Tabletove prihnojovanie



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Tabletove prihnojovanie

Odoslaťod marlo » 09 Jan 2004 09:07 am

Pouziva niekto tabletove hnojivo SERA Florente alebo JBL Ferotabs a pod..
na prihnojovanie rastlin vo svojom akvariu ?

Ak ano ako casto a s akym efektom/ucinkom ?
Popripade nejake ine skusenosti s tabletovymi hnojivami
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Tabletove prihnojovanie

Odoslaťod bolek » 09 Jan 2004 09:20 am

Ja používam Seru asi tak raz za 2 mesiace na posilnenie koreňového systému rastlín... V mojom prípade je to len ako doplnok k hnojeniu s PMDD... Je to údajne určené hlavne pre rastliny, ktoré prijímajú živiny hlavne zo substrátu...
S akým účinkom? No pevne verím, že peniaze nehádžem iba do vzduchu (vody) :-)
Pri sťahovaní akvária a teda pri jeho kompletnom vyprázdnení som si všimol, že rastlinky mali vytvorené velmi pekné korene a to som vtedy používal len tablety a tekuté hnojivo od Se.. .
V budúcnosti uvažujem aj nad striedaním Sery a JBL... Ale myslím si, že k tejto téme by mohli dať fundovanejšiu odpoveď "rastlinkári" .;-)
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Tabletove prihnojovanie

Odoslaťod majko » 09 Jan 2004 09:33 am

Ja pouzivam na prihnojovanie substratu JBL Ferroballs. Gulicky sa zatlacia do substratu a vydrzia dodavat ziviny asi 1 rok. Potom je treba pouzit dalsie. Popri tom pouzivam aj tekute hnojivo JBL Ferropol. Som s obidvomi velmi spokojny a rastlinkam sa vyborne dari...
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Tabletove prihnojovanie

Odoslaťod joko » 09 Jan 2004 11:28 am

Ja pouzivam PMDD, ale teraz pri zakladani noveho akva, som pouzil aj tie gulicky od sery, urcite to bude dobre, nevidim dovod, preco by to nefungovalo!
Mam to hlavne kvoli Echinodorusom, Sagiteriam a Cryptocorinom, tie to potrebuju najviac.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Tabletove prihnojovanie

Odoslaťod Astrid » 09 Jan 2004 14:50 pm

Spociatku som pouzivala Sera florenette A len sporadicky a hlavne ku korenom novo zasadenych rastlin. Pri zakladani akvarka som pouzila aj spominane gulky od JBL, ale mne vadilo, ze sa nedali rozdelit na viac casti, co sa pri Sere da lahko. No ale tie od JBL by potom umerne mali vydrzat rok, pricom tie od Sera tak 2 tyzdne.
Pouzivala som aj PMDD, rastliny rastli celkom dobre. Pocas zeleneho zakalu som ho vysadila a potom som ho uz nepridavala. Proste z neho nemam dobry pocit.
Rastlinam sa dari vyborne aj bez PMDD, jedinou chradnucou rastlinou bola Didiplis diandra. Tej stonky doslova odhnivali, iked spociatku pekne presla z emerznej na submerznu formu a pekne rastla (pri sadeni som jej ku korenom dala Seru).
A tak som asi pred 3 tyzdnami kupila opat Sera Florenette A, dala zo dve tabletky ku korenom Didiplis a vacsina stoniek sa spamatala, dokonca zacali vyhanat nove.
Tieto tablety som dala aj ku korenom inych rastlin, ale tam som taky vyrazny rozdiel nezaznamenala.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Tabletove prihnojovanie

Odoslaťod Ludo » 09 Jan 2004 21:02 pm

JBL ferotabs pri zakladani akvaria
Obrázok používateľa
Ludo
 
Príspevky: 182
Obrázky: 33
Založený: 26 Máj 2003 20:32 pm
Bydlisko: Topoľčany

Re: Tabletove prihnojovanie

Odoslaťod jojko » 09 Jan 2004 21:28 pm

uvazujem nad nimi do noveho akva. dufam ze pomozu
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: Tabletove prihnojovanie

