Zivobytie



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Zivobytie

Odoslaťod skala » 14 Aug 2003 08:48 am

hej suhlasim, ja nemam chovnu a ziadne kupovane susene krmivo o mna nenajdes. leda ak mi ho niekto da.

ale jedna vec by ma zaujimala - kolko stoji asi tak udrzba, povedzme 300 l nadrze. Normalne ryby, dajme tomu characidy.

neviete nahodou niekto, radovo. ja som to mal tiez svojho casu robit, ale pravdu poviem, nemam tucha co by som mal za to pytat.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Reklama

Re: Zivobytie

Odoslaťod Atilla » 14 Aug 2003 09:01 am

skala : pozri cim myslis ze krmia ryby v beznych obchodoch ?
bol som v 'bavmakse' a davali im najlacnejsie vlockove krmivo ryby boli pekne a nevidel som ziadnu skapatu - cize ked ich xcu predat tak tie naklady na toto obdobie budu zrejma min. - sposob vymeny vody som si ale nevsimol :( - je ale otazne ci do tyzdna u majitela neskapu :((
mali tam panciernickov leopardich WAW tak premyslam ci ich mam kupit aj odtial :( boli o 20Sk lacnejsi ako v symbioze (120Sk)

este 1 moj nazor na akvaristike sa u nas zarobit neda
dovod je podla mna v malom trhu
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Zivobytie

Odoslaťod skala » 14 Aug 2003 09:19 am

v obchodom obycajne krmia znackovym. maju ho dost navyse od distrubutorov - je to pre nich reklama.

vodu vymienaju urcite casto - esteticke dovody a doslova priehladnost

zarobit sa da, ale pomerne tazko. ale vyvazat do zahranicia sa da celkom vyhodne. len su to neskutocne papierovacky a predpisy.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Zivobytie

Odoslaťod brano » 14 Aug 2003 11:20 am

Prave vyvoz ma zaujima, lebo doma skutocne je to poslabsie. Predpisy a papierovacky su otravne, vetrinarne potvrdenia apod. ale vstup SK do unie by to mohol zjednodusit(hoci u nas nikto nikdy nevie).
brano
 
Príspevky: 12
Založený: 16 Júl 2003 17:34 pm

Re: Zivobytie

Odoslaťod skala » 14 Aug 2003 12:05 pm

myslim, ze to skomplikuje, lebo nasi legislativci si vezmu zakon a este ho sprisnia. ja som sice ochranar, ale je to katastrofa. nacpu tam cokolvek, len aby sa "zavdacili" EU a USA.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Zivobytie

Odoslaťod brano » 16 Aug 2003 10:37 am

hej, ritolezectvo nasich cinitelov, je zname aj v susednej galaxii, ved uvidime, zaujimave je inac, ze skutocne v cechach vidno nejaku cinnost obchodnu v akvaristike na nete, kdezto u nas neviem. Nasiel som nejakeho velkoodberatela rybiek ale ten akosi nereaguje, ak vobec je ta stranka platna. V Cechach su firmy ktore, rybky vo velkom vyvazaju, alebo sprostrdkuvaju obchody so zahranicim a u nas zdochol pes.
Zas sme nejako pozadu.
brano
 
Príspevky: 12
Založený: 16 Júl 2003 17:34 pm

Re: Zivobytie

Odoslaťod trimm » 17 Aug 2003 23:14 pm

V jednej nemenovanej košickej akvaristike kŕmi chlapík ryby granulami pre diskusy od fy SERA,takže ak tu niekto tvrdí , že sa piplú s nejakou potravou vlastnej výroby , tak to musí byť ozaj zarytý akvarista-masochista.Neoplatí sa to vraj. Aby som odpovedal k téme , tak ozaj akvaristiky určite nežijú z predaja rybiek , aspoň nie na východe SR.Často tam stoja rybky v akvariu aj 3 mesiace,kým ich predajú .Z toho sa prenájom určite nezaplatí.Z predaja nádrží a techniky vraj ale celkom slušne.
Obrázok používateľa
trimm
 
