risk? mečun mexicky



Všetko okolo akvarijných rýb

risk? mečun mexicky

Odoslaťod los alamos » 02 Jan 2004 15:48 pm

všade pišu, že mečun mexicky je priatelska ryba, ale možem ho dať do akva s rybkami, ktore majú 3cm :?:
los alamos
 
Príspevky: 94
Obrázky: 3
Založený: 12 Aug 2003 13:36 pm
Bydlisko: Kosice

Reklama

Re: risk?

Odoslaťod Spectre » 02 Jan 2004 16:06 pm

los alamos napísal:všade pišu, že mečun mexicky je priatelska ryba, ale možem ho dať do akva s rybkami, ktore majú 3cm :?:


Ja osobne mám mečúňov spolu s neónkami a nažívajú veľmi dobre. Mečúne kúp v obchode ešte malé, takže by nemal byť problém s aklimatizáciou (odporúčam kupovať v Biotope, kde majú krásnu viedenskú variantu). Inak sú to nenáročné rybky, ktoré sa uspokoja aj s hocijakou riasou, alebo odpadkom. Skôr treba asi dávať pozor na pomer samčekov/samičiek. Najlepšie tak 1:4.
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: risk?

Odoslaťod los alamos » 02 Jan 2004 16:14 pm

1:4 viem, budu nejake problemi ak bude 1samček :2samice :?:
los alamos
 
Príspevky: 94
Obrázky: 3
Založený: 12 Aug 2003 13:36 pm
Bydlisko: Kosice

Re: risk?

Odoslaťod Spectre » 02 Jan 2004 20:20 pm

los alamos napísal:1:4 viem, budu nejake problemi ak bude 1samček :2samice :?:


Problémy určite nebudú, pretože ja to mám teraz práve tak :D (v 30l akva). Akurát sa mi koťuhy nechcú množiť :(
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: risk?

Odoslaťod Ludo » 02 Jan 2004 20:48 pm

mečúne s neonkami? ja som to tak mal, a nič sa nestalo.

podľa mňa ich môžeš mať spolu:D
Obrázok používateľa
Ludo
 
Príspevky: 182
Obrázky: 33
Založený: 26 Máj 2003 20:32 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: risk?

Odoslaťod Spectre » 02 Jan 2004 23:47 pm

Viktor napísal:mečúne s neonkami? ja som to tak mal, a nič sa nestalo.

podľa mňa ich môžeš mať spolu:D


Ja mám ešte okrem neóniek troch pancierničkov a jedného hrozne malinkého prísavníčka, ktorý nerastie a nerastie. Mečúne si ostatné rybky v podstate moc nevšímajú. Občas sa medzi sebou ponaháňajú (v dobrom, samozrejme). V takom počte ako mám ja nie sú ani moc teriotoriálne, nakoľko sú vždy s neónkami v rohu akvária a čakajú na niečo pod zub. Jednoducho super rybky :lol:
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: risk?

Odoslaťod Ludo » 03 Jan 2004 10:33 am

Spectre napísal:...hrozne malinkého prísavníčka, ktorý nerastie a nerastie...


-> prisavnici rastú pomaly. Keď vydržíš, tak by mal narásť.
Obrázok používateľa
Ludo
 
Príspevky: 182
Obrázky: 33
Založený: 26 Máj 2003 20:32 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: risk?

Odoslaťod jlu » 05 Jan 2004 14:18 pm

Spectre, mas v tom akvariu koren??? Prisavnici potrebuji ke svemu zivotu okusovat nejake drevo, kdyz ho nemaji, tak skomiraji a podle nejake literatury mohou i bez zjevnych pricin uhynout. Ja mam prisavniky dva a musim rict, ze vyrostli docela rychle a na korenech, ktere jsou v akva, jsou peceni vareni :-) Jinak to chce taky, aby nejake krmeni spadlo na dno, odkud to ten prisavnik muze snist (to plati i pro ty pancernicky). Mam ted jako doplnkove krmeni nejake tablety, tak jim ji vzdycky hodim na dno a mel bys videt ten boj - jine ryby k ni ani nepusti. Jinak ti moji maji taky radi zive patentky.
Obrázok používateľa
jlu
 
Príspevky: 27
Obrázky: 5
Založený: 18 Dec 2003 22:07 pm
Bydlisko: Plzeň

Re: risk?