Odoslaťod salik » 09 Jan 2004 21:38 pm

ake gulicky?..., JBL Ferrotabs nie su ziadne gulicky ale tuba s 30-tabletkami, nieco podobne ako acylpirin, pekne sa to da nalamat, odporuca sa tusim 1tabletka na 25L vody, to mnozstvo davkovat raz za 4-6 tyzdnov, ja som ich prave dominal, cca po 1/2 roku, hadzal som to "halabala", tak ci tak sa to po case rozpusti a prefiltruje do celeho akvarka, pred tym som pouzival TetraPlant Crypto, nieco podobne, tiez tabletky, o nieco vacsie ako JBL Ferrotabs, jedno aj druhe som pridaval nepravidelne, vacsinou po vymene vody 1-2 tablety, nalamane na mensie kusky, ucinnost?....neviem posudit, ak by vedeli rastliny rozpravat, mozno mi povedia :wink:, kazdopadne kupujem zase, skusim teraz tu seru
p.s. majko, nemyslel si na "JBL Die 7 Kugeln", to sa tusim dava do dna
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Tabletove prihnojovanie

Odoslaťod marlo » 09 Jan 2004 22:32 pm

OK tie tablety SERA ..davate ku korenom na substrat ako je pisane v navode alebo do substratu niekde ako ze ku korenom ?

Ja som ich dal ku korenom na substrat ale nemam s toho dobry pocit lebo sa mi tam obsmietaju prisavnici a botie ...a uz tabletky davno nie su na svojom povodnom mieste ....Ale to by vadit nemalo nakolko do vody predsa stale nieco uvolnuju
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Tabletove prihnojovanie

Odoslaťod Astrid » 10 Jan 2004 00:29 am

Ja som ich zatial vzdy zahrabla do strku, ku korenom.

A salik: Ja som mala na mysli prave tie Die 7 Kugeln od JBL. Tie som pouzila pri zakladani akvaria.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Tabletove prihnojovanie

Odoslaťod roox » 10 Jan 2004 15:48 pm

Tablety Sera nebo JBL nepoužívám.

Mne by zajímalo, jestli z vás někdo nemá zkušenost s kuličkama Bivoj od Rataje... Koupil jsem je jako experiment, a pouřil při přesazování rostlin, a to tak, že jsem kuličku o průměru 1cm kleštěmi rozdělil na 4 kusy a zatlačil do štěrku. Problém je, že asi nebudu schopen určit, jestli fungují nebo ne. Nemám to totiž s čím srovnávat :(

Jediné co můžu určit, je jestli se rostlinkám daří či ne.... Jinak také přihnojuji PMDD a CO2, a to relativně nepravidelně, protože když nejsem doma, obsluhuje akvárium moje máma :)

Teď mne napadá, že by jsme taky mohli porovnat množství/cena/výdrž jednotlivých výrobků.
Obrázok používateľa
roox
 
Príspevky: 312
Obrázky: 32
Založený: 14 Júl 2003 21:45 pm
Bydlisko: CR, Brno

Re: Tabletove prihnojovanie

Odoslaťod majko » 11 Jan 2004 15:09 pm

salik napísal:p.s. majko, nemyslel si na "JBL Die 7 Kugeln", to sa tusim dava do dna

myslel :-). sorry, chodil mi po rozume nazov Ferroballs, neviem preco. :-(
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Tabletove prihnojovanie

Odoslaťod Peter » 14 Jan 2004 15:58 pm

A propo tablety do subtratu... viem, ze to s temou nesuvisi. Kupil som dlhodoborozpustne tablety proti riasam do subtratu. Rias neubudlo, naopak tablety obalene riasami sa povaluju na dne... :oops: :roll:
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Tabletove prihnojovanie

Odoslaťod Astrid » 14 Jan 2004 16:03 pm

Peter napísal:A propo tablety do subtratu... viem, ze to s temou nesuvisi. Kupil som dlhodoborozpustne tablety proti riasam do subtratu. Rias neubudlo, naopak tablety obalene riasami sa povaluju na dne... :oops: :roll:


