zahada v akva



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

zahada v akva

Odoslaťod kewin357357 » 07 Jan 2009 20:07 pm

ahojte,
mam akvarko uz asi od 10 rokov,no stale len take detske :) ziadna rastlinka,vobec sneho nevyzaruje zivot,iba voda a kamene a smutne rybky.tak mi to pripada
asi pol roka dozadu som zacal o to trochu zaujmat,skusil som dat lepsi strk z pootoka,nakupil rastliny,nejaky nerast..no po dvoch tyzdnoch vzdy rastlinky uplne odhnili..
skusil som znovu..to iste.asi po tretom raze som to vzdal a nehal akva take ake je teraz:

Obrázok

neviete prosim poradit co rastlinkam prekaza?

chcem mat hlavne pekne rastlinstvo napr:

[img]http://img1.rajce.idnes.cz/d4/1/1523/1523561_684009edd11e29bec08f9c577e1e9276/images/a.jpg[img]

no asi to neni realne f akvarku o objeme cca 55lit

este sa spytam jednu vec.co je toto?je to nieco ak semiacka vodnej travy?alebo co to je posypane? to sa da niekde kupit?

[img]http://img1.rajce.idnes.cz/d4/1/1523/1523561_684009edd11e29bec08f9c577e1e9276/images/b3_1_.jpg[img]

[img]http://img1.rajce.idnes.cz/d4/1/1523/1523561_684009edd11e29bec08f9c577e1e9276/images/c5.jpg[img]

[img]http://img1.rajce.idnes.cz/d4/1/1523/1523561_684009edd11e29bec08f9c577e1e9276/images/step07.jpg[img]

dakujem vam za kazdu radu a nazor..snad sami uz podari mat akva ake by som chcel :) [/img]
Obrázok používateľa
kewin357357
 
Príspevky: 25
Obrázky: 0
Založený: 07 Jan 2009 18:40 pm
Bydlisko: Martin

Reklama

Odoslaťod esparaleer » 07 Jan 2009 20:10 pm

Asi to bude osvetlením. Akú watáž máš? Ja som mal podobný problém, ale už sa mi rastlinám začína dariť, ale iba niektorým druhom, iné tiež odhnili...
esparaleer
 
Príspevky: 85
Obrázky: 1
Založený: 22 Nov 2008 19:55 pm
Bydlisko: Žilina

Odoslaťod kewin357357 » 07 Jan 2009 20:15 pm

esparaleer napísal:Asi to bude osvetlením. Akú watáž máš? Ja som mal podobný problém, ale už sa mi rastlinám začína dariť, ale iba niektorým druhom, iné tiež odhnili...


mal som 1x 18W ..no teraz som to prerobil ako vidis na foto 2 x 18 W ,tak vravis tebe pomohlo osvetlenie?

neviem preco ale te ostatne foto co som vlozil mi nezobrazilo,ale tam je nejaky strk alebo semiacka ci co to je :) nevies nahodou o tom blissie?
Obrázok používateľa
kewin357357
 
Príspevky: 25
Obrázky: 0
Založený: 07 Jan 2009 18:40 pm
Bydlisko: Martin

Re: zahahada v akva

Odoslaťod STH » 07 Jan 2009 20:18 pm

to co si poslal su speci substraty...pre obycajneho akvaristu zbytocna zalezitost,pretoze je to dost drahe a v podstate zaciatocnik nedokaze vyuzit tie vyhody toho substratu...
To tvoje akvarium sa mi dost paci...ma v poho tvar a aj ten koren a tie kamene sa mi pacia,uz tomu chybaju iba tie raastliny :)
Daj vediet ake svetlo to mas a ake ma rozmery to akvarium...a este napis ake ryby tam mas popripade ake by si tam chcel mat...
Obrázok používateľa
STH
 
Príspevky: 530
Obrázky: 38
Založený: 03 Jan 2007 20:45 pm
Bydlisko: Žilina

Odoslaťod Ajven » 07 Jan 2009 20:22 pm

Ak vies anglicky tak si to mozes nastudovat tu:
http://www.adana.co.jp/_e_product/90_index.html
ide o substrat, aj ked teda nevybral si si najlacnejsi :)

To druhe je tu:
http://www.adana.co.jp/_e_product/89_index.html

tiez ide o substrat, ale sluzi ako podklad pre vyssie spominany, mal by obsahovat nejake mimeraly a vyzivy.

