založenie akvária - prosba o rady



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

založenie akvária - prosba o rady

Odoslaťod rasto_k » 05 Dec 2008 12:17 pm

Zdravím všetkých,

niekedy začiatkom budúceho roka plánujem založiť akvárium (moje prvé) a chcel by som Vás poprosiť o rady a komentáre.

Umiestnením som limitovaný na komodu s plochou 120x45cm; výrobca tvrdí že cca 300kg zaťaženie "by malo byť bez problémov".

Chcel by som vyvážené akvárium ryby/rastliny, skôr "pokojné" (myslené ako opak k "pestré").

Výsledný stav by som chcel pár skalárov, 1ks prísavník a húfik (cca 8-9ks?) nejakých malých tetier (neónky nie kvôli príliš nápaným farbám,ale niečo podbnej veľkosti a správania; zatiaľ neviem a hľadám). Podľa toho, čo som sa naučil skaláre aj tetry majú radšej kyslejšiu a mäkšiu vodu. Bývam v Bratislave-Karlovej Vsi. Vodovodnú vodu som netestoval (asi sa pôjdem spýtať do Symbiózy, tam snáď vedia), ale dúfam, že ju budem môcť použiť bez veľkých úprav (možno pridať občas výluh z rašeliny alebo tak).

Rastliny by som chcel tak, že väčšina by boli tvarovo podobné úzkolisté (sagittaria, valisneria, mozno eleocharis?), doplnené o niekoľko anubias nana/cryptocoryne wendtii green do popredia a jednu dominantnú rastlinu/skupinu (echinodorus bleheri?). O rastlinách toho viem ešte menej ako o rybách a toto sú len nápady z atlasov. netu... Je nejaký zdroj o kompatibilite rastín (ktoré druhy sa môžu kombinovať ?)

1.) Moja predstava je kúpiť nádrž 100x40x50 z akvashopu
(http://www.akvashop.sk/product_info.php/cPath/90/products_id/659)
Máte s nimi dobré/zlé skúsenosti? Bude to dobrá veľkosť pre spomínané ryby?

2.) Osvetlenie. Z kombinácie voda+elektrina mám dosť rešpekt, takže radšej by som kúpil svietidlo s dobrým istením. Celkom sa mi pozdávalo hagen http://www.akvaprodukt.sk/vyber_vyrobok.php?sel_vyrobca=hagen_svietidla
2x39W, ale jednak neviem, či to nie je málo (predsalen 50cm na výšku...) a potom neviem, aká je dostupnosť 91cm T5 trubíc.
Alternatíva by bola vyrobiť kryt na nejaké svietidlo 4x30W 90cm T8 trubice. Ale som trochu zmätený, lebo takéto svietidlá, čo by sa dali zabudovať do krytu som na nete nenašiel. Zjavne neviem, kde hľadať....

3.) Filter. Momentálne sa rozhodujem vonkajší vs vnútorný. Pri vonkajšom by som musel vŕtať dieru na hadicu do steny tej komody, čo asi nevadí, ale aj tak. Vnútorný zase zaberie cenné miesto v akváriu. Musím si o tom ešte prečítať veci a potom možno položím konkrétnu otázku, ale ak niekto viete poradiť aj teraz...

Neskôr budem otravovať s ďalšími otázkami, zatiaľ by som rád vedel, či niekde nerobím chybu hneď na začiatku.

rasťo
rasto_k
 
Príspevky: 7
Založený: 09 Dec 2007 09:48 am
Bydlisko: Bratislava, Karlova Ves

Reklama

Re: založenie akvária - prosba o rady

Odoslaťod xDodox » 05 Dec 2008 12:58 pm

rasto_k napísal:Umiestnením som limitovaný na komodu s plochou 120x45cm; výrobca tvrdí že cca 300kg zaťaženie "by malo byť bez problémov"

No keď to je drevotrieska, 3x by som neriskoval. Pri akváriu 100x40x50 (objem 200 litrov), by váha akvária so štrkom, dekoráciou a vodou určite bez problémov "atakovala" 250 kg, čo by som mal už riadne obavy o tú komodu.