Mozno to malo prave prilakat riasy, aby sa usadili na tych tabletach a nie inde v akva ;)
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Tabletove prihnojovanie

Odoslaťod Maja » 14 Jan 2004 22:37 pm

Aj mna by zaujimalo porovnanie cena/vydrz. V Auparku stoja JBL Ferotabs (30 tabliet) 240.-.
OK. Prave mi jeden chlapik odporucal "robic" CO2 na 4tyzdne za 230.- od Sera ci od koho, k tomu hnojivo za v prepcte na litre 200.-, k tomu aj tekute ako bonus, k tomu kedze mam vodu "riasotvorku" kupujem upravenu za 2.-/l -super cena, ale suma sumarum tento konicek nakoniec pride na minimalne 500.- za mesiac!! a to uz nie je konicek -to uz je bremeno. Nemate navod pre nas robotnicky plebs(lat. pospolity prosty lud) na nieco financne dostupnejsie. Kto uz ma obehane predajne a ma aj pekne akva. nech napise za co sa oplati vyhodit par stovak do vody.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Tabletove prihnojovanie

Odoslaťod nino_q » 15 Jan 2004 09:15 am

maja na vyrobu CO2 ti netreba nic kupovat, na to stacia kvasnice a cukor. akurat moze byt trosku problem s prilepenim hadicky na vrchnak flase, ale s dobrym lepidlom sa to da...

odporucam popis na stranke co2.php - cast vyroba pomocou kvasnic
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Tabletove prihnojovanie

Odoslaťod Maja » 15 Jan 2004 09:54 am

Flasovy kvasnicovy system som u mna doviedla do dokonalosti. Mam s nim dobre skusenosti. Idem ho zapojit aj teraz- mam zasa problem s riasami.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Tabletove prihnojovanie

Odoslaťod l_laco » 15 Jan 2004 13:27 pm

S hnojenim v akvarku nemam moc bohate skusenosti, pouzivam sice PMDD a CO2 z kvasnic, ale tazku hlavnu si s ich davkovanim nerobim. PMDD davam podla uvazenia a podla toho ako sa dari riasam a CO2 proste nechavam bublat ako sa jej chce. Ale co som chcel. Zaujimaju tie vase skusenosti s hnojenim ku korenom. Ide mi totiz o to, ze onoho casu pred par rokmi, som niekde cital, ze pestovatelia vodnych rastlin si myslia, ze rastliny trvalo zijuce pod vodou pouzivaju korene na prijmanie zivin ako je tomu u rastlin na suchu. Vysvetlenie: vraj "akonahle sa rastlina asimiluje na trvaly zivot pod vodou, korene zacne pouzivat len na fixaciu v dne a ziviny prijma listami". Nepovazujem to za uplnu blbost ked uvazite, ze vsetky ziviny su v podstate rozpustene vo vode a vacsina rastliny ma lepsi styk s vodou prostrednictvom listou ako korenov. Hm, neviem.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Tabletove prihnojovanie

Odoslaťod azet » 15 Jan 2004 14:13 pm

tabletky som uz pred davnou dobou uplne vysadil, spociatku som pouzival sera a potom dennerle. pri sera som mal pocit, ze to pre rastliny neobsahuje takmer nic okrem zeleza.

ad 1 mam male nadrze a presne davkovanie tabletkami je nemozne, ad 2 uplne mi staci tekute hnojivo, takze naco kupovat este tabletky...

teraz by som pouzil pevne hnojivo jedine pri kompletnom novozakladani akvaria, napr. sera depot ci ako sa to vola...
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Tabletove prihnojovanie

Odoslaťod Maja » 16 Jan 2004 23:21 pm

Po zhliadnuti istych fotiek uplne namakaneho akvaria (Astrid) som sa nastvala a sla som si kupit Sera Florenette A drahe ako das ale bude v tom cert a aj pes zakopany ked mi to neporastie! :-) Ked mi to povyraste aspon spolovice ako vam, budem stastim bez seba.
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Tabletove prihnojovanie

Odoslaťod Astrid » 16 Jan 2004 23:52 pm

Maja napísal:Po zhliadnuti istych fotiek uplne namakaneho akvaria (Astrid) som sa nastvala a sla som si kupit Sera Florenette A drahe ako das ale bude v tom cert a aj pes zakopany ked mi to neporastie! :-) Ked mi to povyraste aspon spolovice ako vam, budem stastim bez seba.


