Mečúne [Xiphophorus ...]



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: mecune

Odoslaťod kaja » 21 Nov 2007 18:24 pm

mam 2 mčúne dokolkocm mi narastu :?: :?: :?: :?:
kaja
 
Príspevky: 8
Založený: 21 Nov 2007 17:50 pm

Reklama

Odoslaťod barky » 09 Apr 2008 17:03 pm

Ak by niekto chcel vediet ako sa "robia" mecune vo velkom, respektive ako na to...

http://library.kcc.hawaii.edu/external/ ... ail.htm#IV
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

rozmnozovanie

Odoslaťod Vlades69 » 17 Jún 2008 20:15 pm

Mam mecunov-samca a samicku.Samec je stale pri samici,cakal som,ze sa uz aj dockam mladych ale zatial nic.Nie som skuseny,preto sa len informujem,ako je to s rozmnozovanim a kde kladie vajicka,lebo samicka sa vcera schovala do duteho kamena a len sa tak vegetila.Teraz je zasa nad filtrom,mozno aby na nu neprudila voda.Vedeli by ste mi poradit?
Obrázok používateľa
Vlades69
 
Príspevky: 35
Obrázky: 14
Založený: 31 Jan 2008 10:20 am
Bydlisko: Ba-DNV

Re: rozmnozovanie

Odoslaťod xDodox » 17 Jún 2008 20:36 pm

Vlades69 napísal:... a kde kladie vajicka....

Vajíčka nekladie, nakoľko je živorodka - rodí živé mláďatá. Hlavným znakom, že samička "čaká" mladé, je čierna škvrna na "konci" brucha.
Odporučím ti preštudovať si článok Živorodky od Skalu.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Mečúne [Xiphophorus ...]

Odoslaťod xDodox » 17 Jún 2008 20:40 pm

Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Maličke

Odoslaťod Byk » 02 Jan 2009 19:05 pm

Ludia.Prave dnes sa mi zacali rodit mecune.Uy to trva asi hodinu a pol,ale uz ich je aspon 30.No som strasne zvedavy,kolkoich bude.
Drzte alce,nech cim viac
Obrázok používateľa
Byk
 
Príspevky: 292
Obrázky: 7
Založený: 26 Dec 2008 11:41 am
Bydlisko: Michalovce

nechapem...

Odoslaťod Emil1212 » 04 Jan 2009 17:12 pm

Mam 50 litrove akvarko moze vnom bzt zhruba 35 - 40 litrov vody,
a niekedy sa mi stane ze sa tak zakali ci co, pred vcerom som ho cistil a dneska vstanem idem okolo akva a pozeram nejake je zakalene, mam tham 6 mecunov, nejake slimaciky, a 8 krzptokorzn(nedavno som ho zalozil), a potom jednu plavajucu rastlinu ktora je rozrastena na celej
hladine, 25 stupnov a pH 7,0 - 7,4, neviete mi niekto poradit? ze preco to moze bzt stalo sa mi to teraz druhz krat ale zvycajne no minule to odislo samo od seba ....
Emil1212
 
Príspevky: 9
Založený: 31 Dec 2008 00:22 am

Odoslaťod dusik » 04 Jan 2009 18:06 pm

Aké veľké množstvo vody vymieňaš? Aký tam je filter?
Ako dlho je založené? Môže to byť nálevník.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod dusik » 04 Jan 2009 18:10 pm

Kuk ešte sem:
viewtopic.php?t=7249
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Emil1212 » 05 Jan 2009 01:26 am

Vymienam 5-10litrov vody kazdy tyzden, mam tham vnutorny filter....je zalozene toto bude druhy mesiac a ryby su vnom druhy tyzden...to je ta zelene riasa? A ked uz budu rastliny rozrastene malo by to prejst, nie takze menej svietit a cakat...
Emil1212
 
Príspevky: 9
Založený: 31 Dec 2008 00:22 am

Odoslaťod Emil1212 » 05 Jan 2009 02:09 am

Mno newem ale podla mna to ten zakal nebude, lebo vsade pisu ze nevidia ja to mam uplne len ze vidim ze ta vida nie je prezracna alenjasno vidim vsetko, thak nevem mno pls este nieco mi napiste....nemoze to Byt docasne sposobene tym ze mecune dost vela vykalov maju a slimaky tiez a este tham nie je dost astlin? Alebo prilisnym krmenim nevem dnes som im nedal jest a cely den isiel filter...
Emil1212
 
Príspevky: 9
Založený: 31 Dec 2008 00:22 am

Odoslaťod dusik » 05 Jan 2009 10:03 am

Môže to byť aj týmy výkalmi ak máš slabú filtráciu s tým linkom som to nedomyslel. Skús tento:
viewtopic.php?t=6881

