ulahnute cryptokoryny



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

ulahnute cryptokoryny

Odoslaťod pakozdy » 10 Nov 2008 00:03 am

zdravim ...

mam v akva 2 druhy cryptokoryn - druh presne neviem - jedna je uzkolista velmi maleho vzrastu cca 5cm. ale obe maju listy rozlozene po substrante. listy vobec nie su zdvihnute. dnes som videl identicky druh v zoodome ale ten bol pekne zdvihnuty.
cim to je sposobene ? svetlo ?

vdaka.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Reklama

Odoslaťod Mariok » 10 Nov 2008 00:20 am

Tak sa správajú pri presvetlenom akváriu. (ak sú listy zdravé a rastú, tak je to tým) :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: ulahnute cryptokoryny

Odoslaťod azet » 10 Nov 2008 22:35 pm

tak pripni fotky, ze co to je zac a ako to vyzera :idea:
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Odoslaťod vaclav » 11 Nov 2008 20:36 pm

Také to dělají pokud do akvária svítí denní světlo.
Obrázok používateľa
vaclav
 
Príspevky: 63
Obrázky: 0
Založený: 02 Mar 2007 21:01 pm
Bydlisko: Praha

Odoslaťod pakozdy » 11 Nov 2008 23:01 pm

svietim 15W na 65l odtien 830. na ne ale dopada pomerne priame svetlo z tej ziarivky.
vyzeraju takto:
Obrázok
a takto:
Obrázok
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod krto » 12 Nov 2008 08:15 am

... tá prvá je zasadená hlboko - nie je vidieť krčok rastliny a spodné listy akoby vyrastali zo štrku (povytiahni ju), tú druhú skontroluj na toto isté...

... sú čerstvo zasadené alebo sa mýlim? 8) Ak áno, daj im zo 2-3 týždne aby sa spamätali a prispôsobili novým podmienkam ...

... vo svetle (osvetlenie trubicami) by som to nevidel, osobne mám v 54l akva C.wendii+C.pontederifolia, kde svietim 36W (t.j. 0,67W/l pri výške akva 30cm) a v 300l akva C.wendii+C.petchii kde svietim (4hod 216W-0,7W/l , 4hod 184W - 0,6W/l a ostatok času 2hod 144W 2hod 108W a 2hod 36W) pri výške akva 50cm a kryptocoryny nepoliehajú...
Obrázok používateľa
krto
 
Príspevky: 316
Obrázky: 60
Založený: 30 Okt 2006 12:15 pm
Bydlisko: Žilina

Odoslaťod pakozdy » 12 Nov 2008 09:44 am

krto napísal:... tá prvá je zasadená hlboko - nie je vidieť krčok rastliny a spodné listy akoby vyrastali zo štrku (povytiahni ju), tú druhú skontroluj na toto isté...

ok. tak ich povytiahnem.

krto napísal:...sú čerstvo zasadené alebo sa mýlim? 8) Ak áno, daj im zo 2-3 týždne aby sa spamätali a prispôsobili novým podmienkam ...

nie su tam uz cca 4 mesiac

krto napísal:...
... vo svetle (osvetlenie trubicami) by som to nevidel, osobne mám v 54l akva C.wendii+C.pontederifolia, kde svietim 36W (t.j. 0,67W/l pri výške akva 30cm) a v 300l akva C.wendii+C.petchii kde svietim (4hod 216W-0,7W/l , 4hod 184W - 0,6W/l a ostatok času 2hod 144W 2hod 108W a 2hod 36W) pri výške akva 50cm a kryptocoryny nepoliehajú...


no uvidime, ci sa postavia, dufam ze ano.


Inak netusite o aky druh ide ?
tu prvu tipujem na becketti a ta druha parva
ake su Vase tipy ?
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Re: ulahnute cryptokoryny

Odoslaťod azet » 12 Nov 2008 11:18 am

mno pripajam sa ku krtovi - mam rovnake skusenosti, ze intenzita osvetlenia taketo "zakrpatenie" alebo prikrceny rast nesposobuje. v jednom akva prazim 10h denne 4x18W na 60 l a vodny stlpec ani nie 30cm a kryptokorynam sa dari, su mohutne a zdrave - kukni foto na: http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=8621

a co podozrenie vaclava? neopiera sa o akvarko silne denne svetlo?

ja to ale skor vidim na nevyvazenost zivin. napis ako hnojis a cim a ci pridavas co2 a kolko...zda sa mi totiz, sudiac podla fotiek, ze ani ostatne rastliny, ktore tam mas volako extra nebujneju :!:
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: ulahnute cryptokoryny

