Nove akva - vela NO2



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Nove akva - vela NO2

Odoslaťod IIvann » 22 Dec 2008 23:58 pm

Ahoj ludia,

mam asi 12 dni zalozene akvarko (90litrov cisty objem) tvrdost vody 8-10, ut pod 5, pretoze som pridal raselinovy extrakt, ph 6,5-7. Externy filter (cca7l filtr.hmota, prietok cca 100l/hod). 7 trsov rastlin, z toho dve valisnerie potom nejake nizke a este nejaku rychlovku.. mam tu aj nazvy ale nechce sa mi to opisovat. Ryby- 6x maly panciernik+4x ancistrus, tiez drobny + 6x card.japonica. 2x16w+1*17w ziarivky. 23°C.

No a teraz problem. Mam vysoku hladinu NO2. Asi si poviete, ze je to normalne, nove akvarko.. Ale je to uz 12 dni a ona stale nie a nie klesnut, dokonca som teraz nameral hodnotu, ktora na tom porovnavacom stitku ani nie je, tj viac ako 0,25mg/l NO2. Nemalo by to byt uz smrtelne? Ovsem vsetko mi preziva. Meral som aj NH3/4+ a vysla mi taktiez "dobra" davka, 2mg/l. Do filtra som na zaciatku nalial nitrivec, aby som urychlil mnozenie bakt. Sice mi odstranil pociatocny zakal, ale tym to asi aj skoncilo (inak po odstraneni toho zakalu sa mi na stenach usadil biely povlak, na omat drny, je tam doposial, obcas a na nom pasu anciasi) .

Teraz som zo zufalstva vlozil stary shark1 aby ceril hladinu, pretoze sa na nej spravil povlak. Len cakat sa mi nechce.. Este som aj vymienal vodu, 1x, asi 20 percent. Dopustal som dazdovu.

Riasy zatial nie su ziadne. Moze byt problem v tom ze mam velky filter, maly prietok a tym aj malo kysliku pre bakterie? Mam vzduchovat? Zvysit prietok sa mi neda, jedine nove cerpadlo, co sa mi tiez neda, teda mojeje penazenke :). Alebo vlozit uhlie? Alebo naockovat od niekoho bakterie? (nemam od koho), alebo len cakat a kukat na tu super fialovu vodicku z testu NO2? Inak NO3 je malo, skoro nemeratelne..

Dufam ze som napisal vsetko, aby ste mohli urcit diagnozu :).

Obrázok
akva po napusteni

Obrázok
filter

Obrázok
skvrny na skle

Obrázok
teraz
IIvann
 
Príspevky: 33
Obrázky: 2
Založený: 22 Dec 2008 23:12 pm
Bydlisko: Povazska Bystrica

Reklama

Re: Nove akva - vela NO2

Odoslaťod redw » 23 Dec 2008 02:18 am

nie si prvy ani posledny kto ma tento problem, urobil si zaciatocnicku chybu, ze si nepockal dost dlhu dobu (aj ked si myslim ze tu chybu urobi 3/4 zaciatocnikov :lol: )
najlepsie co mozes urobit je vymenit kazdy den cast vody a neprekrmovat, ostatne(vymena cerpadla, uhlie) je viac menej zbytocne
mozno ze ti :dead: zopar ryb ale nakoniec sa no2 ustali
mozes sa inspirovat v tychto temach
http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=8142&highlight=vela+no2
http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=2677&start=0
no a je to tu velakrat napisane takze hladat, hladat, hladat
Obrázok používateľa
redw
 
Príspevky: 369
Obrázky: 24
Založený: 12 Jún 2006 23:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod Raviolka » 23 Dec 2008 11:22 am

http://klub.akva.sk/akvarium.php - stáhni si 4. číslo, kde se dočteš všechno o koloběhu dusíku a zabíhání akvária... podotýkám, že to trvá 6-8 týdnů a 12 dní je zatím jako nic :idea:
Vyhnula bych se zatím zdaleka dešťové vodě a rašelinovému výluhu nebo jiným zlepšovákům. Nitrivec nevadí, ale může zmást testy - ne, že by testy byly to podstatné, jde o ryby :-). Měň vodu, aspoň třetinu dvakrát za týden, dokud se výsledky testů neumoudří - ale počítej s tím, že to celé opravdu trvá dlouho a za dva týdny nemáš vyhráno, i kdyby všechno bylo na nule.
Chybu s rybami jsi neudělal, je jich hodně málo na ten objem a akvárium bez zdroje dusíku se "samo" nezaběhne. Jen musíš pravidelně měnit vodu a hlídat to. Ty krevetky si myslím nebyly dobrý nápad, přeci jen jsou citlivější...

