz do tyzdna a pokial ide o normalne spolocenske akvarium (nie nejaka odchovna mladych rybiek), podla mna to uplne staci.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Co s akvariem pres prazdniny?!

Odoslaťod salik » 31 Dec 2003 09:30 am

"normalne" akv. musi 2 mesiace bez problemov vydrzat, a ak to ma byt v letnych mesiacoch, bude treba znizit dlzku osvetlenia na par hodin denne, uz aj koly odparovaniu, rastliny to zvladnu, automat. kmitko pre ryby tu bude pravdepodobne nevyhnutne (v kazdom prispevku narazas na peniaze - namiesto 200L akvaria si kup radsej 100L, bude ta to stat menej, a na ucenie 100L staci)
p.s. podla poslednej ankety nemeni vodu 10% akvaristov - len dolieva
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Co s akvariem pres prazdniny?!

Odoslaťod Dorianna » 01 Jan 2004 13:07 pm

To Astrid: Samozrejme sem chtela napsat 2xtydne, to vis...Novy rok...Mimochodem Stastny a vesely Novy rok vsem a hodne uspechu do roku 2004!!!!!!

O velikosti akvaria nerozhoduju ja, ale muj otec, ktery je toho nazoru, ze kdyz uz akvarko, tak poradne...nakych sto litru by ho asi neuspokojilo... :shock:

Jo a este neco...cetla jsem, ze rostlina EGERIA DENSA nepousti koreny, ale ja ji mam v akvarku asi 14 dni a z kazde rostlinky mi asi z poloviny roste jeden korinek, ci jak to nazvat...tak nevim...jinak je to moc hezka rostlinka, ze? :D
Dorianna
 
Príspevky: 36
Založený: 31 Okt 2003 23:45 pm

Re: Co s akvariem pres prazdniny?!

Odoslaťod Astrid » 01 Jan 2004 13:36 pm

Dorianna napísal:To Astrid: Samozrejme sem chtela napsat 2xtydne

Aha. No ako sme uz pisali, ak bude akvarko dobre zabehnute, a nie prerybnene, malo by to stacit.

Dorianna napísal:to vis...Novy rok...Mimochodem Stastny a vesely Novy rok vsem a hodne uspechu do roku 2004!!!!!!

Aj Tebe. nech sa Ti to akvarko vydari, rybicky nech papaju a rastlinky rastu!

Dorianna napísal:O velikosti akvaria nerozhoduju ja, ale muj otec, ktery je toho nazoru, ze kdyz uz akvarko, tak poradne...nakych sto litru by ho asi neuspokojilo... :shock:

Nuz, pre rybky je ci vacsie tym lepsie. A nemalo by nyt ani tak citlive na potencialne chyby akvaristu. Zato mensie akva je menej narocne na udrzbu (menej vody menit, mensia plocha dna, ktoru treba odkalit) a lacnejsie. Je ot len na tebe, teda skor na otcovi.

Dorianna napísal:Jo a este neco...cetla jsem, ze rostlina EGERIA DENSA nepousti koreny, ale ja ji mam v akvarku asi 14 dni a z kazde rostlinky mi asi z poloviny roste jeden korinek, ci jak to nazvat...tak nevim...jinak je to moc hezka rostlinka, ze? :D

No neviem, ja mam skusenost, ze pusta korene ako kazda ina rastlina. Ale moze rast aj volne, nie v strku. Videla som ju v Ostrave na vystave, mali ju v akvarkach s vystavnymi rybami (prazdne akvarka bez dna, rastlina len pripevnena aby neplavala). Boli tam asi preto, aby odburali aspon cast odpadovych latok z ryb, pripadne ako nejaka dekoracia :? Egeria densa sa odporuca do novych nezabehnutych nadrzi, lebo pomaha nastartovat procesy v akvariu. Je velmi nenarocna.

Moja egeria:
http://www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=739
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Co s akvariem pres prazdniny?!

Odoslaťod bolek » 05 Jan 2004 10:02 am

Ako tu už bolo spomenuté, dobre zabehnuté akva musí vydržať bez čistenia aj 2 mesiace...