Odoslaťod Giftzahn » 12 Nov 2008 12:24 pm

no ja by som nepodozrieval svetlo, u mna v 60L affiniska za pol roka "zaburinila" sko cele akva - bez ohladu na intenzitu svetla a dokoca pravidelne poobede svietilo do akva slnko a nepozoroval so ziadne ulihanie listov 8) skor tie ziviny by som podozrieval, hnojis ? resp. cim, ako pravidelne? :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod pakozdy » 12 Nov 2008 14:13 pm

hnojenie: pmdd 2-3ml bez KNO3 kazdy druhy den. v akva mam ciernu stetinu, tak sa ju snazim drzat na uzde.
V dne je zopar bivoj guliciek
co2 nedavam

Mam po ruke gulicky bivoj od Rataja. prospeje im to alebo radsej nejake tabletkove ?
takisto mam k dispozicii davku KNO3 z pmdd. mam ju pouzit ? mam strach lebo mam asi problem s no3 vid nizsie

denne svetlo - akva je pomerne daleko od okna a nesvieti na neho priame slnko

bujnenie okolitych rastlin - toto je foto celeho akva
Obrázok

v akva mam malo svetla preto je vacsina vytiahnuta, ale limnophila pri hladine rastie ako besna. Ale zase mam nejaky problem - lebo hygrophila co je vzadu ma pokrcene listy. Zaroven u nej dochadza k dierovaniu co je znak na vysoke NO. takisto sa mi ryby obtieraju o listy.
Po zmerani NO3 ho mam okolo 10. odkalujem kazdy tyzden dokladne - vysavac s recyklaciou vody a vymenienam 2xtyzdennne 10l vody.

osadka je nasledovna:
ryby: 3xrasbora hengeli, 3xrasbora hengeli espei, 4xdanio choprae, SAE, panciernicek panda, 20 krevetiek neocaridina
rastliny:hygrophila polysperma, anubias nana, anubias, 2xcryptocoryny, blyxa japonica, monosolenium tenerum, salvinia
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Re: ulahnute cryptokoryny

Odoslaťod azet » 13 Nov 2008 15:55 pm

mno neviem, nieco mi furt nesedi, ked sa pozeram na Tvoje akva a na tie rastliny. chyba tomu zivot, je to taka zle sterilizovana konzerva. zivot tam stale vaha, ci uz odstartovali, alebo nie :?

to osvetlenie vyzera byt tak trochu bodove - v strede svetlo a na krajoch tma. ale to nebude ten hlavny problem.

hnojivove gulocky neries (nevies co obsahuju a kolko zivin a kedy do vody vypustaju) - hlavne ked uz dno zopar gulocok obsahuje. neodkaluj a hlavne neryp sa mechanicky v substrate, nechaj ho tak ako je, proste odsaj 1x tyzdenne hruby bordel (zvysky krmiva, odumrete listy) z povrchu dna a ostatnu vodu nechaj len odtiect - cca. 1/4 az 1/5 objemu nadrze. ostatny hnoj nechaj zapadat do dna - cryptocoryny si vytvaraju silny korenovy system a hovenka (distinguovany akvarista tomu povie detrit, ze ano :roll: ) odburaju. cryptocoryny dokazu akvarko priam zaplienit - ako pise aj giftzahn, v takych nadrziach, ktore nikdy nezazili pridavanie co2 alebo hnojenie - avsak ani odkalovanie, ziju proste z toho ako ich hnoja ryby, slimaky a ine zivocichy.

no a ked uz teda poctivo merias, pomeral si, aku ph hodnotu mas v akva a kolko co2 sa vo vode nachadza? lebo mozes do akvarka liat hnojiva kolko chces, ale rastliny nedokazu pridane ziviny zuzitkovat a skoncia vo filtry a v kybli.

s tym no3 a ze kvoli tomu mas derave listy Ti kto poradil? pokus s KNO3 by som na Tvojom mieste uz davno vyskusal - zacni postupne pridavat v jednodnovych odstupoch - akonahle nameras kriticku hodnotu no3 nadrz lahko zresetujes vymenou napr. 1/3 vody. rezim s PMDD zatial ponechaj tak, ako si akvarko uz zvyklo.

posledna rada: nechaj akvarku volny priebeh, dovol mu, aby sa v substrate usidlil zivot. pri vybere Tvojich rastlin (az na 1-2 vynimky) nebudes po nabehnuti biologickej rovnovahy musiet riesit ani pridavanie co2 a hnojivo pridas kedy-tedy len ako min. korekcny zasah v pripade potreby.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: ulahnute cryptokoryny

