Úhyn kvôli novému ohrievaču ???



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Úhyn kvôli novému ohrievaču ???

Odoslaťod antoni » 18 Jan 2009 14:53 pm

Zdravím všetkých...
Dnes som pri kontrole môjho menšieho akva (55 l) s hrôzou zistil že medzi rastlinami je uhynutá tetra 4-pruhová. Potom som objavil dalšiu, tretia sa ešte trápila pri hladine (lapala po vzduchu). Rýchlo som vypral filter vo filtri a dal ho vyššie aby sa rozbehlo jeho privzduchovanie. Bohužiaľ nepomohlo a po 10 minútach bolo po nej. Po obede som na hladine objavil dalšiu.
Väčšina mala telo ako keby vyšedivené, skoro vôbec nebolo vidno farbu a pruhy...
Akva funguje bez problémov už cca 6 mesiacov a bolo v ňom 8 tetier 4-pruhových a purpurových, 2 SAE a 1 prísavník...

Mám podozrenie že za to môže nový ohrievač ktorý som včera kúpil a dal do akva. Je to len 25W Resun a teplota sa zvyšovala pomaly počas celého dňa z 21 na 25 C.

Myslíte že ten ohrievač alebo prísavky uvolnili nejaké látky alebo čo je príčina úhynu 4 tetier ?
antoni
 
Príspevky: 119
Obrázky: 26
Založený: 30 Júl 2008 23:45 pm
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Reklama

Odoslaťod elwiss » 18 Jan 2009 15:15 pm

fuu,tak toto je tazko povedat.mohla to byt aj zvysena teplota na ktoru ryby niesu zvyknute ale to je minimalna pravdepodobnost a hlavne u tetier.
mozne je aj toxicky vylucok z gumennych prisaviek. fakt sa neodvazim povedat co je toho pricinou podla tychto indicii.
Mozno ti poradia skusenejsi akvaristi.
Obrázok používateľa
elwiss
 
Príspevky: 151
Obrázky: 25
Založený: 28 Mar 2007 22:54 pm
Bydlisko: Trnava

Odoslaťod antoni » 18 Jan 2009 15:25 pm

ved práve že som aj ja z toho zmätený a ak to je nejaká chemikália, tak ma to pekne se.e, pretože to mali do toho návodu napísať, že to treba nejako "vyvariť" alebo pod...
antoni
 
Príspevky: 119
Obrázky: 26
Založený: 30 Júl 2008 23:45 pm
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Odoslaťod STH » 18 Jan 2009 15:33 pm

nevidim tvoj problem do hlbky,ale prve co ma napada je to ze mas vo vode vela odpadovych latok a ked si do toho zvysil telotu a tym znizil obsah kysliku vo vode tak tato kombinacia bola pre rybky smrtelna.
Pretoze 25°C je este dost mala teplota na to aby rybky zacali v dobre zabehnutom akvariu lapat po dychu,samozrejme ak voda neobsahuje jedy,ktore spolu s miernym snizenim kyslika vo vode su uz pre rybky smrtelne.
Daj vediet nieco o filtracii,vymene vody,popripade hnojeni resp. pridavanim Co2.
p.s.teplotu si meral..teplomerom,alebo ohrievac ma na sebe stupnicu?
Obrázok používateľa
STH
 
Príspevky: 530
Obrázky: 38
Založený: 03 Jan 2007 20:45 pm
Bydlisko: Žilina

pre STH

Odoslaťod antoni » 18 Jan 2009 16:18 pm

čo sa týka filtrácie - stále ten istý malý filter čo od začiatku Atman AT-F300
- Pred týždňom bola praná vložka, vzduchovanie nefunguje ked sa filter ponorý do spodnej tretiny
- pred týždňom som menil asi polovicu vody, pretože na povrchu už bola taká nejaká farebná škvrna a riasy
- pred týždom som aj prestrihával aj rastliny, pretože už tam bola džungla...
- nehnojím a nepridávam žiadne CO2

Teplota meraná na opačnej strane akva teplomerom (lepiaci pásik)
Teplomer som umiestnil pred prúd vody z filtra

Momentálne je ohrievač vybratý už mimo akva

Zbytok rýb (3 tetry, 2 SAE a prísavník) zatiaľ nevykazujú nejaké zjavné problémy. Akurát ked som dnes začal privzduchovať, tak SAE sačali rýchlo plávať sem a tam...
antoni
 
Príspevky: 119
Obrázky: 26
Založený: 30 Júl 2008 23:45 pm
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Odoslaťod esparaleer » 18 Jan 2009 16:37 pm

ja som mal tiež tento problém. kúpil som ohrievač a ryby mi zdochli. tak som im ho vratil, oni ho nechali dva dni bežať v ich akvárku a im nič nezdochlo. tak mi ho vrátili a teraz je už ok.
esparaleer
 
Príspevky: 85
Obrázky: 1
Založený: 22 Nov 2008 19:55 pm
Bydlisko: Žilina

Esparaler...

