Drobnoústka trpazličia [Nannostomus marginatus]



Všetko okolo akvarijných rýb

Drobnoústka trpazličia [Nannostomus marginatus]

Odoslaťod pakozdy » 09 Dec 2008 16:51 pm

chcel by som poprosit o nejake vlastne skusenosti s tymito rybami.
zaujima ma temperament, pohybova aktivita, znasanlivost s rasborami pripadne daniami.

nejake info som nasiel ale su to dost rozporuplne informacie.

vdaka.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Reklama

Re: Drobnoústka trpazličia [Nannostomus marginatus]

Odoslaťod xDodox » 09 Dec 2008 19:02 pm

Niečo málo nájdeš tu. Ale viem, že toho veľa nieje.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Drobnoústka trpazličia [Nannostomus marginatus]

Odoslaťod LANGosh » 09 Dec 2008 20:42 pm

Doporučil bych spíše článek Drobnoústky rodu Nannostomus.

Roman 8)
Obrázok používateľa
LANGosh
 
Príspevky: 182
Obrázky: 19
Založený: 27 Júl 2005 08:41 am
Bydlisko: ČR

Odoslaťod pakozdy » 09 Dec 2008 22:20 pm

dobre citanie.
zaujimave, ako informacie dokazu zmenit pocas svojej cesty.
vsade sa pise ze su hufove a zrazu bum:
Druhy rodu Nannostomus nejsou žádné hejnové ryby, jak většinou literatura uvdává. Mají ale určité životní situace, kdy se do hejna v přírodě sdružují. Hejnovými rybami jsou v mládí a při neklidu, vyrušení. V pozdějším věku jednotlivé ryby v přírodě udržují zrakový kontakt s ostatními. Proto se doporučuje mít hejno o 10 - 12 kusech.
:-)
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod Raviolka » 09 Dec 2008 22:23 pm

Tak na tohle téma jsem diskutovala s Normanem a Arowanou ohledně Nannostomus eques - nechtěli se nechat přesvědčit, že je to teritoriální rybka a do hejna se shlukuje jen přechodně kvůli pocitu bezpečí :-)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod Norman » 10 Dec 2008 08:08 am

Nooo, ani u N. eques ani u N. beckfordi som nemal problem s teritorialitou okrem zapasov samcov v "zasnubnom" case, ale aj to je skor velmi "nezne odtlacanie sa" ako "zapas ala cichlidy".

Vladko Bydzovsky ma s nimi bohate skusenosti ale moje pozorovania sa od jeho znacne lisia. Moje equesky su proste nejake druznejsie ;) a nemyslim ze by boli neustale v strese kedze mi takmer zeru z ruky a okrem dvoch hokejok, prisavnika a panciernickov su to najvacsie ryby v akvarku. Nevyhladavaju ani nejake zakutia ale skor plavaju vo volnej vode, co tiez nie je v sulade so skusenostami p. Bydzovskeho :(

Marginatusky som zatial nemal, takze nemozem posudit :(
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod chelicer » 10 Dec 2008 10:14 am

V mojej nadrzi plavaju zatial male N. Beckfordi 4ks, velmi pekne rybky. Drzia sa spolu popripade plavaju spoločne s tetrami, sem tam sa k nim pripoji mala SAE nakolko su si podobne, ten čierny pozdlzny pruh a tvar tela ju asi mýli.. no radost pozerat kolkokrat :)
Obrázok používateľa
chelicer
 
Príspevky: 60
Obrázky: 22
Založený: 01 Feb 2007 10:14 am
Bydlisko: Topoľčany

Odoslaťod Raviolka » 10 Dec 2008 13:59 pm

Norman, už jsem to zmínila tady: http://www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=21549 Mám hooodně zarostlé 70 l akvárium a jiné ryby než equesky by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Myslím, že chování takto žijících ryb oproti tomu, co nabízí tvoje akvárium (předpokládám, že to velké), prostě bude jiné. Pokud jsou v prostoru, tak spolu - a pokud jsou tam jiné ryby, které je ruší, tak prostě v prostoru budou :wink: Netvrdím, že jsou ve stresu a že tím strádají, jen se prostě projevují jinak. Co je pro ně přirozenější je námět do diskuse :-)