P.S. Opravdu doporučuju přečíst si ty odkazy :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod IIvann » 23 Dec 2008 11:49 am

Ahoj.

Tak vsetky tie fora, casopis akvarium c. 4 som si precital este pred zalozenim. Ryby som kupil schvalne, aby mali bakterie (ktore tam asi este nemam) co "jest", pricom mi bolo povedane, ze tamtie vydrzia aj horsie podmienky vo vode po zalozeni akva..
Raviolka, pises, ze to je jeste hodne malo casu, no, myslel jsem si to, tedy rika to literatura :), ale kdyz ono se to ani neustaluje, porad to roste (NO2), tak jsem zacinal mit strach, proto cely tento muj prispevek. Jinak krmim jednou za 3 dni, i to jen aby se nereklo, vsude se pise ze ryby bez jidla vydrzi, tak snad jo.
No a k te vymene vody, delal bych to, ale mam ve vodovodu tvrdou vodu, tj 20°UT. V akvarku chci chovat tetry, az tam zoxidujou ty molekuly dusny hnusny. Takze kdybych menil vodu za novou z vodovodu, stejne bych tam pak musel dat destovu, jelikoz na osmozu nemam .. Rav. opravdu to musim delat :?:
Kazdopadni dik za potvrzeni toho, ze celej proces trva dlouho, ono kdyz to clovek cte, je jiny, nez kdyz mu to napise nekdo kdo si tim prosel...
IIvann
 
Príspevky: 33
Obrázky: 2
Založený: 22 Dec 2008 23:12 pm
Bydlisko: Povazska Bystrica

Odoslaťod dusik » 23 Dec 2008 11:51 am

Raviolka napísal:Chybu s rybami jsi neudělal, je jich hodně málo na ten objem a akvárium bez zdroje dusíku se "samo" nezaběhne.


Niekto používa namiesto rýb na zabehnutie to ,že sype krmivo do prázdneho akvária. Je to tiež dobrý zdroj dusíku? Či je lepšie dať nejaké odolné ryby?
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod elwiss » 23 Dec 2008 12:44 pm

AHOJ
presne ako tu uz napisali zacal si skoro. idealne je cakat tak 4 tyzdne a mat zapnute ohrievanie,svetlo a filter.a dat tam aj toho krmiva do prazdneho akvaria ako pise dusik.
az po mesiaci skus merat a vsetko bude ok na 95%.
no ale co uz uz si zacal,tak ked nezozenies bakterie od niekoho kto ma zabehnute akvarko, ostava ti len menit kazdy druhy den vodu asi 30% a ja osobne si myslim ze ta tvrda voda nebude az taky problem, len ju nechaj vzdy odstat 30minut po napusteni (aby vyprchal chlor) a az potom ju pomali cez hadicku napustaj do akva.
ked mas akva vysoko,tak mozes pouzit dosku na žehlenie a na nu polozit vedro a pomalicky napustat. (ja to robim tak a funguje to :P )
ved keby daco kludne napis sme tu na to aby sme poradili.
Obrázok používateľa
elwiss
 
Príspevky: 151
Obrázky: 25
Založený: 28 Mar 2007 22:54 pm
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod Raviolka » 23 Dec 2008 13:33 pm

Na chov tetrám tvrdá voda nevadí - pokud jim budeš chtít v budoucnu přilepšit, tak změkčit ji třeba tou dešťovkou je fajn, ale momentálně by tvé priority měly být někde jinde... a kdepak asi, když se podíváš na výsledky testu a na ty tvorečky, co jsou momentálně v tvém akváriu? :wink: Vodu bych určitě měnila a hodně, to je jediná pomoc. Jo a ještě jsem si teď všimla na fotkách - pokud ty kořeny nebyly několik (myšleno hodně) měsíců v normálně fungujícím akváriu, tak bych je vyndala. Může to být další zdroj toho, co nechceš a co teď tvé akvárium není schopné zvládat.
A literatuře můžeš myslím věřit, aspoň v tomhle.