Toho svetla tam mas pomerne dost podla mna, urcite by malo rast aspon cosi, podla mojho nazoru robis nejaku zakladnu chybu, skus popisat v com spociva tvoju udrzba akva a ake rastliny si skusal.
Obrázok používateľa
Ajven
 
Príspevky: 1024
Obrázky: 63
Založený: 20 Mar 2007 16:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod esparaleer » 07 Jan 2009 20:25 pm

ze mi pomohlo osvetlenie nevravím :D ...nechal so to tak, len som našiel druhy, ktorým sa darí (echinodorus, cryptocoryne, anubias,...)treba si kúpiť neaké nenáročné na osvetlenie...tie kamene s koreňom ti tam robia bermudský trojuholník a rastliny tam miznú...skús ich inak poukladať, možno to pomôže :o :roll:
Naposledy upravil esparaleer dňa 07 Jan 2009 20:29 pm, celkovo upravené 1 krát.
esparaleer
 
Príspevky: 85
Obrázky: 1
Založený: 22 Nov 2008 19:55 pm
Bydlisko: Žilina

Re: zahahada v akva

Odoslaťod kewin357357 » 07 Jan 2009 20:28 pm

STH napísal:to co si poslal su speci substraty...pre obycajneho akvaristu zbytocna zalezitost,pretoze je to dost drahe a v podstate zaciatocnik nedokaze vyuzit tie vyhody toho substratu...
To tvoje akvarium sa mi dost paci...ma v poho tvar a aj ten koren a tie kamene sa mi pacia,uz tomu chybaju iba tie raastliny :)
Daj vediet ake svetlo to mas a ake ma rozmery to akvarium...a este napis ake ryby tam mas popripade ake by si tam chcel mat...


jaj taak.. ale celkom sa mi to vidi:)heh elen to asi neni take jednoduche na dopestovane ze?

a nejake take klasicke substraty existuju v aj priatelnej cene?
to naozaj sa ti paci,vdaka,i ked mne sa uz zunovalo po tolkom neuspesnom skusani s rastinami.
svetlo obycaj trubice 2x 18W 60cm a rozmer je 74x26x28(vyska)

rybky mam neonky,panciernicky,prisavnik,tetry(uz len poslednu) a mecune.. chcel by som chovat: no mam 2ks akva ale v tomto asi to co tam je lebo vraj cichlidy vytravaju rastliny a riju piesok..tak te potom dam asi do koraloveho akva dole.mam to v regali ako to je vidiet
Obrázok používateľa
kewin357357
 
Príspevky: 25
Obrázky: 0
Založený: 07 Jan 2009 18:40 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod kewin357357 » 07 Jan 2009 20:40 pm

Ajven napísal:Ak vies anglicky tak si to mozes nastudovat tu:
http://www.adana.co.jp/_e_product/90_index.html
ide o substrat, aj ked teda nevybral si si najlacnejsi :)

To druhe je tu:
http://www.adana.co.jp/_e_product/89_index.html

tiez ide o substrat, ale sluzi ako podklad pre vyssie spominany, mal by obsahovat nejake mimeraly a vyzivy.

Toho svetla tam mas pomerne dost podla mna, urcite by malo rast aspon cosi, podla mojho nazoru robis nejaku zakladnu chybu, skus popisat v com spociva tvoju udrzba akva a ake rastliny si skusal.



heh :) no nevravim ze zrovna taky substrat by som chcel ale nieco na ten sposob:)
a ta udrzba: no teraz to neni moc narocne na udrzbu lebo nemam rastliny,ale tak filter vycistim tak raz za dva tyzdne,vycistenie machu zo skiel,vycistenie korena,kamenov,pozbieranie kalu z dna..tak cca raz za 3 mesiace,niekedy premijem strk max 2 x do roka. viem ze to sa nema az tak casto

v rastlinach sa vobec nevyznam co sa tyka nazvu ale skusil som asi 6 druhou.te stitky uz neviem kde mam s rastlin. ale pouzival som aj hnojive gulicky do korenou,nejaku vodicku tekutu ako hnojivo ale aj tak nic,najblisie sa chystam vyrobit CO2 s platovej flase a kvasiniek s cukrom,(cital som na nete :D )

a strk mam dobry?je s potoka
Obrázok používateľa
kewin357357
 
Príspevky: 25
Obrázky: 0
Založený: 07 Jan 2009 18:40 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod fiz » 07 Jan 2009 21:09 pm

pekne hlavne ten koren je zaujimavy odkial ho mas?a ten problem nebude v kvalite svetla ale ale podla mna v kvalite vody, meral si uz ph a dkh?
Obrázok používateľa
fiz
 