Pozri tému: Stojan pre akvárium.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: založenie akvária - prosba o rady

Odoslaťod rasto_k » 05 Dec 2008 13:37 pm

xDodox: Vďaka. Tá komoda je DTD, vyzerá takto
iba som odmontoval tie nožičky a stojí celou plochou na podlahe. Vnútri sú dve zvislé steny, ktoré ju rozdeľujú na tretiny. Aj som rozmýšľal, že či do nej nedať nejakú výstuž, ale pripadala mi dosť stabilná na nejakých 300kg; telefonoval som výrobcovi, tí ma upokojili (aj keď, samozrejme, telefonicky to je o tom, že "slib nezarmoutí" :) ).
Možno to ešte zvážim. Myslíš, že dať dovnútra nejakú výstuž?
Prílohy
kmd.jpg
kmd.jpg (66.86 KiB) Zobrazená 10013 krát
rasto_k
 
Príspevky: 7
Založený: 09 Dec 2007 09:48 am
Bydlisko: Bratislava, Karlova Ves

Odoslaťod odys07 » 05 Dec 2008 14:02 pm

Pôvodne som mal takú myšlienku s komodou ako ty, nakoniec tam mám ocelovú konštrukciu a na nej drevotriesku. Rozmer akvaria mam taký ako ty. Celková váha s prislušenstvom je okolo 270Kg kukni si môj album. Do takeho akvária by som určite riešil vonkajší filter s prietokom podla obiemu. Ja mám prietok 1200L Filter je dosť velký a nieje nutné do neho zasahovať každý týždeň. Môžeš si regulovať silu prietoku aby ryby nešprintovaly na mieste :o Máš tam viac vrsiev filtrácie, čo je celkom problém u vnútorného.
Obrázok používateľa
odys07
 
Príspevky: 62
Obrázky: 58
Založený: 26 Sep 2008 13:29 pm
Bydlisko: Žilina

Re: založenie akvária - prosba o rady

Odoslaťod Giftzahn » 05 Dec 2008 14:04 pm

@rasto_k: tak komoda vyzera dost stabilne....ja mam 100x40x50 cize 200L akva na skrinke z drevotriesky a drzi uz dva roky bez problemov...

a este jeden postreh, pozor na vodu co by mohla vytiect z akva na tu komodu...ono ta drevotrieska tym padom zacne "pracovat", krutit sa
a to by mohlo byt nebezpecne pre tvoje akva a pri nahorsom by mohlo prasknut :oops: cize pod akva by som hodi hrubsi polystyren..
a pokial aj nieco z akva nahodou "vyzblnkne" tak sa to nedostane na drevotrieskovu skrinku :mrgreen:

inak jedineho coho by som sa obaval su tie "nozky" dole na skrinke, bez nic by si mal byt v pohodke
:wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Roman » 05 Dec 2008 14:10 pm

do vnutra vystuz davat mozno netreba , ale ak je zadna stena nejaky tenky sololit...nahradil by som ju 18mm DT a PORIADNE priskrutkoval o vsetky vodorovne aj zvisle dosky

tym by si mal dosiahnut dostatocnu torznu tuhost a na vonkajsom vzhlade ani vnutornom priestore to nespoznas
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: založenie akvária - prosba o rady

Odoslaťod rasto_k » 05 Dec 2008 14:22 pm

Vďaka. Zadná stena je rovnaká DTD (18mm?) ako bočné a vyzerá pripojená poriadne. Zatiaľ všetci, čo ju videli "naživo" (keď sme kupovali nábytok, vyberal som ju s tým, že časom tam bude akvárko) sa tak "od oka" zhodli, že 300kg by malo byť v pohode. A keď to tvrdí aj výrobca.... povedal by som, že to asi nechám tak.

Vedeli by ste mi pípadne poradiť aj s tými ostatnými vecami?
rasto_k
 
Príspevky: 7
Založený: 09 Dec 2007 09:48 am
Bydlisko: Bratislava, Karlova Ves

Re: založenie akvária - prosba o rady

Odoslaťod Giftzahn » 05 Dec 2008 14:31 pm

rasto_k napísal:Vďaka. Zadná stena je rovnaká DTD (18mm?) ako bočné a vyzerá pripojená poriadne. Zatiaľ všetci, čo ju videli "naživo" (keď sme kupovali nábytok, vyberal som ju s tým, že časom tam bude akvárko) sa tak "od oka" zhodli, že 300kg by malo byť v pohode. A keď to tvrdí aj výrobca.... povedal by som, že to asi nechám tak.