Odoslaťod antoni » 18 Jan 2009 16:48 pm

- takže čo mi vlastne doporučuješ ?

Mám ho dať teda naspäť a riskovať že mi zdochnú aj posledné 4 tetry, alebo ho mám dať do nejakej inej vody ???

A aký to bol ohrievač, tiež nejaký made in China s veľkými gum. prísavkami ?
antoni
 
Príspevky: 119
Obrázky: 26
Založený: 30 Júl 2008 23:45 pm
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Odoslaťod esparaleer » 18 Jan 2009 17:37 pm

hej..je to ATMAN AT-50W a jasne že je z číny...teraz sa tam robí všetko...možno to bolo tými prísavkami, lebo sa na nich spravil taký biely povlak...no doporučiť ti nemôžem asi nič, lebo ani ja sám neviem čím to robí. asi sa neaká chemikália z toho uvoľňuje ale to by nemalo robiť..skús ho nehať len tak vo vode a meň ju každý deň
esparaleer
 
Príspevky: 85
Obrázky: 1
Založený: 22 Nov 2008 19:55 pm
Bydlisko: Žilina

Odoslaťod antoni » 18 Jan 2009 17:48 pm

Aj tak je to divné, minulý týždeň som kúpil do väčšieho akva nový ponorný filter, a ten som hned z balenia strčil bez nejakého umývania do akva a tam absulútne žiadny problém nenastal...

Nemôže z toho ohrievača unikať nejaký malý prúd ? a ten zabil tie ryby ?
Sa mi ten ohrievač nejak nezdá...

Asi ho zajtra zoberiem do predajne na konzultáciu alebo výmenu...
A mohli by mi dať aj nejaké náhradné ryby za tie uhynuté...
antoni
 
Príspevky: 119
Obrázky: 26
Založený: 30 Júl 2008 23:45 pm
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: Úhyn kvôli novému ohrievaču ???

Odoslaťod msim » 18 Jan 2009 18:59 pm

Dosiaľ som na tomto fóre len čítal, ale teraz som si všimol, že mám aj ja čo napísať k tejto téme - tiež mám skúsenosť s bielym povlakom na prísavkách na termostate (aj na ponornom teplomeri). Termostat je tiež ATMAN AT - 75W. Keďže to bolo 10 dní po zriadení akvária a mal som v ňom cca 4 dni ešte len jednu rybku (Ancistrus sp.), nezaznamenal som úhyn. Ďalšie okolnosti boli nasledovné - práve ustupoval biely zákal, ktorý vznikol po zriadení akva, ktoré bolo úplne nové, na stenách som vtedy našiel biele pohyblivé chumáčiky, ktoré po mikroskopovaní som identifikoval ako nálevníky rodu .Vorticella sp. - pokiaľ viem, tieto sa živia baktériami, takže v podstate pomohli odstrániť zákal a po 5 dňoch samé uhynuli (alebo tomu pomohol prísavník - možno). Na prísavkách som povlak pri prvej výmene časti vody odstránil v horúcej vode. Vysvetlenie si netrúfam podať, moja hypotéza je, že na tých prísavkách sa darilo dobre baktériám z mliečneho zákalu (asi vhodný povrch) a preto aj tiež tým nálevníkom, ktoré ich konzumovali. Aj keď neviem, či tento príspevok vysvetlí problém, ktorý sa tu rieši, ale možno v súvislosti s týmto niekoho iného napadne niečo ďalšie.
Obrázok používateľa
msim
 
Príspevky: 42
Založený: 09 Jan 2009 20:49 pm
Bydlisko: Prievidza

Odoslaťod antoni » 18 Jan 2009 19:29 pm

OK
Ale ja mám ohrievač RESUN a žiadny biely povlak som si na prísavkách nevšimol, navyše som miesto dvoch použil len jednu.
Ohrievač som umiestnil šikmo a spodok bol opretý o červenú skalu.