Vodu dočasne nevymieňaj.
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Emil1212 » 06 Jan 2009 02:28 am

Mno mozno ze este nie su vo filtri vytvorene bakterie uplne no newem lebo ja to nemam thak ako aj tham sa pise E nedovidi na druhu stranu ja mam velmi cistu vodu oproti tomu, inak podla mna sa to trosku zlepsilo... Dneska som po dvoch dnoch dal rybkam jest, ale len velmi malo..a filter bezal cely den...no svetlo svietilo len 8-9hodin...uvidime zajtra...
Emil1212
 
Príspevky: 9
Založený: 31 Dec 2008 00:22 am

Odoslaťod dusik » 06 Jan 2009 10:01 am

Emil1212 napísal:Dneska som po dvoch dnoch dal rybkam jest, ale len velmi malo..a filter bezal cely den...no svetlo svietilo len 8-9hodin...uvidime zajtra...

A to filter vypínaš :?:
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Emil1212 » 06 Jan 2009 11:37 am

Ano lebo ten co som thu mal normalne sa pokazil, a tento je zo 180 litroveho akvarka...takze je dost silny a aj hlucny thakze na noc ho musim vypnut, vies rodicia, oni mi davaju chlieb zatal, ale anazim sa aby isel ci najdlhsie...
Emil1212
 
Príspevky: 9
Založený: 31 Dec 2008 00:22 am

Odoslaťod dusik » 06 Jan 2009 12:39 pm

Treba ho nehať zapnutý celý deň, nedá sa ti zredukovať prietok? Aký tam je filter? Máloktorý filter je hlučný, je dostatočne ponorený?
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Emil1212 » 07 Jan 2009 03:03 am

Mno je a je dost hlucny ked je v byte uplne ticho....np ale neham...
Emil1212
 
Príspevky: 9
Založený: 31 Dec 2008 00:22 am

Odoslaťod Bubi200 » 03 Feb 2009 17:54 pm

Ahoj, mam tri mecune mexicke-berlinske. Na dvoch samiciach som si vsimol, ze ked zhasnem nieco sa na nich ligoce. Ako keby mali dve - tri supinky. Inak su cerveno cierne. Mozu mat supiny? lebo ked zasvietim, tak to nevidim. Nebude to choroba, ze?
Obrázok používateľa
Bubi200
 
Príspevky: 146
Obrázky: 2
Založený: 12 Jan 2009 12:18 pm
Bydlisko: Bratislava - Karlovka

Koralky

Odoslaťod MatoM » 12 Feb 2009 12:05 pm

Ahojte, neviete mi povedať kto má v chove koralky?...Raz sa mi ich podarilo kúpiť v Biotope a odvtedy akoby sa po nich zľahla zem...dík za odpoveďpoveď
Obrázok používateľa
MatoM
 
Príspevky: 16
Obrázky: 6
Založený: 26 Jún 2006 07:23 am
Bydlisko: ša?a

mecun

Odoslaťod Bubi200 » 18 Feb 2009 18:00 pm

Ahoj, mam 3 mecune mexicke berlinske. Oranzove s ciernymi skvrnami. Ale nie som si isty ze ci je jeden z nich samec. Vsetky maju oranzove chvosty ale jedna s ciernymi okrajmi. Je to urcite samec? Lebo nema predlzeny chvost...Nestretli ste sa s tym nahodou?
Obrázok používateľa
Bubi200
 
Príspevky: 146
Obrázky: 2
Založený: 12 Jan 2009 12:18 pm
Bydlisko: Bratislava - Karlovka

Poecilia x Xiphophorus

Odoslaťod zoharak » 19 Feb 2009 00:38 am

Hej ludia necem sa vam moc do toho miesat ale toto mi uz vazne nedalo skuste sa pozriet na to cim sa tieto rody lisia nielen anatomicky a morfologicky ale aj geneticky rod Poecilia ma iny pocet chromozomov ako rod Xiphophorus a prave to je dovod preco sa sice mozu krizit v ramci jedneho rodu ale medzirodovo v ziadnom pripade iba ak v labakoch genetickymi manipulaciami ak by bolo mozne krizit zivocichy s rozdielnymi poctami chromozomov mohli by ste skrizit kapra a cloveka hmmm no od jedneho rodica 23 chromozomov v jednej sade a od druheho 114 no tak neviem akoby sa mohla vytvorit zygota a ako by sa vytvorili bivalentne pary a co by bunky robila s chromozomami naviac hmmm no gamety by neboli schopne ani splynut viem ze toto je zvelicena situacia ale u tychto dvoch rodov plati presne to iste aj ked su si podobnejsie
zoharak
 
Príspevky: 90
Obrázky: 8
Založený: 13 Feb 2009 13:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: mecun