Vedeli by ste mi pípadne poradiť aj s tými ostatnými vecami?


@ostatne veci: ja mam 200L akva 100x40x50 prave s Akvashopu - od Igora Heribana, taktiez skrinka pod akva pochadza z Akvashopu, kryt na akva + 3xT5 39W svetla su tiez z Akvashopu, podlozka tiez...rozhodne Igor Heriban je seriozny clovek ktory vie dobre poradit a ked unho na Akvashope kupis neurobis chybu ... teda u mna 1000% spokojnost a to som nenakupoval na Akvashope len raz a urcite nakupim opat :mrgreen:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Mariok » 05 Dec 2008 14:38 pm

"Rastliny by som chcel tak, že väčšina by boli tvarovo podobné úzkolisté (sagittaria, valisneria, mozno eleocharis?), doplnené o niekoľko anubias nana/cryptocoryne wendtii green do popredia a jednu dominantnú rastlinu/skupinu (echinodorus bleheri?). O rastlinách toho viem ešte menej ako o rybách a toto sú len nápady z atlasov. netu... Je nejaký zdroj o kompatibilite rastín (ktoré druhy sa môžu kombinovať ?) "

Žiadny zaručený zdroj nenájdeš! Ale pokiaľ sa nebudeš špecializovať na rastliny (CO2,Hnojenie) odporúčam vyskúšať to, čo si popísal (eleocharis nepoznám vôbec), dať tam z každého druhu tak po 5 koreňov a uvidíš, ktorým sa bude dariť lepšie, a tie si necháš! Na zabehnutie akva ale odporúčam doplniť stonkové napr. Hygrophilu, elodeu, Ceratophillum a nenechať ich neúmerne rozrásť. Tieto rastliny ti pomôžu rýchlejšie stabilizovať podmienky a dovtedy sa uchytia aj tie ostatné. Treba k tomu ale osvetlenie, k tomu počítaj témy tu a vytvor si vlastný názor. Myslím že na ten tvoj rozmer by nejaké T5 trubice mohli byť (okolo 90-95 cm? dĺžky)
P.S. Nech ťa neprekvapí, že to, čo ti rastie "z výkopu" po pol roku nemusí fungovať rovnako!!! Závisí od svetla, parametrov zdroja vody, spôsobu filtrácie, počtu rýb a množstva kŕmenia, periodicity výmeny vody. Práve výmena vody a filtrácia tiež majú podstatný vplyv na udávanú znášanlivosť, resp. neznášanlivosť rastlín. :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod janko » 05 Dec 2008 16:00 pm

ak ta komoda ma šrubované poličky , myslím že bude dostatočne pevná na tvoje plánované akva.
doporučujem filter vnútorný, už z toho dôvodu , že je s ním jednoduchšia manipulácia a vytečenie akva vôbec nehrozí.
pre skaláre je však tvoje plánované akva primalé, rastlinky doporučujem tie ako boli spomenuté, tzv. rýchlorastúce na dokonalú stabilizáciu vodných podmienok, potom možeš experimentovať s jednotlivými druhmi..
osvetlenie podľa mna najlepšie vyriešiš, ak si zbuduješ sám podľa potrieb a množstva trubíc.
good luck
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Odoslaťod chelicer » 05 Dec 2008 16:33 pm

no ja som drevár-nábytkár a aj som 3 roky robil tu v TO v nemenovanej znamej nabytkarskej firme a tak ti radím, že tej DTD by som neveril :wink: stačí trochu vody ktora sa pri akvariu vzdy najde, a pojde to do.....
my sme sice na zadné čelo používali sololit no nosnosť 300kg pri takejto komode ti nezaručí nikto. radšej si to ešte s tými výstužami rozmysli :roll:
Obrázok používateľa
chelicer
 
Príspevky: 60
Obrázky: 22
Založený: 01 Feb 2007 10:14 am
Bydlisko: Topoľčany

Odoslaťod rasto_k » 05 Dec 2008 17:48 pm

Ďakujem za rady.

Mariok, janko: ad rastliny na zabehnutie, dobrá rada, vďaka.

Mariok: ad osvetlenie. O osvetlení som sa snažil prečítať, čo sa dalo. Otázku som skôr smeroval tak, že či pri tých rastlinách, ktré chcem pestovať a v takom akva mi stačí tá 2x39W rampa od Hagenu (podľa vzorčekov to vychádza necelých 0.4W/l). Na jednej strane tie rastliny sú väčšinou pomerne nenáročné na svetlo, na druhej strane, wattáž je menej ako udáva väčšina vzorcov....

