pomoc z výberom rastlín od Rataja



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

pomoc z výberom rastlín od Rataja

Odoslaťod Lukas237 » 10 Feb 2008 20:29 pm

Zdravím.
Idem kompletne prerábať akvárium. Malo by to byť spoločenské akva.
rozmery: 67x30x40
obem cca 96 litrov
Rybie osadenstvo: 4x Gurama Modrá
4x Skalaár zlatý
1x labeo červenoplutvé
1x prísavník

V akváriu budú kamene a nejaký malý samorost alebo malý lávový kameň na ktorý by som rád umiestnil nejakú machovú guličku.
Čo som pozeral do predu by som rád dal nejakú nízku trávu a do zadu nejaké veľkolisté rastliny. Kedže sa nevyznám v tých latinských názvoch mám dosť problém.
Nápady by som poprosil aj z nejakým foto danej rastliny.
Za pomoc s výberom vopred ďakujem.
Obrázok používateľa
Lukas237
 
Príspevky: 100
Obrázky: 11
Založený: 07 Feb 2008 19:16 pm
Bydlisko: Velké Kostolany

Reklama

Odoslaťod poecilia » 10 Feb 2008 22:43 pm

To je 80 litrov. 67x30x40=80400 :P
Obrázok používateľa
poecilia
 
Príspevky: 56
Obrázky: 26
Založený: 12 Jan 2008 18:46 pm

.

Odoslaťod rabast » 10 Feb 2008 22:49 pm

poecilia..no tak takuto pomoc asi necakal :D:D:D
rabast
 
Príspevky: 30
Obrázky: 22
Založený: 23 Jan 2008 12:16 pm
Bydlisko: Stará Turá

Re: pomoc z výberom rastlín od Rataja

Odoslaťod Lukas237 » 10 Feb 2008 22:59 pm

no tak som sa sekol ale dôležitý je výber rastlín, pomôže teda niekto??
Obrázok používateľa
Lukas237
 
Príspevky: 100
Obrázky: 11
Založený: 07 Feb 2008 19:16 pm
Bydlisko: Velké Kostolany

Odoslaťod poecilia » 10 Feb 2008 23:01 pm

Doporucujem nakup rastlin na burze(napr.1 a 2 marca 2008 v DK Ružinov, Bratislava, Ružinovská 28)Ochotne poradia a su neskutocne lacny oproti
Ratajovym vytvorom. 8)
Obrázok používateľa
poecilia
 
Príspevky: 56
Obrázky: 26
Založený: 12 Jan 2008 18:46 pm

Re: pomoc z výberom rastlín od Rataja

Odoslaťod Lukas237 » 10 Feb 2008 23:11 pm

ide o to že koncom tohto týždňa budem reorganizovať akva a tak nemôžem čakať. Tie rastliny čo sa dajú kúpiť v Trnave alebo v Piešťanoch ma nejako neohúrili. Čo som zatial čítal tak z Ratajovými rastlinami sú len dobré skúsenosti tak by som chcel od neho.
Obrázok používateľa
Lukas237
 
Príspevky: 100
Obrázky: 11
Založený: 07 Feb 2008 19:16 pm
Bydlisko: Velké Kostolany

Odoslaťod poecilia » 10 Feb 2008 23:32 pm

Zalezi samozrejme na vode,osvetleni,teplote,CO2,hnojenie atd.
Nechcempovedat ze ma Rataj zle rastliny.Su naozaj nadherne ked su cerstvo
dovezene do predajne.Ked su tam uz dlhsiu dobu tak by som ich urcite nekupoval.Uz sa potom len velmi tazko ujmu.
Kupil som vallisneriu od Rataja a za par dni na akvaburze dalsich 5.
Od Rataja(75.-sk)chradne a z burze(10.-sk)ma uz odnoze.No ja cakam
na marec a budem nakupovat a nakupovat.
:o
Obrázok používateľa
poecilia
 