Príspevky: 65
Obrázky: 7
Založený: 15 Mar 2003 20:34 pm
Bydlisko: KE

Re: Zivobytie

Odoslaťod skala » 18 Aug 2003 08:20 am

trimm, nemyl si krmenie v predajni a v chovni. uz som to raz spominal - krmiva "navyse" maju predajcovia v obchodoch dost.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Zivobytie

Odoslaťod salik » 25 Aug 2003 00:07 am

popripade skus brano nieco taketo: :wink:
Rybí hotel
Nasledujúca reportáž nás zavedie do Singapuru. Ctitelia japonských kaprov zvaných Koi sú ochotní platiť nemalé čiastky za pohodlie svojich nemých miláčikov. Počúvajte dobre – navštívime rybí hotel. Áno, je to tak: hotel, v ktorom sa starajú o pohodlný pobyt rýb.

Podnikateľ Tony Lee chodí do Hotela Koi každý deň navštíviť svoje ryby. Mesačne minie v prepočte vyše 150 tisíc korún na krmivo a ubytovanie pre svojich sto rýb. Áno, na ubytovanie – jeho ryby totiž žijú v komforte v špeciálnom rybom hoteli. Nádrž pána Lee nie je totiž dostatočne veľká, aby uspokojila stovku rýb – potrebujú totiž viac priestoru na plávanie.

Tony Lee prišiel na to, že venovať sa rybám ho uspokojuje viac, než povedzme návšteva nočných podnikov:
„Zistíte, že míňate veľa peňazí na nočné kluby, na karaoke. Všetky svoje nepotrebné peniaze doslova vyhadzujete. Keď ale máte ryby koi, ste slobodný. Prídete sem, pozeráte sa na ne. A cítite sa veľmi, veľmi šťastný.“

A keďže Tony Lee nie je jediným zámožným Singapurčanom s takouto záľubou, vznikol rybí hotel. Veľa ľudí má rado ryby – ale svojej záľube sa z viacerých dôvodov nemôžu venovať doma. Niektorí napríklad nechcú, aby ich manželky videli, koľko mesačne míňajú na ryby.

Majiteľ hotela Nippon Koi Ah Seng hovorí:
„Niektorí zákazníci sem prinesú svojho kapra Koi, pretože ich manželka nemala rada, že chovajú doma rybu. Ale keďže oni majú radi Koi, tak si ich chovajú aspoň tu. A prichádzajú sa na ne napríklad cez víkend pozrieť.“

Nippon Koi Hotel má okolo sto zákazníkov – všetko sú to muži. V hoteli je okolo 200 nádrží v troch veľkostiach. Tie najväčšia prezývajú Prezidentské apartmány medzi nádržami. Platí pravidlo, že čím je nádrž hlbšia, tým sú kapre väčšie. Niektorí majitelia preto posielajú svoje ryby do hotela, aby vyrástli.

Každá nádrž má číslo – tak ako číslo izby v hoteli. Prenájom izby – teda nádrže - v hoteli stojí od šesť do dvadsaťtisíc korún mesačne.

Podnikateľ Tay Kuan Yan sa zamiloval do japonských kaprov pred dvanástimi rokmi. Dnes ich chová osemdesiat a služby rybieho hotela si nevie vynachváliť:
„Dôležitou vecou, ktorá sa týka takéhoto hotela, je, že získavate plný balík služieb na 24 hodín denne – a to je čosi, čo doma tým rybám neviete poskytnúť. Či už sa nám to páči alebo nie, musíme chodiť do práce a to nás niekedy vzďaľuje od rýb. A tu máme ľudí, ktorí sa starajú o ryby celý deň. Pomáhajú nám ich kŕmiť. Sledujú ich stav a keď nie je niečo v poriadku – či už zdravotne alebo ak potrebujú viac nežnosti – tak im poskytnú správnu starostlivosť.“