Odoslaťod Spectre » 05 Jan 2004 16:28 pm

jlu napísal:Spectre, mas v tom akvariu koren??? Prisavnici potrebuji ke svemu zivotu okusovat nejake drevo, kdyz ho nemaji, tak skomiraji a podle nejake literatury mohou i bez zjevnych pricin uhynout. Ja mam prisavniky dva a musim rict, ze vyrostli docela rychle a na korenech, ktere jsou v akva, jsou peceni vareni :-) Jinak to chce taky, aby nejake krmeni spadlo na dno, odkud to ten prisavnik muze snist (to plati i pro ty pancernicky). Mam ted jako doplnkove krmeni nejake tablety, tak jim ji vzdycky hodim na dno a mel bys videt ten boj - jine ryby k ni ani nepusti. Jinak ti moji maji taky radi zive patentky.


Paradoxne, dnes akurat ten prisavnicek uhynul. Koren som tam mal od zaciatku a obcas som ho aj prikrmoval tabletkami JBL pre prisavnikov. To su uz tri prisavniky, ktore mi odisli - jeden zaliezol do filtra a zosrotovalo ho a dva boli len tak "ex" z nicoho nic :( Asi na prisavnikov nemam stastie :( Inak je pravda ze malinke prisavnicky boli vzdy hrozne ustrachane a tento posledny bol vecne zalezeny pod filtrom, akurat tak navecer vzdy vyliezol poometat skla. Inak jak som ho nasiel som si vsimol, ze ma na bruchu taky ako vred... bohvie co to bolo.
Neviem ... neni to hejnova rybka? Lebo aj tetry samotne to dost tazko znasaju, tak ze ci ich nemam kupit 5ks a nebude sa im darit lepsie?? Alebo sa mam v tom malom akva (30l) na pricuckov vykaslat radsej?
Ku chodu akvaria podotykam len tolko, ze ostatnym rybkam sa tam celkom dari a panciernicky sa mi pravidelne vytieraju :D ... asi je to tym, ze mam mrte vykonny biofilter, takze zle latky nemaju sancu :wink:
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: risk?

Odoslaťod bolek » 05 Jan 2004 16:41 pm

prísavník je skôr teritoriálna ako hejnová ryba....
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: risk?

Odoslaťod jlu » 05 Jan 2004 16:44 pm

To me mrzi. Ja jsem na zacatku mela dva prisavniky ve 40l akva a taky mi jeden z pro me nevysvetlitelneho duvodu uhynul. Pak se to jeste jednou opakovalo, ale ti dva,co prezili pak docela rostli. Myslim, ze prisavnici nejsou hejnova ryba, ani jsem to nikde necetla. To, ze jsou pres den schovani, je vcelku normalni, potrebuji nejaky ukryt - ja mam pro ne jeskynku pod korenem. Nevim, jestli treba nemuze byt problem v druhu dreva,ktere mas v akva - treba z nej nema ty spravne latky, ale to je otazka pro nekoho zkusenejsiho.
Obrázok používateľa
jlu
 
Príspevky: 27
Obrázky: 5
Založený: 18 Dec 2003 22:07 pm
Bydlisko: Plzeň

Re: risk?

Odoslaťod Spectre » 05 Jan 2004 21:47 pm

jlu napísal:To me mrzi. Ja jsem na zacatku mela dva prisavniky ve 40l akva a taky mi jeden z pro me nevysvetlitelneho duvodu uhynul. Pak se to jeste jednou opakovalo, ale ti dva,co prezili pak docela rostli. Myslim, ze prisavnici nejsou hejnova ryba, ani jsem to nikde necetla. To, ze jsou pres den schovani, je vcelku normalni, potrebuji nejaky ukryt - ja mam pro ne jeskynku pod korenem. Nevim, jestli treba nemuze byt problem v druhu dreva,ktere mas v akva - treba z nej nema ty spravne latky, ale to je otazka pro nekoho zkusenejsiho.


Mozno, ze bolo drevo zle. Kupil som ho v Baumaxe (Tatrapet, ved to pozname :)). Poriadne som ho prevaril nakolko farbilo vodu. Kupil som sice aj tie tablety pre prisavnikov, ktore maju obsahovat dajaky extrakt z toho dreva, alebo co, ale asi to moc nepomohlo. Je mozne aj to, ze som jednoducho nemal stastie.. prveho prisavnicka som mal z Biotopu a ten si smrt sposobil sam, pretoze vliezol magor do filtra. Potom som mal dvoch, ktorych som kupil v Auparku a jeden odisiel asi 2 dni potom, ako som ich doniesol domov (mozno dajaka choroba uz z predajne). Druhy vyzeral ok tak som ho nechal tak a odisiel az teraz.. je tomu mozno mesiac od kupy, mozno trochu viac.. nepamatam presne.