Dusík, i tak se dá - jenomže krmivo je krmivo a ryby produkují z valné většiny odpad jako amoniak (NH3 resp. NH4+), takže totéž to není. Samozřejmě je to šetrnější k rybám, ale pomalejší a musí se to umět. Ale tohle téma (známé jako "fishless cycling") je x-krát podrobně rozepsané jinde, zrovna tady to asi rozebírat nemusíme.
Na zabíhání akvária s rybami nic není, pokud člověk dodrží hlavní a velmi jednoduché zásady - opravdu málo ryb, žádné citlivé druhy, pravidlená výměna vody a věnovat akváriu zvýšenou pozornost :idea:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Odoslaťod IIvann » 25 Dec 2008 01:08 am

Ahoj.

Takze budem poslusny, a zacnem teda menit vodu podla rad, aj ked viem, ze ma zasa caka biely zakal :x a biely pasik na skle koli jej tvrdosti :( . Dufam ze mi to fakt pomoze zredukovat to NO2 a amoniak. Zmakcovaniu sa teda budem venovat, az ked sa ustali to zakladne..

Inak kupil som este nejaky Denitrol? Od JBL, nalial, a po dni sa voda krasne vycistila, teda nie ze by bola predtym spinava, ale pri pohlade napriec akva, nebol jeho druhy koniec zretelny. Teraz je. A vytvorili sa mi drobne hnede skvrny na velkych kamenoh, vyzera to ako nakakane. Predpokladam, ze su to zhluky bakterii.

Este nejasnost, ako moze napr. Nitrivec zmiast test NO2, ked tam nie je ziadna chemia, len bakterie? Teda aspon sa to na obale neuvadza..
IIvann
 
Príspevky: 33
Obrázky: 2
Založený: 22 Dec 2008 23:12 pm
Bydlisko: Povazska Bystrica

Odoslaťod IIvann » 26 Dec 2008 16:09 pm

Cau,

tak som zacal menit vodu. NO2 sa zriediolo priblizne v pomere novej vody ku starej, ale asi po 12 hodinach je vsetko tak, ako predtym. Mam menit kazdy den vodu :shock: ?? Napiste mi niekto ze nie, lebo inak sa stane konicek drinou, a to by som nerad :evil: .
PH stuplo na 7,5. Tvrdost na 13. Teplotu som zvysil na 25, vraj sa tym zvysuje ucinost nitr.bakt, pisalo sa niekde :).

Este, zacala mi riast nejaka riasa ci co to.. Existuje nejaka riasa, ktora dokaze priamo spotrebuvat NO2,a teda sa jej mam zacat bat, alebo mi to rastie koli zvysenemu NH3/4+?
Na zaver zopar foto..

Obrázok
asi nie dost zretelna, ale je tam, na bielom kameni..
Obrázok
hnede bodky, ktore sa vytvorili po aplikovani denitrolu od JBL
Obrázok
dva chumace na koreni, asi skor sinica nez riasa
Obrázok
povlak na liste
Obrázok
detailnejsie koren+ nazelenaly kokosak za nim
Obrázok
mierne zelenanie sa na bielej casti kamena-volnym okom je to drobna riasa

PS: rastlinam sa dari celkom dobre, na to ze su tam 2 tyzdne, dokonca aj nejaka, ktoru som kupil bez korenov :evil: a o ktorej som sa docital, ze je narocna na pestovanie, rastie dalej. Ostatne rastu tiez+zacinaju sa mnozit, asi im to NH prospieva, alebo neviem co, kedze nehnojim.
IIvann
 
Príspevky: 33
Obrázky: 2
Založený: 22 Dec 2008 23:12 pm
Bydlisko: Povazska Bystrica