V hoteli sa dostáva ubytovaným rybám všetkej starostlivosti – vrátane veterinárnej. Častým problémom rýb bývajú vredy zo zlej vody. Niekedy trpia stresom pri sťahovaní z nádrže do nádrže. Ďalší milovník rýb, podnikateľ Phang Hong Siong, sem prináša rybu, keď sa vyzerá byť chorá:
„Keď je ryba Koi chorá, zostáva niekde v kúte. Vôbec neje. Nepripojí sa k skupine ďalších rýb. Môžete teda povedať, že je chorá. Musíte sa o ňu postarať. A keďže ja sa o ňu v takomto prípade neviem postarať, prinesiem ju sem do nádrže. A títo ľudia sa mi o ňu postarajú.“

No schválne – viete si predstaviť lepší život ako má japonský kapor v Singapure?
http://www.zem.sk/html/clanok/281/
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Zivobytie

Odoslaťod salik » 29 Dec 2003 07:52 am

23.12.2003
Nejznámější českou rybou není kapr, ale neonka z akvária

Pro miliony lidí je typickou českou rybou kapr. Pro řadu Němců, Francouzů či Španělů je však tou pravou rybou z Česka neonka, paví očko, sumeček nebo skalára. Z České republiky se do ciziny prodá více rybiček než živých kaprů. Jen loni domácí akvaristé vychovali a vyvezli tropických rybek oficiálně za více než 400 milionů korun. Kapra se ven prodalo o dvacet milionů méně, ve skutečnosti je rozdíl ve prospěch akvaristů mnohem vyšší. "Vyveze se zhruba dvakrát více, než uvádějí oficiální čísla. Bez papírů překračuje hranice spousta rybiček," říká redaktor časopisu Akvárium-terárium Jindřich Novák. Česko by se tak v exportu rybiček vyšvihlo ze čtvrtého až na druhé místo na světě. Černý export potvrzují i chovatelé. "Na hranicích sice rybičky kontroluje veterinář, ale kdo je dokáže spočítat," popisuje tajnou cestu rybek jeden z nich. A pak jsou tu "pytlíkáři", lidé, kteří žijí v pohraničí a vyplatí se jim s několika pytlíky přejet hranici a prodat rybičky do nejbližší akvaristiky. "V okolí je řada lidí, kteří mají v pasu od Rakušanů razítko nežádoucí osoba právě kvůli pašování," uvádí příklad Tomáš Suchánek, který má v Černé v Pošumaví rodinnou farmu. Pro něj i další tisíce Čechů je chov rybiček zdrojem nejen radosti, ale i obživy. V koupelnách, obývácích, ale i ve sklepech jim bublají desítky až stovky akvárií, v kterých jsou tisíce litrů vody a miliony rybiček. "Češi dokážou doma rozmnožit jakoukoli rybu," vysvětluje Tomáš Slanina z firmy Petra-Aqua, jednoho z největších exportérů okrasných rybek. Vývozem rybiček se v Česku zabývá více než stovka firem, desítka z nich má tržby přes deset milionů.
Chovatelů, kteří se rybičkami "živí", jsou tisíce. Většina z nich se řadí mezi ty malé, což v pojetí akvaristy chovatele znamená maximálně deset tisíc litrů vody neboli padesát akvárií. Ty však teď zažívají krušnější časy. "Za minulého režimu stačilo na slušnou obživu tak osm tisíc litrů, nyní je to už více," říká jihočeský chovatel Tomáš Suchánek. Kromě malých a středních pěstíren, jak se chovným místům říká, jsou v Česku i rodinné farmy se sto a více tisíci litrů. Ty často vznikají přestavěním kravínů. "Jakmile máte více než sto akvárek, měl byste se tomu věnovat na plný úvazek," říká Dušan Habada z plzeňského spolku akvaristů IRIS. Podle něj i dalších akvaristů je chov rybiček především mravenčí práce, nikoliv recept na rychlé zbohatnutí. "Lidé, kteří to dělali pro peníze, jsou neštěstím pro náš obor. Škodí rybkám i cenám," říká Tomáš Suchánek.

