Nove zakladane 200l akva - zacatecnik: prosba o rady



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Nove zakladane 200l akva - zacatecnik: prosba o rady

Odoslaťod Lamafin » 11 Jan 2004 22:27 pm

Všechny účastníky této diskuze nejprve zdravím - a teď, o co mi skutečně jde:
Před několika týdny jsme se rozhodli, že si zřídíme do bytu sladkovodní akvárium. Důvody - líbí se nám a kdyby pomohlo vychovat u dcery vztah k "živému", bylo by to bezva a když si zvykne, že se "o to" musíme také starat, tak to bude super. Snažil jsem se vstřebat nějaké informace z knih, časopisů a internetu, ale nového je pro mne poměrně hodně a leckdy si informace a rady dost odporují, takže jsem se rozhodl, že zde zkusím požádat o rady/doporučení a věřím, že ani čeština nebude překážkou (a poslední otázka nebude nikoho provokovat - věřím, že i zde je možné najít odpověď).

Základní info: 200 l (100x40x50) - dáno místem v nábytku; předpokládaná teplota 24st. (topení 150W); předpokládané pH kolem 7; tvrdost ?; asi nějaký tichý vnější filtr

1) může fungovat toto společenství ryb či jak jej upravit: ancistrus 2x, pancéřník zelený 6x, pestřenec červený 2x, čichavec perleťový 2x, čichavec modrý 2x, tetra křivopruhá 10x, dánio pruhované 14x
2) je nádrž takovýchto rozměrů vhodná pro pancéřníky a čichavce? (výška vody bude asi 38-42cm)
3) budou si "rozumět" dvojice: pancéřníci x pestřenci; pestřenci x čichavci; čichavci x dánia; čichavci x tetry; tetry x dánia?
4) bude po pancéřníky ostatečné dno zrnitosti 2 a 4?
5) jaké rostliny je možné doporučit na "start" takového akva (čisté nové dno, čistá nová ustátá voda)
6) má smysl při "startu" akva použít "chemii"? (mám pocit že při dodržení postupu a neuspěchání nikoli)
7) Může být dostatečný objem filtrační hmoty 4,5 litru, pokud bude nádrž "průměrně" osázená - tj., nebude holá, ale skrz rostliny bude vidět ;-)
8) Nevíte o někom, na koho bych se mohl s důvěrou obrátit na Kladně? (znám tu zatím jen cestu na nádraží)

Předem díky za jakékoli reakce. Pokud by někomu připadalo nevhodné reagovat v diskuzi na tato ne příliš odborná témata, budu vděčný i za info do mailu lamafin@centrum.cz
Lamafin
 
Príspevky: 5
Založený: 11 Jan 2004 22:20 pm

Reklama

Re: Nove zakladane 200l akva - zacatecnik: prosba o rady

Odoslaťod nino_q » 12 Jan 2004 00:10 am

Tak vitaj na fore Lamafin! :-)

Lamafin napísal:předpokládaná teplota 24st. (topení 150W)

myslim ze teplotu budes mat vyssiu, ak nemas v miestnosti teplotu nizsiu ako 20 stupnov, co predpokladam ze nemas

Lamafin napísal:1) může fungovat toto společenství ryb či jak jej upravit: ancistrus 2x, pancéřník zelený 6x, pestřenec červený 2x, čichavec perleťový 2x, čichavec modrý 2x, tetra křivopruhá 10x, dánio pruhované 14x
priznam sa ze neviem co je pestrenec a cichavce tiez nepoznam, ale ancistrusi, panciernickovia, tetry a dania sa urcite budu znasat bez problemov

Lamafin napísal:2) je nádrž takovýchto rozměrů vhodná pro pancéřníky a čichavce? (výška vody bude asi 38-42cm)
my mame panciernickov v akva s vyskou vody cca 50cm a netvaria sa ze by im to vadilo

Lamafin napísal:4) bude po pancéřníky ostatečné dno zrnitosti 2 a 4?
Co je zrnitost 2 a 4? Skus to popisat v milimetroch (priemerna velkost zrna)

Lamafin napísal:5) jaké rostliny je možné doporučit na "start" takového akva (čisté nové dno, čistá nová ustátá voda)
myslim ze napr. anubiasy alebo valisnerie by mohli byt vhodne... nikde nepises ake mas osvetlenie akvaria, od toho velmi zalezi ake rastlinky si mozes "dovolit".

Lamafin napísal:6) má smysl při "startu" akva použít "chemii"? (mám pocit že při dodržení postupu a neuspěchání nikoli)
S tym nemam skusenosti, najvhodnejsie by bolo keby sa ti podarilo niekde zohnat vodu zo zabehnuteho akvaria.