Odoslaťod absint » 26 Dec 2008 21:02 pm

Caf IIvann ja som tiež krátko po založení akva a mám tie isté problémy ako Ty ja som akva zabehával poctivo 4týždne len som spravil chybu s filtrom a zničil som nitrifikačné baktérie ktoré rozkladali dusičnany a amoniak..No2 bolo tak vysoké, že mi každý den odyšli 3tetri neonove... následne som 5 dní menil 1/3vody a nalial nitrivec- od vtedy nemam s No2 problém. Len si dávaj pozor na krupičku ktorú mi rybi dostali pri týchto výmenách-časté poklesi teplôt... tú daždovú vodu nechaj najprv zohriat na izbovú teplotu ja si vodu davám k radiátoru aby bola čo najteplejšia..(krupičku som omnipurom vyliečil) To že nám začala rást riasa alebo to je sinica? je prejav nadbyku nitrituNo2 ktorým sa riasi živia ja ju mam už všade :x teras som prestal svietiť a v zálohe mám rasobyjec keď to nepomôže :? ... ten povlak-penu mám na hladine tiež -máš ju tam stále? dočital som sa, že je to nadbytočným krmením- vzniká nadbytok organických látok s krmiva ale ty krmiš ras za 3dni tak neviem...
Obrázok používateľa
absint
 
Príspevky: 47
Založený: 18 Nov 2008 18:34 pm
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod IIvann » 26 Dec 2008 21:37 pm

Ahoj absint(h).
Tak mne zatial posli dve krevety, teda nenasiel som ich, mozno vyliezli od strachu z otravenia sa, ale ostatne vsetko zije. Inak tie neonky, co som cital, su citlive na NO2, cest ich pamiatke a smrt NO2 z nich vzniknutenu, a niel len tomu.

To s tou vodou, aj ja uz zohrievam na radiatore dve vedra, tj asi 25l vody, zajtra zasa vymenim, hrozna fuska.. A nestras s krupickou :), dost co tam mam tamten bordel :evil:

Nitrivec uz som cely vyminal, teraz pouzivam Denitrol, asi to bude v podstate to iste..

Povlak uz nemam, po vymene som trocha pohybal s vytokom filtra aby ciril vodu, a zmizol, + ten Denitrol tomu asi pomohol. Nemal som to z krmenia, mal som to z dazdovej vody, ktora bola trocha nasytena sadzami a tie su mastne..

No a inak tej sinice ci riasy sa dost bojim. Nevedel som ze riasa dokaze spracuvat aj NO2, kiez by to vedeli rastliny ach, no co, mozno za miliardu rokov to vediet budu, uz teraz zavidim akvaristom v tej dobe.. :wink:

NEDAVAJ TAM CHEMIU koli riasam, chod na to rastlinami, vysad, dodaj zelezo a spol (urcite ti lepsie poradia "seniori" v tomto odbore), rastlinam sa zacne darit, riasa nebude mat z coho zit. Z dusiku vznikla a na dusik sa obrati, nasledne ju odcerpas pri vymene vody (sa mi to pise, ked jej este nemam vela, ale ked jej vela bude, tiez budem spekulovat s chemiou, uz sa vidim.. dufam ze aj mne potom niekto dohovori ) :)
IIvann
 
Príspevky: 33
Obrázky: 2
Založený: 22 Dec 2008 23:12 pm
Bydlisko: Povazska Bystrica

Odoslaťod dusik » 26 Dec 2008 21:43 pm

Po nitrifikácii NO2 vzniká NO3 a to je potrava pre rastliny. O spotrebe rastlín NO2 nemám informácie, riasy vznikajú nadbytočným množstvom NO3, po rozklade NO2. Môžeš to zmerať testom. Tak zistíš že už nitrifikácia funguje. Riasy ustúpia, aj mne sa na začiatku darilo aj rastlinám aj riasam :lol:
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod IIvann » 26 Dec 2008 21:52 pm

dusik napísal:Po nitrifikácii NO2 vzniká NO3 a to je potrava pre rastliny. O spotrebe rastlín NO2 nemám informácie, riasy vznikajú nadbytočným množstvom NO3, po rozklade NO2. Môžeš to zmerať testom. Tak zistíš že už nitrifikácia funguje. Riasy ustúpia, aj mne sa na začiatku darilo aj rastlinám aj riasam :lol:


