Metodika vymeny vody



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Odoslaťod Dušan Sivák » 19 Jan 2009 18:47 pm

chlorovanu vodu pouzivam odjakziva, zdravym rybam neublizi , dokonca moze pozitivne posobit na pliesnove choroby, jedovaty je chloramin
Dušan Sivák
 
Príspevky: 236
Obrázky: 29
Založený: 18 Aug 2008 20:29 pm
Bydlisko: dolna suca

Reklama

Odoslaťod dusik » 19 Jan 2009 18:58 pm

Počul som aj to, že dnes sa voda už nechlóruje v takom množstve ako dávnejšie. Neviem či je na tom niečo pravda. :idea:
Obrázok používateľa
dusik
 
Príspevky: 1187
Obrázky: 21
Založený: 27 Nov 2008 21:57 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod arowana » 19 Jan 2009 19:18 pm

Najmodernejšie vodárne už pitnú vodu dezinfikujú ozónom. Aj keď u nás je to ešte asi hudba budúcnosti.
Otázka chlórovania vodovodnej vody pre nároky akvaristiky sú zväčšia zbytočne preceňované a je to viac-menej prežitok bývalého režimu, keď sa voda chlórovala lopatami a kontrola bola živelná.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re:

Odoslaťod DAZZLE5 » 06 Jan 2011 00:40 am

arowana napísal: je to viac-menej prežitok bývalého režimu, keď sa voda chlórovala lopatami a kontrola bola živelná.

:) :D :o :lol: :lol: :lol: arowana zabil :roll:

Mám ale otázku kedy meníte vodu, ráno, na obed alebo večer ?
Pýtam sa to preto lebo ak vymením časť, niekedy aj 1/2 tak pri takom malom objeme, mini do 20l (najmä v období kedy meníme vodu dosť často kvôli riasam :P ) to môže dosť zamávať s parametrami vody nie ? A keďže nemám reverznú osmózu a z kohútika nám tečie tvrdšia voda s pH 7,5 - 8 tak ak vymením, dajme tomu o 9:00 a CO2 mi záčina o 12:00 (2 hod. pred osvetlením) takže to znamená, že by som mal zvýšiť CO2 kým neprídem s pH na hodnoty bežnej prevádzky nie ? alebo použiť prípravok pre úpravu pH :)
Takto... asi som zle položil otázku: kedy rastlinky a osadenstvo v akváriu alebo vo voľnej prírode najlepšie znášajú zmeny vo vode ?
Zaujímalo niekedy niekoho, že čo sa deje z parametrami vody po výmene :roll:
DAZZLE5
 
Príspevky: 108
Obrázky: 43
Založený: 08 Jún 2006 13:31 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Metodika vymeny vody

Odoslaťod msim » 06 Jan 2011 01:01 am

Vodu menim podla toho, kedy mam na to pocas dna cas, o parametre sa uz nestaram. Pokym nechovas nejake druhy ryb specializovane na uzke intervaly hodnot tvrdosti, vodivosti, pH a pod., alebo pokym tam nemas vyvinove stadia s podobnou uzkou toleranciou, alebo pokym tam nemas nejake ryby z importu z volnej prirody, ktorym mozu zmeny prostredia viacej vadit, nie je nutne sa tym podrobne zaoberat. Iba ak to je pre teba intelektualna zabava, co uplne chapem, volakedy som sa vecami okolo parametrov vody aj ja dost zaoberal, neskor som zistil, ze mi akvarium funguje aj bez merania a spekulovania okolo parametrov vody. Rastlinky, ktore tam teraz mam, presli "selekciou", ktorym druhom prostredie nevyhovovalo, zivorili a uhynuli, teraz tam mam druhy, ktorym prostredie vyhovuje.
Ked uvazujes nad tym - skusil si uz urobit nejake porovnania hodnot vody pred a po vymenach alebo zmenach prisunu CO2. Ja som pred rokom a pol nieco take robil, a zistil som, ze tie rozdiely nie su velke (avsak v 74 l akva, ale po vymene polovice vody). Samotne udaje by som musel kdesi vyhrabat.
Obrázok používateľa
msim
 
Príspevky: 42
Založený: 09 Jan 2009 20:49 pm
Bydlisko: Prievidza

Predchádzajúca

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.