Vše začalo před sto lety
Tradice chovu rybiček je v tuzemsku stará více než sto let. Obchod s nimi a jejich vývoz se však paradoxně rozvinul až za socialismu. Tehdy se Češi stali díky omezenému dovozu "přeborníky" v rozmnožování rybiček odchytávaných v Asii, Latinské Americe i Africe. Jejich rybky vykupoval především Zverimex a monopol na vývoz měla firma německého podnikatele Strucka. "Za socialismu to bylo hodně výdělečné, rybičky se vykupovaly za stejné ceny jako dnes," vzpomíná chovatel Dušan Habada z Plzně. Třeba za neonku dostali chovatelé v akvaristice stejně jako dnes pětikorunu, a zákazníci ji pak koupili zhruba za deset korun. Právě nejlevnější rybičky patří k těm nejprodávanějším a nejžádanějším jak v Česku, tak v cizině. Na prvních místech vedle neonky kralují paví očka, molly, parmičky. Ale prosazují se i třeba cichlidy z afrických jezer, terčovci nebo sladkovodní krevety, krabi či platýzi. Většina chovatelů se však shoduje v jednom: jen z domácí poptávky by se žilo těžko. "Zatímco tady prodám třeba paví očka za desetikorunu, v Německu za ně dostanu dvacet korun. Na druhou stranu musíte připočíst dopravu, a navíc Němci hodně smlouvají," popisuje Habada. Ceny rybiček v zahraničních akvaristikách jsou přitom více než dvojnásobné než v tuzemsku. "V českém obchodě jsou marže 150 až 200 procent, ale v Německu je to třeba 500 procent. Musí totiž platit dražší vodu, krmivo a něco chcípne," říká Jindřich Novák. Právě sousední Německo je přitom největším akvarijním trhem a ročně spolkne rybiček za 700 milionů korun. Za ním následuje Francie a Velká Británie. Minusem z poslední doby je však recese v Německu, kde se nechuť utrácet promítla i do tohoto koníčku. "Letos je nejhorší rok za posledních deset let," říká Tomáš Suchánek. Zima a brzké jaro jsou přitom pro prodej rybiček tím nejlepším obdobím. Mrtvou sezonou je léto.

Strašidlo přichází z Asie
Stále těžší hlavu českým chovatelům dělá konkurence z Asie, kde je podnebí na rybičky jako dělané. "Ceně ryb od vývozců z Asie nemůžeme konkurovat. Naše ryby jsou však kvalitnější a rozhodně zdravější," říká šéf exportní firmy PB Trading Jiří Zorník. Tuzemské rybičky více vydrží, protože jsou zvyklé na vodu z akvárií, odolnější jsou i proti nemocem. Při dopravě jich díky tomu neuhyne tolik. Zatímco ztráty českých chovatelů jsou maximálně 30procentní, při dovozu z Asie přežije z dodávky cestu až do obchodu jen čtvrtina. Východní Asie, kde je největším exportérem Singapur (s rybičkami jen obchoduje), je jednou obrovskou zásobárnou. Farmy na rybičky si je zde možné založit téměř v každé louži. Má to však i nevýhody, ačkoli spíše pro fajnšmekry. Čeští chovatelé toužící rozmnožit si třeba zlatá paví očka z Asie se často setkávají s tím, že jim z nich, jak říkají, "padají" namísto zlatých černé a strakaté kusy. Nejde totiž o geneticky čistou odchovanou řadu, ale jen o stovky rybiček stejné barvy odchytaných z tamních polí a jezer. "Čistá linie" je tak další z českých předností. Pravý tuzemský chovatel není jen obchodník. Rybičkám věnuje, obvykle za pomoci rodiny, všechen čas. "Čeští akvaristé dokázali některé rybičky jako první na světě rozmnožit v akváriu. Ve světě jsme tím proslulí," uzavírá Novák.

