Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod Mato000 » 05 Nov 2008 20:44 pm

no vilo je to asi tak, ze samica nechce aby samec odbiehal! :) (asi ma strach aby neodisiel za milenkov a potom nechcel platit vyzivne!)Inak uz sa to celkom ustalilo, ale prisiel o pol chvosta!
Mato000
 
Príspevky: 89
Založený: 25 Aug 2008 13:56 pm
Bydlisko: Bunkovce, Michalovce

Reklama

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod luco3 » 10 Dec 2008 09:58 am

Zdravím všetkých,
Už 3 roky ich chovám. Vytreli sa už 31-krát, ale vždy ich samec počas znášky žral.
Prosím poraďte !!!!
Obrázok používateľa
luco3
 
Príspevky: 47
Založený: 09 Dec 2008 10:31 am

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod vilo » 10 Dec 2008 20:52 pm

skus trochu prerobit/doplnit interier akvaria (nove ukryty, a tak...). ak aj potom pri nerese bude ten samec zrat ikry, najlepsie bude asi skusit sparovat samicku s inym samcom
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod luco3 » 12 Dec 2008 16:54 pm

vilo napísal:skus trochu prerobit/doplnit interier akvaria (nove ukryty, a tak...). ak aj potom pri nerese bude ten samec zrat ikry, najlepsie bude asi skusit sparovat samicku s inym samcom


Ďakujem, že sa niekto zapojil a blížšie odpovedám: úkryty sú 4 - kvetináč, kokosová škrupina, 2 okrasné zelené tunely
Ten pár už zdochol, ale nový to robí tak isto.
Chovám ich v 30l akva s prísavníkmi. Dva krát sa stalo, že tie ikry :P po už 100-tej prestal žrať a zdalo sa, že ich oplodňuje, no dorána boli preč. Samec sa so samicou dobre znáša.
Teraz skúšam to, že sú sami v akváriu.
Svietim asi 7hod., teplota 26 stupňov.
Prosím o radu !!!!! Vďaka
Obrázok používateľa
luco3
 
Príspevky: 47
Založený: 09 Dec 2008 10:31 am


Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod Mato000 » 16 Dec 2008 16:21 pm

No ja mam zasa taky problem, ze samica neznesie samca pri mladych!Idem si teraz robit novy harmonicky par a dufam, ze sa to podari!Chcem si na zaciatok kupit 2X samec a 2X samica!Drzte palce! :D
Mato000
 
Príspevky: 89
Založený: 25 Aug 2008 13:56 pm
Bydlisko: Bunkovce, Michalovce

Odoslaťod esparaleer » 16 Dec 2008 19:32 pm

ja mam teraz 6 mladych vo velkosti asi 2 cm a radost ich pozorovat ako preskumavaju akvarium. Len niekedy ich ponahana samica
esparaleer
 
Príspevky: 85
Obrázky: 1
Založený: 22 Nov 2008 19:55 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod luco3 » 18 Dec 2008 13:37 pm

Čo to znamená, keď si ostriežik robí na dne akúsi jamku, vytláča z nej kamene, má krvavé začiatky prsných plutiev a okolo "nosu" tiež ? :?:
Obrázok používateľa
luco3
 
Príspevky: 47
Založený: 09 Dec 2008 10:31 am

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod vilo » 18 Dec 2008 16:39 pm

ak to robi napr. pod kamenom, zrejme si buduje ukryt, chce sa neresit
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod luco3 » 19 Dec 2008 16:31 pm

:cry: Raz nezožral samec všetky ikry, ale samička ich pozbierala do úst. O 2 dni ich akési natrhané vyplúvala a deň na to umrela. Tak som kúpil 2 samice, no samec ikry aj tak žral. Po nejakom čase sa mu viduli oči a tiež umrel. Tak teraz mám už nového samca, zatiaľ sa neresili 3-krát no ikry aj tak :cry: zožral.
:?: Prečo ich samec nechce oplodniť?
Kŕmim aj živou potravou- komáre, nitenky.
Obrázok používateľa
luco3
 
Príspevky: 47
Založený: 09 Dec 2008 10:31 am

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod Mato000 » 19 Dec 2008 18:16 pm

Moxno ich velmy otravujes! :?
Mato000
 
Príspevky: 89
Založený: 25 Aug 2008 13:56 pm
Bydlisko: Bunkovce, Michalovce

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod luco3 » 09 Jan 2009 10:10 am