Zamyslel by som sa však nad tým, že keď je teraz už január... kým akva spustia, prinajlepšom začiatkom februára by mohlo začať fungovať... Nemyslím si však, že za 5-6 mesiacov by akva mohlo byť dobre zabehnuté...

No pri čistení každých 14 dní a pri kontrole aspoň raz za týždeň, by to mohlo prežiť bez väčších strát...
Daj do akva zatiaľ do prázdnin max. do 20 rýb vrátane prísavníkov, slimákov, či sumcov a zvyšok doplníš po dovolenke.
Automatické krmítko? prečo nie, len si treba zaobstarať aspoň 3-4 druhy suchého krmiva, aby mali pestrejšiu stravu... a je to lepšie riešenie ako "viacdňové" tablety...

To však platí všeobecne... Ešte treba riešenie prispôsobiť podľa ostatných veličín napr. teplota...

Ak je to možné je treba miestnosť zatieniť a zabezpečiť vetranie (pri plastových oknách tzv. mikrovetranie), lebo v lete sa vzduch v uzatvorenej miestnosti dosť prehrieva a mohla by ti akva (pri horúcom lete) "odpáliť" dlhodobá vysoká teplota... toho by som sa bál viac ako čistenia.... uhynuté ryby, rozpadajúce sa rastliny atď. dokážu urobiť s akva zázraky :-(

Ak nemáš možnosť zabezpečiť aspoň kontrolu akva každý min. 3 deň, tak by som s akva počkal až po dovolenke....

Koniec koncov akva môže bežať už od teraz z nejakými nenáročnými rastlinkami a s 10 nenáročnými rybičkami a aspoň ti zabehnú akva a pripravia ho na inváziu novej osádky... ;-)
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Co s akvariem pres prazdniny?!

Odoslaťod Atilla » 05 Jan 2004 12:37 pm

ja by som svoje akva bez dozoru nenechal ani 1 tyzden :(

1.) mam vnutorny filter atman 100F - cez vianoce nam par krat vypadla elektrina a nieco sa v nom zasekava cize necerpa vodu ale motorcek bezi a zahrieva sa (nastastie sa to stalo ked sme boli doma) ak by takto isiel 1-2 dni kludne by mohol bud zhoriet alebo vyrazit poistky v celom byte cize by mi zrusil nielen chladnicku :) ale aj svetla nad akva a dalsie filtre cim by mi ostali aj dalsie akva bez filtracie
mam aj vonkajsi filter Fluval304 ten by som bez dozoru tiez nenechal na tak dlhu dobu do 2-3tyzdnov je u mna uplne zaneseny cize prietok blizky 0 + s casu na cas treba filtrom potriast aby sa uvolnili bublinky
vnutorny sa zanesie este ovela skor

2.) obcas sa stane ze nejaka rybka skape - proste sa to stava ak nebudes mat v akva 'nieco-niekoho' kto sa o tuto mrtvolku postara garantujem ti ze do 1tyzdna budes mat vysoke NO2 co sposobi uhyn dalsich rybiek a dalsie zvysovanie NO2 :(

ak najdes niekoho kto ti pride akva skontrolovat s casu na cas tak sa to mozno da (ak poucis dotycneho co ma robit :) )
ked som bol mimo ja narobil som do malych flasticiek dennu davku krmiva pre ryby aby nedochadzalo k prekrmovaniu
verim ze vacsina ludi da krmiva radsej viac ako menej
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Co s akvariem pres prazdniny?!

Odoslaťod Raviolka » 19 Júl 2004 15:42 pm

Chystám se odjet na 14 dní pryč a zanechat svoje rybky osiřelé. O akvária v práci mám jakžtakž postaráno, ale doma mám 2 miniakvária s minirybami a dělám si starosti, jak jim zajistit krmení :?
Máte někdo zkušenosti s těmi "vícedňovými" tabletami? Dá se na ně spolehnout, a jak dlouho opravdu vydrží?
Automatické krmítko jsem zavrhla, rybičky jsou opravdu miniaturní (Corydoras pygmaeus a Boraras urophthalmoides, do 2 cm), sežerou jen špetku a pochybuju, že se krmítko dá nastavit na takovou dávku :x
Napadlo mě přidat do akvária trochu planktonu, myslíte že by vydržel? Ale zase pygmejové by se živého nenažrali... :( ... má někdo nějaký nápad :?:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Co s akvariem pres prazdniny?!