Príspevky: 56
Obrázky: 26
Založený: 12 Jan 2008 18:46 pm

Odoslaťod Mariok » 11 Feb 2008 01:02 am

Keď Rataj, tak použi vlastný rozum a čítaj: http://www.rataj-spk.cz/
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod vysluzil2 » 11 Feb 2008 01:39 am

Lukas, od Rataja by som ti odporucil echinodory. Aj ked su vacsinou emerz, ak budes trpezlivy, nebude to pre teba problem a budes mat pekny echinodor. Emerz sa totiz dlhsie adaptuje na vodu ako submerz. Poedilia pri rastlinach kosikovych a cerstvo vybratych a predavanych volne polozenych v miskach je velky rozdiel. Uz som kosikoval velakrat, musim podotknut ze je to drina, a preto som to v poslednej dobe odmietol robit. V kosiku su natlacene nasilu do sklennej vaty, a korene tym trpia. Preto sa hlavne tie ktore maju jemnu korenovu sustavu horsie ujmu oproti volnym. Je treba byt trpezlivy. Ale napr u stonkovych je to jedno. Rastlina lepsie ukaze v kosiku, pre jednoduchu nanipulaciu v obchodoch sa kosikove rastliny osvedcili. Posledna predajna v BA,ktora predavala v miskach na pusltoch bola na Kriznej. Na pulte si sa mohol presvedcit o vitalite rastliny a hlavne o kvalite jej korenoveho systemu.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: pomoc z výberom rastlín od Rataja

Odoslaťod Lukas237 » 11 Feb 2008 09:41 am

ako som pozeral tak tie echinodory sú teda tie velkolisté do zadnej časti akvária. a do popredia mám dať teda nejaké tie kobercové a na lávu aký mach??
Obrázok používateľa
Lukas237
 
Príspevky: 100
Obrázky: 11
Založený: 07 Feb 2008 19:16 pm
Bydlisko: Velké Kostolany

Odoslaťod Lukas237 » 11 Feb 2008 10:21 am

čo by ste povedali na tento výber rastlín

Echinodorus latifolius
Sagittaria subulata
Echinodorus palaefolius
Monoselenium tennerum
Echinodorus aschersonianus
Obrázok používateľa
Lukas237
 
Príspevky: 100
Obrázky: 11
Založený: 07 Feb 2008 19:16 pm
Bydlisko: Velké Kostolany

Odoslaťod vysluzil2 » 11 Feb 2008 19:35 pm

moze byt
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: pomoc z výberom rastlín od Rataja

Odoslaťod vaclav » 11 Feb 2008 20:33 pm

Echinodorus palaefolius ti nedoporučuji vyroste z akvária poměrně brzy.
Ten tvůj seznam je dobrý ale jsou to všechno jen zelené rostliny. Určitě bych se soustředil na nové kultivary jsou barevné a příjemného vzrůstu.
Echinodorus cv.Kleine bar
Echinodorus cv.Leopard
Echinodorus cv.Rubin narrow leaf
Echinodorus horemanii red
Echinodorus janii
Obrázok používateľa
vaclav
 
Príspevky: 63
Obrázky: 0
Založený: 02 Mar 2007 21:01 pm
Bydlisko: Praha

Odoslaťod VLADY » 11 Feb 2008 20:38 pm

Sorry ale do tak malého akva by so skaláre nedával . (vlastná skúsenosť).Ja viem je to krásna ryba a to človeka zláka hlavne ak nemá skúsenosti.Reálne tam bude cca 60 L vody. To nieje nič moc . A teraz odbočím od témy uplne aj tak nechápem prečo sa tie litráže akva tak nereálne počítajú že sa ráta vonkajší rozmer a nie vnútorný a neberie do úvahy ani vrstva štrku ani dekorácie a ani to že hladina nikdy nesiaha po horný okraj akva . Udávať vonkajší rozmer akva je OK aby človek vedel kam sa mu zmestí a akú velkú plochu potrebuje na umiestnenie ale všetko to vynásobiť a tváriť sa že je to napríklad 100L keď reálne len 80L to mi pripadá ako výkon pri audiozariadeniach čím viac tým lepšie ( bude sa to dobre predávať)... 8)
Obrázok používateľa
VLADY
 