Odoslaťod Bubi200 » 19 Feb 2009 09:13 am

Bubi200 napísal:Ahoj, mam 3 mecune mexicke berlinske. Oranzove s ciernymi skvrnami. Ale nie som si isty ze ci je jeden z nich samec. Vsetky maju oranzove chvosty ale jedna s ciernymi okrajmi. Je to urcite samec? Lebo nema predlzeny chvost...Nestretli ste sa s tym nahodou?



tak uz to mam... S tmavym je samica, a samcek ma gonopodium... :lol:
Obrázok používateľa
Bubi200
 
Príspevky: 146
Obrázky: 2
Založený: 12 Jan 2009 12:18 pm
Bydlisko: Bratislava - Karlovka

Re: Poecilia x Xiphophorus

Odoslaťod SoRex » 20 Feb 2009 00:19 am

zoharak napísal:Hej ludia necem sa vam moc do toho miesat ale toto mi uz vazne nedalo skuste sa pozriet na to cim sa tieto rody lisia nielen anatomicky a morfologicky ale aj geneticky rod Poecilia ma iny pocet chromozomov ako rod Xiphophorus a prave to je dovod preco sa sice mozu krizit v ramci jedneho rodu ale medzirodovo v ziadnom pripade iba ak v labakoch genetickymi manipulaciami ak by bolo mozne krizit zivocichy s rozdielnymi poctami chromozomov mohli by ste skrizit kapra a cloveka hmmm no od jedneho rodica 23 chromozomov v jednej sade a od druheho 114 no tak neviem akoby sa mohla vytvorit zygota a ako by sa vytvorili bivalentne pary a co by bunky robila s chromozomami naviac hmmm no gamety by neboli schopne ani splynut viem ze toto je zvelicena situacia ale u tychto dvoch rodov plati presne to iste aj ked su si podobnejsie
Tvůj text zní sice logicky, ovšem trpí nedostatkem hlubší znalosti problematiky, ke které se vyjadřuje.
Ryby obecně jsou skupinou u nichž počet chromozómů značně kolísá, a to i mezi různými populacemi v rámci jednoho druhu. Jsou tím známy především čeledi Callichthyidae, Cichlidae, Cyprinidae, Poecilidae, ad. Mezi mořskými rybami je to ještě běžnější. (Ráb, P., 1986: Reprodukce a genetika ryb, Vodňany)
Tvrzení, že "...sa sice mozu krizit v ramci jedneho rodu ale medzirodovo v ziadnom pripade iba ak v labakoch genetickymi manipulaciami..." je pochopitelně velmi snadno vyvratitelná nepravda, protože jsou známí kříženci mezi rody Limia x Poecilia, Limia x Xiphophorus, Quintana x Xiphophorus a Poecilia x Xiphophorus. Zdroj těchto informací (který jsem citoval v jednom z předchozích příspěvků) dokládá některé z těchto křížení fotografiemi řady hybridů.
Na druhou stranu díky anomáliím v počtu chromozómů existují vzájemně neplodné populace ryb jednoho druhu.
A když už jsme u toho, i tvrzení, že není "...mozne krizit zivocichy s rozdielnymi poctami chromozomov...", je nepravdivé. Běžná jsou cílená křížení diploidů a tetraploidů masných plemen skotu.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Odoslaťod zoharak » 20 Feb 2009 00:34 am

oukej opravim svoje tvrdenie u vyssich stavovcov som o tom teda nepocul ale ak by to bolo mozne tak predpokladam ze tie diploidy a tatraploidy maju sice iny pocet chromozomov ale v jednej sade ich maju rovnako a tym padom sa mozu chromozomy zoskupovat trivalenty teda ak od jedneho je haploidna a od druheho diploidna bunka no ja som nenarazal na polyploidiu ale na to ak sa daju dokopy bunky s rozdielnym poctom chromozomov v sadach a o krizencoch Limia X Poecilia som pocul ale tie Xiphophory do toho no neviem teda. A este k tomu to medzirodove krizenie som nevylucil vo vseobecnosti ale mal som na mysli konkretne tieto dva rody. Nevylucujem moznost krizenia ale prirodzenou cestou je to krajne nepravdepodobne inak by sa to dialo beznejsie. tiez som mal samce Xiphophorus helleri a samice Poecilia reticulata a nic po velmi dlhu dobu a aj naopak sa to u mna vyskytlo ze som mal semce gupiek a samice mecunov a tiez nic akurat sa mi stalo ze sa mi dve samicky mecunov akoby premenili na samca predlzila sa im analna plutva (napadne pripominala gonopodium) a vytvorili sa im kratucke meciky ale skvrna plodnosti im ostala az do smrti.
zoharak
 
Príspevky: 90
Obrázky: 8
Založený: 13 Feb 2009 13:46 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.