***
Česká republika je akvaristická velmoc
Největší světoví exportéři akvarijních rybiček

(hodnota vývozu v milionech korun*)

Singapur 1467
USA 381
Malajsie 367
Česko 357
Indonésie 356
Srí Lanka 275
Japonsko 245
Filipíny 224
Izrael 210

Akvarijní byznys v Česku v číslech

* Česko letos vyveze akvarijní rybičky za 430 milionů, doveze jen za 20 milionů
* podle odhadů je skutečný export o třicet až sto procent vyšší než oficiální čísla
* vývozem rybiček se zabývá okolo deseti firem, které mají tržby přes patnáct milionů korun a další stovka menších
* rybičky na prodej chová přes tisíc akvaristů, prodávají se asi v tisícovce obchodů
* tržby za rybičky tvoří asi jen pětinu z celkových tržeb za akvarijní hobby, většinu tvoří prodej zařízení a doplňků
* jako koníčka měla někdy chování rybiček každá třetí až čtvrtá rodina

Pozn. * přepočteno průměrným kurzem k dolaru za rok 1999, který byl 34,8 Kč/USD

Hitparáda nejprodávanějších rybiček (30 druhů rybek představuje 60 procent trhu)

Tetry
Paví očka
Sumci
Bazénové ryby
Molynésie
Labyrintky
Platy/Mečovky
Botie
Cichlidy
Parmičky

Pramen: FAO, SAFEA

Parmička nádherná patří v tuzemsku k nejoblíbenějším druhům


Autor: MARTINA PATOČKOVÁ, JIŘÍ ŠTICKÝ
http://zpravy.idnes.cz
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Zivobytie

Odoslaťod Lacik » 07 Jan 2004 15:52 pm

shooty napísal:Inak, keby si chcel mnozit zavojnatky, tak by som sa ti podakoval, vidim na to pekne dovody:
-Vsetky (kvalitne) sa dovazaju z Azie.
-Je to najkupovanejsia ryba celosvetovo.
-Predavaju sa za slusne ceny.
-Daju sa mnozit ako kapre, tj, miesanim mliec a ikier v lavori :wink:

Za pochopenie dakujem.


Shooty dodnes som si myslel ze moje zavojnatky su velmi tucne, ale dnes som videl fotky tvojych :wink:
Lacik
 
Príspevky: 136
Obrázky: 31
Založený: 19 Mar 2003 12:33 pm

Re: Zivobytie

Odoslaťod Lacik » 07 Jan 2004 16:02 pm

skala napísal:ale jedna vec by ma zaujimala - kolko stoji asi tak udrzba, povedzme 300 l nadrze. Normalne ryby, dajme tomu characidy.

neviete nahodou niekto, radovo. ja som to mal tiez svojho casu robit, ale pravdu poviem, nemam tucha co by som mal za to pytat.


U nas doma v jednom bare je asi 1130l alkvrium. Pytal som sa na udrzbu casnicky. Vravela, ze chodia sa o to strarat niekto z Blavy. Tak to sa im musi asi oplatit, ale kolko zato bru tak to som sa uz nedozvedel (Byvam vo Svidniku, do Blavy je to cca 500 km)
Lacik
 
Príspevky: 136
Obrázky: 31
Založený: 19 Mar 2003 12:33 pm

Re: Zivobytie

Odoslaťod salik » 07 Jan 2004 18:58 pm

Lacik napísal:U nas doma v jednom bare je asi 1130l alkvrium. Pytal som sa na udrzbu casnicky. Vravela, ze chodia sa o to strarat niekto z Blavy. Tak to sa im musi asi oplatit, ale kolko zato bru tak to som sa uz nedozvedel (Byvam vo Svidniku, do Blavy je to cca 500 km)
uff, 500km?
ja som nedavno dostal ponuku sa o jedno akva starat, nechal som to otvorene, co si za to pytat? benzin + xy na hodinu? ma niekto prehlad ake su ceny za taketo sluzby :?:
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Zivobytie

Odoslaťod shooty » 07 Jan 2004 19:05 pm

Shooty dodnes som si myslel ze moje zavojnatky su velmi tucne, ale dnes som videl fotky tvojych


Ony nie su tucne, ale VELKE. Rovnako ako slony nie su oproti mysiam tucne, ale iba velke. :twisted:
To nie je tuk, to je tazkotonazna konstrukcia.
Obrázok používateľa
shooty
 
Príspevky: 85
Obrázky: 12
Založený: 16 Feb 2003 13:05 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.