Lamafin napísal:7) Může být dostatečný objem filtrační hmoty 4,5 litru, pokud bude nádrž "průměrně" osázená - tj., nebude holá, ale skrz rostliny bude vidět ;-)
Myslim ze vo vseobecnosti plati ze cim viac, tym lepsie. Ale 4,5 litra je podla mna dost. My mame na 230l akva (hruby objem) filter s objemom 3 litre a funguje pomerne dobre, aj ked treba ho trosku castejsie cistit (aj ked - akvarium je mierne prerybnene, ale to je uz ina debata)
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Nove zakladane 200l akva - zacatecnik: prosba o rady

Odoslaťod Lacik » 12 Jan 2004 00:55 am

Lamafin napísal:Základní info: 200 l (100x40x50) - dáno místem v nábytku;

vaha bude minimalne 250kg mozno aj viac, vydrzi to nabytok?
Lacik
 
Príspevky: 136
Obrázky: 31
Založený: 19 Mar 2003 12:33 pm

Re: Nove zakladane 200l akva - zacatecnik: prosba o rady

Odoslaťod fero » 12 Jan 2004 08:10 am

cau nino_q

len na upresnenie:

čichavci to su guramy, teda čichavec perleťový = gurama perletova,
čichavec modrý = gurama modra atd...
Obrázok používateľa
fero
 
Príspevky: 196
Obrázky: 25
Založený: 09 Apr 2003 13:04 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Nove zakladane 200l akva - zacatecnik: prosba o rady

Odoslaťod Lamafin » 12 Jan 2004 10:50 am

Děkuji za reakce a pokusím se doplnit informace:

pestřenec červený = Pelvicachromis pulcher = ostriežik purpurový (snad)

nábytek by to udržet měl - byl dělán před měsícem s tím, že tam takové akva bude a chtěl jsem nosnost 450 kg (nachal jsem zpevnit záda, rozdělit délku - dvě příčky, vyztužil kraje deskou)

s tou teplotou tedy uvidím, ale termostaty si s tím snad poradí - mohu použít i 75W

prozatím připravené osvětlení - zářivky 2x30W + možnost dvou bodových žárovek

-------
Ještě mne napadl dotaz ke krmivu - minimálně na začátku své akva kariéry předpokládám většinou "umělé" (vločky apod.) a občas něco živého - bude to ok, ev. co by mi někdo mohl doporučit?
Lamafin
 
Príspevky: 5
Založený: 11 Jan 2004 22:20 pm

Re: Nove zakladane 200l akva - zacatecnik: prosba o rady

Odoslaťod nino_q » 12 Jan 2004 11:04 am

Lamafin napísal:prozatím připravené osvětlení - zářivky 2x30W + možnost dvou bodových žárovek
Ak tam chces pestovat rastlinky, tak je to velmi malo, jedine tak na velmi nenarocne rastliny. Ja by som dal aspon 3, lepsie 4 ziarivky.

Ziarovky tam nedavaj, budu ti zbytocne ohrievat vodu - na to tam predsa davas ohrievac.

Krmivo je OK aj susene, pripadne prisavnikom daj obcas uhorku (asi 1cm hrube kolecko salatovky)
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Nove zakladane 200l akva - zacatecnik: prosba o rady

Odoslaťod bolek » 12 Jan 2004 11:42 am

Výber rýb je v pohode len osobne nepoznám správanie toho pestřenca (ostriežika) voči obyvateľom pri dne, kedže to je tuším jeho územie... Neviem či nebude teritoriálny voči panciernikom....

Možno by som dal menej dánií, aby si to nemal neskôr (keď dorastú) prerybnené....

Add. krmivo: hneď od začiatku hlavne radšej pomenej krmiva, nech si vypestuješ správny návyk... :lol: a uprednostni pestrú skladbu jedálnička..
Prečo chceš začať len vločkami? Veď na trhu je aj kopec mrazeného krmiva (ak je to len otázka času na nákup živej potravy)

Na ostatné otázky som ti už odpovedal v tvojom príspevku na akvárium.sk :wink:
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Nove zakladane 200l akva - zacatecnik: prosba o rady

Odoslaťod gabriela » 12 Jan 2004 11:51 am

Ahoj, chcela by som sa len opytat, ci mas nejake skusenosti s akvaristikou.
V praxi je to vsetko vzdy inak a nikdy nevies, co sa ti casom zapaci.
Ja by som odporucala hlavne pomaly a uvidis.
Zatial vsetko, nadrz, zariadenie je OK, a rastlinstvo? Snaz sa zohnat co najviac od akvaristov, zabehnut nadrz a skusat zarybnovat podla predstav.
Zelam vela veselych starosti ;)
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Nove zakladane 200l akva - zacatecnik: prosba o rady

Odoslaťod Ig » 12 Jan 2004 12:07 pm

:arrow: Co sa tyka osvetlenia, tak musim suhlasit s nino_q. Potrebujes tam minimalne 3 ziarivky pokial chces aby sa rastlinkam darilo vo vseobecnosti (ak teda nechces pestovat nieco specialne).