Príspevky: 182
Obrázky: 1
Založený: 10 Dec 2008 15:54 pm

Odoslaťod kewin357357 » 07 Jan 2009 21:14 pm

fiz napísal:pekne hlavne ten koren je zaujimavy odkial ho mas?a ten problem nebude v kvalite svetla ale ale podla mna v kvalite vody, meral si uz ph a dkh?


koren u nas s fauna a flora v MT .ph som meral a bolo v norme a dkh to neviem ani co je :)a ako sa to mera:))
Obrázok používateľa
kewin357357
 
Príspevky: 25
Obrázky: 0
Založený: 07 Jan 2009 18:40 pm
Bydlisko: Martin

Re: zahahada v akva

Odoslaťod fiz » 07 Jan 2009 21:21 pm

tiez prislusnym testom
Obrázok používateľa
fiz
 
Príspevky: 182
Obrázky: 1
Založený: 10 Dec 2008 15:54 pm

Odoslaťod caloghero » 07 Jan 2009 21:37 pm

kewin357357 napísal:heh :) no nevravim ze zrovna taky substrat by som chcel ale nieco na ten sposob:)
a ta udrzba: no teraz to neni moc narocne na udrzbu lebo nemam rastliny,ale tak filter vycistim tak raz za dva tyzdne,vycistenie machu zo skiel,vycistenie korena,kamenov,pozbieranie kalu z dna..tak cca raz za 3 mesiace,niekedy premijem strk max 2 x do roka. viem ze to sa nema az tak casto

v rastlinach sa vobec nevyznam co sa tyka nazvu ale skusil som asi 6 druhou.te stitky uz neviem kde mam s rastlin. ale pouzival som aj hnojive gulicky do korenou,nejaku vodicku tekutu ako hnojivo ale aj tak nic,najblisie sa chystam vyrobit CO2 s platovej flase a kvasiniek s cukrom,(cital som na nete :D )

a strk mam dobry?je s potoka


takze pekne po poriadku
tvoje akvarium ma obrovsky potencial, treba ho len vyuzit :)
ryby sa necitia uplne fajn, neonky su vyblednute, su v strese, treba im neaky ukryt (rastliny)
netreba ti kupovat ziadny speci substrat, ten strk co mas je fajn, hlavne nech nie je velkej frakcie
s udrzbou je to tiez v poriadku filter vycisti tak ako si si zvykol, zo skla zoskriab riasu, tiez mozes odkalovat ale necisti si dekoraciu (velke kamene a drevo)
pri tom mnozstve a druhu ryb co mas, nepotrebujes vobec odkalovat (podla mna) a odvykni si aj od premyvania strku, je to zbytocna sterilizacia v tvojom pripade
co2 nemusis vobec robit, neprinieslo by ti to ziadny uzitok ale teraz skor pohromu, takze od toho si este daj pauzu kym nebudes mat zelene akvarium

treba skusit s rastlinami, kup neake rychlorastuce druhy ako napr.
limnophila, heteranthera, ceratophylum, hygrophila, valisnerie
odolnejsie anubiasy, "cryptocoryny"
ale aj neake echinodory a plavajuce rastliny (pistia, limnobium, lemna)
samozrejme by bolo najlepsie, keby si si o nich najprv nieco zistil a az potom kupil

popripade sleduj dianie na http://www.burza.akva.sk/ ci niekto v tvojom okoli nedaruje neake rastliny, co by sa ti urcite zisli

ph, dkh, dgh nemusis merat, ak mas klasicku vodovodnu vodu, nemal by byt s tym problem
ani carovne vodicky roznych znaciek a funkcii ti nepomozu

ako casto a kolko mensi vody? doporucil by som raz za tyzden vymenit 1/5 az 1/4 vody (odsat pri odkalovani)
zasadit rastliny, napichat gulicky (hnojivo) a kupit si taktiez neake tekute napr. bioflor (je lacny a "funkcny")