Odoslaťod Giftzahn » 13 Nov 2008 16:15 pm

to pakozdy: no inak azet dost vycerpavajuco popisal kde je treba hladat problem...ja by so este dodal, ze ocividne kryptokoryny maju radi pokoj v akva...to znamena ze cim menej ich budes presadzat, presuvat, rypat do dna pri odkalovani....tym lepsie ti budu rast..... u mna 60L akva - "Bazina" som v poslednom pol roku ani neodkaloval dno, nestrihal odumrete listy, len cisto menil vodu 2 x 12L za tyzden .... a kryptokoryny - teda affiniska obzvlast, sa uplne zblaznili je ich plne akva, vyrastaju nad hladinu odnozuju.....no proste krasa :mrgreen:

akurat sa mi manzelka vyhraza ze tu "Bazinu" onedlho vystriha a skulturni ked budem niekde na sluzobke :cry: njn, sak kam :twisted: nemoze posle .....
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: ulahnute cryptokoryny

Odoslaťod pakozdy » 20 Nov 2008 15:39 pm

no takze som to zacal riesit.
minuly tyzden:
v utorok som povytiahol jednotlive rastliny - jeden menej jeden viac aby som mohol pozorovat rozdiel. Troska sa im nadvihli stonky - prehli sa do obluka, ale listy ostali lezat. ten maly druh zareagoval iba velmi slabym nadvihnutim. o den sa prehnutie este znizilo ale uz nelezia na dne.

v stredu som pridal ku kazdemu korenu trocha rozbitej gulicky bivoja - nezareagovali

v sobotu som do pmdd pridal KNO3 z inej sady pmdd a davkujem kazdy den 3ml. po 2-3dennom pozorovani som nezbadal ziadny prinos. ani na hygrophile


v nedelu som nasadil kvasnice s cigaretovym filtrom. Rastliny sa zazelenali, z korenov jednej cryptokoriny isli bublinky. na cryptoskach vyrasili nejake mlade listky, ktore boli vzpriamene, ale po cca 1dni si lahnu. Hygrophila prestala dierovat a listy sa jej trocha vyrovnali. Ale rastliny urcite nereaguju sposobom ako to bolo pred par mesiacmi, ked som robil prvy pokus s kvasnicami. rastliny ziskali na hmote a bublali o zivot. bublinky sli aj z cladophori. PH mi test od sery ukazuje 7.5-8. NO3 mam podla Sera testu pod 10.
skusim nasadit zvon na zachytavanie a rozpustanie co2. snad to pomoze zvysit CO2 a zmakcit vodu.

Vodu som vymenil bez odkalovania.

Na hladine plava salvinia - co je zrut no3 a fosforu. nemoze posobit ako vysavac na ziviny ? zaroven aj o hygrophile som cital ze ma rada NO3.

viem ze ide o pomerne kratku dobu cca 1,5 tyzdna, ale zmena k lepsiemu vo vzraste by sa uz mala prejavit minimalne u novych listov.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod pakozdy » 20 Nov 2008 15:47 pm

este ma napadlo - ide o rastliny zakupene na burze, takze asi zo zabehnuteho akva. Je sanca, ze sadenice z obchodu by sa chytili lepsie ?
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod azet » 20 Nov 2008 17:01 pm

pakozdy napísal:este ma napadlo - ide o rastliny zakupene na burze, takze asi zo zabehnuteho akva. Je sanca, ze sadenice z obchodu by sa chytili lepsie ?


blbost - okrem toho si pisal, ze rastliny tam uz mas 4 mesiace. cele akvarko je este nezabehnute, to je problem.

ph hodnotu by to chcelo zrazit nizsie. ale pozor na zivych tvorov.

no a tyzden v akvaristike moze znamenat vsetko alebo nic - osobne si myslim, ze v Tvojom pripade si na zdravy rast budes musiet pockat este x tyzdnov.

a k tej salvinii - za pokus nic nedas, ked ju zredukujes. pokial prilis bujnie a ostatne rastliny stagnuju urcite. ale nemyslim si, ze by to bol az taky konkurent k tej ostatnej troche rastlin, ktore tam mas
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Odoslaťod pakozdy » 20 Nov 2008 17:03 pm

akva bude mat za par tyzdnov rok. s dnom sa od zalozenia moc nehybalo.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Re: ulahnute cryptokoryny

Odoslaťod Mariok » 20 Nov 2008 21:37 pm

pakozdy: Je to to isté akva, čo máš v personálnom fotoalbume(2007)? Ak áno, tak to akva, čo máš teraz určite rok nemá! Veď tam neostal kameň na kameni a z pôvodných rastlín tam ostal len nepatrný zbytok, takže vlastne začínaš úplne od znova s inými rastlinami, tak sa nečuduj, že ti nejdú podľa tvojich predstáv. :roll: :!:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Re: ulahnute cryptokoryny

Odoslaťod slavok » 20 Nov 2008 22:58 pm

Takto polihane kryptokoryny (druh aponogetifolia) som mal, ked som pridal MgSO4 (lebo som postrehol priznaky nedostatku horcika na pistiach) a asi som to prehnal...po par dnoch listy, ktore dosahovali hladinu (50cm) lezali na dne podobne ako tie tvoje. PMDD obsahuje MgSO4, tak mozno sa ti hromadi horcik v akvarku.
slavok
 