Ponovom som už z akvária vybral kokosový orech v ktorom sa treli, lebo v ňom nikdy neostali ikry.
V kvetináči, ktorý začali ignorovať po pridaní kokosového orechu sa mi vytreli už 8 krát a niekedy tam aj 2 dni ostali ikry, potom ich zožrali. :shock: :(
Obrázok používateľa
luco3
 
Príspevky: 47
Založený: 09 Dec 2008 10:31 am

Odoslaťod Dušan Sivák » 09 Jan 2009 10:48 am

tak, ak chces potomstvo, ikry im zober, nie je to prirodzene, ale u tychto umelo odchovavanych cichlidach je to bezne, kedze ich rodicovsky pud je potlaceny,
Dušan Sivák
 
Príspevky: 236
Obrázky: 29
Založený: 18 Aug 2008 20:29 pm
Bydlisko: dolna suca

Odoslaťod luco3 » 09 Jan 2009 17:12 pm

Dušan Sivák napísal:tak, ak chces potomstvo, ikry im zober, nie je to prirodzene, ale u tychto umelo odchovavanych cichlidach je to bezne, kedze ich rodicovsky pud je potlaceny,

A to som aj spravil, ale z ikier sa nič neviliahlo(vyskúšal som to u prísavníkoch a z 30 ikier len 3 boli jalové zvyšok sa vyliahol :D ).
:) Vďaka za Vašu reakciu. :)
Obrázok používateľa
luco3
 
Príspevky: 47
Založený: 09 Dec 2008 10:31 am

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod luco3 » 09 Jan 2009 19:08 pm

V akváriu mám už opäť posadené kriptokoriny.
Očakávam, že cez víkend mi ostriežica nakladie ikry :D , tak uvidíme. 8)
Obrázok používateľa
luco3
 
Príspevky: 47
Založený: 09 Dec 2008 10:31 am

Odoslaťod esparaleer » 09 Jan 2009 19:23 pm

luco3 : nechávaš potom, keď su malé väčšie aj so samicou v akvarku??lebo ja ich mam v 84l a samica ich naháňa (ale malé sú rýchlejšie a lepšie sa schovajú) :D
esparaleer
 
Príspevky: 85
Obrázky: 1
Založený: 22 Nov 2008 19:55 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod luco3 » 13 Jan 2009 17:39 pm

esparaleer: To zatiaľ neriešim, lebo ani tento víkend sa ikry neudržali :cry: , samec ich zožral :x . Chovám ich už 4. rok.
Ešte ani raz sa mi nevyliahlo potomstvo ostriežikov, vždy ich samce zožrali. Myslím, že to bude tou stravou - samé vločky. Preto oddnes začnem kŕmiť pravideľne živou potravou - potomstvom mečúňov :wink:
Prosím, popíš nám ako sa k sebe správajú, čo máš v akva, atď......ak môžeš :?:, lebo ja už neviem čo :cry:

Vďaka za odpoveď :)
Obrázok používateľa
luco3
 
Príspevky: 47
Založený: 09 Dec 2008 10:31 am

Odoslaťod kenny » 13 Jan 2009 22:12 pm

chcel by som sa spytat ci mate tie pariky v spolocenskom akvarku?
ja som si ho prisposobil tak ze aj ked sa mi vytru tak im nema kto ublizit takze ich mam v spolocenksom. len mam problem s tym ze neviem kedy ich odlovit... a hlavne ako.... poradte nejaku fintu. nechce sa mi cele akvarko vyprazdnovat a potom odznovu zariadovat...
Obrázok používateľa
kenny
 
Príspevky: 383
Obrázky: 27
Založený: 15 Jan 2005 00:45 am
Bydlisko: NLS 14 B.Bystrica