neviem co k tomu este dodat, ak by boli neake problemy, kludne sa ozvi, dokumentuj v tejto teme dianie okolo akvarka :)

nech sa dari
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Odoslaťod kewin357357 » 07 Jan 2009 23:07 pm

caloghero:

dakujem ti za rady :)
,rastliny ktore by mi boli dobre(ako som pozeral niektore som znich aj mal)ten strk vravis je dobry,no ale asi ho este preosejem na jemnejsi + nieco do neho este pridam.
mozno by som malinko nejaky substrat prikupil.(zas astronautske ceny za nejake druhy nemozu byt,nie?).a pozbieraal rastlinky z burzy,zatial nesadil,mam volne akva v ktorom by zatial mohli byt vo vode(len plavat)alebo to neni pre rastlinku dobre?
kym pozhanam vhodny pocet rastlin,este nejaky ten nerats .. chvylku potrva a potom by som sa pustil do kompletacie naraz.
co si myslis o tomto? :wink:
Obrázok používateľa
kewin357357
 
Príspevky: 25
Obrázky: 0
Založený: 07 Jan 2009 18:40 pm
Bydlisko: Martin

Re: zahahada v akva

Odoslaťod martin_s » 07 Jan 2009 23:48 pm

Rastlinky mozes kludne sadit aj postupne ako ich budes postupne kupovat. Je to lepsie nez ich nechat len tak volne plavat. Rastliny ktore si mal a vzdy ti odhnili si kupoval v obchode, alebo od akvaristov? V obchode su väcsinou rastliny, ktore su pestovane emerzne a potrebuju prejst na submerznu formu. Ak kupis rastliny priamo od akvaristu tak sa tomuto prechodu z jednej formy na druhu vyhnes a je väcsia sanca ze sa ti uchytia.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: zahahada v akva

Odoslaťod kewin357357 » 08 Jan 2009 00:04 am

martin_s napísal:Rastlinky mozes kludne sadit aj postupne ako ich budes postupne kupovat. Je to lepsie nez ich nechat len tak volne plavat. Rastliny ktore si mal a vzdy ti odhnili si kupoval v obchode, alebo od akvaristov? V obchode su väcsinou rastliny, ktore su pestovane emerzne a potrebuju prejst na submerznu formu. Ak kupis rastliny priamo od akvaristu tak sa tomuto prechodu z jednej formy na druhu vyhnes a je väcsia sanca ze sa ti uchytia.


zatial vsetko z obchodu..toto som napriklad vobec nevedel..hmm takze obchod uz urcite nie,dobre vediet dik
Obrázok používateľa
kewin357357
 
Príspevky: 25
Obrázky: 0
Založený: 07 Jan 2009 18:40 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Khanh » 08 Jan 2009 00:17 am

caloghero to skoro napsat lepe nemohl.

Jen bych dodal, ze ve svetle nebyva problem. Problem ve tvem pripade pravdepodobne bude to, ze kupujes nespravne rostliny. Urcite ani dno nebude prilis bohate na ziviny. Zkus zasadit nejake Valisnerie a k nim treba kulickove hnojivo(ale neni to nutnost). Men vodu 1-2X tydne 1/3 a neni mozne, aby to nerostlo. A neboj se, kdyz shnijou emerzni listy..to neni konec, ale zacatek. :)
Obrázok používateľa
Khanh
 
Príspevky: 251
Obrázky: 118
Založený: 21 Mar 2006 00:20 am
Bydlisko: Praha

Odoslaťod Mariok » 08 Jan 2009 01:14 am

2 kewin357357:
Si z Martina? Ak áno, ozvi sa mi na ss a môžeš prísť pozrieť, že to ide aj v martinskej vode! :wink:
P.S. Aj pár rastlín by sa našlo... :)
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod Jirka Scobak » 08 Jan 2009 03:31 am

Hm, nemas ve sterku vapenec?
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod kewin357357 » 08 Jan 2009 18:29 pm

Jirka Scobak napísal:Hm, nemas ve sterku vapenec?

s ostom som to este neskusal,ale myslim ze nie,je brati s potoka.ale radsej sa presvedcim
Obrázok používateľa
kewin357357
 