:lol: :lol: ... to šme se pobavili... ;) vazne, velmi si mi tym polichotila, Maja.

Ja som sa uz predtym nahnevala na nina, ze vam vtedy ukazal tu fotku, chcela som, aby to bolo prekvapenie na sutazi. No a hadam aj bude...

A Maja, obavam sa, ze si si trochu zle pospajala suvislosti a preto zbytocne vyhodila peniaze. Moje skusenosti s tymi tabletami som popisala v tom mojom prispevku vyssie, ale ty si si to nejako spojila Sera Florenette A = pekne akvarko ako Astrid. Ale to nie je pravda. Ako som pisala, pridanie hnojiva sa vyraznejsie prejavilo na Didiplis diandra, ale na ostatnych nie nejako velmi. Tomu istemu ucelu by mozno dobre posluzilo aj PMDD, s ktorym som ja nemala prave najstastnejsiu skusenost (zakal) a tam mu teraz az tak nedoverujem... Preto som radsej pouzila spominane tablety.
To ale neznamena, ze ich musis vyhodit hned do kosa. Daj ich ku korenom rastliniek a uvidis, urcite im to neublizi, moze im to len pomoct.

No ale aby som sa dostala k jadru veci. Za hlavny dovod, preco mam take akvarium, ake mam (podla mna nie je az take nadherne), je SVETLO. Na hruby objem 230 litrov, cize asi 200 litrov vody svietim siestimi ziarivkami, co sme spolu 150 Wattov. A rastliny rastu.

Hnojivo v poslednej dobe nepouzivam skoro ziadne, len raz za cas tie tablety, z kvasnic CO2. Ale hlavne tam mam kopu ryb, niekto by mozno povedal, ze akvarko je prerybnene. Vonkajsi filter nestiha, musim ho kazdy tyzden cistit a vtedy aj menim vodu.
Iked je pravda, ze mozno by som mala opat skusit to PMDD, alebo dam viac tabliet Sery. Po kompletnom skracovani a presadzani akvarka minuly tyzden sa mi zda, ze niektore rastliny uz nemaju taku farbu ako predtym. No este uvidim.

Cize zaver: svetlo, vela svetla!
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Tabletove prihnojovanie

Odoslaťod Maja » 17 Jan 2004 00:07 am

Tablety som este nemala a tak to skusim s nimi mozno budem prijemne prekvapena. Mozno prave to mojim rastlinkam treba, aby sa mohli ujat a nabehnut na biologicku rovnovahu. Vsetko treba skusit ( okrem drog, alkoholu a cigariet...) :-)
Obrázok používateľa
Maja
 
Príspevky: 705
Obrázky: 44
Založený: 09 Okt 2003 20:19 pm
Bydlisko: Bratislava- Petržalka

Re: Tabletove prihnojovanie

Odoslaťod tonket » 20 Jan 2004 10:35 am

Astrid napísal:No ale aby som sa dostala k jadru veci. Za hlavny dovod, preco mam take akvarium, ake mam (podla mna nie je az take nadherne), je SVETLO. Na hruby objem 230 litrov, cize asi 200 litrov vody svietim siestimi ziarivkami, co sme spolu 150 Wattov. A rastliny rastu.


To tam mas ake dlhe a akej znacky ziarivky? Ako sa ti podarilo vyskladat tych 150 Wattov?:lol:
Obrázok používateľa
tonket
 
Príspevky: 165
Obrázky: 5
Založený: 20 Okt 2003 14:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Tabletove prihnojovanie

Odoslaťod nino_q » 20 Jan 2004 11:08 am

je tam 6 trubic, kazda 75cm, 25W

4x Sylvania Aquastar, 2x Sylvania Grolux
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 13 hostí.