Odoslaťod esparaleer » 13 Jan 2009 22:23 pm

No ja už samca nemám. Zdochol asi 2 dni po oplodnení ikier. Ale správali sa k sebe dobre. Skôr sa mi zdalo, že je samica dominantnejšia. Keď boli malé, samicu som tam nechal dovtedy, kým som videl, že poter sa už bez problémov sám kŕmi. Teraz majú asi 2cm a sú v spoločenskom akva 84l...mam tam aj iné ryby, ako corydorasy, ancistrus, kardinalky cinske, black molly...tie si ich nevšímajú...skôr keď sa teraz stretnú so samicou tak ich naháňa ale iba kúsok, lebo vždy sa jej dobre schovajú...o poter som sa pokúšal už aj predtým, ale tiež vždy zožrali ikry alebo boli neoplodnené. teraz sa to ale konečne podarilo. neviem v čom by som ti tak poradil, treba mať trpezlivosť. skú si kúpiť viac samcov, napríklad 3...jeden možno nebude ikry žrať...to živé krmivo možno pomôže.ale skús aj mrazené nitenky.ja som kŕmil iba tým, lebo vločky dlho plávali na hladine a oni boli iba blízko úkrytu.nitenky som im takto pustil rovno pred nos :wink:odchovnú nádrž som mal 25l, úkryt som použil prevrátenú jaskyňu (má dva malé vchody, tak preto som ju volil)mladé by som tam nechal asi až do dnes ale zdalo sa mi, že pomaly rastú...a aj teraz sa mi stále zdá že pomaly rastú
esparaleer
 
Príspevky: 85
Obrázky: 1
Založený: 22 Nov 2008 19:55 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod kenny » 13 Jan 2009 23:30 pm

ja by som poradil asi to aby si mu nechal dost sukromia. ked mu stale nakukas do "spalne" tak je nervozny a radsej ikry pozerie lebo si mysli ze ten ukryt nieje bezpecny. takze viac ukrytov, hustejsie rastliny, ... niekde som dokonca cital ze je dobre zakryt cele akvarko aby nebol par ruseny obavytelmi izby. co sa tyka vyberu idealneho paru je podla mna hlupist kupovat troch samcov. skor si kup jedneho samca a tri samice. je to asi najidealnejsie riesenie. ked si samec najde idealnu samicu tak ostatne odlovis. ak je ta samica naozaj ta prava, nebudes mat problemy ani s oplodnenim ani s vychovou.ak predsa hej tak sa este odporuca nechat vychovu na "otcovi" takze len jednoducho vyber samicku do inej nadrze... samec sa zatial o vsetko postara. ked odlovis poter tak ju tam mozes vratit a znovu sa vytru. este by som asi poradil mat vacsiu nadrz do ktorej by som dal nejake mierumylovne rybky, aby v mariku vzbudzovali dojem maleho nebezpecia aby sa o potera starali.... asi tolko z mojich skusenosti ;)
takze vytieraniu zdar ;) nech sa dari
Obrázok používateľa
kenny
 
Príspevky: 383
Obrázky: 27
Založený: 15 Jan 2005 00:45 am
Bydlisko: NLS 14 B.Bystrica

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod luco3 » 14 Jan 2009 11:16 am

Vďaka za rady :) , ale raz, keď sa stalo, že ikry ostali v kvetináči, tak som odlovil samicu a samec ich do rána pri rozsvietenom svetle zožral.
Ostriežiky mám v akva samé, lebo ostatné zožrali alebo im sposobili smrtelné zranenia. :(
Obrázok používateľa
luco3
 
Príspevky: 47
Založený: 09 Dec 2008 10:31 am

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod kenny » 14 Jan 2009 11:22 am

samicu nemozes odlovit ked nakladie ikry... ale ked sa vyliahnu... jasne ze ich zozral ked sa zlakol ze co sa to deje...
Obrázok používateľa
kenny
 
Príspevky: 383
Obrázky: 27
Založený: 15 Jan 2005 00:45 am
Bydlisko: NLS 14 B.Bystrica

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod luco3 » 15 Jan 2009 08:45 am

Ostriežiky mám v akva samé, lebo ostatné rybky zožrali alebo im sposobili smrtelné zranenia. :(
Kúpil som už pred rokom 2 samice, no tá trochu väčšia tú druhú utláčala.
Obrázok používateľa
luco3
 
Príspevky: 47
Založený: 09 Dec 2008 10:31 am

Re: Ostriežik purpurový [Pelvicachromis pulcher]

Odoslaťod luco3 » 15 Jan 2009 08:45 am

Ostriežiky mám v akva samé, lebo ostatné rybky zožrali alebo im sposobili smrtelné zranenia. :(
Kúpil som už pred rokom 2 samice, no tá trochu väčšia tú druhú utláčala. :x
Obrázok používateľa
luco3
 
Príspevky: 47
Založený: 09 Dec 2008 10:31 am

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.