:arrow: S tym nabytkom, mas u mna pochvalu.

:arrow: Co sa tyka nejakej zaciatocnej chemie, tak tam by som poradil, aby si si obohatil substrat dlhodobym hnojivom pre rastlinky. V predajni Ti urcite nieco poradia a potom staci postupovat podla navodu. Inak ja osobne nie som velkym zastancom akehokolvek chemizovania akvarka, ako pisu niektore prirucky na zalozenie akvarka do "24hodin".

:arrow: Co sa tyka zrnitosti tak ak som spravne pochopil mas zrnitost 2 az 4mm. Je to v pohode, akurat by to mal byt riecny nedrteny strk, koli panciernickom.

:arrow: K tomu ohrievacu. Ide o vstavane akvarko do nabytku? Predpokladam, asi ano. Podla mna Ti uplne postaci aj ten 75W ohrievac s termostatom, pretoze steny nabytku vytvoria urcitu tepelnu izolaciu. Este davno, ked som mal (sice male akvarko 50l) v nabytku vzdy som mal skor problem aby sa neprehrievalo, pretoze cele odpoludnie mi donho pieklo slniecko a v byte sme mali cca 22 a 25 stupnov.

:arrow: A este filter. Na taketo akvarko by mohlo stacit spominanych 4,5 litra pri pocte rybyciek, ktore uvadzas. Vykon cerpadla by som uvazoval zhruba tych 400 litrov/hodina. Pokial ide o filtracne naplne, tak to doporucim nastudovat z fora, respektive obstarat si zakladne druhy (pokial nie su sucastou filtra) a zvysok mozes zacat experimentovat.

PS: pred tym ako podniknes kroky ku kupe zariadenia (filter, svetlo,....) tak poprechadzaj temy na tomto fore. Podla mna si tym zodpovies velmi vela otazok a dozvies sa aj veci, nad ktorymi by si mozno ani neuvazoval.

Vela stastia :!: :P
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Nove zakladane 200l akva - zacatecnik: prosba o rady

Odoslaťod Lamafin » 12 Jan 2004 14:09 pm

Tento dotaz jsem položil i na jiném fóru a zatím to vypadá na tyto změny proti původnímu plánu:

- nedávat pestřence => v zájmu zdraví zbylých obyvatel
- zvýšit počet párů čichavců (guramy)
- zvýšit světlo (původně jsem uvažoval 2x30W zářivky a 2x "skoro odové světlo") o jednu nebo 2 zářivky - vypnout se dá vždy
- snížit topení na 75W (je to v nábytku a v dostatečně vytápěném panelovém domě)
krmivo - předpokládám nějakou kombinovanou stravu, ale minimálně první měsíce "jen co se dá koupit" (tedy i mzažené, ale vločkové bude asi základem) a pak se uvidí

--------
co mi teď vrtá hlavou
- počet dánií při jejich aktivitě a množství
- kryt akvária: jak tam to sklo nejlépe poskládat, aby nepřekáželo při krmení a údržbě (světlo bude zavěšené nad akva)
- pozadí: chci použít kombimaci "ořezané umělé černé JUWEL + modrá tapeta" (chtěl bych dát tapetu zvenku a "to umělé" na něco průhledného dovnitř, abych to mohl jednoduše předělat)

--------
Všem děkuji za pomoc. Jinak s akvaristikou zkušenosti nemám, vynechávám elementku před 20ti lety, a proto jsem (nejen) také tu. Ale moje zkušenosti jsou jistě patrné i z otázek.

----
to IG: já už uvažoval nad tolika otázkami, že už ani nevím, jak se jmenuji ;-) ale baví mne to
Lamafin
 
Príspevky: 5
Založený: 11 Jan 2004 22:20 pm

Re: Nove zakladane 200l akva - zacatecnik: prosba o rady

Odoslaťod gabriela » 12 Jan 2004 14:32 pm

Na to, ci si zaciatocnik sa pytam preto, ze casom sa vsetko utrasie trochu inak ako sa povodne zdalo. Pristupujes k tomu nahodou zodpovedne.
Kryt akvaria sa riesi polozenim krycieho skla na listy nalepene na prednej a zadnej strane. Najlepsie z niekolkych kusov s vyrezmi na hadice, kable a krmenie. Vyrez na krmenie moze byt aj na dvoch takychto vedla seba leziacich kuskoch skla v tvare trojuholnika a ten otvor sa prekryje stvorcom skla aby rybky nechceli vyskakovat. Ak si budes davat akvarium robit u odbornika, urobi aj krycie skla na mieru. -treba dat pozor aby nezabudol na spevnovacie listy.
Alebo sa robi kricie sklo v umelohmotnych kolajnickach a to sa pri krmeni da odsunut.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Nove zakladane 200l akva - zacatecnik: prosba o rady

Odoslaťod bolek » 12 Jan 2004 16:34 pm

Prečo chceš zvyšovať počet gurám (čichavcú)?