Radšej by som mal povedzme 3x39W (to sú 90cm T5 trubice), ale nenašiel som dobrú alternatívu (bez takmer zdvojnásobenia ceny). Kryt sa dá urobiť podomácky, ale svietidlo (t.j. kompletnú elektrinu) by som mal radšej zaizolovanú IP67.

janko: ad veľkosť akva. To je to, čo som si chcel overiť (tipojem, že veľkosťou myslíš hlavne výšku (50cm), plocha (100x40) je snáď ok?). Väčšinou sa tých 50cm výšky píše ako rozumné minimum, ale nebol som si istý. Je to pre pár skalárov málo? Čo je rozumná veľkosť?

chelicer: hm. myslíš, že by pomohli joklové obdĺžnky (2-3?) dovnútra? Ale tam je technický problém, ako ich tam dostať nadoraz? Závitom? Ak tá horná doska navlhne a začne pracovať, tie výstuže to majú šancu zachrániť?
rasto_k
 
Príspevky: 7
Založený: 09 Dec 2007 09:48 am
Bydlisko: Bratislava, Karlova Ves

Odoslaťod Mariok » 05 Dec 2008 20:06 pm

rasto_k : Ak plánuješ rastliny z radu náročných, tak je to málo, ak nie, pozri do môjho personálu - je tam 2x18W, T8 (1x830,1x840) s reflektormi na 175l (70x50x50), t.j. cca 0,22W/l.Tie rastliny rastú bez problémov, aj keď je pravdepodobné, že pri silnejšom svetle by to bolo ešte lepšie. Ja však niesom rastlinkár, takže nehnojím... Akurát som sa tu dal zviesť na meranie železa a zistil som 0, takže som vyskúšal železo od Rataja, a musím uznať, že Rotala sa okamžite za dva dni viditelne zdvihla, hoci predtým stagnovala. Svietim cez časový spínač 8.30-12.30,13.30-22.00hod. :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod chelicer » 08 Dec 2008 14:53 pm

rasto_k: skôr sa to rieši tak že sa ocelovými L-kami spevnia rohy skrinky. ale vymysliet si to mozes posvojom. na tvojom mieste by som spevnil skrinku aj v strede, nejakymi prepazkami na stojato. aj tam bude velka vaha. co sa tyka svetla tak ja mam cca 0,4W/l a zda sa mi to dost presvetlene a rastliny rastu tiez.
Obrázok používateľa
chelicer
 
Príspevky: 60
Obrázky: 22
Založený: 01 Feb 2007 10:14 am
Bydlisko: Topoľčany

Odoslaťod rasto_k » 08 Dec 2008 15:11 pm

chelicer: vďaka. asi tam pridám nejaké oceľové L-ká proti posunom doboku. to je dobrý nápad. ináč, skrinka má 4 zvislé steny (okolo tej strednej časi so zásuvkami sú dve), takže pri 320kg zaťažení to je 80kg zvislého tlaku na jednu dosku. toho by som sa nebál.

svetlo dám asi 2x39 svietidlo.

vďaka.
rasto_k
 
Príspevky: 7
Založený: 09 Dec 2007 09:48 am
Bydlisko: Bratislava, Karlova Ves

Re: založenie akvária - prosba o rady

Odoslaťod matus » 08 Dec 2008 15:54 pm

ano suhlasim, podla mna by ti tiez postacili zozadu nejake e-L-ka pripadne ak si chces byt uplne isty mozes dat aj nejake T-ecka na tie stredove priecky (alebo len tam), pokial s tym nikto nebude cvicit tak to bude v pohode
ako podlozku ti poradim, chod do nejakeho velkoobchodu s potrubim a vsetkym, co sa tyka montaze vodovodov a pytaj si tam izolacnu podlozku - sam mam asi 1,5 cm hrubu (maju aj hrubsie), je lepsia a hlavne sa nedroli ako molitan a vyborne sa kraja, su to take cele baly siroke asi 1,5 metra a z toho ti odstrihne (meter stoji asi 70-80 Sk)
a neuvazuj o inom filtri ako o vonkajsom - cistenie a udrzba neporovnatelne jednoduchsie
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.