Vratme sa k teme: Dnes som bol v Biotope trochu poobsmrdat a kupil som dajaku burinu (chcel som kupit krasnych Corydoras Sterbai, ale stali 180,- :(). Tie pekne viedenske mecune som tam uz nevidel - mali iba tie obycajne :)
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: risk?

Odoslaťod kujoon » 05 Jan 2004 23:54 pm

Spectre napísal:...hrozne malinkého prísavníčka, ktorý nerastie a nerastie...

Skús mu občas dať nejaký ten šalát, alebo špenát, to majú prísavníci radi.Mne sa veľmi dobre osvedčilo hov. srde + špenát + nejaké ryby, to všetko pomleté, zmiešané, uvarené, do toho ešte želatina, nejaké vitamíny a za chvíľu máš poriadne kusy.. Určite si to už niekde videl, v každej knižke je o tom. :wink:
Prísavník nieje hejnová ryba, vsade sa píše, že samci sa medzi sebou pozabíjajú,ale podla mna to nieje celkom tak.Najskôr som si kúpil troch prísavníkov samec + 2 samice ( poriadne kusy ) Jedného dňa sa vytreli a mladé som nechal pokope - osatli mi dvaja samci a jedna samica, už majú cez rok a pokojne si spolu žijú, dokonca sa mi aj vytreli. Samci sa občas pobijú, ale to je normál, nič vážne..
kujoon
 
Príspevky: 58
Obrázky: 1
Založený: 06 Dec 2003 18:37 pm

Re: risk?

Odoslaťod kujoon » 06 Jan 2004 02:15 am

jlu napísal:Spectre, mas v tom akvariu koren??? Prisavnici potrebuji ke svemu zivotu okusovat nejake drevo, kdyz ho nemaji, tak skomiraji a podle nejake literatury mohou i bez zjevnych pricin uhynout. .

To nieje vôbec tak, prísavníci nepotrebujú k svojmu životu drevo, oni z dreva vytiahnú len nejaké látky ( lignín, alebo tak nejako sa to volá ) a ten je vhodný pre ich rast. Vhodný, ale nie potrebný... :wink:
kujoon
 
Príspevky: 58
Obrázky: 1
Založený: 06 Dec 2003 18:37 pm

Re: risk? mečun mexicky

Odoslaťod Astrid » 06 Jan 2004 13:26 pm

Ako pise kujoon.
Ja som odchovala do dospelosti dvoch samcov prisavnikov bez korena alebo ineho dreva v akvarku.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: risk? mečun mexicky

Odoslaťod Spectre » 06 Jan 2004 17:03 pm

Astrid napísal:Ako pise kujoon.
Ja som odchovala do dospelosti dvoch samcov prisavnikov bez korena alebo ineho dreva v akvarku.


Za ako dlho ti asi vyrastli?
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: risk? mečun mexicky

Odoslaťod Astrid » 06 Jan 2004 18:14 pm

Asi 3-4 roky. Ale zo zaciatku som ich ani nejako extra nekrmila- mali len to, co popadalo na dno. Asi posledny rok ich krmim aj tabletami a uhorkami.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: risk? mečun mexicky

Odoslaťod Spectre » 06 Jan 2004 20:54 pm

Astrid napísal:Asi 3-4 roky. Ale zo zaciatku som ich ani nejako extra nekrmila- mali len to, co popadalo na dno. Asi posledny rok ich krmim aj tabletami a uhorkami.


Pfuuuu ... 3-4 roky? Kolko je dlzka zivota takeho prisavnika???
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: risk? mečun mexicky

Odoslaťod elo » 08 Jan 2004 22:59 pm

Mojim prisavnikom velmo chuti kalerab - na kupovane tabletky z vysoka ...
Obrázok používateľa
elo
 
Príspevky: 23
Založený: 27 Nov 2003 14:34 pm
Bydlisko: MI, KE, BA

Re: risk?

Odoslaťod jlu » 09 Jan 2004 10:40 am

To nieje vôbec tak, prísavníci nepotrebujú k svojmu životu drevo, oni z dreva vytiahnú len nejaké látky ( lignín, alebo tak nejako sa to volá ) a ten je vhodný pre ich rast. Vhodný, ale nie potrebný...