Odoslaťod Rori » 19 Júl 2004 16:01 pm

Automaticke krmitka ak dobre viem funguju tak, ze Ty sama das do takych komoriek krmivo a to sa potom vysype - nenastavujes velkost davky. Ale to je len to co si myslim :) skusenost s tym nemam ( aj ked moje rybushe teraz opustim na 3 dni - snad sa nepojedia :) )
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Co s akvariem pres prazdniny?!

Odoslaťod skala » 20 Júl 2004 14:38 pm

Plankton by vydrzal. Take 2 tyzdne. Niekedy sa stane, ked nie su ryby, a predtym tam boli blchy, ze sa zrazu cosi malo vyliahne.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Co s akvariem pres prazdniny?!

Odoslaťod azet » 21 Júl 2004 10:03 am

osobne skusenosti s "prazdninovymi" tabletkami nemam, jeden moj kamarat vsak stravil 14 na dovolenke a tabletky si pochvaloval. cista voda, rybky zive...

alebo si vyber niekoho z nas, komu das kluc od bytu a instrukcie ;-)
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Co s akvariem pres prazdniny?!

Odoslaťod pernik » 21 Júl 2004 16:08 pm

azet napísal:alebo si vyber niekoho z nas, komu das kluc od bytu a instrukcie ;-)


To je nejlepší způsob. Osobně to praktikuji pověřením některého ze sousedů. Děti se rády podívají na akvárium. Výměna vody není problém. Akva vydrží klidně 2 měsíce. V čem bych viděl problém je v protrhání akvária. Po 14 dnech je z toho džungle v níž není nic vidět a kytky u dna začnou zdechat. Těch 14 dnů je max kdy by jsi měla přijít a dát akva do pořádku.
pernik
 
Príspevky: 145
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2004 22:39 pm

Re: Co s akvariem pres prazdniny?!

Odoslaťod skala » 21 Júl 2004 16:12 pm

perniku, nemas pravdu, u nas v BA netecie z vodovodu "destilka" keby malo akva zarast tak ako vravis, tak to za polroka, nie za 2 tyzdne. za beznych okolnosti
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Co s akvariem pres prazdniny?!

Odoslaťod Raviolka » 21 Júl 2004 16:24 pm

azet napísal:alebo si vyber niekoho z nas, komu das kluc od bytu a instrukcie ;-)

No jasně, to by bylo ideální. Akorát bych někomu musela k těm klíčům přidat i svůj obličej a průkazku... bydlím na intráku a přes léto je tu všechno obrácené naruby :x Odjela i spolubydlící, která je už "zaškolená" :(
O vodu ani rostliny se nebojím, jsem zvyklá ponechat akvárium osudu mnohem déle... opravdu jediné, čeho se obávám, je velikost těch rybiček... takhle malé ryby jsem nikdy neměla. Četla jsem, že pokud necháme malé halančíky 3 dny bez jídla, už jsou jako kost a kůže a jde jim o krk :? A halančíci jsou proti těm rasborkám jako obři :x
Ještě mě napadá sehnat těm rybičkám nějaký "babysitting"... nemáte někdo volné malé akvárium? :D :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Co s akvariem pres prazdniny?!

Odoslaťod skala » 21 Júl 2004 16:49 pm

a nenapadlo Ta Ravi, to 12 litrove akvarium presidlit nacas cele? Naco volne akvarium, staci miesto na policke. Ja ho mam habadej. Napriklad. Akva vezmes do ruky, ryby to sacku, rastliny to tu chvilu vydrzia, alebo aj tie das do sacku. Ved si zariadovala toho mrnousa tot pred par dnami.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Co s akvariem pres prazdniny?!

Odoslaťod Rori » 21 Júl 2004 17:03 pm

skala napísal:perniku, nemas pravdu, u nas v BA netecie z vodovodu "destilka" keby malo akva zarast tak ako vravis, tak to za polroka, nie za 2 tyzdne. za beznych okolnosti


Ja napriklad musim pretrhavat skoro kazdy tyzden. Urcite kazde dva je z toho dost zarastena hladina. Ale urcite to rybky preziju :) a aj tie rastlinky dole ...
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.