Príspevky: 441
Obrázky: 12
Založený: 22 Nov 2007 12:19 pm
Bydlisko: BA-Trávnike

Odoslaťod Lukas237 » 12 Feb 2008 01:15 am

tak som to trošku prehodnotil,
Ceratopteris siliquosa
Monoselenium tennerum
Echinodorus latifolius
Echinodorus Mercedes

ostatné farebné jedine keď by sa našiel niekto kto by mi ich poslal na dobierku bo v Trnave toho vela na výber nieje a pán rataj ich v ponuke nemá :(
Obrázok používateľa
Lukas237
 
Príspevky: 100
Obrázky: 11
Založený: 07 Feb 2008 19:16 pm
Bydlisko: Velké Kostolany

Odoslaťod frank profi » 14 Feb 2008 18:19 pm

Ja som kupoval nedávno od Rataja na dobierku a kvalita rastlín bola podľa mňa na veľmi slušnej úrovni rovnako ako ich balenie a rýchlosť dodávky. Až na jednu vec. Ricia f. bola priviazaná na malom kamienku veľkosti 3 x 3 cm a cena okolo 70,- Sk!!! Ale inak môžem doporučiť ale asi by som na tvojom mieste začal fakt tou burzou. 1.marec je to čoskoro. :)
frank profi
 
Príspevky: 34
Obrázky: 7
Založený: 23 Nov 2007 17:38 pm
Bydlisko: Topoľčany

Podobny problem

Odoslaťod ZuZu RoSe » 01 Mar 2008 22:17 pm

uz davnejsie som sa rozhodla zmenit moje akvarko ktore ma vnutorny objem 56.5x37.5x33 /d x v x š/ rozhodla som sa pre rastliny od Rataja... objednala som Hygrophila angustifolia, Hygrophila Cherry leaf, Hygrophila salicifolia, Myriophyllum scabratum, Ceratopteris siliquosa ... kedze ja a akvaristika nooo radsej pomlcim :D par ryb mi podochlo rastliny vydrzali kratko :D ale sa uz budem snazit ... cize je to vhodna kombinacia rastlin? Akvarko je na svoju dlzku dost vysoke dorastu tieto rastliny az na vrch nadrze ? za rady dakujem ;)
Obrázok používateľa
ZuZu RoSe
 
Príspevky: 19
Obrázky: 3
Založený: 01 Mar 2008 19:41 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: pomoc z výberom rastlín od Rataja

Odoslaťod hyd3 » 01 Mar 2008 22:42 pm

|
Echinodorus Ozelot Green
----------------------------------------------------------------------------------
Cryptocoryne wendtii green ------------------------------------------------------------------------------
Ceratopteris siliquosa
----------------------------------------------------------------------------------
Hygrophila Cherry leaf
----------------------------------------------------------------------------------
Hygrophila guyanensis | |
|
Hygrophila corymbosa |
Toto su rastliny ktore som si od neho objednal . Zaklad si sprav spodnu etaz z Cryptokorinou. No ale je to dost obtiazne si zaplnit nimi polku dna . Hygrophyla je nezmar aj ked nema ani listka ti este virastie . to si daj do strednej pozicie . potom som dokupil este Eleocharis acicularis a tu som vysadil pri ulite a je krasna . dopln nejaki koren . a kostru zakladu us mas
Obrázok používateľa
hyd3
 
Príspevky: 30
Obrázky: 1
Založený: 15 Aug 2004 20:53 pm
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

Odoslaťod paprna » 01 Mar 2008 22:49 pm

Mno, mel sem celu objednavku pouze enom od RAtaja.
Bral sem nejake echinodory a potom myriophyllum, heterantherru a ludwigyu, asi spatne napsane, ale o to ted nejde. podle stitku jsou to rostliny, ktere vyzaduji vice svetla a prihnojovani co2. Trosku odbocim, akva sem zakladal tak, ze sem napustil vodu primo z kohutku a hned sadil.
Kvalita dobra, akorat 2 E. sem mosel vyhodit, ptotoze hnily v krcku.