Snad se nikdo nezlobí že odbočujeme, ale myslím si, že pro chov marginátek to bude ve velké míře platit taky. Chovala jsem je, ale velmi dávno a ne dlouho a nic moc si nepamatuju :oops:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod pakozdy » 10 Dec 2008 14:39 pm

a nemate prehlad, kde v BA su v sucasnosti skladom ?
vdaka
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Re: Drobnoústka trpazličia [Nannostomus marginatus]

Odoslaťod azet » 10 Dec 2008 15:42 pm

@pakozdy - tu su moje postrehy:
http://www.azet.akva.sk/index.php?pstr=faunaFlora-rybky

marginatky su uplne pohodove rybky, ktore mozes chovat s inymi mierumilovnymi characidami alebo ako Ty si sa pytal s daniami a rasborami.

samcekovia si obcas imponuju a sa vytlacaju, ale vsetko len decentne santenie.

definiciu "hufova ryba" treba vzdy brat s rezervou, ale nenechaj sa roznymi nazormi na nete pomylit. najlepsie sa citia v krdliku, takze ich zober minimalne 6-10 kusov.

niekedy ich vidam v symbioze, mavaju tam aj ine drobnoustky. ved si obvolaj alebo pochod predajne.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Odoslaťod clarkii » 10 Dec 2008 21:10 pm

Myslím ze sem je videl v Bratislave v Hornbachu.
clarkii
 
Príspevky: 479
Obrázky: 152
Založený: 12 Sep 2006 19:49 pm

Odoslaťod pakozdy » 11 Dec 2008 22:41 pm

takze v hornbachu maju iba N. beckfordi
skoda :-(
opacim este simbiozu
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava

Odoslaťod clarkii » 12 Dec 2008 23:49 pm

Dneska sem je videl v Megazoo ve Wídni cena 1,75€ za kus.
clarkii
 
Príspevky: 479
Obrázky: 152
Založený: 12 Sep 2006 19:49 pm

Odoslaťod milop » 13 Dec 2008 11:35 am

Do nedávna som myslel , že v ríší rozprávok vidim trpaslikov, a až teraz po prečítaní nadpisu som pochopil , že to boli trpazlici :o
prepač pakozdy, nedalo mi to nenapísať aj keď si nezakladam na pravopise. :? :)
pači sa mi to "drobnoústka trpazličia" na základe doterajších skusenosti by som asi tieto krásne slovenské názvy a celú názvologiu zrušil, ked nenapíšeš N. marginatus tak na 99% neviem o ktorý druh rodu ide, ako asi aj ostatní akvači .
Inač , krásna rybička a predpokladam, že to čo plati o chove N. eques a beckfordi plati aj pre týchto krasavcov.
N. eques /patrí medzi mojich top10/ som dlhodobo choval bez nejakých problémov. vždy je dobre chovať stadečko- alebo hufik :wink: podľa možnosti , minimálne 8-10ks. Mojim "snom" su N. mortenthaleri a n.espei . Niečo "viac" o rode Nannostomus (aj N. marginatus) najdeš tu:
http://www.akvarko.cz/clanky.php?str=50
dva diely članku !:
Dodatok : Teraz som si všimol, že Roman už tento članok citoval, takže nič nove pod slnkom. Hned sa mi nezdalo, žeby naň ostatní zabudli :wink:
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Odoslaťod pakozdy » 13 Dec 2008 16:01 pm

milop napísal:Do nedávna som myslel , že v ríší rozprávok vidim trpaslikov, a až teraz po prečítaní nadpisu som pochopil , že to boli trpazlici :o
prepač pakozdy, nedalo mi to nenapísať aj keď si nezakladam na pravopise. :? :)
pači sa mi to "drobnoústka trpazličia" na základe doterajších skusenosti by som asi tieto krásne slovenské názvy a celú názvologiu zrušil, ked nenapíšeš N. marginatus tak na 99% neviem o ktorý druh rodu ide, ako asi aj ostatní akvači .


povodny nazov temy bol latinsky. niekto z adminov pridal aj slovensky nazov. reklamacia teda patri na ich hlavu :-)

inak vcera som zohnal poslednych 6ks z vystavneho akva v zoodome.
nove vraj maju prist v utorok, stredu. tieto tam boli uz 2 mesiace takze boli zabehnute
V simbioze mali iba posledne 2ks a nove budu az po novom roku.

casom este pribudnu hadam 4ks.
pakozdy
 
Príspevky: 431
Obrázky: 4
Založený: 07 Dec 2007 23:25 pm
Bydlisko: bratislava


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.