Príspevky: 25
Obrázky: 0
Založený: 07 Jan 2009 18:40 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod matus » 08 Jan 2009 21:47 pm

pridam aj ja, kazdi sme raz zacinali

najviac sa priklanam k nazoru kaloghera, zacni lahkymi rastlinami a chce to hlavne trpezlivost a na take reci akoze zabehnutie akva trva 2 tyzdne zabudni ...
este pridam: velmi dolezity pre rastliny je tzv. diurnalny cyklus, tz: urcite si kup elektrohodiny a nastav si tam osvetlovanie na cca 10 hodin (mozes na obed dat 1,5 hodinovu pauzu) a nechaj to bezat
velmi dolezita je denodenna pravidelnost tohoto cyklu!
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: zahahada v akva

Odoslaťod kewin357357 » 08 Jan 2009 23:01 pm

no akva mam zabehnute,akurat bez rastlin,cize pri vysadzbe rastlin mozem sadit rovno teraz?myslim to tak,ze nemusim stiahnut komplet vodu,premyt strk atd..?

spinacie hodiny pouzivam uz cca 2 roky, v tom by som problem nevidel.akurat co som nerobil,je vymena 1/3 vody tyzdenne..skusim sa este drzat toho.

este jedna vec:premnozili sa mi slomaky :D mam ich vsade nevadi to,
Obrázok používateľa
kewin357357
 
Príspevky: 25
Obrázky: 0
Založený: 07 Jan 2009 18:40 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod caloghero » 08 Jan 2009 23:09 pm

akva je "zabehnute" mas mozno neake denitrifikacne bakterie v dne, ale ak nemas ziadny detrit, ziadne tam nebudu
skor by som ratal so stavom, ze mas cerstvo zalozene akvarium uz aj s rybami
ano, rastliny mozes sadit uz teraz (cim viac tym lepsie, roznorodost sa oplati, zistis ktore ti rastu a ktore nie)
nikdy nestahuj komplet vodu a nepremyvaj strk - je to "zaciatocnicka" chyba
maximalne odkaluj, odkaluj, kym z akvarka nevytiahnes 1/3, naznac si pred odkalovanim na sklo ciaru priblizne vo vyske 2/3 vodneho stlpca, zacni odkalovat a ked hladina bude pri ciare, prestanes
doplnis cerstvou (najlepsie 24h odstatou vodou)
slimaky ti nespravia nic zle
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: zahahada v akva

Odoslaťod adam712 » 09 Jan 2009 10:10 am

kewin357357 napísal:...este jedna vec:premnozili sa mi slomaky :D mam ich vsade nevadi to,

Ak ide o druh živiaci sa rastlinami, tak to môže byť problém. Mne zdecimovali pomerne veľké rastliny, ktoré potom, chúďatká, odhnili.
Obrázok používateľa
adam712
 
Príspevky: 72
Založený: 21 Dec 2007 12:50 pm
Bydlisko: Nitra, Žilina

Re: zahahada v akva

Odoslaťod matus » 09 Jan 2009 10:41 am

kewin357357 napísal:akurat co som nerobil,je vymena 1/3 vody tyzdenne..skusim sa este drzat toho.

zda sa mi to vela, osobne by som isiel na 20% obsahu tyzdenne, ale nechcem sa hadat, na to je tu ina tema

k tym rastlinam: velmi dobre poznam ten zaciatocnicky problem, no skusal som rozne druhy, ano nieco som musel pustit z penazenky (ale vacsinou som to kupoval od inych akvaristov, takze to nebolo take hrozne), vyselektoval som niekolko druhov, ktore v mojom akve krasne rastli, najprv ma to velmi teslo, no neskor som na to jednoducho nemal cas, vecne to upravovat, obstrihavat, rozdavat, nosit do obchodu, deti od susedov sa ma vecne vypytovali, ci nieco nemam a tak ...
prestalo ma to bavit - takze teraz mam 3 druhy rastlin v akva a uplne to staci, akva je pekne a zdrave
skus ten bioflor, colour Fe, Sera florenette pripadne PMDD - http://pmdd.anminet.sk/, osobne som nic ine nepouzival, ... pardon neskor som trochu CO2, v sucasnosti davam hnojiva minimalne aj to len sporadicky, ked ma to napadne
... podotykam ale, ze rastlinam sa darilo aj bez tychto hnojiv, CO2 a hnojiva ta nezachrania
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Ďalšia

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.