P.S: Bacha hlavne na Ludwigiu. Podlehl sem zacatecnicke chybe a nepoznal zabi vlas, ktery byl uchyceny na listech. Kdybych dostal sanci znovu tak stare listy ostriham a necham pouze horni zdrave. Tot vse.
paprna
 
Príspevky: 33
Obrázky: 17
Založený: 19 Jan 2008 14:08 pm

Re: pomoc z výberom rastlín od Rataja

Odoslaťod ryty » 02 Mar 2008 01:47 am

Toto bude tiez celkom od veci ale co uz so mnou:D

žabí vlas na ludwigii? to ma celkom zaujima mozes popisat o co sa vlastne jedna? bo mne ludvigia vyhana ako keby "korene" z prveho poschodia listov do strku.
ryty
 
Príspevky: 12
Obrázky: 8
Založený: 29 Feb 2008 19:58 pm

to hyd3

Odoslaťod ZuZu RoSe » 02 Mar 2008 13:54 pm

noo asi tak by som to zrobila ze ku filtru a ohrievacu Myriophyllum scabratum hned potom tu Hygrophilu angustifoliu hned pri tom Hygrophila salicifolia pribizne v strede vzadu Hygrophila Cherry leaf a nakoniec viac dopredu Ceratopteris siliquosa-tato sa mi veeelmi pacila a dufam ze sa jej bude darit ... nema niekto s nou skusenost? nooo a k tej kostre mam jeden mangrove koren vyhliadnuty a ten z jednej strany podlozit zariasenym kamenom a pod to este trosku Ceratopteris siliquosa a uplne na opacnom konci od filtra trosku rovinka a na nej jeden suter .... vsetko by som to suchla na zlty az biely piesok ... no tak so poviete??? :)
Obrázok používateľa
ZuZu RoSe
 
Príspevky: 19
Obrázky: 3
Založený: 01 Mar 2008 19:41 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: pomoc z výberom rastlín od Rataja

Odoslaťod kal-el » 24 Dec 2008 21:32 pm

Dobrý deň, idem robiť takú väčšiu objednávku od rataja. chcem sa opýtať a poprosiť o radu, či niektoré z vecí ktoré si chcem objednať podla vás niesu dobré alebo mate zle skusenosti a tak.

Začnem rastlinami. potrebujem rastliny hlane do zadu. Akvarium ma rozmer 70 x 35 x 40 cize 98 litrov.

Prvá otázka znie kolko by ste mi doporucili rastlín.

Toto som navrhol ja:

Echinodorus africanus 1x
Echinodorus krapčatnyj 1x
Echinodorus red indian 1x
Echinodorus rubin 1x
Echinodorus uruguayensis 1x
egeria densa 1 x
Cladophora aegagrophila 2 x do predu
ceratopteris thalicroides 1 x

Co vy nato?



Dalej testy:

Hardin 1x
azotin1x
Azotan 1x


Co vy nato?



A prípravok:

Antistres 500ml 1 x






Budem vdační za hocijaké rady.
Obrázok používateľa
kal-el
 
Príspevky: 168
Obrázky: 6
Založený: 05 Dec 2008 18:41 pm
Bydlisko: trenčín

Re: pomoc z výberom rastlín od Rataja

Odoslaťod Patrox » 24 Dec 2008 23:10 pm

Tie echinodory ti moc nedoporučujem. Všetko až na ten rubim dorastajú do veľkých rozmerov a pokiaľ budú mať dobré podmienky veľmi rýchlo ti prerastú akvárko. Neviem čo chceš docieliť, teda či chceš nejaký biotop, alebo nechceš moc stonkové... skús ešte pozrieť na rod cryptocoryna

K testom nemám nič proti nim... ako orientačne zistenie sú dobré..

A s tým antistresom nič nepokazíš....
Obrázok používateľa
Patrox
 
Príspevky: 288
Obrázky: 50
Založený: 07 Feb 2005 15:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod vysluzil2 » 24 Dec 2008 23:25 pm

Plus si objednaj vyzivu ku korenovej sustave.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.