neznášanlivosť rastlín?



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

neznášanlivosť rastlín?

Odoslaťod slonik » 10 Jan 2004 12:43 pm

Ospravedlňujem sa že začínam novú tému :P , ale nemôžem sa trafiť do žiadnej. V akvarist. predajni so dostala info, že sa v akváriu neznášaju vallisneria a cryptokoryny. Máte, prosím, niekto podobnú skúsenosť? :roll: Nechcela by som prísť ani o jednu lebo investícií bolo v poslednom čase dosť. Vďaka. :lol:
Obrázok používateľa
slonik
 
Príspevky: 23
Obrázky: 5
Založený: 07 Jan 2004 14:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Reklama

Re: neznášanlivosť rastlín?

Odoslaťod nino_q » 10 Jan 2004 13:02 pm

mame v jednom akvariu cryptocoryne affinis a aj nejake valisnerie a netvaria sa ze by sa nemali rady - aj ked su kazda na opacnej strane akvaria.

nemyslim si ze by si sa mala obavat ze budu po sebe plut alebo nieco take ;-)
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: neznášanlivosť rastlín?

Odoslaťod Spectre » 10 Jan 2004 13:15 pm

Moc som to nepochopil..:) Ako by sa mali rastlinky neznášať? :?: :?:
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: neznášanlivosť rastlín?

Odoslaťod trimm » 10 Jan 2004 14:01 pm

Podobný jav som pozoroval tiež. Keď som vložil do akvária cryptocoryny, tak začala Vallisneria chradnúť, za mesiac z nej neostalo nič. V akváriu však všeobecne neboli veľmi vhodné podmienky pre rastliny, takže prežívali len odolnejšie druhy.
Ináč, bolo to tu už preberané v nejakej téme, ale len tak pomimo.
Obrázok používateľa
trimm
 
Príspevky: 65
Obrázky: 7
Založený: 15 Mar 2003 20:34 pm
Bydlisko: KE

Re: neznášanlivosť rastlín?

Odoslaťod roox » 10 Jan 2004 15:29 pm

No můj názor na věc je takový, že každá rostlina svou přítomností vodu v nádrži ovlivňuje, upravuje si podmínky, mění parametry vody. A tak co vyhovuje jedné rostlině, nemusí vyhovovat jiné. Proto se pak může zdát, že se určité druhy rostlin mohou mezi sebou "nesnášet". (..... myšleno obecně)

Jinak v naší společenské nádrži (200 l) máme hned vedle sebe valiseriu i cryptocoryny, a zatím (1/2 roku) se nezdá, že by byl někde nějaký problém. (..... má osobní reálná zkušenost)
Obrázok používateľa
roox
 
Príspevky: 312
Obrázky: 32
Založený: 14 Júl 2003 21:45 pm
Bydlisko: CR, Brno

Re: neznášanlivosť rastlín?

Odoslaťod salik » 10 Jan 2004 18:37 pm

Tema:
Postreh z inej stranky - neznasanlivost rastlin
www.akva.sk/viewtopic.php?p=4143
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: neznášanlivosť rastlín?

Odoslaťod Lacik » 10 Jan 2004 21:03 pm

slonik napísal:Ospravedlňujem sa že začínam novú tému :P , ale nemôžem sa trafiť do žiadnej. V akvarist. predajni so dostala info, že sa v akváriu neznášaju vallisneria a cryptokoryny. Máte, prosím, niekto podobnú skúsenosť? :roll: Nechcela by som prísť ani o jednu lebo investícií bolo v poslednom čase dosť. Vďaka. :lol:

Obrázok Obrázok
V tomto akvariu mam iba dva druhy rastin a to vallisnerie a tie druhe co su pod nimi(su to cryptokoryny?)? Lebo ked ano tak tie vallisnerie rastu ako dive. :roll: Ale o ich neznasanlivosti som cital aj ja.
Ps:akvarium ma 30litrov.
Ps2:vallisnerie su doslova obklucene tymi druhymi :lol:
Lacik
 
Príspevky: 136
Obrázky: 31
Založený: 19 Mar 2003 12:33 pm

Re: neznášanlivosť rastlín?

Odoslaťod slonik » 10 Jan 2004 21:44 pm

Cryptocoryny vyzerajú ako moje, vallisneriu mám zatiaľ menšiu čo do výšky. Podľa odkazu na fórum od Salika ( ďakujem)sú na to rozdielne názory aj skúsenosti. Takže asi to budem musieť vyskúšať vo svojich podmienkach.
Obrázok používateľa
slonik
 
Príspevky: 23
Obrázky: 5
Založený: 07 Jan 2004 14:13 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: neznášanlivosť rastlín?

Odoslaťod Lacik » 10 Jan 2004 21:55 pm

slonik napísal:Cryptocoryny vyzerajú ako moje, vallisneriu mám zatiaľ menšiu čo do výšky. Podľa odkazu na fórum od Salika ( ďakujem)sú na to rozdielne názory aj skúsenosti. Takže asi to budem musieť vyskúšať vo svojich podmienkach.