Tých dánií max do 8 ks
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Nove zakladane 200l akva - zacatecnik: prosba o rady

Odoslaťod Lamafin » 12 Jan 2004 16:50 pm

počet gurám - doporučili mi to v jiné diskuzi, prý to může rozložit případnou agresivitu mezi více jedinců a prý se ve skupince cítí lépe (někde jsem ale četl něco jiného a někde toto, tak nevím)

zkusím porovnat doporučení z různých zdrojů
Lamafin
 
Príspevky: 5
Založený: 11 Jan 2004 22:20 pm

Re: Nove zakladane 200l akva - zacatecnik: prosba o rady

Odoslaťod Vai » 12 Jan 2004 17:28 pm

Čichavec perleťový Trichogaster leeri - ti jsou velmi klidní, mírní, jejich větší počet je lepší hlavně z toho důvodu, že u nabízených mladých rybek nejde rozeznat pohlaví, takže nevíš co kupuješ.
Čichavec modrý Trichogaster trichopterus - jedno jestli klasický "šedý" nebo modrý "COSBY" příp. forma "gold", jsou k jedincům svého druhu někdy dosti divocí a prudcí, jak samci tak i samice, pokud je nádrž velká s dostatkem úkrytů je vše O.K., jiných druhů čichavců včetně výše uvedených si nevšímají.
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Re: Nove zakladane 200l akva - zacatecnik: prosba o rady

Odoslaťod bolek » 13 Jan 2004 10:30 am

Ale napriek tomu by tam potom mal veľa gurám... Lebo keď vyrastú bude to prerybnené..... Tak potom sa treba vzdať tetier, prípadne dánií, alebo chovať len jednu formu gurami vo väčšom počte (4 ks) ... Totiž už v pôvodnej verzií uvažoval o 4 kusoch (2+2) a keby tento počet zdvojnásobil na 8 bolo by to podľa mňa veľa...
A zo skúseností z minulosti: samec voči samici je dosť agresívny a pokiaľ samica nepristúpi na jeho pudom dané chúťky je ju schopný (pri nedostatku skrýš) doslova uhnať a utĺcť... A teraz si predstav, že zo 4 kusov by kúpil 3 samcov a jednu samicu.... Kým zistí kto je kto má o samicu postarané... Buď ju zlikvidujú, alebo sama vyskočí z akva (ich obľúbená činnosť)
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Nove zakladane 200l akva - zacatecnik: prosba o rady

Odoslaťod Lamafin » 13 Jan 2004 10:49 am

Tak jsem si zase zkusil dát dohromady informace z několika zdrojů a momentálně se přikláním ke skupince "pouze 4 guramy perleťové".
No na nic nespěchám, takže ještě uvidím.
Lamafin
 
Príspevky: 5
Založený: 11 Jan 2004 22:20 pm

Re: Nove zakladane 200l akva - zacatecnik: prosba o rady

Odoslaťod Peter » 13 Jan 2004 12:55 pm

Na tuto otazku som odpisoval na inom fore, kde sa ale o guramach nepisalo. Mam v 240l akvariu dve guramy Trichogaster leeri uz asi styri roky. Su uz dost velke (15cm) a su v akvariu dominantne. Povodne som si myslel ze mam samca a samicku, len preto, ze jedna z nich pravidelne robila penove hniezdo a druha nie. Po cca troch rokoch som si vsimol, akoby aj ta druha zacala robit hniezdo...lenze to trvalo len kratucko. Kedze si akvarium rozdelili presne na polovicu a navzajom sa z tych druhych polovic vyhanaju a pravidelne sa kazdy vecer na hranici biju myslim, ze obaja su samce. Moj nazor je, ze co sa tyka velkosti a neustaleho stavania penoveho hniezda je do 200l akvaria z dlhodobeho hladiska idealny jeden par tejto rybky. Isty cas som mal aj Betty...ktore si prakticky nemali kde robit hniezdo...lebo bola cela hladina "zaslintana" alebo narusovana prudom vody z filtra. Aj z hladiska velkosti povazujem za rozumne mat len jeden par, ktory v dospelosti akurat pasuje do 200l akvaria a je tam kralom. :shock:
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.