Skala je zarastená, nemohol sa jej ohriatím niečo bud z povlaku alebo zo samotnej skaly odstrániť ?
antoni
 
Príspevky: 119
Obrázky: 26
Založený: 30 Júl 2008 23:45 pm
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Odoslaťod msim » 18 Jan 2009 21:11 pm

Aha, nevšimol som si, že o tom termostate Atman písal iný užívateľ (esparaleer) a nie Ty. Tak som asi moc neporiešil.
Obrázok používateľa
msim
 
Príspevky: 42
Založený: 09 Jan 2009 20:49 pm
Bydlisko: Prievidza

Odoslaťod antoni » 18 Jan 2009 22:59 pm

Nevadí... snaha bola...

Teda žiadny odborník mi neporadí v čom bol problém ?!

Je aj zvláštne, že uhynuli len tetry ...
antoni
 
Príspevky: 119
Obrázky: 26
Založený: 30 Júl 2008 23:45 pm
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Odoslaťod Mariok » 18 Jan 2009 23:42 pm

Nie som žiadny odborník ale z toho čo píšeš je jasné, že si menil veľmi veľa parametrov v akváriu, ktoré môžu mať vplyv na ryby. Myslím ale, že ti dobre poradil už v začiatku tohto vlákna STH, len to nechceš počuť...
Jednoducho uhynutý druh je citlivejší na zmenu chemizmu a v akvárku máš príliš veľa odpadových látok! Tie v kombinácii s menšou koncentráciou kyslíka (skok z 21 na 25 st.C je z hľadiska poklesu obsahu O2 vo vode dosť značný). Okrem toho nepíšeš aký spôsob obmeny vody si tých 6 mesiacov používal, čo tiež mohlo spôsobiť uvedený problém.
Meral si niekedy v akva hladinu NO3? Ak nie, odporúčam, možno sa budeš diviť čo ti to ukáže... V ohrievači by som určite dôvod nehľadal :wink:
P.S.: Tetru štvorpruhovú nepoznám, čo je to :?:
Obrázok používateľa
Mariok
 
Príspevky: 1465
Obrázky: 53
Založený: 21 Dec 2006 19:14 pm
Bydlisko: Martin

Odoslaťod martin_s » 19 Jan 2009 09:58 am

Mariok napísal:P.S.: Tetru štvorpruhovú nepoznám, čo je to :?:


Predpokladam ze mal na mysli Puntius tetrazona.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Úhyn kvôli novému ohrievaču ???

Odoslaťod azet » 19 Jan 2009 11:19 am

sorry, ani ja niesom ziaden odbornik, jednoznacnu odpoved Ti neda nikto. pricin moze byt viac.

1.
nahromadene odpadove latky, ktore maly vnutorny filtrik nestiha odburavat plus skutocnost, ze si preriedil rastliny - ktore sa tiez podielali na odburavani prebytocnych latok vo vode. to by si vsak musel pomerat parametre vody.

nahle zvysenie teploty mohlo sposobit zmeny vo vode a nedostatok kyslika, alebo zvysenou teplotou sa zrychlil metabolizmus nitrifikacnych bakterii, resp. z nedostatku kyslika zacali bakterie vo filtry a v substrate hynut a priotravovat vodu.

2.
jed/latka, ktora sa zacala vylucovat z plastov, resp. prisaviek noveho ohrievaca.

akokolvek, Tvoja prva reakcia mala byt okamzita vymena 50% objemu vody prvy den a rovnako aj nasledujuce dni po dobu jedneho tyzdna. rovnako by som pred filter/do filtra supol vrecko plne aktivneho uhlia a nechal ho tam take 2 tyzdne.

ohrievac daj do kybla alebo pohara vyluhovat a otestuj jeho spravnu funkciu. (to si mal urobit predtym, ako si ho nainstaloval do akva) to ci "preraza" alebo nie len tak empiricky nezistis. ani to, ci sa nieco neuvolnilo z kabla, prisavky, plastov a pod.

je to vseobecne vzdy riziko pri tychto lacnych vyrobkoch. aj ked vacsina ostatnych "znackovych" vyrobcov si tiez nechava veci vyrobit v cine, je tam predsalen vyssia istota, lepsie materialy, vystupna kontrola atd. seriozny predajca by vsak ohrievac mal otestovat na par dni u seba. typujem ale, ze test prebehne bez problemov.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Odoslaťod antoni » 20 Jan 2009 08:03 am

sorry, nie tetry ale MRENKY - mne sa to nejako stále mieša...

tie odpadné látky sa mi nezdajú, vyššie som písal stav akva a spomínal som že pred týždňom som menil cca polovicu vody + pranie filtru...

nie, obsah NO3 som naozaj nemeral...