Mozno kedy som vedel, ze preve tie nizsie rastlinky su Cryptocoryny, tak by som ich spolu s Vvallisneriami nedal. A teraz to uz menit nebudem. :)
Lacik
 
Príspevky: 136
Obrázky: 31
Založený: 19 Mar 2003 12:33 pm

Re: neznášanlivosť rastlín?

Odoslaťod Atilla » 11 Jan 2004 14:32 pm

mam cryptocorynie a valisnerie v 45l akva vedla seba - nespozoroval som aby 1-a alebo 2-a zacala chradnut
do akva sa nepridavaju hnojiva ani CO2 spolocnost im robia zivorodky
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: neznášanlivosť rastlín?

Odoslaťod Anet » 11 Jan 2004 17:17 pm

:wink: Atilla :wink:
Obrázok používateľa
Anet
 
Príspevky: 69
Obrázky: 26
Založený: 25 Nov 2003 22:15 pm
Bydlisko: Dunajska Luzna

Re: neznášanlivosť rastlín?

Odoslaťod Peter » 12 Jan 2004 17:39 pm

Ja si skor myslim, ze kazda rastlina potrebuje ine podmienky vody na svoj rast a to moze sposobit, ze niektore vyhynu, proste potrebuju inu vodu, nez aka aktualne v akvariu je. I ked to, ze kazda rastlina si vodu prisposobuje svojim potrebam, som uz v nejakej knihe cital (niekedy to nezvladne, niekedy mozno aj hej). V poslednom case si myslim, ze aj velkost akvaria ma na to vplyv. Napr. v mojom 240l akvariu na lavej strane rastu rastliny ako dive a na pravej akoby zahnivali... aj ked krmivo volne rozptylujem po celej ploche... mozno na tej pravej strane rybky menej kadia, alebo je tam viac rias stetinkovych, alebo tam zostava na dne viacej krmiva, no ca ja viem preco tam nic nechce rast?
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: neznášanlivosť rastlín?

Odoslaťod bolek » 13 Jan 2004 10:19 am

Peter je to zaujímavé , ale presne to isté som si všimol aj ja.... Určite to bude mať súvis s umiestnením filtra... Na ktorej strane máš filter ty a kam ti smeruje výstup z filtra? Prípadne možno je to spôsobené aj umiestnením ohrievača... Ale to sú iba moje dohady...;-)
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: neznášanlivosť rastlín?

Odoslaťod Peter » 13 Jan 2004 19:57 pm

No je to presne na tej strane kde je filter a aj ohrievac t.j. na pravej strane. Teraz ma napadlo, ci to nesuvisi aj s tym napr., ze na tejto strane filter vcucava necistoty. Inak najlepsie sa dari rastlinkam prave tam, kde uz prudenie vody od filtra nedosiahne... resp. je len mierne.... :?
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: neznášanlivosť rastlín?

Odoslaťod bolek » 14 Jan 2004 09:15 am

Ja to mám presne naopak... Filter a ohrievač vľavo a nedarí sa určitým rastlinkám vpravo.... Takže sme nato neprišli... :-(
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: neznášanlivosť rastlín?

Odoslaťod Sorer » 15 Jan 2004 14:04 pm

Podla mna je pravda ze niektore rastliny sa neznasaju, ine zase lubia. Mama nedavno studovala zahradkarsku knihu ruza lubi cesnak. Takze nieco take plati urcite aj v akvaristike. Samozrejme ze ak niektore rastliny okysluju vodu a dame pri nich rastlinu, ktore oblubuju vodu zasaditu nebude sa im darit. Ale podla mna ak budeme udrzovat parametre vody na stabilizovanej hodnote pravidelnou vymenou vody, mali by tieto rastliny dokazat spolunazivat. Horsie by to bolo v akvariu, kde sa voda vymiena len obcas.
Obrázok používateľa
Sorer
 
Príspevky: 141
Obrázky: 29
Založený: 14 Júl 2003 11:30 am
Bydlisko: Bratislava

Re: neznášanlivosť rastlín?

Odoslaťod Vai » 15 Jan 2004 17:24 pm

Bohužel, vodní rostliny nijak vodu neokyselují. Nedávno to konečně vysvětlil Rataj ml., i když předtím Rataj st. tvrdil mnoho let pravý opak, a z toho se začala odvíjet teorie o tzv. "nesnášenlivosti" rostlin - http://www.rataj-spk.cz/monatze/publikace/at_03_03.htm
Než studovat knihy pro zahrádkáře, raději ať si zájemce o vodní rostliny přečte např. tento text -
http://prfholnt.upol.cz/botany/vodrost.pdf
Bohužel zastánce nesnášenlivosti nebo oblíbenosti různých rostlin to zklame, o alelopatii či kyselých výluzích tam není ani zmínka.
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.