NO3 mam do 10mg/l, preto mi je divne, ze riasy zacinaju. Kolega absint sa nezmienil o hodnote NO3, mozno doplni..
Chcelo by to niekoho ako Raviolku a spol, ta by nam to tu asi objasnila najlogickejsie.. :)
IIvann
 
Príspevky: 33
Obrázky: 2
Založený: 22 Dec 2008 23:12 pm
Bydlisko: Povazska Bystrica

Odoslaťod dusik » 26 Dec 2008 21:57 pm

Riasy vznikajú aj s fosforu ale tej NO3 máš dosť málo na zakladané akva je test dobrý?
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

RE: IIvann

Odoslaťod c@rlo » 26 Dec 2008 22:14 pm

12 dni je malo na nabeh biofiltra, tak tvoje namerane hodnoty tomu zodpovedaju. Ak ti mozem poradit do prvej komory daj biofibres a tie ostatne nechal tak. Ak chces urychlit proces bakrerii, tak pridaj do kazdej komory vo filtry trochu sucheho krmiva pre ryby aby sa mali bakterie z coho zivit. Hlavne necisti a neprepieraj filter aspon tri mesiace. Neboj bude to OK.

PS: Daj tak na 3-4 tyzdne do filtra aktivne uhlie - vytiahne ti vsetok bordel z vody a tym ze ma uzasnu absorcnu schopnost, pomoze aj k uchyteniu bakterii.

PS2: riasy su v nabehu normalne a nechal ich tam, chemicky s nimi nebojuj. Po nabehnuti biofitra ti zmiznu same.

PS3 vypust z filra si daj z polovice na hladinu, bude sa ti akva lepsie okyslicovat a zaroven zabranis tzv. slepej hladine - u novozalozenych akva bezne.
c@rlo
 
Príspevky: 10
Obrázky: 0
Založený: 24 Dec 2008 00:38 am
Bydlisko: Topoľčany

Odoslaťod IIvann » 26 Dec 2008 22:42 pm

dusik napísal:Riasy vznikajú aj s fosforu ale tej NO3 máš dosť málo na zakladané akva je test dobrý?


No neviem ci je dobry, snad ano, asi to je tym, ze mam vo vodovode nemeratelnu hodnotu NO3 a nedavno som menil + este sa NO2 na NO3 nemeni, o tom je vlastne cele toto forum.
Fosfor som meral, hodnota skoro nemeratelna, test Rataj.

c@rlo napísal:pridaj do kazdej komory vo filtry trochu sucheho krmiva pre ryby aby sa mali bakterie z coho zivit

To nespravim, bojim sa ze by mi to skolabovalo totalne.. Myslim ze u mna je co jest, len nema kto.

c@rlo napísal:Daj tak na 3-4 tyzdne do filtra aktivne uhlie - vytiahne ti vsetok bordel z vody a tym ze ma uzasnu absorcnu schopnost, pomoze aj k uchyteniu bakterii.

Prave je to v stadiu uvazovania, citam o uhli co sa da, asi to veru spravim, ak sa to do 4 dni neuraci aspon naznacit, ze to bude ok. Len som si neni isty, ci v tom mojom filtri fakt nie je dostatok miesta pre bakterie aj bez uhlia. To male akva ma 20L. To modre je biomolitan a valceky asi poznate..

c@rlo napísal:vypust z filra si daj z polovice na hladinu, bude sa ti akva lepsie okyslicovat a zaroven zabranis tzv. slepej hladine - u novozalozenych akva bezne.

Ako som uz predtym napisal, uspesne vykonanane :)
Naposledy upravil IIvann dňa 26 Dec 2008 22:52 pm, celkovo upravené 2 krát.
IIvann
 
Príspevky: 33
Obrázky: 2
Založený: 22 Dec 2008 23:12 pm
Bydlisko: Povazska Bystrica

Odoslaťod c@rlo » 26 Dec 2008 22:49 pm

> To nespravim, bojim sa ze by mi to skolabovalo totalne..