Je fakt že som prestrihával rastliny, ale preto, že už v podstate nebolo skoro do akva ani vidieť a nemyslím že by ich tam bolo teraz málo...

OK, dík za rady budem teda ohrievač močiť pár dní vo vedre a poptom asi budem zvyšovať teplotu tak 1C za týždeň


Napadá má ešte taká blbosť, že jednoducho si tie ryby zvykli na studensšiu vodu - max 21 C a v noci ked boli mrazy aj 19C , a jednoducho im tá teplá voda nespravila dobre...
antoni
 
Príspevky: 119
Obrázky: 26
Založený: 30 Júl 2008 23:45 pm
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Odoslaťod barky » 20 Jan 2009 11:49 am

Neporadim - ale mam pocit, ze som uz na nejakom fore - neviem ci ceskom ci slovenskom cital skusenosti, ze po vlozeni noveho ohrievaca zacali kapat ryby...
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Odoslaťod Jirka Scobak » 20 Jan 2009 12:35 pm

Souhlasim s prvni radou STH: Myslim, ze zvyseni teploty snizilo pres noc mnozstvi kysliku. Nejhorsi jsou prudke zmeny v akvariu - k horsimu i k lepsimu.
Moje rada: Nepouzivej ohrivac. Fungovalo to dosud, bude dal. A jaro prijde za par mesicu :).
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

to Jirka

Odoslaťod antoni » 23 Jan 2009 15:10 pm

ved to áno, ale ked boli mrazy, tak ráno bolo v izbe 17C a voda v akva aj 19 - tak som si povedal že kúpim do tej 55-ky nejaký malý ohrievačík...

A keby som pekne pomaly napr. po stupni za deň zvyšoval teplotu ?

Lebo čo s tým kúpeným ohrievačom ?
antoni
 
Príspevky: 119
Obrázky: 26
Založený: 30 Júl 2008 23:45 pm
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Odoslaťod Tercius Scipio » 23 Jan 2009 16:14 pm

Ja som mmal podobny problem akurat som dal ohrievac do prave napusteneho akvaria, v prave napustenom boli lebo to malo charakter odchovnie a nie normalneho aq a voda bola odstata, a za obet padli mlade limie, dania margaritaty a zopar micropoecili bifurca. V prave napustenom boli lebo to malo charakter odchovnie a nie normalneho aq a voda bola odstata. A kedze voda bola cista a po vymene problemy nikdy nenastali povedal by som, ze chyba bola skor v materialy.
Obrázok používateľa
Tercius Scipio
 
Príspevky: 8
Obrázky: 6
Založený: 02 Sep 2007 11:36 am

Odoslaťod stando83 » 27 Jan 2009 21:22 pm

hmmm no jedna otazocka:mrenky potrebuju tvrdu alebo makku vodu?myslim ze skor makku-a preto si myslim ze si vymenil velke mnozstvo novej vody,kedze na slovensku tecie vacsinou tvrda voda.vymenit polovicu vody sa mi pri tachto rybkach zda moc.neviem moj nazor v prisavkach nevidim problem.
stando83
 
Príspevky: 13
Obrázky: 65
Založený: 17 Dec 2005 13:25 pm

Odoslaťod antoni » 27 Jan 2009 22:18 pm

nemyslím si že to bolo kvôli tvrdosti vody... a
Tú vodu som menil týždeň pred úhynom, ale ryby zdochli cca po 10 hodinách ako som tam dal ten ohrievač...
antoni
 
Príspevky: 119
Obrázky: 26
Založený: 30 Júl 2008 23:45 pm
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: Úhyn kvôli novému ohrievaču ???

Odoslaťod mekcenko » 18 Feb 2009 20:50 pm

aj mne podochli ale vsetky a nemal som ohrjevac z cini a guma bola vivarena podla mna to moze bit skvor ze ryby boli v chladnej vode a naraz sa voda zohrjala a zdochli alebo ze sa dotkli toho ohrjevaca no nevjem ale ked som ho vybral tak ryby ziju a bez ohrjevaca 365 dni v roku
mekcenko
 
Príspevky: 56
Založený: 14 Feb 2009 20:59 pm

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.