Príspevky: 53
Obrázky: 21
Založený: 01 Dec 2004 10:22 am
Bydlisko: ZA

Re: ulahnute cryptokoryny

Odoslaťod pakozdy » 21 Nov 2008 10:59 am

Mariok napísal:pakozdy: Je to to isté akva, čo máš v personálnom fotoalbume(2007)? Ak áno, tak to akva, čo máš teraz určite rok nemá! Veď tam neostal kameň na kameni a z pôvodných rastlín tam ostal len nepatrný zbytok, takže vlastne začínaš úplne od znova s inými rastlinami, tak sa nečuduj, že ti nejdú podľa tvojich predstáv. :roll: :!:


ok. takze sa zhodneme na tom, ze akva ma rok iba od fyzickeho zalozenia.

posledne 4mesiace je to skoro v takom stave ako je to na fotkach s tym ze priebezne odstrihavam vyhonky hygrpohily aby mali ryby priestor na plavanie. s cryptosami sa nehybalo.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod Mariok » 21 Nov 2008 13:08 pm

pakozdy: Presný mechanizmus fungovania nepoznám, ale som presvečený o tom, že rastliny sa vzájomne ovplyvňujú,predpokladám,že minimálne spôsobom odčerpávania živín z prostredia. To bude asi aj dôvod, prečo napr. valisnérie niekde nerastú a inde ich nestačia vytrhávať! Obdobne to platí aj o kryptokorínach. Mám osobné skúsenosti, že pri rovnakom osvetlení rástli Hygrophily "ako divé", valisnerie živorili. Potom som zdecimoval Hygrophily, nasadil Ceratophilum a valisnérie ma "zavalili" :? . Podotýkam, že veľký vplyv môže mať tiež svetelný režim, ty si s veľkou pravdepodobnosťou na tom nič nezmenil a je možné, že si vytvoril jednoducho také podmienky, že "spolupráca" prostredia v akva - ryby (myslím hnojenie exkrementmi), vody, osvetlenia a ZLOZENIA rastlín tomuto druhu kryptokorín nevyhovuje :( . Situácia by sa mohla diametrálne zmeniť, ak by si ich tam mal podstatne viac. Ale na to, čo sa naozaj stane, nemáme "patent na rozum" nikto! Treba skúšať! :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod johny » 21 Nov 2008 16:42 pm

Mne sa podobne spravaju echinodory - cez den lahnu a rano ich najde dvihnute... a takto dokolecka :) - poslem neskor aj foto a dalsie podrobnosti lebo tiez neviem prist na to preco sa tak deje... Parametre vody nemeram...
Obrázok používateľa
johny
 
Príspevky: 163
Obrázky: 48
Založený: 12 Dec 2003 16:46 pm
Bydlisko: Kosice

Odoslaťod vysluzil2 » 22 Nov 2008 01:32 am

:) . Pakozdy, ak je malo cryptocoryn, tak si vystru listy aby co najviac pokryli plochu ktoru dokazu listami obsiahnut. Ak ich je vela,listy maju vzpriamene. Mas tam asi wendtii,to je ta vacsia. Ta mensia bude pravdepodobne parva. Johny, aj Pakozdy-cryptocoryny aj echinodory funguju na principe napr kvetu tulipanu. V noci lupene zavrete, cez den otvorene.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Odoslaťod pakozdy » 22 Nov 2008 15:58 pm

vysluzil2 napísal::) . Pakozdy, ak je malo cryptocoryn, tak si vystru listy aby co najviac pokryli plochu ktoru dokazu listami obsiahnut. Ak ich je vela,listy maju vzpriamene. Mas tam asi wendtii,to je ta vacsia. Ta mensia bude pravdepodobne parva. Johny, aj Pakozdy-cryptocoryny aj echinodory funguju na principe napr kvetu tulipanu. V noci lupene zavrete, cez den otvorene.


no super... takze by mohlo pomoct ich dat na jednu hromadu.

co znamena vela/malo ? mam tam 2 a pol korena wendti a 2 korene parvy.

Ako vlastne sadit cryptokoriny ?
- uz viem ze ruzica musi byt nad dnom
- tesne vedla seba alebo s nejakym odporucanym odstupom ?
- mozu byt dva druhy na jednom mieste ?

este im dam 2-3 tyzdne a potom skusim spravit zgrupenie.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod vysluzil2 » 22 Nov 2008 20:34 pm

Mas ich dobre nasadene. Cryptocorynam dlho trva, pokym sa zakorenia. Ked budu mat silnejsiu korenovu sustavu, tak wendtii bude mohutnejsia, a potom ti spravi tvar, aky chces. Takze,nikde sa neponahlat. Treba viac trpezlivosti.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.