Nemusis sa bat, praktikujem to niekolko rokov - uspesne. teraz som si zakladal reef a tu mi to funguje tiez

> Prave je to v stadiu uvazovania, citam o uhli co sa da, asi to veru spravim, ak sa to do 4 dni neuraci aspon naznacit, ze to bude ok.

to uhlie tam nechaj tak 3-4 tyzdne potom ho vymen
c@rlo
 
Príspevky: 10
Obrázky: 0
Založený: 24 Dec 2008 00:38 am
Bydlisko: Topoľčany

Odoslaťod IIvann » 26 Dec 2008 22:56 pm

c@rlo napísal:Nemusis sa bat, praktikujem to niekolko rokov - uspesne. teraz som si zakladal reef a tu mi to funguje tiez


no ale asi si to nerobil hned po zalozeni ale az po zabehnuti, ked bakt. nemali co jest. Ci nie?


c@rlo napísal:to uhlie tam nechaj tak 3-4 tyzdne potom ho vymen


Za nove? Ci odstranit uplne? Ci podla stavu? Sakra naschval som robil velky filter aby som nemusel pouzivat extremne sposoby filtrovania, ako je uhlie napr, a vidim ze mi to bolo k nicomu :(
IIvann
 
Príspevky: 33
Obrázky: 2
Založený: 22 Dec 2008 23:12 pm
Bydlisko: Povazska Bystrica

Odoslaťod c@rlo » 26 Dec 2008 23:12 pm

> no ale asi si to nerobil hned po zalozeni ale az po zabehnuti, ked bakt. nemali co jest. Ci nie?

Ako si pisal tak si tam dal nitrivec, tak tam daj bakteriam aj krmenie. Tvoje akva je v podstate sterilne, procesy sa ti tam iba vytvaraju, tak im pomoz. ak nakrmis bakterie budu sa ti aj mnozit a cele to urychlis.

> Za nove? Ci odstranit uplne? Ci podla stavu? Sakra naschval som robil velky filter aby som nemusel pouzivat extremne sposoby filtrovania, ako je uhlie napr, a vidim ze mi to bolo k nicomu

Mozes za nove alebo ho mozes vyvarit, vysusit a znova pouzit. Filter mas dobry, uhlie tam davat nemusis - zalezi na tebe, ked sa ti zabehne budes velmi spokojny. Chyba ti iba trpezlivost - bez urazky.
c@rlo
 
Príspevky: 10
Obrázky: 0
Založený: 24 Dec 2008 00:38 am
Bydlisko: Topoľčany

Odoslaťod Mariok » 26 Dec 2008 23:47 pm

IIvann: c@rlo ti napísal veľmi dobre, že treba trpezlivosť! Ak si naozaj mieniš dať poradiť, prečítaj si pozorne ešte raz rady Raviolky (prvý príspevok). Máš tam všetko!!! Neprilievaj žiadne vodičky, výluhy atď, nedávaj žiadne baktérie zvonku, pretože ich nebudeš vedieť dokŕmiť (- a načo,keď akva samo ešte nefunguje), skrátka nemeň parametre v štádiu zábehu, lebo každá zmena chemizmu spôsobená Tvojim vonkajším zásahom odďaľuje chcený stav - zabehnutie akva!!! Filter by mal byť dostatočný, riasy sa neboj, je to vždy prechodný stav, ktorý sa dá riešiť potom, keď sú naštartované základné procesy fungovania dusíkového cyklu.
Zjednodušene: Čiastočná obmena vody 2xtýždenne (viď Raviolka), striedme kŕmenie, stabilná teplota (pri obmene pokles o 2-4 stupne nehrá žiadnu rolu), žiadne zázračné prídavky zvonku bez ohľadu na značku. Riasy si nevšímaj, všímaj si rastové vrcholy rastlín - pokiaľ sú v poriadku a rastlina rastie, pár starých zariasených listov kedykoľvek odstrániš a hlavne TRPEZLIVOSŤ!!! A ono to vyjde :wink: :roll: :wink:
P.S. Nedesiť sa prípadných povlakov na hladine pokiaľ rybky nelapajú po vzduchu pri hladine, nič akútneho sa nedeje!!! Je to z 99% len estetická záležitosť.
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod IIvann » 26 Dec 2008 23:49 pm

Myslel som, ze potrava pre tie bakterie je NHx a NO2, ktoreho mam az az. Co ine vznika rozkladom potravy? Aby im to pomohlo v mnozeni sa?