Mozná ze neni, psala jsem jen to co jsem vycetla z knizek a na netu, ale z vlastni zkusenosti muzu rict, ze koren oziraji opravdu radi. Je jasne, ze si z nej berou jen nejake latky, stejne jako kdyz ty snis jablko, tak si z nej taky jen vytahnes nejake latky vhodne (mozna i nutne) k zivotu. Lide by taky asi prezivali jen o chlebu a vode, ale myslim, ze s pestrou a ruznorodou stravou zahrnujici vsechny dulezite latky je celkovy zdravotni stav jak u lidi tak i u ryb lepsi. A proc jim nedoprat, to co jim dela dobre, kdyz je to tak jednoduche? :lol:
Obrázok používateľa
jlu
 
Príspevky: 27
Obrázky: 5
Založený: 18 Dec 2003 22:07 pm
Bydlisko: Plzeň

Re: risk? mečun mexicky

Odoslaťod bolek » 09 Jan 2004 12:17 pm

Prikláňam sa na stranu tých, ktorí tvrdia, že koreň alebo inú drevnú hmotu v akva s prísavníkmi je treba mať. 8)

Prísavníci sú všežravci. :idea:

Podstatnú časť ich jedálnička tvorí rastlinná zložka. Mäsová časť jedálnička je zastúpená rôznymi malými živočíchmi, ktorí žiju v trávnatých porastoch, prípadne riasach, červami alebo mrtvými živočíchmi. :roll:

Aby prísavník mohol dobre tráviť potravu je preňho dôležitá drevná hmota. V akva ju preto najčastejšie nahrádzame koreňmi, prípadne škrupinou s kokosového orecha.
Aj keď sa to možno niekedy nezdá, ale z tých koreňov, prípadne kokosových orechov naozaj ubúda a to preto lebo ich prísavníci intenzívne okusujú. :twisted:

Dokonca pri nedostatku prirodzenej potravy sú niektoré druhy (napr. Panaque a Hypostomus) schopné určitý čas prežívať a aj rásť iba pri konzumovaní drevnej hmoty. :wink:
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: risk? mečun mexicky

Odoslaťod jlu » 09 Jan 2004 13:03 pm

Astrid napísal:Ako pise kujoon.
Ja som odchovala do dospelosti dvoch samcov prisavnikov bez korena alebo ineho dreva v akvarku.


A nemela jsi tam alespon kokosovy orech??? Podle Tveho fotoalba soudim, ze ho maji Tvoji prisavnici docela v oblibe :)

Jinak mas krasne fotky i krasne prisavniky i dalsi ryby, muzu se zeptat, cim fotis???
Obrázok používateľa
jlu
 
Príspevky: 27
Obrázky: 5
Založený: 18 Dec 2003 22:07 pm
Bydlisko: Plzeň

Re: risk? mečun mexicky

Odoslaťod Astrid » 09 Jan 2004 14:59 pm

jlu napísal:
Astrid napísal:Ako pise kujoon.
Ja som odchovala do dospelosti dvoch samcov prisavnikov bez korena alebo ineho dreva v akvarku.


A nemela jsi tam alespon kokosovy orech??? Podle Tveho fotoalba soudim, ze ho maji Tvoji prisavnici docela v oblibe :)


Kokosovy orech som do akvaria pridala az v tom case, ked boli tie fotky fotene. To bolo vtedy, ked uz boli dospeli. Kratko predtym som tam pridala aj nejake tie korene, prave kvoli prisavnikom. Ale ani vtedy, ani teraz im tie korene nejako zvlast nechutia. Teda nevsimla som si, ze by na nich travili viac casu ako inde.

jlu napísal:Jinak mas krasne fotky i krasne prisavniky i dalsi ryby, muzu se zeptat, cim fotis???

Dakujem :) Nejaky sumar tych fotiek a aj ineho sa uz chysta... len mam momentalne toho casu trochu pomenej...
Fotak je Olympus C-740UZ.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: risk? mečun mexicky

Odoslaťod Marian120 » 14 Jan 2004 01:23 am

No ja mám teda v 70l akváriu 13 prísavníkov už asi 2 roky, prvého som kúpil ako XXL ten má teraz nejakých 12 cm a ostatné som dostal neskôr, tie boli úplne malé asi 2cm, teraz majú asi 5cm. Nijako špeciálne ich nekŕmim, zjedia všetko aj tabletky, aj šalát a ešte ocucávajú aj korene, ale nemyslím si že by ho jedli. Každý má svoj kúsok dna a všetci sú kamaráti.
Marian120
 
Príspevky: 2
Založený: 14 Jan 2004 00:33 am
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.