Som netrpezlivy (ved jasne ze bez urazky :wink:), a hlavne zvedavy :), ale to uz je trocha off topic :)
IIvann
 
Príspevky: 33
Obrázky: 2
Založený: 22 Dec 2008 23:12 pm
Bydlisko: Povazska Bystrica

Odoslaťod Mariok » 26 Dec 2008 23:57 pm

... a zabudol som: Neviem či treba pripomenúť, ale na náplňe filtra nesiahaj a nesnaž sa tam čokoľvek dopĺňať, meniť, prepierať atď. tam platí ešte viac, že to chce čas! :wink:
P.S. Aj rýchlosť prúdenia z filtra je faktor, ktorý môže mať vplyv na tvorbu rias, aj keď nieje celkom objasnený, takže taktiež odporúčam zvoliť (ak sa dá nastaviť) rýchlosť prúdenia približne na 1-2 hodinový objem akva a ďalej ho už v tejto fáze NEMENIŤ! Pokusy so zmenou zasa: môžeš robiť potom, keď bude to ostatné fungovať :wink:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod IIvann » 26 Dec 2008 23:59 pm

Mariok napísal:IIvann: c@rlo ti napísal veľmi dobre, že treba trpezlivosť! Ak si naozaj mieniš dať poradiť, prečítaj si pozorne ešte raz rady Raviolky (prvý príspevok). Máš tam všetko!!! Neprilievaj žiadne vodičky, výluhy atď, nedávaj žiadne baktérie zvonku, pretože ich nebudeš vedieť dokŕmiť (- a načo,keď akva samo ešte nefunguje), skrátka nemeň parametre v štádiu zábehu, lebo každá zmena chemizmu spôsobená Tvojim vonkajším zásahom odďaľuje chcený stav - zabehnutie akva!!! Filter by mal byť dostatočný, riasy sa neboj, je to vždy prechodný stav, ktorý sa dá riešiť potom, keď sú naštartované základné procesy fungovania dusíkového cyklu.
Zjednodušene: Čiastočná obmena vody 2xtýždenne (viď Raviolka), striedme kŕmenie, stabilná teplota (pri obmene pokles o 2-4 stupne nehrá žiadnu rolu), žiadne zázračné prídavky zvonku bez ohľadu na značku. Riasy si nevšímaj, všímaj si rastové vrcholy rastlín - pokiaľ sú v poriadku a rastlina rastie, pár starých zariasených listov kedykoľvek odstrániš a hlavne TRPEZLIVOSŤ!!! A ono to vyjde :wink: :roll: :wink:
P.S. Nedesiť sa prípadných povlakov na hladine pokiaľ rybky nelapajú po vzduchu pri hladine, nič akútneho sa nedeje!!! Je to z 99% len estetická záležitosť.


NJ robim vsetko podla rad, pytam sa rozne blbosti,len aby som vedel co najviac a chapal ako to funguje, ale na ziaden extrem sa nechystam, cakam a menim vodu, mozno to uhlie tam dam ehm.. a doplnanie bakterii mi pomohlo(minimalne pri zakale), a ked uz ich mam kupene, obcas ich tam sprtnem, nenecham ich skapat vo flaske :).
Inak priebezne vam dakujem za reakcie, ste fasa :roll:
IIvann
 
Príspevky: 33
Obrázky: 2
Založený: 22 Dec 2008 23:12 pm
Bydlisko: Povazska Bystrica

Odoslaťod Mariok » 27 Dec 2008 00:04 am

Že si zvedavý, to je prirodzené a dobré, ale skús pridať trpezlivosť a bude to O.K.!!! Ty nepotrebuješ kŕmiť kŕmiť baktérie, ty potrebuješ, aby sa ti v akva vytvorili kolónie baktérii v množstve, ktoré zodpovedá životu v tvojom akva a dokážu spracovať organické zbytky metabolizmu rýb až do podoby NO3 - BEZ vonkajšieho zásahu. Skús o tom porozmýšľať!
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.